Denizlerimizi Kurşunlardan Kurtaralim

Konu, 'Kurşunlar' kısmında MURAK tarafından paylaşıldı.

1. MURAK

MURAK

Üyesi olduğum başka bir forumda sevgili dostum Cevat ERGİN' in başlattığı benimde uygulamasını yaptıım bir konuyu sizler ile paylaşmak isterim.

Yanlızca İstanbul Boğazı kıyılarında heralde binlerce kurşun dipte durmakta ve denizlerimizi kirletmektedir.

Kurşuna alternatif olarak taş kullanabilirmiyiz. Bence olabilir.

Karedeniz bölgesi akarsularında bulunan Podima isimli taşlardan bu denemeyi yaptım.

Öncelikle uygun ağırlıkta ve form da taşımızı seçiyoruz.

Sonra bunu kaliteli bir matkap ucu ile sütün matkap vasıtası ile yavaş devirde arasıra ince makine yağı vererek 1.5 cm kadar deliyoruz.

Delme işlemi bittikten sonra taşımızı iyice yağlarından arındırıyoruz.

Bir ucunu açtığımız fırdöndümüzü bu deliğe yerleştirip 5 dakikalık epox ile veya mermer yapıştırıcısı ile sabitliyoruz.

İşte yeni ağırlığınız hazır.

Bir yere takılsa veya kopsa. Doğal halinde denizin içindeki yerini alacak.

Biraz uğraştırıcı ama ne dersiniz denemeye değer değilmi.

Saygılarımla,
    Murat Kılıççöte

[​IMG][/URL][/IMG]

[​IMG][/URL][/IMG]

[​IMG][/URL][/IMG]

[​IMG][/URL][/IMG]

2. onurjordan

onurjordan onur

Favori Kamış:
    Şeytan oltası ...
    Tebrıkler güzel bir çalışma. Bu yazıyı okumadan 1dk önce aklımdan geçiyordu kurşun a alternatif ne kullamabılırız diye :) Kıyı balıkçılığı yaptığımız her yerı kurşun ıle doldurduk balıkları etkılememesı mumkün değıl.

3. önder güdücüler

önder güdücüler önder güdücüler

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    39cm kofana
    benim aklımada gelir şu suya dalsam ne kadar kurşun çıkartım derim tonlarca olmalı

4. Aslında Çözüm bulunabilirse harika olur..

Fakat Hacim kütle dikkate alındığında 120gr kurşuna eşit ağırlıktaki taş,Demir...vs. Maddelerin Hacmi çok artmakta..Bunun sonucu olarak Artan büyüklük nedeniyle akıntılı ve dalgalı denizlerde Sürüklenmesi çok kolay olmakta..Bunu karşılamak için yani hacim/ağırlık sonucu Kullanılacak taş Çok daha ağır olmalı..

Kısaca 120 gr kurşunun akıntıya karşı direncine eşit ağırlıkta taş kullanırsak 250gr gibi bir ağırlık olmalı.ki sürüklenmesin.

Mevcut Kullanılabilir Metallere ve Diğer maddelere baktığımızda Özgül ağırlığın En büyük sorun olduğu Ortaya çıkıyor..:(

Fakat Belki gelecek farklı fikirler Çözüm olabilir..:)

Sonuç alınabilmesi için Üretimi kolay,bol bulunabilir ve ucuz olması şarttır..

Son düzenleme: 12 Ocak 2008
  5. murat41

murat41

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    vatoz 46,7 kg
    Tebrikler güzel buluş:) Deneyebiliriz ama hacimi büyük olur:) kıyıdan atışta sorun yaratır sanırım :)

6. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    kıyılardaki kurşunlar hem çevreye hem de milli servete zarar gerçekten...pahalı ve kıstlı bir maden kurşun...zamanında kurşun kıtlığı bile yaşamış Türkiye...şöyle büyük bir teknenin altına yerleştirilen dev bir elektron mıknatısıyla sözkonusu kıyılarda bir çalışma yapılıp kurşunlar ve diğer metaller toplanıp tekrar ekonomiye kazandırılsa ve çevre ye de katkı olsa fikri uzun zamandır aklımda )))

7. Bence Süper fikir..:rolleyes:

Fakat elektron Mıknatısının Kurşunu Çekeceği konusunda ciddi endişem var..
    Evde denedim çekmedi:( ... ;) ;) ;) ;)

8. tomy77

tomy77

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg levrek
    bu taşı iyice yontup düzdü bi şekil verilmesi lazım aksi taktirde işe yaramaz ve erdal abinin dediği gibi taşın özkütlesi kurşundan çok daha hafif olduğundan çok büyük boyutlar ortaya çıkar ve bu da atarken sorun yaratır daha iyi bilgiler bulmamız gerekiyor yinede iyi çalışma belki hafif yemli avclıkta işe yarar

9. seckint

seckint Seçkin

Favori Kamış:
    4.20 surf kamış
    Favori Makine:
    okuma synex
    En İyi Avı:
    3,5 kg Martı
    onur önümüzdeki hafta kurşun toplamak içi bir çapa aşıp kıyılardaki kurşunları toplayalım, denizi temizleyelim bizde kurşun derdinden kurtulalım :D

10. balikci

balikci

Murat abi paylaşım için teşekkürler öncelikle.

Neden olmasın? tabiki olur, ancak kıyıdan avlanmalarda hedef her zaman 70-80mt ve ötesi olduğudan, kullanacağımız taşlarla bu mesafelere atmak neredeyse imkansız gibi, nedeni ise taşın ağırlığı ile kurşunun ağırlığı, boyutlarına göre eşit değil.

Ancak tekneden kullanılan dip sürütmesi, uzun olta, çift köstekli dip oltası v.b. gibi takımlarda bu uygulama gerçekleştirilebilir.

11. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    kardeşim süper olmuş eline saglık
    bu taşların alternatifi akarsuların taşlık olan kısın larında kurşuna benzer uzun biçimde olanlarıda mevcut kolay gelsin

12. scuba6083409

scuba6083409 Sebati

Favori Kamış:
    Olta ve zıpkın, Kayık
    Ağırlık

Niyetiniz ve çabalarınız takdire değer.
    Taş üzerinde yaptığınız çalışmanın neticesinde elde ettiğiniz ağırlık hazır aldığınız kurşundan çok daha değerli olacağından takılması durumunda üzülmeniz de işin bir başka boyutu.Bence seri üretimi tapılacak bir ürün üzerinde düşünmek ve taştan özkütle olarak daha ağır olan başka bir madde var ve bu maddeyi hertürlü işleme olanagı olup bu işle ilgili pekçok sektörel kuruluş mevcut tek eksik Bu tür ürünlere olan talebi onlara duyurabilmek.
    Benim önereceğim madde CAM...

13. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Çok güzel bir çalışma olmuş.
    Eline sağlık:)

14. eşkina

eşkina

inovatif bir fikir

selamlar,
    öncelikle inovasyon yeteneğiniz ve çevreye duyarlılığınız nedeniyle tebrik ederim ancak taşın özgül ağırlığı kanatimce amacımıza hizmet etmeyecektir bir ara bende kurşuna alternatif bir malzeme aramıştım periyodik cetvelde özgül ağırlığı buna uygun, çevreye duyarlı olabilecek, ekonomik ve en başımızı ağrıtan kısmı kolay şekillenebilen bir malzeme bulamamıştım. Bunları göz önüne almaksızın yaptığımız çalışma kanatimce amacımıza hizmet etmeyecektir. Ancak yinede novasyon yeteneğinizi tebrk ediyorum. Eğer böyle bir çalışmada üzerime bir görev düşerse yapmayada hazırım.
    Hepinize sevgiler.
    Mehmet

15. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    abi dalgıç okulları var benim bildiğim büyük bir iyilik yapmış olurlar her daldıkların da bi dedektörle kurşunları bulup toplasalar dimi belkide en büyük çevre plaketini bu arkadaşlara vermek gerekir hazır el atmışken kıyı kayalıkarı da şişelerden kurtarsınlar eşkinalarımız ne kadar artardı çok iyi olur bence teşvik büyük olursa başarılı olabilir

16. moti

moti Tuncay

Favori Kamış:
    Favorim el oltası
    En İyi Avı:
    Torik-Kofana desem kim inanır ..? Ancak Kadir İnanır :D :D
    Avrupalı bu olayı yıllardır yapıyor :DEn azından bizdede başlaması güzel

Onur hiç birşey yapmamaktansa biz amatörler Greenpeace Balikavi.net örgüt kolu oluşturalım

Tamamen katılıyorum suyun akıntılı ortamda aeorodinamiği ni aşmak gerekli :)

Zihni Sinir projelerine devam Olacak olacak :D

Seçkin sana hemen küçük fakat çok önemli taktik.Bir metre civarında dikenlitel ve sağlam çamaşır ipi teli buruşturup bu ipe bağla ve kıyıdan ileri doğru sallayarak at ve dibi tarayarak çek garanti gönde 5Kg 10Kg kurşun toplarsın ;)

Pik ve döküm demiri :)Yeterki yapayım desin insanlar

Dalgıç okulları bu iş için eğitilmeliler :D
    Peki bunca fabrika ve sanayi kuruluşlarının denize döktüğü civa ve benzeri kimyasal atıkların önüne geçmek daha akılcı değilmi Kilometrelerce ağlarda kullanılan ve deniz dibinde takılıp kalmış ağlarda günümüze kadar milyarlarca kurşuna ne demeli .İş şimdi amatörün kullandığı takımlara kaldı.Yakında kullandığımız kamışlarda bulunan elyaf ve diğer malzemeler kanser yapıyor.haydi hepberaber kamışla avcılığı protesto edelim kampanyalarıda düzenleriz.
    Eğer faydalı olmak ve iş olsun diye konu açmamak istiyorsak ilkönce kendimize samimi olalım ve daha dişe dokunur daha yapıcı iyi bir çevreci olalım.Kimsede bana demesin 50gr kurşun ile başlayalım yüzbinlerce amatör var faydası olur diye.
    Hiç merak etmeyin Deniz zaten bize onu kirletmek için attığımız her pisliği yüzümüze muhakkak tükürüyor.

Son düzenleme: 14 Ocak 2008
  17. YAŞAR TAŞKIN

YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

Favori Kamış:
    OLTA
    çok güzel bi fikir camdan veya mermer tozundan yapılabilir tahminim özellikle kıyıdan atılan oltalar için sandaldan o kadar kurşun koparmıyoruz

18. KEMALKOMAN

KEMALKOMAN Fatih

Favori Kamış:
    ITALCANNA 4,20 kamış, DAIWA EMBLEM 5000 makina, DAM ATP 160 makina, BANAKS SX 2000 makina
    Kurşun üzerine

Selam arkadaşlar;
    Öncelikle konuyu gündeme taşıyan arkadaşa teşekkürlerimle.
    Bildiğiniz gibi ben bu işe yeni başladım ve beni rahatsız eden ilk şeyde bu kurşun meselesi idi. Bu pazar birkaç kurşun daha denize bıraktıktan sonra, bu gün bu konuda mutlaka bir girişimde bulunmalıyım diye siteye girdimki konu açılmış bile.
    Her neyse kurşunun doğayı kirletteği bir gerçek. Kara avcısı olduğum için biliyorum, bir çok avrupa ülkesinde avlaklarda kurşun saçma kullanılması yasak. Özellikle Amerika da helede su avlarında kesinlikle kurşun saçma kullanamazsınız. Onun yerine çelik saçmalar kullanılıyor. Bunun bir nedenide su kuşlarının bunları tane zannederek yemeleri ve kurşundan kaynaklı kanser vakalarının yaşanması. Peki ne yapabiliriz. Taş önerisi ilk bakışta çok güzel. Ancak uygulanması zor. Hadi birkaç kişi bunu benimsedi diyelim, genele yaygınlaşmadığı sürece bir anlamı olmayacak. Geçenlerde elime geçen ve önce kurşun zennettiğim bir ağarlığın sonradan pik döküm olduğunu farkettim. Şimdi bize bu konuyla ilgili bir uzman lazım. Bir kimya mühendisi yada teknisyeni bir fikir verebilir. Zannımca pik kurşun kadar zararlı değildir. Ama sadece zannımca. Bir sormak lazım. Eğer olabilirse seri üretimi de basit. Yine yumuşak demirde bir araştırılmalı. Dediğim gibi kurşun yerine hem aynı işi görebilecek hemde seri üretimi yapılabilecek bir şey bulunabilirse bu yeni malzemenin kullanılması, kurşunun kullanılmaması konusunda bizlerde site olarak baskıda buluna biliriz. Cam konusuna gelince eğer ağırlık ve fiyat açısından sorun çıkarmayacaksa metallere göre çok daha temiz bir ürün olur. Bu arada maliyetin önemli bir unsur olduğu unutulmamalı. Eğer kurşundan daha pahalı bir şey geliştirilecek olursa, kurşun piyasada kendini korumaya devam eder. Ancak maliyeti daha uygun bir şey üretilebilirse bizlerde bu yeni ürünün kullanılması için elimizden geleni (site aracılığı ile bu ürünü satan yerlerden alışverişi özendirmek gibi) yaparız.
    Bu konuda mutlaka herkes görüş belirtmeli ve konuyla ilgilenmelidir. Kızılderili Reisinin dediği gibi "biz doğayı dedelerimizden miras değil çocuklarımızdan borç aldık." Herkese saygılar ve rastgele.

19. alihandaghan

alihandaghan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Aynalı sazan 3550 gram
    Kurşunun yoğunluğu 11,3 taşınki ise 2,7 g/cm3 aradaki oran 4 ten fazla.Yani taş maalesef kurşunun özelliğini göstermiyor.

20. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Sevgili Murat,
    Üyesi olduğun diğer Forumda sevgili Cevat beyin aralık ayında açtığı konuyu inceledim.Demek ki tüm forumlardaki amatör balıkçılar benzer konularda kafa patlatıyorlarmış.Bende bu konuda geçen sene mayıs ayında kafa patlatmış ve üyesi olduğum başka bir forumda , kurşun yerine kullanabileceğimiz alternatif olarak taş ile ilgili konu açmış ve deneme amaçlı kendi hazırladığım taşın resmini eklemiştim.
    İşte o resim:

Kesinlikle işe yarıyor.Yoğunluk/hacim olarak kurşunun yerini tutmasa da yemli avlarda kullandığımız 50-100 gr aralığındaki kurşunun yerini tutuyorlar.Denenmiştir tarafımdan.