Daiwa makina tavsiyesi

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. furunotr

furunotr Haluk

2. furunotr

furunotr Haluk

Sorun; sorunu genelleyenlerde; belki bir-iki modelde problem olabilir; bu olasılık her zaman mevcut ama tüm modeller için genelleme yapmak doğru değil; zaten bu tip firmalar sorunlu modeli topluyor ve düzeltiyorlar; düzeltemezlerse piyasadan kaldırıyorlar...

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Haluk bey ikiside 500 euro civarıında makineler,en azından ben öyle biliyorum..
    Tabiki iki makineyide daha ucuza bulmak mümkündür...

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bazı makineler, doğuştan sakat oluyor. Yani tasarım sorunlu. Bazen bu ayyuka çıkıyor, üretici geri topluyor vs.

Bazısında ise, sorun daha evlere şenlik. Sanılıyor ki, bir marka, ürettiği her şeyi hep süper kalitede yapar. Oysa değil elbette. Kimisi altı üstü kıyıda mırmır yada ispari tutacak. Kimisi ise, okyanusta orkinos.

Şimdi, japonya veya çinde, kayanın tepesinden chinu avlamaktan öte bir macera dünyası olmayan eleman için, balığa harcanacak 1000 $ çok paradır. Ona "oha, araba alıyoz yahu" gibi hissettirir. Onun burada verebileceği para bellidir ve azdır.

Firmalarda, bu adamı memnun etmek için bir ürün çıkarır.

Ama bizim buralarda bazıları bunu böyle görmez. O makine, o firmanın amblemini taşıyor diye, o makinayı her işi mükemmelen yapar gibi lanse ederler

Ve bizim, bir tür mırmır/mercan kırması olan, ispari bozması chinu avlamak için yapılmış aleti alıp, levrek tutmaya gitmek gibi uçuk (?!) bir ava gitmemize sebep olurlar. Sonuç, makine elde patlar, sağı solu dağılır, bilyaları haşat olur vs.

Burada sorun, budur aslında.

Bu forumda bir zamanlar, saltiga için şöyle bir yorum çıkmıştı: "Hangi salak para verirde alır bunu?" Bir saltiga sahibi olarak, elbette, "ben gibi bir salak" demek durumunda kaldık haliyle. Elbette, elinizdeki şimanov patlayıp -tahminen- bilyası gözünüzü morarttıysa, balık vurunca, sizi daha emniyetli bir makina almaya güdüleyen çok şey oluyor.

O gün bile, "yav bu şimanov ne .... alet, bak ne oldu" diye aklımdan geçmedi. Dedim, bu alet bu işin aleti değild ki zaten, o teraziden bu sikleti çekmesini beklemek insafsızlık.

Hatta, bir ara bir forum -belki bu forum- bir tekne org.u yaptı. Adanalı bir Orhan kardeşimiz vardır. O ara ortada shimano filan hak getire, zor biraz bulmak. Bir shimano bulup getirmişti. Demiştim, "Shimano'nun en dandiği bu, ama o bile süper işte aynen böyle"

Aslen duygularım hiç değişmedi. Biomaster'i denize atarken, bu makineyi taşımaya gerek yok, ama bu makineyi alan sende kabahat diyordum sadece. Çünkü biliyordum, kalaması bu iş için kifayetsiz. Eh, işimi görmeyecek şeyi yük etmenin de anlamı yok herhalde.

Ama gel zaman, git zaman, forumlarda bir furya başladı. Önce bir okuma furyası. Sanki, gölde kasna tutmak için yapılmış aletler, boğazda torik, hatta zindandelen avcısı gibi şişirildi gitti.

Sonra da şimanov furyası başladı. Aynı şekilde, aslen pirnaha boyu ve cürmünde olan 1-2 kg luk en fazla çeşitli tatlı su balıkları üretilmiş olan exage, sanki haliç'te kulenin dibinden 10kg levreği çeker çıkarır gibi şişirilmeye başlandı.

Sorunda bu zaten. Bugün forumlarda gırla giden pek çok model, pek çok markanın kalite olarak muadil modellerinden biri ve bir fark yaratmıyor. Ha, elbette stella alabilirsiniz, ama kimse stella bu işi görür, ötesini geç demiyor. Hatta, işte o kalaması dertli biomaster vs. için, 100kg balığı bile çeker diye methiye düzülüyor.

Bir durun beyler. Bu bahsettiğiniz, catana, hyperloop, exage, sweepfire vs. diyorsunuz, ama bunları stradic, twinpower, stella, caldia'ymış gibi anlatıyorsunuz. Bildiğin, resmen balon ediyorsunuz bu aletleri.

Levrek diyorsunuz. 175 gr kurşunu deli boğaz akıntısında akşama kadar atıp çekmek diyorsunuz. Bunlar o makinelerin harcı değil.

Onlar ne diyor, aman biz şöyle memnunuz, böyle memnunuz. Yahu, düne kadar, boğazda kime sorsam, banax, amanda banax, en bir memnun olunan makine banax sx... Araştırın, "banax bu işin harcı değil, bu ne ya" diyen ilk kişi benimdir bu alemde. Dün, o sarma özürlü, dar kapasiteli banax bu boğazın nasıl yoklukta şahıydıysa, bugün de shimano öyle oldu. Oysa bugün o ellerde çile çeken ve çektiren şimanovlardan bin kere iyi öyle makineler var ki (ha, onların kimisi gene şimanov) şaşarsınız.

İşte polemikte burada başlıyor. Sıradan, öylesine makineler mi, cidden kaliteli makineler mi?

Evet, eğer saltiga almakta ciddi bir keramet olmasa, o alete o parayı veren salağın önde gidenidir. Ama, saltiga'nın, stella'nın ancak başedebileceği yerde, shimano biomaster veya saragosa'ya işaret eden, aslen ahmağın tekidir. Ve bu millet ne çekiyorsa, bundan çekiyor zaten.

Bilen bilir. Avrupa tamamen renkli tv'ye geçmişken, biz ülkemize siyah beyaz tv getirdik. Ve 1950'li yılların teknolojisi, lambalı TV'lerde dahil olmak üzere, avrupanın elinde kalan siyah beyaz tv'lerle doldu memleket. Grundig, schaub-lorenz, philips vs. herneyse. Arada uyanıklarda çıktı, IES-Körting gibi ürünlerde çıktı.

Sonra ne oldu, el mahkum renkli yayına geçtik, evlerdeki TV'leri çöpe atıp, bir masraf daha ettik.

Şu an olanda bu. İddiasız, öylesine makineler olan, exage, hyperloop vs. diyerek eksik teknolojiye yatırım yapıyoruz. Adam bize iki kere makine satabilecekken, neden bir kere satsın ve bir kere soysun bizi di mi? bir hesap edin, bir exage için kaç ton buğday satmamız yada kaç turistin kusmuklu çamaşırını yıkamamız gerekiyor? Madem bu masrafı ediyoruz, bari cidden üst teknolijiyi alsakta, daha az zarar etsek olmaz mı?

Olur mu hiç? bizim şimanov yalakaları durur mu yerinde? Hemen o dandik döküntülere methiyeler... aman ne süper makineler, ne müthiş şeyler..

Neyse...

Kendi adıma, ucuz mal alacak kadar zengin değilim. Umarım anlaşılmıştır konu.

5. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
  6. eternal35

eternal35 ferit cem

Favori Makine:
    Mitchell armada 6500 pro
    Catalina nın fiyatı bayağı fazlaymış tr de

7. furunotr

furunotr Haluk

Yine methiyeler döktürmüşsün Serdar... Bazıları kısmen veya tamamen doğru ise de; gene pekçok yerde abartı görüyorum...

Ya da o kadar içiçe yazıyorsun ki öyle anlaşılıyor...

Exage kullanıp gayet güzel levrek avlayanlar var; tatlısu için de üretilmemiş bu makina; tuzlusuya dayanıklı gayet...

Ottan ...oktan makinalar ile de tutulabilirken levrek Exage ile de tutulabilir hayli...

Ben kalama kullanmıyorum pek; ara-sıra sınarım ve Biomaster'ın kalamasında bir sorun göremedim; bir-iki kere de tecrübem var bu konuda; tabii sen makinayı yağlama; bakım yapma; sonra doğru düzgün çalışmıyor diye şikayet et... Hiç kalama pullarını özel yağı ile yağlarmısın??? Bilemiyorum ama makina konusunda bakım yapmaya gerek olmadığından bahseden sensin...

Herkezin bu iş için ayırabilecek geniş bütçesi yok; onlar da bütçe dahilinde bir ürün almaya bakıyor; Daiwa olsun; Shimano olsun düşük bütçe ile kullanılabilecek güzel ürünleri mevcut; tabii yerinde kullanmak gerek bunları; oturup 4000'lik Katana ile 50 kg.lık akya peşinde kimse koşmaz zaten...

Ne yazık ki pekçok marka bu iki markanın alt seviye ürünlerinin verdiği kaliteyi bile veremiyor...

8. furunotr

furunotr Haluk

Orada Türkiye'yi kastetmiştim; Daiwa hem zor bulunabiliyor; hem ederinin üzerinde fiyat talep ediliyor; fiyat ve özellik olarak birbirine kıyaslanabilecek bu iki modelde bile Catalina 500 lira civarı daha yüksek fiyata bulunabiliyor...

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Exage ile tutulan levrek, benim bir numaralı gözdem, alba beta ile de tutulur.

Bütçe diyorsun. 25 TL'lik Alba'nın yaptığı işe, 200 TL vermenin bütçene faydası ne ola ki?

Ama bi durun şimdi, birisi ordan çıkar, amanda arkası şöyle sağlam der. Yahuı, 25 TL ki iki paket sigara parası nerdeyse, arkası sağlam olsa ne, olmasa ne. Baktın bozuldu, at gitsin bir yenisini al. Ki 10 senedir hala atılacak bir yanını da görmüyoruz şahsen.

Hatta abart, o alete bir tane 20 TL'lik paslanmaz bilya al, sarma teline tak, o şimanovdan da, daywanın bilmemnesinden de daha ömürlü ve düzgün olmazsa, ondan sonra. 20 + 25 = 45 TL nerde, 200 TL nerde?

Soru bu aslında. Siz, burada o 200 TL lik kazıkları göğe çıkardıkça, okuma veya alba, o bilyayı fabrikasında koymaya cesaret edemeyecek, 100 TL olursak bizi almazlarsa diye.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ben sana sanırım hala anlatamadım. Ben alıp makineyi yağlamakla, etmekle filan uğraşmam. İşim yok, aldığım makineyi birde kalama yağı ile mi uğraşacağım? Elin japonu veya herneyse gavuru para kazanacaksa, bi zahmet bir tarafını kaldırıp o yağı da sürüversin. Sürmüyorsa da, atarım denize, bir daha da o tarafa bakmam.

Ha, eğer hepimiz böyle yapsak, acaba o makineler fabiraksından nasıl çıkardı sence?

Siz burada resmen ikonlaştırdığınız ve tapma noktasına getirdiğiniz o aletleri, yok şöyle bakacan, yok kalamayı böyle yağlıycan diye o hatalarıyla, eksikleriyle kabul etmeseniz, üretici zaten eli mahkum onları düzeltir.

Ama adam enayi mi? Nasılsa buradaki şimanovcular, alır, yağlar. Enayi varken bunu yapacak, enayi mi şimanov, yağa filan para harcasın?

11. furunotr

furunotr Haluk

Valla senin Alba'yı Exage ile kıyaslamak pek olmamış; olsa olsa bendeki Katana ile kıyaslayabilirsin ancak; tabii 25 yılın doldurunca:D :D

Okuma ve Alba makina fiyatlarını pek takip etmiyorsun galiba; biraz piyasa göz at bakalım; Exage bazı durumlarda daha hesaplı kalıyor...

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Valla, en azından rotorundan tutup çevirince, aha şimdi kırılacak diye insanın içini cız ettirmiyor beta..

Benim Alba 8 yılı garanti doldurdu. Bakalım, 8 yılını doldurunca senin exage, bir daha bakarız ne var ne yok.

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Al sana sekiz senelik Exage FA

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Benim 8 senelik alba'dan farkı, fazlası ne peki? Ha, kazığını biliyoruz zaten, sen ötesini söyle abi.

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Vala bana kazık gelmedi,üstündeki berkley misina ile 15 euroya aldım..
    Ha öyle ahım şahım makina değil,bence kalitesi bayağı düşük bir makina ama bakarsak makina,alabalık,turna,sudak ve tatlısu levreği için rahatca kulanılabilir,daha iyisi yokmu,TABİKİ Var,ben kulanmıyorum,antika olacağı günü bekliyor..Öyle denizde spin falan için düşünülecek makina değil...

16. furunotr

furunotr Haluk

Açıkçası ben düşünüyorum...

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Zaten ne dedik? Benim külüstür Alba'dan farkı yok. Hatta, resimlerden bakarsan, alba vitrinde saklanmış değil, senelerdir bilfiil kullanılıp gelen bir makine. Taş, kaya, kum, çamur, levrek, köpekbalığı ve hep tuzlusu..

O halde, neden şimanov'da, alba değil?

18. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Kıyaslamak mı ? :confused:

Adama gülerler yahu. :D

Eh, Bursa'dan hacı murat'a binende İstanbul'a varıyor, diğerine binende. Sonuç, ikiside gideceği yere ulaşıyor; ama öyle, ama böyle. Farkını, yaşayan anlar. :confused:

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Elbette öyle. Exage ancak bir hacı murat, benim Alba'da ancak bir lada samara filan.

Ama sen senin o hacı murat'tan başka bir şey olmayan exage'i aynen şöyle anlatıyorsun:

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Konu ne güzel ilerlerken,birden bir durgunluk gelmiş konuya..yokmu daiwacılar.

Ben bir tavsiye daha vereyim,Daiwa Capricorn,çok güzel bir makina yağ gibi akışı var,spin avları için,tekneden dikey avları için hatta tatlısuda beklemeli avlar için ideal bir makina,tabiki kendi klasında yoksa dahada iyi makinalar mevcut piyasada...