Dalgada sürüklenmeyen kurşun yapmak?

Konu, 'Kurşunlar' kısmında jigging tarafından paylaşıldı.

1. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Bu akşam bir kaçtane verilen tariflere göre yapıp, önümüzdeki haftalarda da deneme fırsatım olacak, sizin için özellikle dibi sadece kayalıktan oluşan bölgelerde denemeler yapıp bilgi vereceğim :) ama dediğim gibi kayalık bölgelerde bu tür sürüklenme problemleri yaşamıyorum, yani sadece kum olan yerlerde kullanmayı düşünüyorum.

Bedeni klipsli fırdöndü ile yapıp, dilediğim zaman telli kurşun, dilediğim zaman iskandil ve armut kurşunları kullanmayı düşünüyorum. Beden değiştirmeden :)

2. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Alperen Abi ben tekneden avlanmıyorum, sanırım asansörlü takım tekneden yada derin marinalarda kullanılıyor.

Ben bildiğimiz klasik surf takımlarında kullanmak üzere düşünüyorum bu kurşunları, avlandığım bir burun var, orada su çok derin ve dibi kumluk, kurşun dibe inene kadar zaten 20 saniye falan geçiyor, indikten sonrada sürüklenmeye başlıyor kendiliğinden. 150g kurşun kullandım ama nafile.

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Asansör kıyıdan yemli lüfer avında kullanılan bir yöntem.

Senin kurşun sistemi için düşündüğün sistemin en büyük dezavantajı atarken oluşan risk olacaktır. Herhangi bir yere ota çöpe bile takılma ihtimali olabilir. Boğazda akıntı olduğu günlerde 150 değil 250 gr bile attığımızda yinede sürükleniyor. Bu havalarda senin sistem bile dibi tutmayacaktır sanıyorum.

4. bukalemun000

bukalemun000 Mehmet

En İyi Avı:
    1.3 kg levrek
    Arkadaşlar yorumların hepsini okumadım ama bi arkadaş bahsetmiş benim anlatacağımı. Aynen bende akıntıya gıcık olup bi taş almıştım ve kurşunu fırdöndüye zarar vermeden düzleştirmiştim. düz kurşunda akıntıda pek etkilenmemişti.

5. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

caner abi birde bu kurşunları klasik mantarlı lüfer takımıyla kullanan imkansız diye düşünüyorum atarken köstek sürekli kurşunun tellerine dolanacak ama başka takımda kullanıcaksan o arası ayrı

Mehmet arkadaşın dediği dediği gibi bende de zippo çakmak büyüklüğünde yada kiprit kutusu büyüklüğünde prizma şeklinde yazssı kurşun var dibe yattığında düz olarak surduğundan akıntıdan etkilenmiyor

En basiti en başta anlatıldığı gibi voli ağlarının altındaki kurşun ve serpmelerin altındaki kurşunların ortası boylu boyunca deliktir zaten o prtadaki delikten halat geçer oradan 4 tane 1,5luk izalasyonu sıyrılmış kablo rahat geçer eğer boşluk varsa 2,5luk kablolarıda deneyebilirsin ilk başta telleri fırdöndünün içinden geçir, sonra telleri tam ortasından katla, sonrada voli kurşunun içinden geçir kurşunun iki başına çekiçle vurarak geçici bi sabitleme yap daha sonra piyasada 20 -30 ytl ye satılan havyalar var onldan bitane birde lehim teli al içeriği (kurşun, kalay,basta gibi benzeri kimyasal ve metaller var ) havyayı ısıtıp çekiçle vurduğun eziğin yerlere havyayla eriterek hem şekil verirsin hemde kurşunun telle kaynaşmasını sağlarsın .

bu şekilde kalıpla felan uğraşmana gerek yok evladiyelik olur ama bu çapa şeklindeki ilişkeni bol kurşun yerine yassı kurşunu tercih ederim