çapari

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. mesutbltc

mesutbltc mesut

bana bu ojeyi tavsiye ettilerde bu ojede iş yok galiba heh!

2. SteN

SteN Öner

Favori Kamış:
    Erma Tide 390
    Favori Makine:
    Banax ST7000C
    En İyi Avı:
    Daha olmadı :)
    Arkadaşlar balıkçıdan 2 arkadaş çapari alıyoruz...2 Günde Toplamda 10 TL lik çapari kopardık.bu normal mi ? çoğu atarken kopuyor... 10luk-20lik kurşun kullanıyoruz. Acaba nerede hata yapıyoruz...(Yeniyimde :) ) bu arada çaparinin tanesi 1 TL. 10lu
    Teşekkürler
    ====
    "This video has been removed by the user."

Kusura Bakmayın Sanırım Video Silinmiş...

Son düzenleme: 16 Ağustos 2009
  3. Yusuf Artan

Yusuf Artan Yusuf Artan

Düğüm yerine sürülen oje ne işe yarıyor pek anlamadım. bilgi verilirse sevinirim teşekkürler...
    VAR OLAN TEK KONUM

4. dayzın

dayzın taner

Favori Kamış:
    linafee
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    Tv de izliyoruz :)
    Oje bir nev'i küçük balık kafası gibi duruyor ayrıca alıcı bir renk olduğu için cezbedici. Ayrıca 10'lu çapari üzerinde karışık takım yapıp kullanmak 8 köstek 8 beden ayrıca 8 köstek 15 mm beden bence ilk olarak kullanılması gereken çapari takımıdır. 2 yeşil floş 2 li simli, 2 beyaz kırçıllı ördek tüyü tek simli,2 martı tüyü tek simli , 2 adet beyaz floş kırmızı ve mavi simli kullanıyorum her takımın seti mevcut olacak ve balık tutulduğunda hangi takıma yoğun geliyorsa takım değiştirilip o rağbet gören takım kullanıldığnda daha avcı takım olur kanaatindeyim. Ayrıca, Sisli havalarda martı tüyü yada gelin tüyü (organze) iş yapıyor özellikle ince takımda 8'e8 'de... RASTGELE...

5. dayzın

dayzın taner

Favori Kamış:
    linafee
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    Tv de izliyoruz :)
    Sim,ip,tüy veya ne kullanacaksan iğnenin ucu (batan yeri yani) avucuna baksın sol eline al misinenin kırmızı ucunu yine avucuna bakacak şekilde tut diğer ucu sağ tarafta kalacak onu tutup halka şeklinde çevirerek yine sağ tarafa bakmasını sağla kırmızı ojeli tarafı iğnenin dibine bütün koyduğun malzemeleri tutacak şekilde sar ve sağ tarafa bakan ojesiz misineyi çekeceksin sonra temizliceksin konfeksiyon iplik temizleme makası ile. Rastgele

6. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    .

Resimdeki simleri nereden bulabilirim,bilgisi olan var mı

7. simendifer

simendifer Sennur

Neredeyse tüm balık avı malzemecilerinde mevcut, her yerden bulabilirsiniz. İlla ki bu marka derseniz (ki bence markada ısrar etmeye hiç gerek yok) bu konunun ikinci sayfasında, bir arkadaşımız Karaköy'de bir malzemeciden aldığını söylemiş ama isim verilmemiş.

8. denizzzci

denizzzci burak

En İyi Avı:
    bugüne kadar 3 ton:):)
    teşekkürler verdiğiniz bilgi için o sayfayı bende okudum ama bu şekilde fosforlu sim görmedim yada yanından geçtim dikkatimi çekmedi...elimde bulunmayan ender simlerden biri diyebilirim

9. maraşlı_özkan

maraşlı_özkan Özkan Zeybek

Favori Kamış:
    Okuma Compressa 420 tele surf
    Favori Makine:
    Okuma Octana OT-55
    En İyi Avı:
    1,5 kg Eşkina 13 kg Yayın
    Selamlar, bende kıyıdan istevrit için çapari atıyorum ama hazır olanlardan 50 gramı bile kırıyorum atarken. 100 lü kösteklerden alıp kendim bedene bağlayacağım 75-100 gram kurşun atabilmek için beden kalınlığı ne olmalıdır?

10. EMRE FISHING

EMRE FISHING Emre Üsel

Favori Kamış:
    MICHELL Privilege
    Favori Makine:
    MITCHELL Armada Pro 6500
    En İyi Avı:
    BERNA'm
    Merhaba Özkan;

75-100 gram atmak için 0,20 Asso Ultra kullan, bunun yanısıra Alba Ultra da kullanabilirsin. Fiyatları çeşitli yerlerde 6-9 TL (100mt) civarlarında. Daha ucuza Alba Extra da deneyebilirsin fakat kalınlığı 0,23 olmalı 100 gr atman için. Bunun fiyatı da 3 TL (100mt) civarında.

Asso Ultra: http://www.avmarketi.com/asp/product/4547/0-20-ASSO-ultra-makara-misina

Alba Ultra: http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=ULTRA%20020

11. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Maras'lı Ozkan kardesim, Misina kullanacaksan al trabucco.
    1 -Trabucco special casting kırmızı renklidir,150 ve 300 m.lik makaralarda satılır.Kullanmaya baglı olarak zamanla belki gam yapar. 150 m.11 - 12 Tl.
    2 - Trabucco super soft, sarı renkli 200 - 500 M.lik makaralarda satılır.Adındanda anlasılacagı gibi soft, yani yumusak ve bir o kadarda esnek yapısı vardır. 200 m. 11-12 Tl.
    3 - Trabucco Comptetion, beyaz renkli, beden ve kostek icindir. Suda gorunmez. 50 M. olarak satılır. En kalın olcusu 0.30 dur. 7.50 Tl.

Ceker gucleri ve dugum mukavemeti inanılmaz derecede gucludur. Dene derim. Vaz gecemezsin.

12. maraşlı_özkan

maraşlı_özkan Özkan Zeybek

Favori Kamış:
    Okuma Compressa 420 tele surf
    Favori Makine:
    Okuma Octana OT-55
    En İyi Avı:
    1,5 kg Eşkina 13 kg Yayın
    İlgin için teşekkürler abi,

13. EMRE FISHING

EMRE FISHING Emre Üsel

Favori Kamış:
    MICHELL Privilege
    Favori Makine:
    MITCHELL Armada Pro 6500
    En İyi Avı:
    BERNA'm
    Ne demek Özkan, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bunlar benim kullandığım ve en iyi sonuç aldığım misinalar. Gözüm kapalı tavsiye edebileceğim ürünlerdir.

14. murat topçu

murat topçu murat topçu

Favori Kamış:
    rus kamışı eskiciden almıstım
    Favori Makine:
    banax 4000
    En İyi Avı:
    kaba lüfer
    benim çapari tekniğim şudur hafif kalın halat seklinde 3lü sarı ip var oonu 3lü kısmını ayırıyorum tek kısmıyla 12 numara beyaz iğneye 2 adet gokuşağı simiyle ojeli 0.12 no misina ile iğneye bağlıyorum hafif saydam gibi ip 2 adet gökuşağı simiyle birlesince ve ayrılmış olmasına naziren kıkırtlı olduğundan daha balığa cazip gözükmektedir ve genelde 0.22 beden kullanmaktayım ve bedene kursun ve clips düğümünden baska düğüm atmam köstekleri düğüm ile üstüne sıkıstırırım ve kursun düğümünü çiftlive üçkere kere düğüm vururum ve iyicene düğümü oturtturumki düğümden zedelenme olmasın aynı ipin çok çesiti mevcut bende beyazında ise gökkusağa simine benzer ama suya girince yesil olan bir sim kullanmaktayım iyi bir fotoraf makinesi olsa hepsini çekip çekip paylasıcam sizle ama telefonun fotoraf makinesi 2 mega piksel olduğundan görüntü çok kötü paylassamda tam belli olmuyor belki ilerleyen zamanlarda paylasmam münkün olabilir

15. ersyn_k

ersyn_k Ersin

Favori Kamış:
    D.A.M Steelpower Telesurf 3,90
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV55b
    En İyi Avı:
    comming soon..
    tuttum ben bu karışık yapıp rağbet görenle değiştirme mantığını :rolleyes:

16. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Floş kombinasyonu çaparilerim... Vurgun Çapari hesabı ;)

17. körfezbalıkçısı

körfezbalıkçısı BERK

En İyi Avı:
    2 kg istavrit
    merhabalar. forumda yeniyim. hepinize hayırlı avlar diliyorum.
    izmit körfezinde çapari ile avlanmak istiyorum. balık avında yeni olduğum için size saçma gelebilecek bir iki sorum olacak. :D
    çapariye kaç gr ağırlık takmalı?
    hazır çapari aldığım zaman(mavi köpük) oltaya nasıl takıyorum? klasik yemli takım gibi mi?
    bir de, suya attığım zaman sabit bekliyor muyum yoksa makine ile misinayı çekerek balık süsü mü veriyorum çapariye?
    teşekkürler, rastgele.

18. körfezbalıkçısı

körfezbalıkçısı BERK

En İyi Avı:
    2 kg istavrit
    çapari aldım dün, bir de kurşun. fırdöndülü kurşun hiç kullanmamıştım daha önce. armut kurşun kullanırdım. fırdöndülü kurşunun deliği daha küçük. çapari nasıl bağlanır bu kurşuna?

bir de çapariyi açıp baktım. iki tarafında da kurşun bağlamalık yerler var. klasik dip oltası aldığımda bir ucunda kurşun bir ucunda fırdöndü oluyor. o zaman kolay. peki çapari oltaya nasıl takılır?

19. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Körfezbalıkçısı capariyi köpükten açarken ilk açtığın uca kurşunu tak daha sonra sırayla igneleri açıp son ucuda kamışın klipsine gecirirsin.
    Fırdóndülü kurşunada normal armut kurşunada çaparinin ilk kasa yerini (çapari misinasının ikiye katlanmiş yuvarlak bölümleri ) kurşun deliginden gecir daha snra o kasa halindeki misinayi ortadan 2ye ayır ve kurşunu onun icinden gecir üst tarafki misinadan cekince kurşunu oltana eklemiş olursun..
    Çapariyide suya attiginda beklemiyorsun derinlige ve balık durumuna góre dipten, orta derinlikten veya biraz üsten tarayarak yawaşca kamışa cekip capariye hareket wererek sarıyorsun..

20. apo_1905

apo_1905 apo

Merhaba berk aramıza h.geldin öncelikle.
    Çapariye kaç g.kurşun takılır demişsin bu avlak yerine göre ve misina kalınlığına göre değişir.Mesela ben galatada avlanırken bedenim 0.12 oluyor o yüzden 50 gr kurşun kullanırım daha fazlasına gerek yok çünkü aşağıya salıyorum direk kurşunu işimi fazlasıyla görüyor.Ama kıyıya gittiğimde daha ağır kurşun ve beden kullanırım.Örneğin sarayburnu sahilinde çok akıntı olur ve balık genelde uzxakta olur.Ne kadar ileriye atarsan o kadar iyidir o yüzden min. 100 gr kurşun kullanırım bedenimde 0.22 olur kurşun ağırlığını arttırdığımda oluyor.Ama köprüde avlandığım çapariyle sarayburnunda avlanamam çünkü;bedeni ince oluyor 100 gr kurşun takıp savursam ilk atışımda takım suya gömülür.
    Nasal takıyorum sorusuna gelince bildiğin yemli takım gibi takıyorsun farkı yok.Ama bi tavsiye eğer hazır takım kullanıyorsan ilk kurşunu tak.Neden die sorarsan hem daha rahat açarsın hemde köstekler dik durur bunun çapariyi açıp dik tuttuğundan ne demek istediğimi anlarsın.
    Son soruna gelince sabitmi bekliyorum demişsin.Hayır sabit bekmemen lazım .Köprüdeysen aşağı yukarı hareket ettirirsin .Kıyıdaysan at çek yaparsınki balıkların ilgisini çeksin.