Çipura İğnesi...

Konu, 'İğneler' kısmında kurbagaprens tarafından paylaşıldı.

1. ozan

ozan Ozan

balona hediye almak için çok vermem:D :D

2. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    namııık ben sizin denizinize karışıyormuyumki sen sazanın adını ağzına alıyon bakim hem birkere biz sazanda ince gövdeli sağlam iğneleri tercih ederiz:cool:
    denizdede mamun kullanacaksam 505 ten ve 2 numarasından başkasını tanımam

3. ozan

ozan Ozan

saol abi. balona çalışıyoz artık takımı alıp gidiyo.iğneleri bari ver desem olmayacak:D :D

4. ozan

ozan Ozan

O404 den sonra çıktıysa hala vardır biyerlerde:)

5. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    hadi yav:confused: :confused:
    desene ozaman benim elimde kalanlar kıymete binecek:) :)

6. Dayımın kullandığı iğne sabit 2 numara Singapur olarak bilinen iğnedir..Aslında bu iğnelerde 532 serisine yakın iğnelerdir ancak Mustad daha sağlamdır..
    Kırılma konusuna gelince Bildiğin üzere Çupra ve özellikle Sargoz çene yapısı olarak çok güçlü balıklardır..Eğer iğneyi diş arasına uç ve sap kısmını sıkıştıracak şekilde oturursa bu balıklar bu iğneleri kırar..Onlarca kez başıma gelen bir olaydır ancak bu sıklıkla yaşanan bir olay değildir..Çünkü Cupra çekiçle kırdığımız madyayı kırabilir,karagöz İri midyeleri kraker gibi çıtır çıtır yiyebilir..Dalışlarımda zaman zaman kaya arkasında midye yiyen karagözün çıtır-çıtır sesini duymuşumdur..Sivrice yakınlarında 2,5kg lik bir çupranın ağzında deniz kestanesini yerken görmem beni şaşırtmıştı..Yani bu balıklar çen yapıları nedeniyle uygun pozisyonda yakaladıkları iğneyi kırabilir..ancak ısırarak sp kısmından yankeski misali koparmaları mümkün değildir..;)

7. 505 hala piyasada satışı devam eden bir iğnedir..532 ile arasındaki fark 505'in allround olarak tabir edilen tipte olmasıdır..2 sene öncesine kadar satılan 532 ler shark fin olarak adlandırılan ve uç kısmı düz,çıkıntısı yarım"V" şeklindeydi..Ancak Avrupada bu iğnelerin üretimine getirilen standartlar sonucu bugünkü 532 ler yarı içe dönüktür..Düz olanlar çok daha avcı olan iğnelerdir..496 buna iyi bir örnektir..Çok kullanılmasının nedeni tasmalamalı avlarda raund uçlara oranla düz ucun daha kolay saplanmasıdır..;)

8. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
  9. De get sana bilgi yazanda kabahat:cool: :cool:

Ama arabada zamanında ne efsaneydi kimbilir..:rolleyes: :D :D

10. Sen ilk arabasını biliyonmu..;)

Bak burda..geçen gaz taktırmış..;)

:D :D :D :D :D :D

11. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    :eek: :mad: :mad: :cool:
    biraz zorlasanız sizlerde hatırlayacaksınızda işinize gelmiyor dimi:p :p :p

12. Benim gözüm azbiraz ısırıyor ama:rolleyes: :eek:

:D

13. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Özellikle çipura için 505 i tavsiye ettim.496 nın da açıldığı oluyor.bizim buralarda midyeler çok yem kapmakta.Mantıklı gelmeyebilir ama doğrusu da bu.İğnenin sağlamlığını test edişim de tamamen bununla alakalı.Aynı kalınlıkta misina ile yaptığım takımlarda 496 ve 505 i taktırıp çekmişliğim çok oldu.496 nın açıldığını da o zaman gördüm.Yani balıkla ilgisizdi bu.Fakat 505 ile hazırladığım takımları hep dipte bıraktım.Çünkü misinadan kopmuştu.Sonuç olarak 505 in de fena bir iğne olmadığına karar verdim.Tabi diyebilirsiniz ki niye hemen takımı çekmeye çalışıyorsun diye şunu ben de çok iyi biliyorum eğer midye iğneyi kaparsa sabırlı davranıp takımı 5-10 dak. sonra çekmek gerekiyor ; çünkü midye tekrar ağzını açıyor.Ben bu test uğruna 1 kamış bile kırdım :D

14. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Yorulmuyor şu lanet midyeler kardeşim:eek: :D :D :D Bir de karagöz , çipura için karadan kalama ayarı yapan varsa helal olsun.Çipurada kaç kilo beklentisi ile takım atıyor o kalamayı yapan ;o da ayrı bir fantezi :rolleyes: :D :D :D

Son düzenleme: 22 Eylül 2008
  15. Thunderbolt

Thunderbolt Nedim

Kalamanın hiç anlamı yok bu balıklarda bana göre.Zaten kullandığım köstek 20 , makara misinası da 30 luk :D Bir de kalama ayarını layıkıyle yapmak çok zor ki.El yordamı da kolay değil doğrusu.Ama başta söylediğim gibi hiç anlam veremiyorum bu balıklarda kalama ayarlamaya.Zaten midye yemi bitirmeden bırakmıyor iğneyi zaten de sabit bir hayvancağız.Kalaman olsa ne olur olmasa ne olur :confused:.Zaten akıntılı deniz var .018 lik misina ile 75 gr.( kullandığımız en hafifi) kurşunu ne kadar uzağa sallayabileceksin ki kopartmadan (şok misinan olsa bile):confused: :D

Son düzenleme: 22 Eylül 2008
  16. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Koca Ankarada Mustad 496 bulamadım iyi mi :(

530 diye bir şey buldum şeklen en yakını onun da ucu hafif içeri kıvrık..

"Ararsın nimet olur" derler ya ..aynen o hesap :D

Umarım Turgutreis deki malzemecilerde Mustad496 vardır...

Hiç bulamazsam diye de almış bulundum 530 lardan..

17. Çok emin olmamakla birlikte hatırladığım kadarıyla 530 seri iğnelerin palası bira uzundu..Ancak şahsi tercihim dişli balıklarda hep kısa paladan yana polmuştur

18. Dişli balık derken karagöz ve çupra gibi balıkları kasteddim..Bu balıkların ağız yapıları dar olduğundan vede damakları çok sert olduğundan uzun pala iğne tasmalama anında ağızdan sıyırıyor..Ancak kısa pala iğnelerde uç -sap açısı daha dik olduğundan tasmalandığında daha kolay oturuyor..Bu nedenle kısa pala;)..Özellikle sivriburun avında kesinlikle kullanılmalı..

Son düzenleme: 23 Eylül 2008
  19. Birşey değil..

haydi sor sorr:D

20. turan

turan Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    oğlum 3,700 kg - 52 cm
    merhaba,
    Didimde çupra için size tavsiyem kesınlıkle gece avı. ve öncelikle mustad marka tavsiye ediyorum. 3 numara sarı capraz iğne. eger mustad sansınız yoksa 3 numara siyah çapraz iğne bulun. bunu didim dende cok kolay elde edebilirsiniz. yem olarak ise mamun ilk tercihim. ama agustos ayı ıcınde didim de mamunlar cok ufak cıkmaya basladı. 3 numara ıcın hiç işe yaramıyor bilginize. altınkum ıskeleden yengec alabılırsınız.
    daha once denemedıysenız sıze tavsiyem dıdımde sardalya sarmalı dip kıbrısını denemenız. 8-9-10 numara (sardalya buyulkugune gore tercıh sızın)1251 C MUSTAD İĞNE.
    rastgelsın