Bot gibi taşınabilir 2,50 tekne yapımı

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında 39076 tarafından paylaşıldı.

1. 39076

39076

Favori Kamış:
    Remixon Ottoman 50-100 gr
    Favori Makine:
    Okuma CP50
    En İyi Avı:
    7,5 KG Aynalı Sazan
    Bütün Forum üyelerine selamlar.
    Çok amatör balık sevdalısıyım. küçük bir tekne tasarladım ve yaptım. Forumunuzda yeni olduğum için resimlerini nasıl paylaşacağım bilemiyorum ama destek verirseniz sizlerle paylaşıp değerli forum üyelerinin fikir ve önerilerini almak isterim.
    Boy 2,50, Sac ve Profilden imalat, araba bagajına sığıyor, 3 kişi bindik batmadı, motor 33 cc benzinli diy projesi.

Saygılar
    Ahmet BİLLOR

2. mesut sevil 25

mesut sevil 25 mesut sevil

Favori Kamış:
    palikan
    Favori Makine:
    robin 28
    En İyi Avı:
    levrek 8.250 kg
    ahmet by an çok merat edenlerden birisi benim böyle birşeye çok ihtiyacım var bir an önce yükleye bilirseniz resimleri çok sevinirim

3. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Hayırlı olsun :) ,bağaja sığan bir tekne kulağa çok hoş geliyor...

4. 39076

39076

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma CP50
    En İyi Avı:
    7,5 KG Aynalı Sazan
    Umarım doğru yükleye bilirim Bu projemdi.

Yapımına Başlıyoruz.

Suya İndirdik.

Ve İlk Yüzdürme denemesi.

proje üzerindeki çalışmalarım devam etmekte.
    Sanırım ilk taşınabilir sac tekneyi imal ettim.
    Arkadaşların yorum ve sorularını bekliyorum.

Resimlerde hatalarım var Admin arkadaş düzenlemede yardım ederse çok sevinirim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Mart 2012
  5. Balıkçı Baba

Balıkçı Baba Berk

Favori Makine:
    Kasnakçıyım
    En İyi Avı:
    2 kilo sazan, 5 kilo yayın
    fotoğrafları çok merak ettim..

6. inanilmaz

inanilmaz onur

Favori Kamış:
    Lineaeffe spirit surf kamış 3.90m
    Favori Makine:
    Okuma Safina Noir 55
    msn kullanıyorsanız elimden gelen yardımı yaparım

7. 39076

39076

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma CP50
    En İyi Avı:
    7,5 KG Aynalı Sazan
    Resimler yayınlandı arkadaşların soru ve yorumlarını bekliyorum.

8. eseses kikiki

eseses kikiki Gökhan Tunalı

Düşünce çok iyi içiçe kutu kutu toplandığı zaman yer kaplamaz taşınması da kolay olmuş tebrikler.
    Ama malzeme yanlış olmuş sanki . Ağır değil mi bir de paslanma sorunu var.

9. 39076

39076

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma CP50
    En İyi Avı:
    7,5 KG Aynalı Sazan
    Gökhan bey, haklısınız 120 kg kadar oldu. ilk başta daha hafif malzeme kullanmayı planladım fakat sızdırma problemi olmaması ve garanti olması bakımından 1.20 mmlik sac ile kaplamak uygun oldu taş, kaya ağaç zarar veremiyor çok güvenli o bakımdan, uygun boya ve koruyucu ile dış alanı boya yapınca paslanma sorunu pek yok.

10. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Ahmet abi elinize sağlık aklınızda olan bir düşünceyi gerçeğe döndürmek güzeldir..
    benim merak ettiğim bir husus var, tabanı nasıl oldu ? fiber tekneler gibi v şeklindemi yoksa düzmü ? eğer düz ise sağa sola yatma riski olur diye düşünüyorum..

malzeme olarak gördüğüm kadarıyla DKP sac kullanmışsınız tatlı suda pek sorun olmaz boyası iyi tutarsa.. ama denize götürmeyi düşünürseniz çok kötü duruma gelir tekneniz.. biraz deniz maceramız olmuştu oradan biliyorum tuzlu suyun naletliğini..
    galvaniz kaplamalı sac olsa daha iyi olurdu belki.. gerçi sizin tekne yap boz gibi olmuş her parçayı galvaniz kaplatabilirsinizde.. ondan sonrada üzerine boya tutarmı oda var ? tutmaz..

benim babam marangozdu sizinkine benzer bir tekne yapmıştı ama ağaçtan tabiki, fazla açılmadan 10 15 kulaçta geceleri lüfere kalmak için yapmıştı, yana yatıp devrilmesin diye yanlarına denge ağaçları yapmıştı, arkadaşlarımla beraber tekneyi bir yaz denize götürüp biraz eğlenmiştik yandan 2 3 kişi asılmıştık denemek için kesinlikle devrilme riski yoktu..

size fikir vermesi açısından nasıl bir şey olduğunu çizmeye çalışayım..
    bu dengeler suyun üstünde kalacak şekilde ayarlıydı..

anlattıklarım kendi düşüncelerim, akıl vermek amaçlı değildir yanlış anlamayın, kimseye akıl vermek haddimize değil :)

kolay gelsin..

11. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Emek vermiş olmanız güzel ama çok tehlikeli görünüyor. Neden bot ayarlamıyorsunuz?

12. 39076

39076

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma CP50
    En İyi Avı:
    7,5 KG Aynalı Sazan
    Hakan bey, estağfirullah bu konuyu paylaşma amacım değerli forum üyesi arkadaşlarımızın fikirlerini almak. Projeyi tasarlarken zemin konusunu biraz araştırdım çok haklısın denge problemi önemli.
    bu resmi inceledim sonuçta kullanım alanım tamamen tatlı sularda baraj göleti ve durgun bir ırmak olacak ayrıca arabanın bagajına rahat sığması için düz tabanı tercih ettim. Zira kullandığım motorda küçücük hıza müsait değil. Yaz aylarında denizde küçük bir şişme bot ile açılıp kendimce balık avlayıp eğleniyorum oradaki dalga ve rüzgarı düşünürsek asla denizde kullanmam bunu. Gösterdiğin resim çok güzel bende kendimce aşağıdaki denge düzeneğini planlamıştım.
    200 lük plastik boruları temin ettim içerisine yalıtımda kullanılan köpük malzemeden sıkacağım tabi tamamen demonte ve sağlam olmalı onlarda. Paylaştığım resimlerden dikkatini çekmiştir 31/12/2011 test için suya indirdik ve arkadaşlarla tam ortasına korkarak oturuyoruz :) umarım denge kolları bizi rahatlatır. Değerli fikirlerin için çok teşekkür ederim.

Ergin bey sizde haklısınız hazır botlar varken neden sac tekne macerası, elimde 4 kişilik, 2 kişilik botlar var fakat kaliteli değil malesef, kullandığımız yerlerde ırmak kenarlarında ağaç, kütük parçaları çok sürekli bir yerlerden deliniyor, kendimi güvende hissetmiyorum. Öncelikle buna harcadığım masrafa biraz daha ekler kaliteli bir bot alırdım ama bunun kadar seveceğimi zannetmiyorum biraz mucitlik merakım var. Bu teknede hazneler birbirinden bağımsız çivi çakıp suyun ortasında bir bölümü batırsan diğer bölmelere su geçmez yüzer, hatta burun kısmına su doldurup tutabilirsek balıkları orada bekletiriz diye düşünüyorum.
    düşünceleri için tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

13. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    geçen gün televizyonda benzer bir şey görmüştüm. hemen kaydettim. değişik fikir verebilir diye düşünüyorum
    buda benden olsun

14. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
  15. cakall

cakall Burhan Sait

Arkadaşım emeğine sağlık fakat çok tehlikeli. tatlısuyun şakaksı olmuyor ve affetmiyor. ben alibeköyde oturuyorum. senin yapdığına banzeyen bir tekne ile yaklaşık 8-9 sene önce alibeyköy barajında 4-5 kişi teknenin çamura saplanması ve panikten dolayı alabora olmasından dolayı vefaat etti. bu işin erbabı abilerim / kardeşlerim daha detaylı bilgi verirler diye umuyorum. tekne, sandal, bot yapmı merkez noktası itibari ile mühendislik olayı. yanlış bir yapımda Allah korusun alabora olur. en azında kendin yapdığın tekneye yüzme bilmeyen arkadaşlarını ve yüzme bilse bile can yeşeği takmayan kişileri alma. büyük balık tuttuğunuzda onu tekneye çekmek için (o heyecanla) yapdığınız hareketler ile tehlike atlatabilirsiniz. lütfen dikkat edin.

syg,

16. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    ahmetbillor sonuçta fikir fikirdir.
    ben sizin yaptığınızı çok takdir ediyorum, taşımasıda kolay. forumlarda utukata vardı, oda tekne yapım işleri ile ilgileniyordu.
    bende kendime göre iyi kötü tekneler yapmıştım.
    sonuçta yukarıdaki masa gidiyorsa, sizinkide hayli ve hayli iyi gider.
    fakat taban olayı sağlam olmayabilir. gerçi suyun içinde tabanı kırmak biraz zor ama karada taşırken zarar görebilir.
    birde dörtgen ve köşeli olması ilerde sorun çıkarabilir. mümkün mertebe köşelerden kaçınmak gerek.
    .galiba profilden karkas yapmışsınız, o da ertesi seneye çürüyebilir. bazı göller tuzlu olur.
    onun dışında, yedek küreksiz ve can simitsiz kesinlikle çıkmayın, ne olur ne olmaz. çok iyi yüzme biliyorum demeyin, en dalgalı denizde bile belki yüzebilirsiniz ama o tekne dalgaları adamı büyük deniz dalgasından daha çok çarpar
    birde aşağıda bir adres var. tekne yapımı ile ilgili detaylar var, yani buldum sizle paylaşmak istedim, faydalı olacağına inanıyorum
    http://www.denizrehberim.com

17. 39076

39076

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma CP50
    En İyi Avı:
    7,5 KG Aynalı Sazan
    Hasan bey,
    Nihayet havalar düzeliyor kısa zamanda yaptıgım revizyonların ve yüzdeme testlerinin videolarını paylaşmak istiyorum. O zaman daha açıklayıcı olur projem. Taban konusunda endisem yok içten aluminyum kaplama var baski tabana yayiliyor ve su kıyısında monte edip aynı yerde parçalara ayırıyor arabaya taşıyoruz . 3 Dk sürüyor bu islem taşıması kolay oluyor.
    Kürek, can yeleği gibi uyarıların hepsi yuzdeyuz katıldığım doğru tavsiyeler. GUVENLIK konusunda endişe eden herkese çok teşekkür ederim.

18. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    ahmetbillor, bir dakika. siz bunu moduler mi yaptınız?
    o zaman harika birşey, paylaşım yapmadan önce patentini almak lazım. peki batmadan yüzmeyi nasıl sağladınız

19. 39076

39076

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma CP50
    En İyi Avı:
    7,5 KG Aynalı Sazan
    Sonunda..

Tebrik ve tesekkür ederim.
    Sonunda yaptigim seyin bir arabanin bagajina sigabilen demonte tekne oldugunu Hasan bey farketti.

Youtube de kisa bir video paylastim patent olayi ortadan kalkti kimse alamaz artik :)

Imalat resimlerine dikkatli bakarsaniz her parca kendi basina yüzebilecek kabiliyette, bunun artisi biraraya geldiginde su sizmaz, eksisi daha agir oldu.

Teknedeki hersey demonte 4 ana parca kilit sistemi ile yanyana gelip alttan kilitleniyor (imalat resimlerinde altta gorulen cubuklar) ustten de oturma yerlerinin altinda kilit var parcalar biraraya gelince tekne ayrilinca anlamsiz kutular. En arka parcaya motor takma aparati yaptik.
    Ilk firsatta arabanin bagaindan cikarip montaj yapip suda yüzdürme asamalarini video cekecegim.
    Bu projeyi station wagon arbalara gore yaptik 1000 litre ic hacmi var risk almadan 3 kisi malzemeli binebilir. daha kucuk bir model yapip (2 kisilik olanini) normal sedan bir araba bagajina sigacak olanini da yapmak istiyorum,

20. IXSIR

IXSIR aykut

gercekten müthiş buluşlar taktir etmemek elde degil eyer fırsat verilse insanımıza innanıyorum en yakın zaman roket yapıp uzaya acılırız tebrik ederim:)))) umut ederim yeni içatlarınız burda bizlerle paylasırsınız merakla bekliyorum:)))