çupra av yapay yem ?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında jonathandavis tarafından paylaşıldı.

1. jonathandavis

jonathandavis Cem

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    700gr çupra 1.4kg dülger balıgı
    bir arkadasım yapay yem ile çupra avladıgını söyledi nasıl oldugunu açıklamadı abilerim nasıl oluyor ? hemde tekneden avlıyormuş. varmı böyle birşey ?

2. obivan

obivan

Favori Kamış:
    zoka
    En İyi Avı:
    5,5 çipura
    :) yok daha neler artık:)

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Olmaz-olmaz deme, olmaz, olmaz. :)

Ben de merak ediyorum. Konu yukarıda kalsın şimdilik, nasılsa bir ilgilisinin gözüne çarpar. :rolleyes:

4. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Ben de daha onceleri bu konuya sicak baksamda, anladim ki cipuranin o kadar cok besin kaynagi var ki suda, iki kum eselese agziyla midyeleri, kurtlari cikartip ihtiyacini karsiliyor. Hal boyle olunca cipura gibi midye agirlikli beslenen bir baligin sahteye atlamasi, levrek gibi etcil ve saldirgan baliklara nazaran cok daha zor olacak. Imkansiz degil elbette kismet bu gelir mi gelir ama eger gercekten hedefimiz cipura ise yemli oltacilik her zaman oncelikli gelmelidir.

Eger gercekten sahte ile deneme yapilacaksa, benim tercihim berkley gulp'un yapay kirmizi boru kurdu benzetmelerinden olurdu, ornek:

Ayrica, Vedat agbi daha once cipuranin sahte yemle avlanmasi ile ilgili bir konuda aciklama yapmisti:

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Mehmet teşekkürler.

Konu ile ilgili olarak 2 saat önce Vedat abimize PM attım, müsait zamanında kanaatlerini bizlerle paylaşır sanırım.;)

Çipuranın midye ile beslenme alışkanlığını, midye benzeri sahteler (varsa) kullanarak amatörler lehine dönüştürme fikrine ne dersin?:rolleyes:

6. naladag

naladag

Yapay yemi bilemeyeceğim ama ben 3 ay kadar önce İzmir e geldiğimde kemeraltında bir malzemeciden yapma yem almıştım. Bu yemi balığa çıkmadığım için kullanmadan eve getirdim geçen ay tekrar Çeşmeye balığa gelirken yanıma aldım ve denedim. O sırada teknede 4 arkadaştık. Yem olarak sülünes ve mamun kullanıyorduk. Bu yeme balıklar müthiş bir tepki verdi. Çok memnun kaldım. Daha sonra arkadaşlarımda kullandılar. Sonuç bence mükemmeldi.
    Hangi malzemeci olduğunu şu anda söyleyemem adını hatırlamıyorum ama Hisar Camii yakınındaki malzemecilerden biri yem de yuvarlak parmak boyunda yapma bir yem.

Aldıklarımın hepsini götürmemiştim. Fotoğrafını çekip yükleyeceğim

7. saitcan

saitcan İSMAİL

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    850 gr mercan 700 gr çupra .
    evet arkadaşlar yapay yem var.yapay dediğiniz sahte değildir tahminimce.izmirde bir çok yerde satılır bu yemler balık çiftliklerinede kulanılır.biz palet yem diyoruz.bir çok arkadaşımız bu yemi direk iğneye takarak kılanır.hata bazıları bu işi abartıp yemi matkap ucuyla delip iğneye takar:D :D .birde bu yemi farklı bir şekilde daha kulanıyorlar tekneden çiflik yakınlarında.bunu kulanan bir arkadaşım yemin yüzde yüz verimli olduğunu söylemişti.benim fikrimi sorarsanız bu yemlerle doğal çupra yakalamak biraz şansa kalmış.

8. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Nuri
    Cupra esas itibariyle bircok canlı yemle yakalanıyor olsada seyrek olarak,Rapalaya,bazı orak kuyruk Mr Twister silikon kurtlara,Berkleyin Gulp yapay kaya kurdu taklitlerinede gelmektedir.Örnek vermek gerekirse sevgili Orhan babamız takriben 4 sene evvel sırtıda Rapalayla avlanırken hatırladığım kadarıyla kg civarında bir alyanak cuprayı,ayrıca büyük üstad Tahir Gürhan birden fazla kere keza maket balıklarla bu balıktan yakalamıştır.Özellikle bu balığın akraba türlerinin bolca bulunduğu bazı bölgelerde yanılmıyorsam Avusturalya yada Yeni Zelanda dada orak kuyruk silikon yemlerle yakalanmaktadır.Hatta Gulp yapay kurtu bütün olarak değilde avlarınızda iğnelerinizden birine bölerek takınız,sonucun bazen müspet olabileceğini göreceksiniz.
    Hemen,hemen aynı canlı yemlerle beslenen Mırmırın Sargozun rapalaya,Mercanın kerelerce Capariye dipte beslenen Eşkinanın orak kuyruk jig head'li silikon kurtlara ilgi gösterip yakalandığıda bir gercektir.
    Şahsım adına konuşursam kerelerce Mercan arada Fangri Mercanları capariyle yakalamışlığım vardır.Ayrıca iki kerede hatırı sayılır irilikte Sargozu,kıyıdan levrek atceğinde 12 cm Rapalayla yakalamışlığım vardır.İlişikte bir adedinin resmini sizlere sunuyorum.
    Sevgiyle kal

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Orhan Babanın(Kücükbicmen)yakaladığı Cupranın ağırlığı cıkmamış takriben 3 Kg civarındaydı.Kendisi mesajı okursa zannederim onaylayacaktır,kendisinde resmi vardır.

10. naladag

naladag

Benim bahsettiğim palet yem değil. Yuvarlak(yaklaşık 10mm çapında) 5-6 santim boyunda yumuşak bir yem.Lokum kıvamında. Kullanırken küçük parçalar kesip iğneye rahatlıkla takabiliyorsunuz. Denizde dağılmıyor. Hatta aynı yem ile 3-4 balık aldığım halde hala sapasağlam kalıyordu. Yem koyu kahve renginde. Zamanla su içinde rengi açılıyor. O zaman değiştirmeniz gerekiyor. Tavsiye ederim deneyin.

Selcuklular00 bunu beğendi.
  11. elmexicano

elmexicano ahmet can berkyürek

En İyi Avı:
    7 kg GT
    iskenderunda çuprayı çapari ileyakaldığımızı biliyorum. hem kıyıdan hem de tekneden. istavrit çaparisine vuruyor çoğu zaman.

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Saygıdeğer üstadım, emek verdiniz, zaman ayırdınız, çok teşekkür ederim. İfade ettiğiniz örnekler, yol ve yöntemler Çupra avcısı kardeşlerimiz için büyük nimet. Bir gün bizlere de nasip olursa, Çupra dostlarımızla sayenizde selamlaşırız. :)

Şundan hiç tereddüt etmedim ki, her hangi bir av için, her zaman fazladan bir alternatif avlanma takımı ve yönteminiz olmasın. Zira konuyu daha ilk görüşte, açılması zor bir kilit olduğunu ancak, imkansız da olmadığını sezinledim. Şahsınızın sitemizde bulunuyor oluşunun vermiş olduğu sevinçle, konuyu size havale ederek beklemeye başladım güvenle.;)

Tatlısu-Deniz ayrımı yapmaksızın, ülkemizde amatör balıkçılığın yerleşmesi adına sistemli ve düzenli ilk uygulamalarını ortaya koyma, bilinmeyen-duyulmayan ekipmanları bu sevdaya gönül verenlerle ilk buluşturma, dur-durak bilmeden koca bir ömür daha ileri hedeflerin öncülüğünü yapma, elan, akla hayale gelmez bir azim ve kararlılıkla bu ruhu her yaştan her kültürden insanımıza aşılama adına sergilediğiniz çabanız her türlü taktirin üstündedir. ;)

Amatör balıkçılığımızın duayeni olarak, özveri ve gayretlerinizle, emeğinizle, fikirlerinizle hepimizin üzerinde hakkınız vardır. Zatı alinize minnettarız…:) ;)

13. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Nuri agbi Selamlar,,,

Tarifte bahsettiginiz buna benzer bir yem mi? :

14. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Nuri agbim selamlar sanada, iyi aksamlar dilerim.

Evet bahsetmis oldugun cesit sahtelerde var, bazi ornekler:

Bunlar tek basina bu sekilde cipurada is yaparmi bilmiyorum, boyle birsey kullanacak olsam, sahilden bir kac bos midye kabugu bulup, icine bundan bir tane koyup kapattiktan sonra, elastik yem ipi ile sarmalar ve su icinde acilmamasini sagladiktan sonra, kumluk bir bolgede dibe yatirma yapardim. Sanirim bundan gercekcide daha iyisi olmazdi :)

Kabuk derken asagidakiler gibi, bos bulamiyorsak dolularini tuketip migdeye indirdikten sonrada kabuklarini kullanabiliriz :D

Selcuklular00 bunu beğendi.
  15. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Mehmet merhaba,

Sorunuza muhatap Nuri ben değilim ancak, resimlediğiniz yem, Gökkuşağı Alabalık avında hamur yapımı için kullandığımız ve genelde balık çiftliklerinde yemleme amaçlı kullanılan yem olsa gerek. :rolleyes: :)

16. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İyi akşamlar Mehmetciğim,

Sanırım bu sahte yemler yurt dışında bulunabilecek -Hollanda mesela- türden yemler. Türkiye'de var mı emin değilim.:rolleyes:

Kullanımı ile ilgili yönteminizin işe yarayacağına benim de akılım yattı, neden olmasın. Deneme imkanınız olursa, sonucunu paylaşmanız pek makbul olur sevgili kardeşim.:)

17. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Nuri agbim, aslinda bazen macera aramiyor degiliz, farkli yontemlerle avlanmak cok keyifli oluyor. Dusunun, yillardir klasiklesmis, boru kurdu, mamun, sulunes, madya gibi yemlerle cipura avliyorsunuz, gunun birinde boyle farkli yontemlerle sahte bir midye ile yaraticiliginizi kullanarak bir cipura yakaladiniz, sizce hersey daha farkli olmaz mi? amator avciligin en keyifli yonlerinden biride budur bence, kesfetmek, uygulamak, yeni yontemler bulmak ve paylasmak.

Yukarida belirttigim midye kabuklari haricinde, murekkep baligi iskeletide kullanilabilir.. neredeyse butun sahillerde bulmak mumkundur. Murekkep baligi iskeletine sekil vermek kolay olacagindan, bir adet iskelet ile 3-5 tane kucuk midye kabukcuklari yapabilirsiniz. (bicakla oyup, sekil vererek). Gercek istiridyelerin ustundeki cizgiler gibi sekil bile verebilirsiniz.

Bu kemikle yapilacak kabuklar, gercek midye kabugundan cok cok daha kolay kirilabileceginden, balik tarafindanda agizda parcalanmasi basit olacaktir. Yanliz tek bir dezavantaj var, murekkep baligi kemigi batmaz, su ustunde yuzer, bunuda yapilacak kabuklarin diplerine deniz kumu yada kucuk tasciklar koyulursa problem kalmaz. Aksi takdirde yuzer bir midye olur :)

Mesajima ekledigim sahteler (midyeler) purefishing grubuna ait oldugundan, bunlarida yine getirme yetkisi Turkiyede kisik balikcilikta var. Berkleye ait sahtelerdir, 5'li adetli paketler halinde satiliyor, berkley clam diye gecer ismi.

18. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Mehmetciğim ilgine teşekkür ederim. Dediğiniz gibi keşfetmek, uygulamak, yeni yöntemler bulmak Amatör avcılığın keyifli taraflarıdır. Değerli bilgileriniz onları arayanlara işe yarayacak türden.;) Tekrar teşekkürler.:)

"yuzer bir midye olur" derken, bunun da alternatif bir sahte olabileceği fikri uyandı bende.:) (nasılını-niçinini sen irdelersin artık zira anladığım kadarıyla bu iş tam sana göre:eek: :D )

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Nuri
    Sabahın bu alacakaranlığında yazdıklarını okumak bana büyük bir moral ve keyf vermiştir,sağolasın.
    Durumu benim acımdan düşünürsek,vermiş olduğum her emeğin karşılığını,allahıma şükürler olsunki fazlasıyla alabilen biriyim.İşte seninkine benzer yorumlar,gösterilen sevgi ve saygı bemim için ödüllerin en büyüğüdür.
    Az sonra İstanbuldan şu anda gelmekte olan kardeşlerimle,yaşadığım yerden 50 km uzakta bulunan bir köprü başında buluşarak bu kere atcek sahte yemlerle tatlısu kefali avı yapacağız.Cok keyfli bir av gercekleştireceğimizi umuyorum,sizlerlede aynı anları cok yaşamak isterim.
    Dün sanki bu konumuza nazireymiş gibi,yaptığım beş saatlik deniz avında,daha cekici olmasını düşünerek özenle yaptığım gayet ince caparime 85 metrelerde
    3 adet istakaroz birden geldi.Bu durum ilk defa başıma gelmektedir,resimlerini yarın sizlerle paylaşacağım.
    Evvelinde daima tabii yemlerle yakaladığım bu balığın hemde 3'ünün birden caparime gelmesi beni hem çok şaşırttı ve hemde tamda konumuzla örtüştü.
    Zaten bu bölgelerdeki 3 sene evvelki bir avımdada caparime tam evet ilkin 9 adet,bilahere 17 adet birden,buralarda kanal kupası denilen erkek mercan gelmişti.İstanbul avlarımdada sıklıkla deniz kefalinide capariyle aldığım olmuştur.
    Gecen haftaki tatlısu avımızda Muharrem kardeşim,kullandığı Strike-Pro marka sahte Kurbağası ile hepimizi şaşırtan irice bir Siraz balığıda tutmuştur,resimlerini elde edersem yollarım.
    Bu sonuclar gösteriyorki,tamamen tabii yemlerle beslenme alışkanlığında olan bazı tür balıklar dahi,zaman,zaman sahtelerimize ilgi gösteremektedir.
    Sevgiyle kal kıymetli kardeşim.

20. jonathandavis

jonathandavis Cem

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    700gr çupra 1.4kg dülger balıgı
    sevgili vedat abicim ve konuya cevap veren diğer tüm abilerim ve kardeşlerim.
    ilginiz için çok teşekkür ediyorum. forumu takip ediyorum ama herhangi birşey yazmıyordum. deneme yapıp yazacaktım. dün gece 3 sıralarında balıklıovada mehmet kardeşimizin göstermiş olduğu köpek mamasına benzer yemden 150 adet alıp sülünüzle beraber yola çıktık. avımızın çok verimli geçtiğini söyleyebilirim. ama bu yapay yemden dolayı değil. çünkü yemleri kullanmak imkansız ! 4 kişi iğneye takmak için defalarca uğraşmamıza rağmen ya iğneleri parmaklarımıza geçirdik yada elimize. çünki yemler çok dayanıksız anında ortadan ikiye ayrılıyor. parmaklarımız yara bere içinde. takmak imkansız. yemin yapısı itibariyle birazcık iğneyi batırmaya çalıştığınızda 3 e 4 e bölünüveriyor. eğer bu yemi deneyecek olan arkadaşlar varsa lütfen dikkatli olsunlar. fakat avlandığımız bölgede bu yemleri bir fileye doldurup altımıza saldık. yani yemlere o kadar para vermiştik illaki deneyecektik. farklı bir kokusu var bu arada yemlerin biz sülünezlerimizi takıp oltalarımızı atmaya devam ettik. aradan 3-4 dakika geçti bide ne görelim ? teknedeki bir abimizin kamışı kıralacak kadar gerildi çekiyor çekiyor aşşağıdaki balık ondan daha fazla çekiyor. 5-6 dakikalık bir mücadelenin ardından 5 iğneden 4 üne balık takılmış ama balıklarımızın 3 tanesi bu güne kadar gördüğüm en büyük kaya balıkları resmen mutanttılar :) rahat 500 gramlar. ve onlardan daha çok daha büyük bir sarıkanat. gerçi tam çözemedik sarıkanata çok benziyor ama tam olarak sarıkanatta değil resmini bu gün içerisinde yüklerim siteye mutlaka hafıza kartı sorunumu hallettikten sonra. biz şok olduk haliyle. oltalarımızı atmaya devam ettik. ufak ufak karagöz ısparoz tutarken avların boyutları aniden değişiverdi. sonrasında yine aynı boyutlarda bir sarıkanat daha falan derken arkasından mercanlar bastı ama iri mercanlar hep. şaşırdık tabi güzel bir av oldu bir kaç resim çekebildim onları mutlaka göndereceğim buraya yapay yemleri yukarı çektiğimizde şişmişler sünger gibi olmuşlardı zaten bir kısmınıda balıklar yemişti.

fotoları en kısa zamanda yüklüyorum. keramet yemlerdemi yoksa bizemi denk geldi orasını allah biliyor ama biz yapay yemleri mazmuz yaptıktan sonra işin renginin değiştiği kesin :)

saygılar