Bu ne balığı ??

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında serkantuzcu tarafından paylaşıldı.

1. serkantuzcu

serkantuzcu

Favori Kamış:
    Sabır
    En İyi Avı:
    S.A.
    Eskişehir'den bilindiği üzere sakarya geçmekte. Yakınlığından ötürü her hafta yada 2 haftada bir kesinlikle gider ve akarsuyada oltamı atarım.. Çok uzun süreler gidip oltamı atmış olmama rağmen; köylülerin SARI SAZAN diye ifade ettiği, sarı renkte, küçük ağızlı ve küçük pullu bir balık var. Bir kaç sefer köylüler tarafından yakalndığını gördüm oldukça iri ve çok sert bir balık.(malesef tırıvırı ile :( ) Bu zamana kadar (yaklaşık 15 - 20 senedir )çok çeşitli yemler kullanmama rağmen oltama bir kere dahi geldiğini görmedim.. Balık isimleri ve çeşitleri hakkında çok fazla bilgim olmadığı için bu balığı olta ile nasıl yakalayabileceğimi ve bu balığın adı ile özellikleri hakkında bilgisi olan arkadaşlardan fikir rica ediyorum.. Yakalamış olmadığım için balığın resmini koyamadım.. Ama olurda yakalayan birinde de bulursam resmini çekeceğim inşallah..

Saygılarımla

2. ikus26

ikus26

Favori Kamış:
    makaralı dip.
    En İyi Avı:
    3 kg sazan
    merhaba serkan tuzcu,
    o balığın adı sarı balıktır. ince pullu ve sapsarı bi rengi, çok küçük pulları vardır. fosfor değeri yüksektir. 3 kg kadarını gördüm.sakarıda düzköy civarında köylüler tutmuştu ağ ile. sakarıda olta ile hiç tutamadım. solucan denedim solucanıda vali balıkları (kaya balığı) didikliyo. solucanla pek şansın yok.. ama solucanlada kurşun üstü saçak yapıp köprüden atarak dargın tutabilirsin oda sert balıktır sakarıda çok var. illede sarı balık tutmak istiyosan (tabi tırıvırı kullanmadan) bence küspeli dene üstüne ağır kurşun tak yem olarakta mısır tak iğnelerden iki tanesinede yem takma . bu balıktan barajlardada var (kunduzlar, çatören, musaözü, kızıldamlar, yapıldak, kirazlıyayla...) genelde küspeliye gelir.. 15 senedir çok sayıda avladım ama hiç göl kamışıyla tutmadım sadece küspeliyle tuttum. küspelidede nedense hep boşta kalan iğneye takılıyo..

Son düzenleme: 12 Temmuz 2006
  3. serkantuzcu

serkantuzcu

Favori Kamış:
    Sabır
    En İyi Avı:
    Sağolasın İsmail...
    Bu hafta bi deneyelim bakalım... Boş iğnelere takılıyorsa büyük ihtimalle küspeyi emmek için yada emerken geldiğinde takılıyor.. Dargın yakaladım.. Vali balıklarını oltaya takıp tutuyoruz. Yada kepenez dediğimiz ( kocaman ağızlı, iri ce pullu sazan gibi ) balık geliyor.. bileciğe doğru taraflarda yayında çıkarmışlar ama bana rast gelmedi..
    Dediğiniz gibi dargında sert ama sarı balık tutmak istiyorum çünkü biraz uğraştırsın .. Bakalım bu hafta sonuna kısmet..

4. sillurace

sillurace Ruşen

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2.10
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV30
    En İyi Avı:
    Yayın (8 kg)
    balığın asıl adı sirazdır. akarsularda yaşar. yosun ve çamurla beslenirler. bu nedenle oltaya vurmaz. eti lezzetli olmasına karşın çok kılçıklıdır. bi kere yemsiz iğneyle sırtından yakalamıştım :D

5. toronaga

toronaga

Favori Kamış:
    kesinlikle ve sadece olta
    En İyi Avı:
    1,5 kg dargın
    Balıkesir taraflarında çok tuttum özellikle solucan ve gübre kurduna gelir özellikle yağmur sonrası suyun hafif bulanık aktığı zamanlarda yakalanabilir suyun berrak olduğu zaman kesinlikle yakalanamaz.