Denizlerimizi Kurşunlardan Kurtaralim

Konu, 'Kurşunlar' kısmında MURAK tarafından paylaşıldı.

1. themad2

themad2 Serdar

abi tebrikler ama balık avına kurşun agırlıgı degişir kimi zaman 150 gr. istarvitte 30 a kadar düşer.Şimdi ben kursunun gramına göre taş mı arıcam yerlerden hadi diyelim taşı buldum yanımda sürekli matkapda taşıyacak halim yok.
    Kesinlikle yanlış anlaşılmaısn dalga geçmek için söylemiyorum bunları ama bana denizleri temiz tutmak haricinde pek mantıklı gelen bi fikir yok

2. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Ah Serdar Ah,
    Bilsenki balık avı takımın denize düşmesi ile başlamadığını.
    Av evde başlar.Takım sandığını alırsın önüne,gideceğin ava uygun takımlarını baştan aşşağı yenilersin,yenisini hazırlarsın....
    Kendi yaptığın takımlarla avlanmanın verdiği haz başkadır.
    Yoksa 1 YTL verip hazır takım almak daha kolaydır ama istediğin şekilde bir takım hazırlamak daha lezzetlidir...
    Balık avlamayı istavrit tutmakla eşdeğer görme.Bak yaşın genç,değişik avlar için hem enerjin vardır hem zamanın.Bizim gibi yaşlılar için
    çalışmak/çoluk çocuk/ hanımlar/ev vs.. ava pek zaman kalmıyor.
    100 gr üstü ağırlıklar için taş yerine başka alternatifler var tabii ki.Hatta bunu uygulayan kişilerde var.biraz araştırma ile sende bulabilirsin.Balıkçı araştırmacı olur, önüne hazır konmuşu yemez :D
    Hadi bakalım sende biraz uğraş ....

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Güzel bir konu evet katılıyorum.
    Destekliyelim diyeceğim ancak dün daha 2 takım kurşun kösteğinden patladı. 500 gr *2 =1 Kg kurşun attık denize.... bu yazdıklarımıza lütfen arkadaşlardan tepki gelmesin biz ne yaptığımızı ve yaptığımızın doğru olmadığını biliyoruz. çözüm üretmek adına hatalarımızı zikrediyoruz. evet bu olaya bir alternatif metod gerekli. fakat denge. hacim kurşun yerine kullanılabileceğimiz ne varsa yönelmeliyiz.

Nasıl????

4. dionysos

dionysos ilhan

Favori Kamış:
    olta
    [​IMG]balıkçılık sektörü kurşunun zararlı etkilerinden kurtulmak için bir çözüm üretmiş fakat tatlısuda daha çok kullanılıyor ,kurşunlar toz boya ile kaplanıyor,boyanın özelliği sıvı böyalar gibi toksin maddeler içermemesi,diğer boyaların aksine kurşunla havanın ve suyun temasını tamamen keserek kurşunun oksitlenmesini önlemesi ve böylece boyanın dökülmesi önleniyor ayrca boya diğer boyalara nazaran daha esnek olduğu için çatlamıyor

Son düzenleme: 14 Ocak 2008
  5. teksan

teksan Abdulhalik Emre Teksan

Kurşunlar kaplandığında sorunun ortadan kalkacağına inanıyorum geçen gördüm krom kaplama diyordu hem parlak renkli eskiden sanırım civa ile bu hale getiriyorlardı.Yoksa reklamlarda bağırıyorlar 10gr kurşun bilmem kaç kg toprak kirletiyor diye.Fakat ne yazıkki sadece 200grlık kurşunlarda vardı oyle krom kaplama olanı.

6. celal

celal celal dere

Favori Kamış:
    olta nın hertürlüsü
    En İyi Avı:
    çıpura almıştım zamanında 400 gr
    kurşun ve deniz

herkese selamlar geçenlerde 50 gıramlık bir kurşunun 200 bin litre suya zarar verdigini duymuştum tv de tabiki tv de anlatırken balıkçıların kullandıgı kurşundan bahsetmiyordu ama sonuçta düşününce her birimiz kimbilir kaçkilo kurşun bırakıyoruz denize acaba istemeden bilmeden bizde çok sevdigimiz sulara zarar veriyozmu veriyosakta bunu nasıl önleriz kurşuna bir rakip bulabiliriz sanırım.... nedersiniz 4 koldan araştıralımmı bu konuyu?

7. themad2

themad2 Serdar

araştıralım tabi hocam bir ara sitede bir konu görmüştüm taşı delip kurşun niyetine kullanıyolardı sen ona bi bak derim.

8. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    celalcim arkadaş bu konudan bahsediyor sende buraya bakıp aklına takılan veya ekleyeceğin birşey varsa eklersin saygılar :) link altta

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=17531&highlight=kur%FEunun+zararla%FD

9. simendifer

simendifer Sennur

İki konuyu birleştirdim arkadaşlar. ;)

10. celal

celal celal dere

Favori Kamış:
    olta nın hertürlüsü
    En İyi Avı:
    öncelikle konuların birleşmesi çok güzel olmuş elinize saglık...arkadaşım koral gönderdigin resimlere baktım çok iyiler ama yapım aşaması çok meşakatli olsa gerek konuyu genel olarak ele aldıgmız zaman herkes bu işin altından kalkamaz bence..kurşunun üstüne sert pilastik kaplansa nasıl olur denize pilastigin zararı warmıdır yada kurşunla kıyaslanırsa nekadar az yada çoktur zararı mesela?olcak bişeysede zorunlu olmalıki kıyı balıkçılıgında sıkı denetimler sonunda herkes kullansın..herkes kullansınkii böyle bir iş içinde üretici firmalar kurulsun...:)

11. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    abi bildiğim kadarı ile bir plastik su şişesi 400 senede yok oluyormuş denizde sonuçta petrol ham maddesi zararı tartışılmaz bile :)
    ama yani o kadar çok zararı olan madde varki denizlerde kurşun devede kulak kalır bence eğitim şart diyorum denizlere poşet atan şişe atan herneci çöp atan zihniyetten kurşunlara kaplama yapmasını istemek çok zor bence :(:mad: dediğim gibi eğitim şart ilk önce diğerlerini yapmayalım da biz kurşuna sıra gelir diye düşünüyorum :)

12. celal

celal celal dere

Favori Kamış:
    olta nın hertürlüsü
    En İyi Avı:
    kimyager

kardeşim buldum bize kimyager lazım bu sitede yoksa başka sitede ancak bu işi o çözer koral :rolleyes:

13. beyhan

beyhan beyhan karaca

kurşun

celal kurşun konusu çok derin.biz çevredeki derelerden sürekli örnek alıyoruz siyanür bile var sanayi artıkları çok bu sular doğruca marmaraya akıyo .zorda kalırsak betondan deneriz kalıp işlerinden biraz anlarım

14. celal

celal celal dere

Favori Kamış:
    olta nın hertürlüsü
    En İyi Avı:
    deneriz be ağbim sen iste yeterkii:)

15. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    bir araştırma yaptım ufak çaplı:D:D gerçekten de çok büyük zararı var doğaya bu kurşunun fikir fikir hadi balık avı net :)

16. celal

celal celal dere

Favori Kamış:
    olta nın hertürlüsü
    En İyi Avı:
    koral

kardeşim seni bağlasak misinaya nasıl olurr:D :D :D :D :D agır gelirsende kollardan biraz bacak lardan da biraz kestikmi:D :D oh be kurtuldu denizimiz marmaramız egemiz akdenizimiz karadenizimiz başka varmıydı:D :D :D kardeşim işin şakası bir yana çelik ten olsa pahalımı olur acaba hemde şıkır şıkır olur vallaa

17. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    valla onu dökmek zor olsa gerek hemde pahalı ama fiyatı neyse veririz :) fakat iyiçe bir araştırmak lazım :)

18. celal

celal celal dere

Favori Kamış:
    olta nın hertürlüsü
    En İyi Avı:
    dostum biz degil ilgili firmalar araştırcak nasıl döküldügünü fiyatını kim pazarlamasını yapçaksa o kişinin işi olmalı bu araştırmaa kurşunu kimsatıyosa bundan sonra denize zararsız bir madenden ucuz yollusunu bulup sürcek piyasaya bence ne dersin

19. fish41

fish41 Arif

fikir ve çalışma çok iyi biraz hacim büyük

20. serhan78

serhan78 Serhan