Boğaz + İstavrit + Lüfer vs için kaliteli SURF makina

Konu, 'Makineler' kısmında Doruk.TR tarafından paylaşıldı.

1. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

http://www.youtube.com/watch?v=8Xmr7XidiWQ

Hafif ve kaliteli boğazda çok amaçlı kullanabileceğim bir surf makina arıyorum. 60-80 arası kafa ve 4-5 arası devir oranı olan ve çok daha önemlisi hafif ve hatta olabiliyor ise 500 gram civarı veya altı surf makina önerisi rica ediyorum.

Daiwa Saltiga Surf 6000 modeline 450$ vermek mi? yoksa Daiwa Tournament Basia 45 QDX modeline 680$ vermek mi evliyadır? Ya da hangisi parasını daha fazla hak ediyor? (daha ucuza satan yerler var ise bunları da öğrenmek isterim)

İlave: Ebay'da 675$'a satılan Shimano XT Bullseye 9120 var. Aynı fiyat seviyesinde. Tavsiye edilen bir makina olduğundan alternatifler arasında değerlendirebiliriz. Bu makinayı da karşılaştırmaya dahil edebiliriz.

Bu konu ile ilgili bilgi ve tecrübesi olan bütün arkadaşlardan görüş ve yorumlarını rica ediyorum. Bu üç makinayı detaylıca varsa artı ve eksi yönleri ile eleştirebilirsek çok memnun olacağım.

Bu makinaların eşdeğeri sayılabilecek farklı alternatiflere de açığım.

Teşekkürler.

2. makca

makca Mehmet AKÇA

En İyi Avı:
    ALABALIK 50cm(HAVUZDA)
    Doruk bey
    Daiwa Tournament Basia 45 QDX ile saltiga surf 4500 ü karşılaştırısanız devirlerinin aynı olduğunu görürsünüz.
    Daiwa Tournament sazan makinasıdır.Saltiga surf deniz için yapılmıştır.
    Daiwa Tournament, saltiga surftan 10 gr hafiftir ve bir yedek kafası vardır.
    En farklı kısımları bilyelerdir.
    Daiwa Tournament 7 bb dir
    Saltiga surf 4crbb 3bb 1 rb dir.
    Daiwa Tournament saltiga surftan daha pahallıdır.
    Daiwa Tournamentin sazan makinası olması önemlimidir?Bence değildir.
    Benim boğaz balıkçılığında gördüğüm bir şey var.Tek bir takım ile herşey olmuyor.

3. ozkan79

ozkan79 özkan

Önemli konu:Takip

merhaba;

yakın bir arkadaşım Daiwa Tournament Basia 45 QDX makinenin peşinde;daha doğrusu bu makineyi sipariş etti eğer makineyi görüp inceleme fırsatım olursa detaylarını buraya yazacağım.

4. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

Mehmet bey teşekkürler.

Daiwa Tournament Basia modelinin tatlı su için tasarlanmış olması benim için önemli elbette. Tuzlu suda kullanacağım için makinanın tatlı su için tasarlanmış ve üretilmiş olmasından kaynaklanan sorunlar yaşamak istemem.

İki sene önce yurtdışından Türkiyeye döndüğümde evdeki tüm takımlar senelerce bakımsız kalmış ve boğazın rutubetli havasının etkisi ile paslanmış durumdaydı. Hepsini çöpe attım. İnanın tek bir iğne bile kalmadı. Geçen süre içinde hatırı sayılır makina ve olta takımları aldım. (daha da alacağım) Bu takımları ailede 5 erkek ortak kullanıyoruz. Babam ve kardeşlerimle birlikte yeniden keyifli av partileri yapmaya başladık. Bu partilerin ele başısı, satınalma ve depo sorumlusu benim. :) Tek bir takım peşinde değilim, zaten bize yetmez. Takım almaya başladığım 2 sene önce 5 adet 40'lık red arc almışlığım da vardır. Sonra aynı makinadan birden fazla alma alışkanlığını bırakıp farklı tarz makinalar almaya başladım. Farklı av tipleri için farklı makinalar ve aynı av tipi için farklı makinalar edinme peşindeyim. Ayrıca bu hobiyi zevk için yapıyoruz, babam ve kardeşlerim ile birlikte yaşadığımız keyfin ve geçirdiğimiz o değerli zamanın ve sohbetlerin yanında kullandığımızın aslında çok da bir önemi kalmıyor. Genel amaçlı bir makina olması sadece bizim şartlarımız için daha uygun olabilir diye düşündüm, elbette herşey için tek başına yeterli olamaz, o konuda haklısınız.

Sağlıcakla...

5. furunotr

furunotr Haluk

Fiyatını bilmiyorum ancak Tournament Z45 365 gr. ağırlığı ile göz dolduruyor; zaten QD45'in esprisi Quick Drag; kısaltmadan anlaşılacağı gibi ve Boğaz kullanıcısı için bunun bir esprisi yok...

6. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

Önerdiğiniz makinayı inceledim ve özellikleri çok hoşuma gitti. Bu makinayı kullanırken kardeşlerim rahat vermezler, en az iki tane almak lazım. :) ebay üzerindeki fiyatlarına bakınca 1300$ (kullanılmışları bile 900$) altında fiyat göremedim, bu olumsuz bir yönü oldu. Fayda/Maliyet oranı daha yüksek ürünlere yönelmeyi tercih ederim.

Çok güzel makinalar öneriyorsunuz. :thumb:

7. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

Düşündükçe açıkçası yurtdışından ebay v.s. kanal ile makina getirmek istemiyorum. Satın alma sonrasında ortaya çıkabilecek ihtiyaçları (onarım, yedek parça, servis) düşününce Türkiye'de markanın arkasında duran, müşteri memnuniyeti yüksek bir markanın makinasına ebay v.s. fiyatından daha fazla ödeyebilirim.

8. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

Olayı bu kapsamda düşününce farklı alternatifler de ortaya çıkıyor. Mesela; Mitchell Armada Pro serisi gibi... Ya da Shimano'dan Türkiye'de satılan distribütör garantili bir model... Ya da olmadı Ryobi, Spro,Okuma v.b. gibi... Aslında yazdığım hiç bir markanın satış sonrası hizmetlerinin ne kadar kaliteli ve memnun edici olduğu konusunda detaylı bir bilgim yok, sadece forumlardan Okuma distribütörünün çok methini duydum. Kullandığım markalarda bir sorun yaşamadığım için de tecrübe sahibi olamadım. :)

Elbette sonuçta sizlerin bilgi ve tecrübesi ile doğru seçimi yapabileceğime inanıyorum.

9. rapalacikral

rapalacikral ali

bir abim hepsini kullandı yazdıklarınızın.
    en çok sevdiği Shimano XT Bullseye 9120.
    hepsini kullandım en güzeli bu der durur.
    tavsiye ederim.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gerek Tournament, gerekse Saltiga Surf'tan alacağın randımanı bu markaların hiç biri ile alamazsın. 450 $ gayet iyi bir fiyat. Normal liste fiyatı bundan çok çok yukarda.

Bana sorarsan, Saltgia surf bu iş için, boğaz avcılığı için daha iyi bir seçim.

11. furunotr

furunotr Haluk

Fiyat/Performans oranına bakınca Saltiga Surf 4500 veya 5000 (5500-6000'e göre sarım miktarı Boğaz için daha uygun görünüyor) çok uygun duruyor; ancak sitesine bakınca yalnız 6000 modelini görebiliyorum ki bu diğerlerinin üretimden kaldırıldığı intibağını bırakıyor bende... Ayrıca Daiwa'nın destek olayı biraz şaibeli... Eğer ilerde parça v.s. sorunu olursa yurtdışı kendi imkanlarınız hariç problemli gibi görülüyor; bu durumda bu kalite makineler için Shimano tek seçenek olarak kalıyor sanki... Bull Eye; Aero Technium veya Aero Technium MGS veya KISU tercih yapılabilecek surfler arasında; Türkiye Temsilcisi normalde getirmediklerini ön sipariş yoluyla getiriyor diye biliyorum; parça desteği de var doğal olarak; kalite buraya yükselince bunlardan başka seçenek kalmıyor gibi...

Boğazda kullanıcıları mevcut; denk gelirseniz ve eğer kullandırırlar ise Bull Eye'yi test etmenizi önerebilirim...

12. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

Türkiye içinde, yedek parça sıkıntısı olmayan, servis kalitesi yeterli düzeyde olan, kolay erişebileceğim ve kısa sürede eksiksiz destek alacağım, müşteri memnuniyeti yüksek bir firmanın ürününü almayı istiyorum.

Shimano Bull's Eye XT serisi bu nedenle cazip seçenek gibi duruyor.
    - Bu seri içinde hangi modeli tercih etmek mantıklı olur?
    - ebay'da 9120 için 674$ gibi bir fiyat var, 9080'lerden daha ucuz olunca bana cazip geldi. Ancak araştırırken; "boğaz için 9120 veya 9080 almak gereksiz, kullanamayacağınız misinayı fazladan makina makarasında tutmanın ne gereği var, 9050 fazlası ile yeter" gibi bir yorum okudum. Ben bu makinayı 4.20 m. veya 4.50 m. gibi uzunlukta bir surf kamış ile kullanacağım. Ne dersiniz?

13. furunotr

furunotr Haluk

O mantık tamamen doğru; kullanmayacağınız misinanın makinada durması ancak bunun dışında siteye bakınca makinaların özellikleri arasında hiçbir fark göremiyorum; yalnız 5 gr. daha ağır görünüyor o model...

Benim şahsen bu makinayı deneme imkanım olmadı; ancak 2 kullanıcısı var tanıdığım ve şu an için çok memnunlar...

Saltiga Surf 4500'ü deneme imkanım oldu; ağırlığı (yani hafifliği); dengesi ve çekiş gücünü çok beğendim; ancak çaparide denediğimi de belirteyim...

Hacmi de sanki bir parça daha ufak diye hatırlıyorum Bull Eye'den; ancak bu konuda yanılıyor olabilirim...

Elimde Power Areo var JDM ve 632 gram olup 3,5 turlu çok güçlü bir makina; çok da güzel, pek kullanmıyorum gerçi...

Şimdi bana sorsanız hangisi diye vereceğim cevap ne serden vazgeçerim; ne yardan demek olacak; sözkonusu her iki makina da çok güzel gerçekten ve birbirlerine karşı üstün gelebilecek yönleri mevcut...

Tercih ve seçim size kalmış bu konuda; gerçekten de zor... Kolay gelsin...

http://fishing.shimano.co.jp/product/reel/45

Bull Eye'nin özelliklerine bakabilirsiniz...

14. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

Shimano Bull's Eye XT serisinde; sanırım 9050, 9080, 9100 ve 9120 modelleri arasında makara dışında bir fark yok, yani mekanizma veya gövdesi diyebileceğimiz kısım tamamen aynı. Hatta 9140 diye bir modeli yok iken 9140 diye bir makarası olduğunu hatırlıyorum.

İLAVE: Bunu nereden hatırlıyorum acaba doğrumu hatırlıyorum derken, favorilerim içinde internet linkini buldum. Meğerse unutmamak için kaydetmişim. :)

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/...-fishing/shimano-surf-reel/bull-s-eye-xt.html

* Japon Plat sitesinde Bull's Eye XT shipping hariç 355 €. Shipping için bilgi istedim, cevap bekliyorum. Bu siteden alışveriş tecrübesi olan varmı?

15. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

Sn. Haluk bey,
    Shimano ve Türkiye temsilcisi / distribütörü konusunda bilgi sahibi olduğunuzu sanıyorum.
    Türkiye'deki durumu, hizmet kaliteleri ve politikaları konusunda mümkünse biraz detaylıca bilgi verebilirmisiniz? Müşteri memnuniyeti ile ilgili konularda nasıllardır?

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Elbette tercih senin. Ama bir daha düşünmekte fayda olacaktır. Servisi var diye bir Şahin mi almak, yoksa Mercedes'mi almak?

Belki seçim için fark bu kadar büyük değil. Fakat, şunu bir unutma, iyi bir makine alırsan, zaten servise ihtiyaç duymaz. Belki, çok iyi yakalanmış, adı sanı bilinmeyen bir makine, atıyorum kum yang'ın bir modeli alırsın, ucuz bir paraya süper iş çıkarır. Bozulursa da zaten ucuzdur, çöpe atarsın.

Ama kalbur üstü bir makine alıyorsan, en kötü ihitmal parçasını dışarıdan satın alır, gene temin edersin. Dahası, bu kalburun üstünde kalmak için, kolay bozulmamak, evladiyelik olmak gibi şeyler geçerli zaten. Kısaca, kalite bir marka alırsan, büyük ihtimalle servise ihtiyacın olmayacak. Oldu diyelim worst case olarak, o zamanda en kötü ihtimal, malzemesi bulunur bir şekilde zaten.

17. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

18. furunotr

furunotr Haluk

Shimano temsilcisi olan firma göreceli olarak yeni sayılabilir (eskiden başka bir firma temsil ediyor idi) tamamen oturmamış olabilir; ancak örneğin ben kamış ucu ile ilgili sorunumda herhangibir problem yaşamadım ellerinde vardı ve siparişi takiben 2 gün içinde bulunduğum bölgeye geldi ve teslim aldım; keza aynı kamışın 2.parçası problem oldu; doğal olarak ellerinde yoktu; sanıyorum bugün-yarın gelecek yurtdışından... Birkaç arkadaşın makina parçası ile ilgili sorunu oldu halledildi; bir-iki makinanın garantiden değiştirildiğini biliyorum; ayrıca sitelerinde bazı yedekparçalarda mevcut; tüm bilgim bu kadar; bu kadarı da parça temini konusunda beni tatmin ediyor; herkezi etmeyebilir tabii ki... Ayrıca sanıyorum Tevfik bey'in temsilci ile bilgisi daha fazla; buralarda ise konu hakkında bilgilendirir sizi...

Şunu da ilave etmek gerekir; Türkiye Temsilcisi'nin fiyat politikası oldukça tatminkar... Ya yurtdışı fiyatlara; bazan daha ucuza temin edebiliyoruz bu marka ürünleri; bundan önce böyle bir durum yoktu; ayrıca getirdikleri model çeşidi de oldukça fazla; talep edilir ise ve mümkün olursa özel modeller de getirebiliyorlar; ya da ben öyle biliyorum... Daiwa'da ise tamamen farklı bir durum mevcut; (tartışma çıkmasın hemen; Shimano ve Daiwa bana göre bu işin önde gelen firmaları) parça bulmak pek mümkün değil; çıkma varsa bulunabiliyor; fiyatlar ise çok anlamsız; Plat'ta 550 lira olan bir makinaya 1700 lira fiyat etiketi konulduğunu gördüm bu markada maalesef...

19. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Mercedes, daha ziyade yaşlı ağır abi, BMW ise, daha genç ve dinamik kişilerin tercih ettikleri araçlardır.

Mercedes, BMW yi her zaman döver.:D :D

BMW daha genç ve saygılı olduğu için karşılık vermez.:D :D hihi

Peki, bir soru sizlere.:confused: :confused:

Eğer, kendilerini tüm Dünya'ya kabul ettirmiş bu kaliteler, arkalarında servis gücü olmasaydı, bu kadar tercih edilir, Dünya markaları olabilirlermiydi ?:confused: :confused: :D

Bence, servis güvencesi olmayan hiç bir ürünün, piyasada tutunma şansı yoktur.

20. Doruk.TR

Doruk.TR Doruk

Yarısı avrupada yarısı amerikada olmak üzere yaklaşık 25 senemi yurtdışında geçirdim. Ayrıca, otomotiv sektörünün içindeyim. BMW ve Mercedes ile ilgili bildikleriniz artık geçerliliğini yitirdi diyebiliriz. Artık BMW dayak yemiyor. :)

Servis ve müşteri hizmetleri konusunda haklısınız. Ben de bilinçli bir tüketici olarak iyi bir ürünün yanı sıra iyi bir hizmet alabileceğim bir markayı tercih etmeye çalışıyorum.

Kültürel ve kurumsal olarak gelişmiş birçok ülkede ürün satışının yanı sıra satış sonrası hizmetlerini de eksiksiz olarak vermeniz gerekir ve bu istisnasız olarak uygulanan tüketici yasaları ile korunur. Maalesef, ülkemizde bu konuda çok büyük eksiklikler olduğundan iyi araştırmadan bir ürün almak bilinçli bir tüketicinin yapacağı bir iş değil.