Daiwa makina tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.
    Shimanonun bulls eye ve pa fligen boğazda kullanılan en güçlü surfleridir bence. Daiwanın bu sekil makinaları çok uçuk fiyatlarda. Shimanonun en alt model hyperloop u bile sararken kafa sallamaz örgü kabul eder diğer markaların üst modellerinden üstündür 40 liralık alet, daiwa gibi çin oolanı yok adam gibi daiwalar çok uçuk fiyatlarda. Makinede kesinlikle shimano..

2. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Bir Coğrafya bilgisi vereyim. Bu güne kadar bu konuda bilgilenememiş '' İhtiyaç sahipleri '' yararlansın isterim; doğruları görmek ve değerlendirebilmek için.

Türkiye, balık avcılığına 8500 Km. kıyısı olan bir ülkedir. Bunun yaklaşık 50-60 Km.si boğazlar olup her iki boğazın her iki kıyısıyla toplam uzunluğu ortalama 250 Km. dir. Geri kalan 8250 Km. si, deniz, göl ve yavaş durgun su yapısına sahiptir. ( Bazı nehirler hariç ) Bu yapıda da, onlarca avlanma şekline sahip olabilirsiniz.

Dolayısıyla değerlendirme ve analizlerin bu 240 Km.Vizyonundan değilde, diğer 8000 Km.den yapılarak değerlendirilmesi isabet olacaktır. Tabii buralarda ki kişileri, değerlendirme kıstası içerisine alabiliyorsanız. Yoksa, o 80 km. sınırında sıkışıp kalısınız. ( Arife, tarif gerekmese gerek.:confused: :confused: )

3. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Eh, sen 21 yaşında, bir Hyperloopda bile bunu görebilmiş ve değerlendirebilmişsen, fazlaca söze gerek yok bence. ( Sanırım gözlük kullanmıyor ve çok daha sağlıklı bakabiliyorsun bizlerden.:D :D )

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İstavrit avcısı için haklı olabilirsin.

Aam memlektin tek akıllısı sensinde, bu kadar insna daiwa'ya o uçuk dediğin parayı verirken dangalak sanma. Al bir tane, kullan ondan sonra konuşursun.

5. FuRkAn *

FuRkAn * FURKAN

Favori Kamış:
    Shimano Spin Power 425 bx
    Favori Makine:
    スーパーエアロ フリーゲン /
    En İyi Avı:
    Torikler, Kofanalar - Levrekler Vs. Vs.

Shimanodan memnunum sağolun. Bir gün boğazda denk gelirsek daiwa ile shimanoyu karşılaştırırız azman akıntılarda.

6. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Furkan organizasyonlara bekleriz :) Daiwa katalogtaki çoğu model mevcut bizim grupta :)

7. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    en büyük kriter budur zaten. Memnunum. Neye göre? Hangi hedefe göre?
    Benim de memnun oldugum ve olmadigim makinelerim var. Yapacagim ava ve mevkiye göre uygun olanini alir giderim. Jig makinasi ile surf makinasi, spin makine ile hafif yemli makinasi mukayese edilir mi?
    Daiwa pahaliymis... E bana o lazim ama. Mecbur alicam. Indirimde yakalar yine alirim. Müdaili diger markalar zayif kaliyor. Avdayken aman zorlamiyim, tüh islandi paslanir mi acaba diye düsünmek istemiyorum. Eve gelince bir kenara atip ilerki ava kadar ilgilenmek, ivigini civigini söküp vakit kaybetmek istemiyorum. Bu bir hobi, yani keyf isi. Keyfi nasil aliyorsam öyle davranmak istiyorum. Hayallerime araci olabilecek malzemeyi özenmeden hor kullanmak istiyorum. Kimseyi de niye shimano seviyor, banax seviyor, vansthall seviyor diye yargilamiyorum.
    Düz mantik... Ben böyle mutlu oluyorsam o da öyle mutlu oluyor. Bak bunu da dene, belki daha keyf alirsin, su açidan rahatsizlik duyabilirsin der geçerim. Insanlari kararlari sebebi ile yargilayacak olsam tekstilci olmaz hakim olurdum.
    Onun için birakin kim hangi makineyi kullanmak istiyorsa onu kullansin.
    Geçen gün Daiwa seviyorum ve bunu birsekilde anlatmaya debeleniyorum diye Serdar abiye yanci, yagci yapti beni. Halbuki bu forum hariç ne tanimam. Aramizda da 3900km yol var. Moralim bozuldu, keyfim kaçti, ben de ona bir büyüge söylenmemesi gereken bir iki cümle yazip kalbini kirdim. Burdan da kendisinden özür dilerim.

Takilmayin bu kadar daiwami shimanomu, ben shimano pisikletime biner daiwa makinemle baliga giderim keyf alirim.

8. MehmetKordan

MehmetKordan MEHMET KORDAN

Sevgili abim ben kimsenin zaten daiwa kullanmasına bir şey diyemem öyle bir hakkım yok yeri gelir bende kullanırım.

Ben sadece serdar beyin bütün milleti tek bir doğru varmış gibi inandırmaya çalışmasına kızıyorum yok illa herkez daiwa alacak o rahatlayacak..

Düzgün makineyi yapan sadece daiwa değil ,Evet daiwa kaliteli makineler yapıyor ama bunun karşısında shimano'da kaliteli makineler yapıyor.

Hani balıkçılıktan sadece daiwa kullananlar anlarmış ya da sadece onlar kalite'den anlarmış izlenimi yaratmasına gerek yok.

Her önüne gelen konuya shimano'ya tü kak demenin bir faydası yok bizde kullanıyoruz belki 30-40 adet makinem yok ama benim avlanmama yetecek sayıda makinam var onlardan da memnunum ama ben gidip demiyorum ki millete daiwa kötüdür almayın. Böle şey olur mu ya sen belli bir parayı cebinden çıkarırsan karşılığını daiwada da shimanoda da alırsın bu bu kadar basit..

Shimano'nun neden 200-300 liralık makineleri kıstas alınıyor anlamıyorum .

Çok övülen Emblem pro nun karşılığı bunlar değil..

Aksine budur bir de bununla değerlendir serdar abi

Ondan sonra oturalım konuşalım eksilerini artılarını.

9. MehmetKordan

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu ne yaaa... :eek:

Ölü taklidi yapsam gider mi dersin?

Şakası bir yana, şurada 1 adama daiwa al dediysem, 10 kişiye başka makine al demişimdir.

Ama nedense bunu görmeyip böyle deniyor olması garip. Neyse, alışkınız bunada.

Boğazda bahsettiği makinelerle haftasonu geçridiğimizde, hafta içi belimizi tutamadığımız günleri hatırladığımız halde, bir arkadaş diyor ki, boğazda en güçlü makine budur.

Ben boğazda bilmem kaç çeşit shimano, daiwa, vanstaail, banax, penn denemişim, hepsini görüp geçrimişim, ama arkadaş kendini bir markanın bir modeli ile otorite ilan edebiliyor. İyi cesaret.

Bak, benim favori makinem yok, kamışım da. Neden acaba hiç düşündün mü?

Neyse, o resimdeki zımbırtıya gelince. Shimano işte, al vitrine koy. Ama balığa gideceksen daiwa al ve git. Olay bu sadece.

11. MehmetKordan

Aksine sizin favori makineniz var Serdar bey o da daiwa hani 30 yıldır kullanıyorsunuz ya işte o daiwalar favori makinalarınız. Hani bu şekil benim favorim yok sadece doğruları söylüyorum demenize gerek yok..Anlayan zaten anlıyor.

Ben kendimi bir modelle kral ilan etmiyorum bu modeli ve daiwa emblem yakından görmüş incelemiş biri olarak size de diyorum ki Daiwa emblem pro'nun fiyat ve kalite karşılığı budur. İncele tartışalım diyorum. Madem o kadar her yerde daiwa'yı övüyorsunuz.

Ayrıca demagoji yapmaya gerek yok ben kendimi kral ilan etmiyorum bildiklerimi paylaşıyorum(Bildiklerim çeşit ve model olarak kısıtlı olabilir,yeni gelişmelere ve de bilgilere kapalı olduğum manasına gelmez ama sizde görüyorum ki bazı gerçekleri anlamamak için çaba sarf ediyorsunuz.) ve sizin de o şekil yapmanızı tavsiye ederim. Her makine sorana al daiwa geç demek yerine.

Ayrıca ben makinalar dan bahsetmiyorum!!

Size daiwa emblemin, shimanoda ki karşılığını söylüyorum ve sizin gibi 1 kg ağırlıkla çalışmadı bu makine.

Buna karşılık sizin tavrınız al vitrine koy diyorsun..! Komik hakikaten

Ama bunun yerine bir inceleme koy ki biz de helal olsun serdar abiye,adam tüm ayrıntılarını çıkarmış sermiş önümüze.

Bunu da yapmıyorsunuz üstüne bir de küçümser tavırla yaklaşıyorsunuz ki bu noktada bilginizden şüphe ederim.

Sizin boğazda geçirdiğiniz seneler eskidir ama ne kadar kaliteli boğaz avcısısınız bilmediğim için yorum yapamam.

Bildiğim tek bir şey var

O da

Her eski olan kaliteli değildir, her yeni olan'da kötü veya bilgisiz değildir serdar bey..

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Öncelikle, ben boğaz avcısı değilim. Boğazda da avlanan biriyim. Aradaki bariz bir fark var sanıyorum.

Emblem Pro, boğaz için kendini kanıtlamış bir alet. Mevcut Shimano'lar vs. hiç biri onun kadar iyi netice vermiyor. Bu tecrübeyle sabit.

Ama elimde daha başka bir sürü makine de var ve gerektikçe kullanırım. Örneğin, spin işi için Abu Garcia'dan şaşmam. Jigging ki pek sevmediğim bir şey, Raw 2'ler filan olur, onları tercih ederim.

Bir makinem olsun da, ne olursa olsun demem. Mesela, bir sebepten Marmaris'e giderim, vaktim artar, oradaki suya filan bakar, malzemeciden alır kamış vs. kullanır getirir eve koyarım. Burada da bir defalık demem, gene iyisi olsun, iş göreceği olsun derim.

Bu yüzden elimden bin çeşit makine geçer, geçiyor.

Dahası, herhangi bir teknik süper av yapıyor, bunu keşfettiysem, o teknikten soğurum artık, daha başkasını aramaya giderim. Derdim balık tutmak değil zira, kovam bile yok. Beni hep aynı taş(lar)ın üzerine, aynı takımı indirip, aynı mercanları veya istavritleri tutarken göremezsin hemen hiç.

Ha, bunun istisnası, lüfer avı olabilir genellikle. O sağı solu belli olmayan bir hayvan, her zaman yeniliklere müsait.

Hal böyle olunca, malzeme hakkında insan yeterinc etecrübe sahibi olabiliyor.

Shimano hakkında söylediklerien gelince. Fikirlerine elbette saygı duyarım, cidden. ama bu shimano hakkındaki fikirlerimin bunlar olduğunu değiştirmez.

Velakin, ben şu dünyadaki belki en az sabit fikirli adamımdır. Henüz Shimano için beni ikna edebilecek bir tek yorum çıkmadı. İşte mesele bu. "Çoook memnunum" denen çok makine, parçalanmış halde çekmecelerde yatıyor şu ara. Bu gibi bir kriterle, elime alıp defalarca hayal kırıklığı yaşadığım aletleri kabullenmem pek olası değil.

13. MehmetKordan

Serdar beyi kimse kimseye bir şey kabul ettirmeye uğraşmıyor (en azından ben)

Ama Daiwa arıca vermez ,kötü çıkmaz mantığı yanlış.

2 markada kaliteli ürünler yapar ve de kullanıcılarına sunar ben bunun derdindeyim..

Ben sizin gibi bir çok av yapmadım ve de deniz avcılığı yapmaya niyetim yok.

Ben tatlı su adamıyım gittiğim zaman en az 2 gece doğa'da kamp atıyorum ve bu benim olayım.

Bir malzemeyi de detaylı incelemeden ve de yurtdışında ki kullanıcıların yorumlarını okumadan almam.

Her beğendiğim makineyi almam söz konusu değil zaten.

Teknik konusuna gelince tuzlu su için kefal tutmayı bile bilmem...

Ama bir sazan için balığa gitmeden önce 20 farklı rig takımı oluşturmam gerektiğini bilirim .Çünkü avlaklar birbirinden derinlik,sıcaklık ve de basınç oalrak çok farketmektedir.

Yani emin olun makine'ye 500 tl üstü verecek insanlar iEN UFAK DETAYINA kadar inceliyor.

Ha bunun altı zaten pek umursamadığı için, bir şey olursa yenisini alırım mantığı ile yaklaştıkları için ya da direk bir kişinin tavsiyesi ile makine aldığı için çoğu zaman sonu hüsranla bitiyor.

Siz kefil olabilir misiniz daiwa nın 150 liralık makinesine ya da beklermisiniz daiwa emblem'den aldığınız hazzı almayı..Tabii ki hayır!

Ekipman bana göre öle gittim orada en iyi olanı alır avlanırım olayı değil aksine detaylıca incelenip, gözün gibi bakılması gereken bir ürün.

Çünkü sen bu ürünlerle hobini yapıyorsun.

Hangi makineyi hor kullanırsa kullan muhakkak bir gün elinde patlayacaktır.Temizliğini ve de bakımını yapmaz isen bi 8-10 sene sonra o makine ömrünü dolduracaktır.

Berberler bile saçınızı keserken 15 gün sonra darmadağınık olacak şekilde kesiyor saçınızı.O şekil yapmasalar nereden para kazanacak bu adamlar.

Yani daiwa al bakım yapmana bile gerek yok diye bir şey yok insanları bu konuda yanıltmayalım.

Zaten iyi bir avcı sezon sonunda tim ekipmanını bir kere elden geçirirve de geçirmesi gerekir.Geçirmeyenler de gelip 5 yıl sonra ömrü bitti der forumlarda.

Dip NOT:Hani bu konuda saçma sapan bir hal aldı, kendi adıma verdiğim rahatsızlıktan dolayı kusura bakmayın arkadaşlar.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Mehmet kardeşim, sen daha dünyada yokken, zırlayıp halama taaa alamanyalardan getirttiğim bir GS-9'um var. Eber gölü batak değilken kendi boyumda turnalar çekerdim oradan. Sen büyüdün, koca adma oldun, o göl kurudu, batak oldu, ben büyüdüm, kendi boyumda oğlum oldu.

Ama o makine hala kapağı bile açılımdan öyle duruyor işte. Ne bakımı, ne başka şeysi.

Burada bu iş böyle diyorsak, bir bildiğimiz vardır elbet, bizde bunu diyoruz, ama inandıramıyoruz.

Dedik ki, yahu Emblem boğazda 175 gr kurşun çekerken zerre hissettirmez, yük bindikçe sarmak kolaylaşıyor aleti. Yok böyle, yok şöyle, yok yüksek devirliymiş, yorarmış filan falan. Yahu alet burda, bildiğimiz alet, ne yorması ne şeysi.

Gene diyoruz. Yahu bakım nedir, nerden çıkarıyorsunuz, yok böyle bir hacet. siz kullanın, devam edin, yeterki kullanın, hakkını verin, işleyen demir ışıldar. Yok olmaz, illa bakım filan falan.

Arabaya bakım niye yapılır? Sibopları eskir, aşınır, gider sibop ayarı yaparsın mesela. rotların dengesi kayar, onları ayarlarsın mesela. Yahu aletin ayarı yok, aşınıp değişecek parçası yok, ne bakımı bu? Ha, kırılır, yarılır, içine su kaçar bir şekilde filan, kaza olur, sanayiye sokarsın. Yoksa ne bakımı yapıyorsun ki?

Bunları diyoruz, ama gelip oradan diyorsunuz, akımı olmalı falan.

Anlamadığım şey bu şu anda. Bilmem kaç çeşit makine telef etmiş, mekaniğinin dibini getirmiş etmiş adam, çıkıp size yanlış bilgi mi veriyor olacak? buyur işte, alanlar var Emblem Pro'yu, ne oldu, aynen dediğimiz gibi olmadı mı alet? Hah, birisi de "ay kıyamam ben buna.." diyerek shimano'ulara özenecek, yağ filan dökecek, gitti makine, bak bir daha adam oluyor mu?

Sizi en çok anlamadığım husus bu. İlla bildiğimiz diyorsunuz, hiç ötesine bakmıyorsunuz. Kafanıza birisi sokmuş. Makine yağlanır, bakım yapılır. yok böyle bir şey. Bak bende mesela Embleme bakım yapıyorum aslında, nasıl yapıyorum biliyor musun? Denize sokup çırpıştırıyprum, sonra bezle siliyorum. Zira balık pulundan tutacka yeri kalmıyor avda. İşte benim bakım diye bildiğim şey bu en fazla..

Hiç bir çıkıp sormuyorsun, araştırmıyorsun ki, bu adam "bakım filan olmaz, at kenara, kalsın" derken bir bildiği var olmalı diye. boyuna kendi doğru sandığın yanlışı savunuyorsun. Bir bak bakalım, acaba neden olmaz, ne olmaz? En azından bunu bir sor. Çıkıp "oradan, yok yanlış biliyon sen" demeye çıkmadan önce.

15. MehmetKordan

İlk önce ben daiwa'ya kötü demedim demem de ama illa ki bakıam ihtiyaç duyacaktır biz dünya'da yaratılmış en mükemmel makineler bile bakıam ihtiyaç duyarken sizin kalkıp insan yapımı bir makina'nın bakıma ihtiyacı olmadığını savunmanız biraz abes geliyor bana.

Daiwa çok güzel makineler yapar, inşallahta yapmaya devam eder çünkü bu tarz firmalara daha önce belirttiğim gibi ihtiyaç var.

Ama bu demek değil ki daiwa diğer makineler gibi bakım yapılmaya ihtiyacı yoktur.

Bakım dediğiniz şey arıca olduğunda yapılmaz zaten, bakım arızaları önlemek için yapılır.

Arız olduktan sonra bakım yapsan ne yapmasan ne.

Bu konuda marka ayırt etmeksizin söylüyorum her MAKİNE'nin bakıma ihtiyacı vardır.

Evet boyum kadar oğlunuz, benim yaşımda oğlunuz olabilir yaşınız kaç bilmiyorum ama daha önce de belirttiğim gibi her makine hakkında en ince detayına kadar bilmeniz mümkün değil.

Siz ilk dönem ki shimanolar hatalı çıktı diye şu an ki shimanolar'da hatalı diyorsunuz...

Model belirtmeden, desen ki shimanonun şu modeli kötüdür buna yaklaşmayın tamam.

Ama 100 lirlaık makine'de işe yaramaz diyorsunuz 1000 liralık makine'de

Bu makineleri sadece türk insanı kullansa ve önerse tamam bu adam haklı derim. Ama bütün dünya da tutulan bir marka,aynı daiwa gibi...

Yani haksız mı kazanç sağlıyor bu firma şimdi bu kadar makine satarak.

Zaten o dediğin dönemlerde de daiwa'dan ziyade mitchell ,abu firmaları avrupa piyasasına hakimdi.

Zira o dönem japon firmaların daha yeni yeni yükselişe geçtiği dönemler.(1970 'ler başı ve ortaları)

Hala bir çok avcının elinde o dönemde kalma mitchell ve abu makineler var o zaman kaliteli üretim yapıyorlardı..Günümüzde bu demek değil ki aynı kaliteyi koruyorlar..Kimi makinelerinde bunu görüyoruz kimi modellerinde de çin işi makineler gibi performans sergiliyorlar.

16. MehmetKordan

Bu işin tek bir DOĞRUSU yok bir veya daha çok doğrusu var bir markayı göklere çıkarmanın diğerini de kötü demenin bir manası yok..

Dersin ki şu modele yaklaşma kötüdür, eyvallah serdar abi.

Bunun dışında ki şeyler biraz yavan kalıyor.(bana göre tabii)

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    önce şuradan başlayalım, bakım, bakım diyorsun ya?

ne bakımı yapacaksın makinaya?

18. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Bol yag sürcez, iyice gres basicaz. Özellikle de plastik ve grafit olanlara ki zorlandiginda çark siyirmasi kolaylasip parça kirsin :D

19. MehmetKordan

Tatlı su için

Bazen makinelerimizi çamura toprağa koyarız biz o an ki av heyecanı ile

çoğu zamanda içine toz,toprak birikir bu öyle yüksek ölçülerde değil ama bu yıllarca biriktikçe hem sizi rahatszı eder. Belki makine'nin işleyişine etki etmez ama ben temizliyorum.

Yağlama konusuna gelince zaten makine'nin içinde ki yağ uzun seneler götürür..Öyle her sene içini açıp yağlamaya gerek yok.

Benim bakımdan kastım gerek çamurlu sulardan gerekse taoprak tan bir şekilde makine'nin iç aksamına giren tozların ve çamurun temizlenmesi.Ha bu gereklimidir? Evet bana göre gereklidir çünkü benim o pisliklerin makine'nin içinde olması rahatsız ediyor ..

Bu durum size göre gerekli olmayabilir çünkü elinizde çeşit çeşit makineler vardır ve de sürekli aynı ava gitmiyorsunuzdur.

Yani yılda 10-15 kez kullanılan makine'ye zaten bakım yapmazsın ama yılda 70 -80 kez kullandığın makine'ye sezon sonunda detaylı olmasa da iç aksamını bir bez yardımı ile temizlersin kendin gerekli görürsen de belki yağlarsın bu senesine ve hangi yük altında çalıştığına bağlıdır.

Benim gibi elinde sadece aynı av türü için makinesi olan insanlar için bana göre gerekli bir durum iç parçaların pisliklerden arındırılması.

Ama siz 3 ay boğaz 3 ay jigging daha sonra da 3 ay tatlı su avı yaparsanız tabii ki bu makineleri bakıma sokmazsınız.

Siz benden daha iyi bilirsiniz aslında bunu.

Bir de aynı makineyi yıl boyu kullanan insanlar var.. O makinelere yazık değil mi ?

Az biraz temizlenmeyi hak etmiyorlar mı:)

Eee bu makineler bu şartlar altında 5 sene kullanıldıktan sonra çöp olur mu?

20. furunotr

furunotr Haluk

Ufak bir anlaşmazlık olmuş; makinaya bakım yapmadan iyi veya kötü diye değerlendirmek doğru olmaz demek istemiştim; hangi markanın, hangi model ürünü olur ise olsun... Evet ben de mesela benim Catana'ya bakım yapmam yıllardır; hatta klavuz bilyalarını hiç yağlamayıp ip kullandım ve doğal olarak kitlenen klavuz masurasını ip doğramaya başladı; nasılsa ucuz diye pek ehemmiyet vermiyoruz sanıyorum; yine de yolda bırakmıyor beni; yaz sezonunun izmarit makinası; eğer gidebilirsem suüstü lüfergillerin at-çek makinası olarak kullanıyorum bu makinayı... Aslında ben de bu makinaya haksızlık ediyorum...:)