Bot ve motor tavsiyesi

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

1. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü

Bizim burda bulunmamızın sebebi birbirimize Yardımcı olmak fikir alışverişinde bulunmak.
    AYnı bot başka bi internet alışveriş sitesinde daha uyguna satışa konmuşken Daha ucuz rakama gördüğüm için aynı botu uyarmak istedim...
    ve 400-500 daha fazla ödemeni engellemek istedim çünkü ilanı kendim okudum ve iletişime geçmiştim satıcısıyla.. İthalatcısı Olan firma daha yüksek fiyatlarla satışa sunabiliyor kimi zaman .. diğer bi firma daha uygun fiyat ve ödeme secenekleri sunabiliyor hele hele su boat show zamanı benim sana gönderdiğim sitedede ihtilatcı firmadan daha uygunmuş fiyatı demek ..
    Ama alınmış alınmıltır şartları sana uymuski almissin güle güle kullanmanı güzel avlar yapmanı dilerim

2. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Alper Bey, haklısınız Sahibinden.com sitesinde aynı bot 1800 e vardı. Daha ucuz fiyatada aynı botu aynı ek malzemelerle satan başka birisi yoktu. sanalpazarada 1900 e %5 site komisyonu dahil kredi akrtı ile taksitle almak için koyduran benim. Daha önceden daha uygun fiyata satıcı sahibinden.com sitesinde satışa çıkarıp sonradan fiyatı artırmış olabilir. birşey daha var ben takip ettiğimden beri (1 aydan beri) tüm sitelerde kolibri bot 2400 den aşağı kredi kartı ile satış fiyatı yoktu. Satıcıyla konuştum 1800 den aşağı inmeyince bende botu sanalpazara koydurup taksitle satıon aldım.

Güzel temennilerin için ayrıca teşekkür ederim. İnşallah bir gün birliktede av yapmak nasıp olur. Kendine iyi bak.

3. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Güle Güle Kullanmanızı Temenni ederim bot gerçekten sağlam ve güzel Bot Umarım uzun yıllar keyifle size eşlik eder..
    Motor Alma Aşamasında araştırmalarınızı paylaşırsanız sevinirim bende alıcam motor çünkü belki beraber alırsak extra bi indirim alabiliriz iyi günler..

4. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Motor alırken kesin Mercury yada parsun alıcam. Büyük ihtimal Mercury alıcam. Motoru 2 ay sonrası gibi alıcam.http://www.denizmotorum.com sayfasında fiyatlar piyasanın altında. Fakat site bence peşin alımda uygun sadece. Onun haricinde direk alıcağımız marka içinde gidip konuşuruz. siz bana özelden msn adresinizyada ieltişim bilgilerinizverin konuşalım.

5. sergen

sergen Sergen

En İyi Avı:
    Çok var hangi birini yazıyim.
  6. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
  7. enginköp

enginköp engin köprülü

sahibinden.com da özdağ marinin elinde bulunan starfix marka botlarda şuan çok uygun fiyatlara veriliyor.almak isteyen arkadaşlar bir baksın derim...

Ayrıca bende de 9.8 hp parsun var. Türkiyede ki son 2 zamanlı 9.8 hp motoru almıştım:) daha önce açtığım konulara bakarsanız orada motor hakkındaki izlenimlerimi yazmıştım...sizin için bir fikir olur umarım...

Dün ya da pazartesi sahibinden de 1800 tl 'ye 15 hp 4 zamanlı 2010 model honda motor vardı... buraya yazacaktım düşünenler bir baksın diye ama anında satılmış valla :(

8. sergen

sergen Sergen

En İyi Avı:
    Çok var hangi birini yazıyim.
    üşengeçlik işte direk geçmiştim hihi neyse abi hayırlı olsun diyelim arkasınada şöyle 7.5 - 9.9 gibi bi motor takarsın inşallah :)

9. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Merhaba,
    Forumunuza yeni katıldım. Kendime bir bot almayı düşünüyorum ancak bot ve motor seçimi konusunda yardıma ihtiyacım var.

Öncelikle botumu karadenizde kullanacağım yani beni yarı yolda bırakmayacak bi taneye ihtiyacım var. Ayrıca yer sıkıntımdan dolayı iki kişi kolaylıkla taşıyıp, kurabileceğim bir bot lazım.

Şişme tabanlıların pek randıman vermeyeceğini düşündüğümden, ızgara tabanlıların sadece belli bir boya kadar olmasından, ve aluminyum tabanlıların da hem pahalı hem ağır olmasından dolayı ahşap tabanlı almaya karar verdim. Bu botu ben yazlığımda kullanacağım ve her akşam motorunu söküp hem motoru hem de botu evimin altındaki depoya koymalıyım.

Ahşap tabanlı olacağı kesin ancak marka ve uzunluk konusunda çok çelişkilerim var. İlk olarak 3.40 boyunda bir Zodiac cadet almayı düşündüm. Botu görmeye gittiğimde adam bana daha ufak bir bot alırsam karadenizde pişman olacağımı söyledi ancak boyundan dolayı taşımakta ve depolomakta sıkıntı çekebileceğimi düşündüm. Fiyatı da bana fazla geldiğinden (6000 TL civarlarında) farklı markalar araştırmaya başladım.

Sea Master, Brig ve Orca markalarına baktım. Brig pek hoşuma gitmedi ancak Sea Master ve Orca uygun fiyatlarıyla dikkatimi çekti. Bu botlarla ilgili pek çok şey yazılmış internette. Kimi kumaşı Almanya'dan diyor, kimi tamamen Türkiye'de üretiliyor diyor, kimi de Çin de. Eğer alırsam iki markanın da 3.20 boyunda modelleri var onları düşünüyorum.

Bu botlarla ilgili bilgisi veya tecrübesi olan var mı? Fiyatları uygun ancak Zodiac'a kıyasla kaliteleri nasıldır. Denyeleri kaçtır? Ayrıca sitede A burun ve D burun olarak botların ikiye ayrıldığını da okudum, karadeniz gibi dalgalı bir deniz için hangisi daha uygundur?

İkinci olarak, motor beygir ve marka seçimi. Motor markaları olarak Yamaha ve Mercury arasında kaldım. Yamaha bu işin en iyisi ancak çok pahalı. Mercury daha uygun fiyatlı ancak acaba sorun çıkarır mı diye de düşünmeden edemiyorum. Sonrasında, beygirle ilgili hiçbir fikrim yok. Yine Zodiac'taki adam bana karadeniz için 15 beygirlik bir motor önerdi ve Yamaha'dan şaşma dedi. 3-3.50 metre boyunda bir botu içinde 4-5 kişi varken gerekli hıza (planinge) çıkarmak için bana kaç beygirlik bir motor lazım? 15 beygirlik ve yirmi beygirlik motorlar arasında çok az fiyat farkı var. Hangisini tercih etmeliyim? Ayrıca 10 beygir ve üzeri motorlar için ADB gerekiyormuş. Hiç uğraşmayıp 9.9 luk bir motor mu alsam diye de düşünmüyorum değil.

Sonuç olarak bana Karadenizde kullanabileceğim ve akşamları evim sahilin hemen dibinde de olsa merdiven çıkararaktan eve taşıyabileceğim bir bot lazım.

Sizce paray kıyıp bir Zodiac alıp uzun yıllar kullanayım mı? Yoksa Sea Master veya Orca da işimi görür mü? Zodiac almak aradaki fiyat farkına değer mi? Botun boyu adamın dediği gibi en az üç buçuk metre mi olmalı yoksa 3.20-3.10 luk bir bot da işimi görür mü?

Motoru Yamaha mı almalıyım yoksa Mercury mi? Mercury bana herhangi bir sorun çıkartır mı yoksa aradaki fiyat farkı sadece performansla mı ilgili? ADS alma zorunluluğundan kurtulmak için 9.9 luk bir motor alırsam bu motor 3-3.50 metre boyunda bir botu ve duruma göre 4-5 kişiyi gerekli hızlara ulaştırabilir mi? Sonuçta burası karadeniz her an her şey olabilir, hava aniden patlarsa hızlıca kaçabilmeliyim. Ve sürerken hızın verdiği bir zevk de var tabii. 15 beygirlik bir motor alacak olursam ufak bir farkla 20 beygirlik mi tercih etmeliyim?

Değerli tecrübelerinizi ve fikirlenizi duymak isterim.

Biraz uzun oldu ama kafamdaki tüm soru işaretleri kalkmadan botumu almak istemedim. Bu arada karar vermek için yanlızca üç haftam var. Bayramda botum elimde olsun istiyorum.

Şimdiden hepinize çok teşekkürler.

10. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Hayatında bot,tekne kullanmamış birisinin,senin gibi ürkek:) olması işin doğası gereği gayet normal.Aksi anormal zaten,hele yarım yamalak bilgileri doğru kabullenip,belli bir fikre kapılıp,verilen tavsiyeleri bu bilgilere yakınlığına göre onaylamak yapılan en ANORMAL davranışlardır.
    Şimdi gelelim senin sorularına:)
    Öncelikle,ahşap taban konusuna gelelim,BİR KERE bu önyargıyı edinirken yanlış bilgilenmişsin.En iyi sistem(kaliteli botlarda) şişme tabandır,o tabanlar çok özel tekniklerle yapılıp,sana hem zamandan hemde ağırlıktan tasarruf sağlar,düşündüğünden çok daha sert bir zeminin olur.Yalnız en pahalıları da onlardır.Alüminyumlar ise ahşaba göre ağırlıklarının düşüklüğüyle ve daha dayanıklı olmalarıyla öne çıkarlar.Bir de not ilave edeyim,ahşap ve alüminyum tabanların ayrı çantaları olur,bot ayrı,taban ayrı taşınır.
    şimdide gelelim boy konusuna,ister bot ister fiber olsun 3-5 m lik bir tekne ile,karadenize kafa tutulmaz,egeyede,marmaraya da tabi.Tekne dediğim,karada iken kocaman durur ama suya indirip bir kaç m geriden baktınmı ufalırda ufalır:) Bu tip tekneler,1-3 havalarda kullanmaya uygundurlar,öyle uzun mesafelere gidilip dönmek her zaman risklidir,kıyıdaki insanları görecen,limanın fenerinide kaybetmeyecen:)
    Botun 3.5 m den küçüğü deniz için oyuncak sınıfındadır,barajlarda,dar koylu denizlerde daha küçükleri olabilir ama, yat filikası harici,tekil kullanılacaksa en az 3.5 m boyu olmalı.Botun 3.5 metresinin iç kısmı 2.20-2.30 boylarda ancak olur(motorlu modellerde),oturağıda motorun tarafına koydunmu dizlerinin önünde bir kişi sana doğru durursa bacaklarını uzatamaz bile. Ha, şişik bölümlere oturursanız ,daha kalabalık binersiniz ama ,rolanti hızının az üstüne çıktımı (sas komandaları değillerse) kendilerini suda bulma riskleri vardır:)

Motor konusunda ise şöyle diyeyim,
    Botların omurgaları,bir şişen silindirdir.İSTEDİĞİN KADAR ŞİŞİR,tam bir omurga vazifesi görmezler,o yüzden içinde fazla kişi ve ağırlık olduğunda botu yukarıda tutmakta zorlanırlar ve dolayısıyla bot ana gövdeye oturur(şişme yanaklara) ve suyla temas arttığından hem suyu içeri alırlar(batmaz gerçi)r hemde yavaşlarlar(suyu kabartır önden,yaramaz) o yüzden güçlü motorun olması bişey ifade etmez,zaten 3.5 m lik bir bota 15 hp den fazla bir motor takamazsın der teknenin kılavuzunda(hem arkadaki ağırlık,hemde motorun takıldığı kıç tahtasının dayanabileceği güç açısından) hadi taktın 40 beygiri bi gaz verirsin ,bakmışsın motor su altında seni geçmiş:)
    Yüksek beygirli motor takılabilen botlar,fiber tabanlı(gövdeli) olurlar,aslında o bot değildir,şişme bölümler senin dengeni sağlamak içindir,normal fibere göre daha yüksek süratlerde yol yapmanı sağlar.
    Marka konusunda(motor) tohatsu-mercury-suzuki-yamaha -honda( düşük beygirlerde30 hp ye kadar evinrude tohatsu ile birebir aynı motordur) markalarından en hesaplısı hangisiyse al gitsin,şu sıra en uygunları mercury herhalde( 6 hp ye kadar tohatsu ile birebir aynı,fiyatlarına bakıp karar verirsin)
    Botu-motoru her kullanımdan sonra merdivenle yukarı taşıyacaksan max. 6 hp al derim.3.5 A İDEAL MOTOR 9.9 DUR.
    Bot markasına gelince her ne kadar ne kadar ekmek o kadar köfte şeklinde fiyatlanmasada,bir zodiac,quick silver,walker,mercury yüksek kaliteli botlardır, tabiiki sağlam ve uzun ömürlüdürler de, eğer yüksek standartlarda bir gelir sahibi değilsek,verdiğimiz paranın karşılığımı sorgulamalayız.Senin örneğe dönersek,6000 tl ye aynı boyda üç tane diğer vs. markalardan alınır,zodiac 10 yıl dayanacaksa ki dayansada görünümünden çok şey kaybeder (sık kullanıldığını farz ediyorum,senede bir binilecek ve yıkanıp güzel bir yerde tutulacaksa 30 sene de gider) onun yerine bu sürede üç kere çil çil bot almakta düşünülebir.O markalarda netice olarak,motor takılıp kullanılacak minimum kaliteye haizdirler,kumda sürttümü patlayacak halleri yoktur, her ikiside olta iğnesini taktırdınmı patlar:)

Şimdide sana son kararını verebilmen için senin yerinde olsam ne yapardımı söyleyeyim.(ZATEN YAPTIM 3.40 QUİCK SİLVER-9.9 MERCURY 9 YIL EVVEL:) )

3.20-40 gibi en uygun fiyatlısını alır,arkasına 6 hp(tohatsu) bir motor alır,güzel havalarda çıkar balığımı tutar,gezer tozar,eve çıkarırken burnumdan soluyup,aldığım zevki kusmam,balığa çıkacağım zaman yanıma adam aramam.:)

11. emreee

emreee emre

3.90 marinport aldım 1300 denye her aksesuarıda mevcut üzerinde motorda 9.9 mercury cok memnunum tavsiye ederim

12. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Fatih Abi öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler. Siz olmasanız boşuna bi ton para harcayacakmışım. Aynen sizin de dediğiniz gibi bu işin acemisiyim. :)

Sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra şişme tabanlı botları biraz araştırdım ancak boyu 2.90 ı geçen şişme tabanlı hiç bulamadım. (Bir tek Zodiac var ondan da zaten sizin yanıtınızı okuyunca vazgeçtim.) Yine ahşap tabanlı almak zorunda kalıcam galiba.

Bu arada ilk yazımda belirtmeyi unutmuşum. Ben bu botu tıpkı sizin dediğiniz gibi açılmadan, kıyıya yakın kullanacağım ve senede en fazla 10-15 defa suya indirip, geri kalan zamanlarda da depoda muhafaza edeceğim.

Motor konusuna gelince, arkadaşlarımda pek bi sas komandosu potansiyeli göremediğimden sizi dinleyip düşük beygirli bir motor almaya karar verdim. 6 değil ancak 9.9 HP lik bir mercury alayım diyorum. Siz de zaten 9.9 kulanıyormuşsunuz ve ideal olanın o olduğunu söylemişsiniz. Ağırlık konusunda problem olacağını pek sanmıyorum çünkü mesafe çok kısa ve en az iki kişi olacağız bota bindiğimizde.

Bot konusunda dediklerinizi de dinleyerek kendime daha ekonomik bir bot almaya karar verdim. Sonuçta ben bu botu sık kullanmayacağım ve 10 sene gitmesine de gerek yok.

Sonuç olarak motorum belli oldu, 9.9 luk mercury. Botumun da boyu sizin dediğiniz gibi 3.20-3.40 civarlarında olacak ancak hala marka konusunda bir fikrim yok. Önceden de dediğim gibi Sea Master ve Orca hoşuma gitti.

Siz marka olarak ne önerirsiniz? Şişme tabanlıların uzun boylu olanını bulabilir miyim? Bulamazsam ahşap tabanlı mı almalıyım?

Tekrar çok teşekkürler.

13. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Merhaba,

3.90 Marinport ve 9.9 Mercury niz olduğunu yazmışsınız. Acaba ne kadardır bu kombinasyonu kullanıyorsunuz? Bot için bugüne kadar hiç yama veya yapıştırma gerekti mi? Motorunuz dört zamanlı diye tahmin ediyorum. Acaba şu ana kadar kaç kişiyle ne kadar hız yaptınız? Sizin için yeterli oluyor mu? Bir de daha önce hiç keşke 9.9 yerine 15 alsaydım dediğiniz oldu mu? Sonuçta memnun musunuz ve bana da birebir aynı kombinasyonu önerir misiniz?

Biliyorum çok fazla şey soruyorum ama emin olmadan da böyle bir işe girmek istemiyorum.

Şimdiden çok teşekkürler. :)

14. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Benim şişme tabanlıyı tercih etmemin sebebi,onu seyahatlerimde yanımda götürürken daha hafif ve az yer kaplamasının avantajı idi,quick silver olması ise,uzun süreler katlı halde bırakma ihtimaline karşı deformasyon riskinin olmaması ve kalitesi idi (4500 tl fiyatı var gerek yok sana)
    Sen ise yazlıkta kısa süreli kullanacak isen bahsi geçen markalardan birini tercih edebilirsin,bin lira fazla vereyim dersen quick silverin adventure modelleri var 3500 gibi fiyatlara satılıyor(3.40) onada bakabilirsin.

15. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Merhaba,

Sizin dediklerinizi de göz önünde bulundurarak kendime ahşap tabanlı ve uygun fiyatlı bir bot almaya karar verdim. Motor olarak da Mercury kararım hala değişmedi ama beygirden pek emin olamadım. Sizin motorunuz iki zamanlı mı yoksa dört zamanlı mı? Siz 9.9 luk ile kaç kişi ne kadar hız yapabiliyorsunuz? Size yeterli geliyor mu yoksa keşke bi 15 lik olsaydı dediğiniz oldu mu hiç? 15 hp almayı düşünebilirim çünkü dediğim gibi ağırlık benim için bir problem değil. Fiyatlara da baktım. 9.9 ile 15 hp arasında 900 TL fark var. Bence değer. Sonuçta bota 4-5 kişi bineceğimiz zamanlar da olabilir. 9.9 alıp da sonradan pişman olmayayım.

Çok teşekkürler. :)

16. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Atakan merhaba, 9.9 hp yukarısı için amatör denizcilik belgesi lazım sahil güvenliğe denk gelirsen hepsine es geçseler ona es geçmediklerini duydum yani 9.9 hp alacağın kesin gibi. 5 kişi binecekmişsiniz kişi olarak değil toplam agırlık olarak hesaplamak lazım kişi var 130 kğ kişi var 50 kg :). Bence sen söyle yap şuan bulunduğun yer İstanbul Merkury alacağım diyorsan git Karaköye Orca denizciliğe zaten bu işin ehilleri hemde ana bayileri onlar galiba, onlarda güzel botlarda var birde güzelce pazarlık yap al derim sorun çıktığındada başın pek ağrımaz. Yani onlar bence bizlerden daha iyi fikir verirler tabi hemen al demiyorum fikirlerini öğren kafana yatanı yine burada tartışırsın.

17. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    İlk mesajımı bir daha okursan,bota kalabalık bindiğinde başına gelecekleri anlattımdı.Beş kişi o botlara sadece biner,yol yapmak içinde rolantinin az üstü süratleri aşamazsınız.Botun önü kalkmaz,suyu kabartır,taşırır. Botun tabanı(döşemenin altı )esnekdir,birde omurga da şişme ve esnek olunca,senin arkadan verdiğin güç ne olursa olsun,tabanın kaldırma gücünden faydalanamadığın için,sert tabanlı fiberler gibi,o gücü lehine kullanamazsın.Botun o omurga ve taban üzerinde gidecek,yan tüpler botun dengesini sağlayacak,Çok yük oldumu o taban katlanıp,dalgalanır.Yaşaman lazım,anlatmak zor.yani beş kişi ile dört kişi ile o botlarla icraat olmaz.
    Ucuz bota öyle limitini zorlayıcı motorlar takılmaz,neticede arka ayna o tüplere yapışkanla yapışır,çift katta olsa neticede 2-3 mm muşamba branda türü bir malzeme ve 12-13 mm lik tahta yada plastik ayna mevcut.Botu doldurdun adamla,gücü arkadan verdinmi,ön taraf aşşağıya zorlar,arka taraf yukarı,CART DİYE Bİ SES TÜPLERLE AYNANIN BAĞLANTISINDAN YADA ÇATIRR DİYE Bİ SES AYNA KOPMUŞ:( :( :( MAZALLAH.
    İllede merak ediyorsan sürati:) sana şöyle söyleyeyim,benim bot ve motorla (9.9 4 t) tek başıma pürüssüz bir denizde tam gazda jetski gibi bir sürat yapıyorum,botun içinde durmak mümkün değil,sudan fırlıyor.İki kişi ile tamgaz daha güvenli bir sürüşle beraber,30-35 km/h süratlerde gidilebiliyor.Ancak hafif çalkantıda bot çok etkileniyor,sürat yapmanı engelliyor. Üç kişi sıkışık kısa mesafe gezintiler için sürati fena değil ama pek de tercih edilmez.DÖRT MÜŞ BEŞMİŞ BU RAKAMLARI SİLECEN KAFANDAN.
    O kalabalık binilen kaçak göçmen taşıyıcı,yada askeri çıkartma(operasyon ) botlarının altı düz olur(omurgasız) tüpleri daha büyük çaplı(tüplerin üzerinde kayarlar) botlardır,sürattan çok,fazla kişiyi bir yerden bir yere taşıma amacı ile üretilirler.

18. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Ufuk Abi dedikleriniz çok doğru. Hem belgeyle uğraşmamak, hem ağırlıktan tasarruf etmek hem de paradan tasarruf etmek için 9.9 luk bir Mercury alacağım. Fatih Abi'nin yazdıklarına göre de işimi görecek gibi zaten. Sizin dediğiniz gibi Karaköy'deki bayileri arayıp fiyat aldım en yakın zamanda da motoru görmeye gideceğim. Ancak bot konusunda kafam biraz karışık. Bir çok marka var aynı botu farklı isimlerle satan (örnek olarak marinport ve cais). Onlar da güzel gözüküyor ama Orca bana daha çok güven verdi. Sonuçta bir problem olursa muhattabımız var: Asil Marine (yani joker bot). Ayrıca Türkiye'de üretiliyormuş. Ancak orcayı aradığımda ahşap tabanlıların üretimine ara verdiklerini söylediler. Bir tek izmirde bi tane kalmış. Eğer bulabilirsem Orca alacağım. Bulamazsam da Sea Master veya başta yazdığım diğer çin mallarına kalacağım. Umarım dediğiniz gibi karaköyde bulurum da alabilirim. Sizin bildiğiniz Karaköy'de veya İstanbul'un herhangi bir yerinde ürünleri inceleme şansı bulabileceğim Orca satan bir bayi var mı? Bir de bu bot markalarından herhangi biriyle ilgili bir tecrübeniz oldu mu? Eğer paylaşırsanız seçimimde bana çok yardımcı olur.

Çok teşekkürler. :)

19. Atahan5314

Atahan5314 Atahan

Fatih Abi sizi dinleyerek 9.9 Mercury üzerine kesin karar verdim. Daha büyüğünü takmak mantıklı olmayacak gibi. Yazdıklarınıza göre hızı da fena değilmiş. Yani motorum sizin sayenizde kesin belli oldu. Eğer bota da karar verebilirsem bu iş tamamdır. Ancak yukarıda yazdığım gibi çok fazla marka var ve biraz kafam karıştı. En iyisi gidip tüm botları incelemek. Onu da yine yukarıda yazdığım gibi en yakında zamanda Karaköy'de gerçekleştiricem inşallah. Sizin bu markaların herhangi biriyle ilgili bir bilginiz veya tecrübeniz var mı acaba?

Tekrar çok teşekkürler. :) Sizin sayenizde sonunda mantıklı bir karara doğru yol alıyorum.

20. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    2 yıldır her türlü havada botumla seyir yaptım, avlandım, motorumun kuyruk yağı değişimi vs periyodik bakımlarını da servisten çok daha özenli ve kaliteli yaptım. Bakım konusu ayrı bir konu, isteyene bilgi verebilirim. Sadece şunu bilin servislere yüzlerce dolar bayılmanıza hiç ama hiç gerek yok.

Sevgili Aliço'ya inat olsun diye söylemiyorum ama botla (elbette motorlu bir bot) çıkamayacağınız deniz, avlayamayacağınız balık yoktur. Tabii Türkiye suları için konuşuyorum. Dikkat etmeniz gereken faktörler elbette var ve bunlar ahşap ve fiberler için de geçerli.* 7-8 havaya ister botla ister fiberle veya ahşapla denizde yakalanmış iseniz başınız belada demektir. Böyle bir hava çoğu zaman birden patlamaz, kendini belli eder. Limana kaçış sürecinde uygun kombinasyondaki zodiac botlar hızlı kaçış imkanı sağladığından diğer teknelerden 1 adım öndedir.

Bot ve motor kombinasyonuna karar verirken botu kaç kişiyle, ne amaçla kullanacağınız ve tabii bütçeniz önem arzetmektedir. Botlarda genelde 2 kişiyle yapılan avlar idealdir, 3. kişi sıkıntı yaratmaktadır. Zaman zaman tek başınıza da çıkmak zorunda kalacağınızı varsayarak "ki bu kaçınılmazdır ve çok zevklidir" size en uygun konfigürasyonu öneriyorum buyrun:

BOT: Ahşap tabanlı 3,30 mt zodiac tipi kaliteli bir bot, marka ismi vermiyorum.
    Motor: 8 HP 2 zamanlı YAMAHA motor, marka ismi veriyorum çünkü motor konusu bota benzemez, gidip maazallah ucuz dandik bir motor alırsın.

Bu kombinasyonun toplam ağırlığı 85-90 kg. civarında olacaktır, tek başına rahatlıkla kurabilir ve keyfini sürebilirsin. Şimdiden hayırlı olsun. Bakma sen insanların ürkütme çabalarına, ava giderken ve dönerken çevrendeki pancar motorlu düldüller çoook arkanda kalacaklar.

Daha biraz önce palamut çaparisi için malzemelerimi aldım, botumla karadeniz çıkışında palamutları karşılayacağım günü heyecanla bekliyorum.