Cais Bot Için Elektrikli Motor Tavsiyesi

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında herocorumlu tarafından paylaşıldı.

1. herocorumlu

herocorumlu eren

Favori Kamış:
    CORMORON 210 CM. 5-25 GR.
    Favori Makine:
    SHİMANO ALİVİO 30
    En İyi Avı:
    2870 GR. ( 57 cm.) SOMON VE TEK SEFERDE 10 TANE ALABALIK
    Merhabalar Botumuzu Nihayet Suya Indirdik Ama Hemen Akabinde Elektrikli Motor Almaya Karar Verdik :d Bana Elektrikli Motor Tavsiyesinde Bulunur Musunuz?
    Kullananlar Bilenler.
    Bot 3 Metrelik Ve Alüminyum Tabanlidir..

2. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Ben her zaman diyorum.Motor olmazsa bot da olmaz.Bot alınıyorsa motorda alınmalı yoksa küreklerle olmuyor.İlk suya indirdiğinizde motor almak için söz verirsiniz kendinize.

Şimdi de diyorum ki eğer baraj ve göllerde kullanmayacaksanız denizde kullanacaksanız elektikli değilde benzinli motor tercih etmenizdir.Elektrikli olarak tecrübem olmadığından tavsiye veremiyorum.Hayırlı günlerde kullanın.

3. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    bende elektrikli motor arastiriyorum. flover motorlar digerlerine göre bariz ucuz aklinizda bulunsun 55lbs lik isinizi görür sanirim

4. herocorumlu

herocorumlu eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHİMANO ALİVİO 30
    En İyi Avı:
    Göl De Kullanacağimdan Dolayi Elektrikli Tercih Ediyorum Malum Iç Sularda Benzinli Motorlar Yasak.

5. herocorumlu

herocorumlu eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHİMANO ALİVİO 30
    En İyi Avı:
    fotoğraf koymayı unutmuşum cais bot um bu

6. herocorumlu

herocorumlu eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHİMANO ALİVİO 30
    En İyi Avı:
    elektrikli kullanan pek yok sanırım burada :)

7. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

En iyisi benzinli motor almak ama ,tercih sizin, Mınn Kota lar olabilir.

Botunuz hayırlı olsun, bu botun bayisi ve fiatı hakkında bilgi verebilirmisiniz ?

8. herocorumlu

herocorumlu eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHİMANO ALİVİO 30
    En İyi Avı:
    ben iç sularda kullanacağım için elektrikli almak zorundayım. botu balikmarketim.com dan aldım2-3 ay oluyor. sezon açılınca yeni indirebildik suya ve motor ihtiyacı gördük hemen. www.avmarketi.com da uygun fiyatlı motorlar var 30 lbs den 54 lbs ye kadar.

9. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Botunuz hayırlı olsun.Biraz ufak almışsınız.İki kişiden fazla avlanamazsınız.Malzemeleri düşündüğünüzde iki kişi içinde küçük sayılır.Allah kazasız kullanmak nasip etsin.

10. herocorumlu

herocorumlu eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHİMANO ALİVİO 30
    En İyi Avı:
    teşekür ederim 270 lik alıyorduk adamların ellerinde kalmamış, allahtan kalmamış :D

11. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Hatırlamak zor..:)
    Arkadaşlar malum Ankara`da olduğum için benzinli motor kullanmamız yasak. O yüzden bende elektrikli motor kullanıyorum..Elimdeki markayı ve performansını değerlendirerek yardımcı olmak isterim sizlere..3 ana başlık altında aşağıda bulabilirsiniz..
    Öncelikle lbs. yani LİBRE denilen zımbırtıdan başlayalım..
    1-) LİBRE NEDİR?
    Libre ağırlık birimidir. 1 libre=454 gramdır. Piyasada oldukça fazla marka ve modeller 34 LBS. veya 44 LBS veya 54 LBS. gibi kısaltmalarla bulabilirsiniz. Burada 1 libre=454 gram dedik ya 34 LBS.`lik bir motorda 454 gramx34 LBS= 15436 gramlık, 454gramx54 LBS=24516 gram hesabını yapacak olursak çıkan sunuçların motoru tam gaz kullanırken elde edilen İTME GÜCÜ anlamına gelmektedir. Kısacası elde edilen itme gücü nekadar fazla olursa okadar performans elde edebilirsiniz..
    2-)ELEKTRİKLİ MOTOR İÇİN HANGİ TİP ve KAÇ AMP.`lik AKÜ GEREKLİDİR?
    İşin gerçeği elinizin altında mümkün olduğunca amperi yüksek bir veya iki akü bulundurmanızı tavsiye ederim.En azından birisi biterse yedeğini takarsınız.
    Piyasada satılan ve kalite itibariyle kendini kanıtlamış ve özellikle tam bakımsız kuru tip araba aküsü bile kullanabilirsiniz. Marine tarzı akülerde olur ancak çok pahalıdır.Şöyle söyleyim; Örnek olarak aldığınız 44 lbs.`lik elekrtikli motorunuz var ve (bana göre) en az 100 amp.`lik akü kullanmanızı tavsiye ederim.Dediğim gibi her tip 12 V. araba aküsü kullanabilirsiniz ancak özellikle dikkat etmeniz gereken konu ne tip akü kullanırsanız kullanın kesinlikle ters dönmesin ve mümkün olduğunca ıslatmamaya özen gösterin.
    3-)ELEKTRİKLİ MOTORLAR NEKADAR GÜÇ HARCAR?
    Çok basit olarak benim kullandığım 54 lbs.`lik motorum 110 amp.`lik akümden 1 saatte yaklaşık 15 amp. güç harcamaktadır. Tabi bu veriler hava şartları, bot veya teknedeki kişi sayısı, botun veya teknenin ağırlığı vs. gibi durumlar NORMAL olduğundaki verilerdir. Hesabınızı şöyle yapabilirsiniz..
    15 amp./110 amp.`lik akü=7,33 saat SÜREKLİ kullanabilirsiniz anlamına gelmektedir. Bu veri en düşük devirde kullanırsanız gerçekçi olabilir. Aşağıdaki tabloda vites seçeneklerine göre 54 LBS.`lik motorun saatte nekadar güç harcadığını görebilirsiniz.. Tabi sürekli kullanım yapmadığımız için bir akü sabahtan akşama kadar işinizin görülmesinde yardımcı olabilir.

1. VİTES : 15Amp 7 saat kullanmın süresi
    2. VİTES : 18Amp 6 saat kullanmın süresi
    3. VİTES : 34Amp 3,5 saat kullanmın süresi
    4. VİTES : 38Amp 2,7 saat kullanmın süresi
    5. VİTES : 72Amp 1,5 saat kullanmın süresi

Benim kullandığım HAIBO marka ET 54 lbs.`lik motor var.Bunuda Mutlu marka 110 amp.`lik tam bakımsız kuru tip araba aküsüne bağlıyorum.Full şarj süresi yaklaşık tamamen boşken 6-7 saat kadar sürüyor. Kullanım süreside yukarıda belirtiğim gibi vites seçeneğine ve diğer unsurlara göre değişiyor.Kullandığım bot RYOBI marka 4 kişilik 2.90 ahşap tabanlı ve 48 kg. boş ağırlığı var. Daha önce bu motoru 380 alüminyum tabanlı ve 78 kg. boş ağırlığa sahip gene aynı markanın botu ile ama bu sefer 5 kişi açılarak çok rahat bir şekilde gezme imkanı vermişti. Şimdi bunu 290`lık botta hatta tek kişiyseniz plane`e bile geçebilirsiniz :D

Elektrikli motor konusunda aklıma gelenler bunlar.Başka sormak istediğiniz veya öğrenmek istediğiniz bir şeyvarsa seve seve aklım yettiğince cevaplarım.
    Cümleten hayırlı geceler..

pike_tr bunu beğendi.
  12. herocorumlu

herocorumlu eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHİMANO ALİVİO 30
    En İyi Avı:
    Barış hocam çok teşekkürler, akü ile ilgili soru sormak isterim,
    akü şarj cihazları yerine arabaya paralel bağlasam 45 dakikada şarj eder mi acaba? yoksa şarj cihazı gerekli midir? ve hangi şarj cihazını kullanıyorsun gerekli ise?

13. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Akü şarj cihazı alman gerekir. Direkt olarak çalışan arabanın aküsünden takviye yaparak motor için kullanacağın aküyü şarj edemezsin.
    Benim kullandığım cihaz Delta marka kısa devre korumalı ve akü dolunca kendi kendine şarzı kesen sisteme sahip.Ayrıca istediğin gibi amp. gücünüde ayarlayabiliyorsun..

14. herocorumlu

herocorumlu eren

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    SHİMANO ALİVİO 30
    En İyi Avı:
    Flover 45 LBS elektrikli motor almaya karar verdim.
    En ucuz da burada buldum.

http://www.avburada.com/gg.aspx?id=417&urun=Elektrikli Motorlar

Akü için de Mutlu akü ve Bosch akü ye gittim. Mutlu aküdekiler beni daha çok bilgilendirdiler. 105 Amperlik aküye baktım daha sonra da Akücü Mutlu akünün yetkilisini aradı o vatandaş Mutlu nun Full enerji serisi akü almamı tavsiye etti, bu tarz kullanımlar için üretilmiş bir aküymüş ben de gelince baktım siteye gerçekten de öyle gözüküyor. Acaba ne yapmalı?

Mutlu Akü full enerji
    Akü seçerken, uygulama ve çalışma beklentisine göre tercih yapmak çok önemlidir. Minitrak/Full Energy Akümülatörleri uzun çalışma süreli makineler için önemli ve kritik güç kaynağıdır. Bu tip akümülatörler, Starter tiplerine göre daha kalın plaklara sahiptir ve pozitif ızgara antimon, elyaflı seperatör ve özel akü içi sabitleme sistemi gibi özellikleri vardır.

Bu özellikler Minitrak ve Full Energy akümülatörlerini vibrasyona karşı ekstra dayanıklı, derin deşarj özellikli ve yüksek yaşam döngüsüne sahip hale getirir.

Başlıca kullanım alanları arasında Temizlik Makineleri, Elektrikli Taşıtlar, Alarm ve Emniyet Sistemleri, Güneş Enerjisi Sistemleri, Engellilere Özel Araçlar, Asansör, Palet Kaldırıcıları, Golf Araba ve Karavanları ve U.P.S.’i sayabiliriz.

15. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    benim sürekli alışveriş yaptığım ve sattığı ürünlerin kalitesini bizzat tecrübe ettiğim balikmarketim.com isminde bir site var. Burayada bakmanı ve diğer ekipmanlarınıda buradan incelemeni tavsiye edeirm..

16. pike_tr

pike_tr Serkan

Barış abi çok teşekkürler. Takdir ettim. Sizin kadar güzel elektrikli motor anlatana rastlamadım. Tecrübelerinizden faydalanmak adına : Ben de Ankaradayım ve Haibo 34 ya da 44 arasında kaldım. Aynı fiyata her ikiside. Sizce hangisini almalıyım?

17. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Takipteyim ... Çok güzel , ama kimse denizde kullanmak için bir şey yazmamış :(
    Bunların deniz tipi olanları da var , yok mudur hiç tecrübesi olan ?

18. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    2 kişi ile 34 idare eder,44 ve üstü daha hız ve güç demek ancak bi o kadarda Amper demek akü demek ağırlık demek;););)

Deniz tipinin fazlası,bağlantı yerleri(bracket) paslanmaz malzemeden olması.Suyun içindeki bölüm su geçirmez ve plastik kaplı,kumanda kısmıda keza öyle,ortada bir iki görünen vida civata kalıyor,onları paslanmazıyla değiştir,bracketteki sıkma civatalarını değiştir al sana deniz tipi;)Değiştirmezsen paslanır, o zaman değiştirirsin ben öyle yaptım:)

19. pike_tr

pike_tr Serkan

2.95 m olan şişme botun(kürekle kullanılıyor) liman kaydı gerekli midir?

20. dusty

dusty Tuncer Yılmaz

Favori Kamış:
    Standard (Germina)
    Favori Makine:
    Rilex Rex 64
    Abi benim yedek motor montaj braketim var. Ama eşşeklikten yedek motorun (Tohatsu 5bg 2 zmn 2010 model) kapağını denize düşürdüm :(

Elektrikli motoru itici olmaktan ziyade sessizce kıyıya yaklaşma ve de istediğim yerde kısa süreliğine sabitleme amaçlı kullanacağım. Bunlarda ileri geri vites geçişler mekanik olmadığı için , küçük alanda manevra kabiliyeti çok daha iyi.

Haibo 44 lb motor aldım. Hakiki çin malı :) 600 tl. Bir tane de 100 A akü aldım. Benzinli motorda akü kaynaklı start problemi yaşarsam , iki aküyü paralel bağlayıp çalıştırabilme ihtimalim de var.
    Evde tatlı su ile yıkayacağız. Bakalım sızdırmazlık salmastırası ne kadar gidecek.
    Motorun suya temas eden kısımlarını da paslanmayı koruyucu / geciktirici bir şeyler yapacağız artık :)