Bir Efsane Cannibal Shad " Turna ve Sudak "

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında Senol_Temur tarafından paylaşıldı.

1. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Shimano Alivio CX 240 Medium Light
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Sudak 59 cm - Turna 86 cm
    Herkese yeniden merhabalar . Kaç gündür daha erken deyip uzak avlaklara gitmeden şehir içinde kanalda öyle zaman geçiriyordum . Dün de yine akşam üstü biraz sahte yüzdüreyim deyip kanala gittim zaten çok yakın hemen iş yerimin arkası sayılır .

Yanıma sahteler ve kamışı alarak başladım at çeklere . Rüzgar bir yandan sudan geçen teknelerin oluşturduğu dalgalar bir yandan balıktan pek umudum yoktu açıkçası . Bazen gelirken dipte taşlara filan jig vurunca arada bir aha şimdi şimdi diyerekten 1 saati geçirdim sanırım . Bayağı farklı sahteler denedim en son en güzel yüzücü Savage Gear Cannibal Shad Glow ile devam edeyim dedim hem Sudak hem Turna için ideal bir seçimdi 12.5 gram Jig ile yarım saat boyunca kıyıya paralel olmadi dikine çok uzun atışlarla başladım aramaya .

Kamış ile dipten zıplatarak , sonra düz çekim pause ile tam artık yoruldum biraz daha atayım da gideyim derken düz çekimde pause yaptıgım anda bir vuruş geldi yine mi takıldı derken kamış kafayı eğdi ve kalama ötmeye başladı aha geldi bir şey diyerekten kepçe olmadığı için kenara doğru yol vermeden sürükledim ve köşeye geldikten sonra ip misineden tutarak kaldırıma attım Sudak ( 48 cm 910 gram )kaç yıldır kanalda hiç avlanmadığım için gerçekten de çok mutlu oldum :) . Yeniden Sudak çok ilginç bir duygu oldu yani . Kamera yanımdaydı ama nedense içimde ki balık olmayacak hissi yüzünden hiç çıkarıp video çekmedim . Tabi bu Sudaktan sonra takayım belki bir şey olur dedim ve çekmeye başladım .

Eski raporlarımdan belki bilirsiniz genelde ben bir tane balık alır giderdim ama bu sefer başkası da olacak diyerekten Cannibal Shad ile devam ettim at çeklere . Aynı şekilde sağ , sol , paralel , dik her yeri tarıyordum soluma doğru suda bir atak oldu yüzeyde hemen hızlıca sarıp tam o atağın olduğu noktanın az ilerisine attım kıyıya paralel ve hızlı sarım pause şeklinde kısa hareketlerle başladım çekmeye ve sert bir vuruş kendime inanamadım ama resmen görerek balığı aynı noktan kandırıp aldım . Sudak mı turna mi derken kıyıya doğru yol vermeden götürdüm zaten çok büyük bir şey olmadığı belliydi köşeye gelince onuda hop attım Turna (48 cm 760 gram )

Tam düşündüğüm gibi 2 balığı da alabilecek sahte gerçekten görevini yapmıştı . Bunun yanında 20 cm lik Levreklerin takipi de gözden kaçmadı belki ileri ki zamanlarda Levreği de ekleyeceğim bu sahteye aynı kanalda. Ekstra olarak eklemek istediğim bir şey var çelik tel yerine 20 cm lik Fluo Carbon kullandım . Bu turnanın videosunu çekme şansım oldu kameradan alınca videoyu ekleyeceğim rapora . Turna ve Sudağı aynı raporda görmek umarım sizide mutlu eder herkese hayırlı ramazanlar dilerim .

Av Yeri : Astana - Kazakistan
    Kamış : Savage Gear Bushwhacker 10-50 gr
    Makina : Shimano Exage 3000SRC
    Misina : 0.19 Power Pro Örgü
    Stil : Spining
    Hava Durumu : Parçalı Bulutlu , Ara ara Rüzgarlı
    Saat : 18.00 - 20.30
    Tarih : 28 Mayıs 2017
    Hedef Balıklar : Turna , Sudak

Resimler :

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Yine harika bir av olmuş tebrikler

3. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim videoyuda ekleyeceğim bugün sıkıntı olmazsa .

4. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Video :

5. zaad

zaad ZAFER

Şenol bey Nasıl bir memlekettir orası in cin top atıyor, hadi balıkçı yokta mangalcı da mı yok :p

6. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Nüfus olarak zaten az ama Benim avlandığım yere arabayla gelip park etmek zor ondan diğer taraflarına gidiyorlar gezmeye . Mangal yasak şehir içinde yani ateş yakmak direk polis gelir )) ondan mangalcı diye bir kavram Yok ancak şehir dışında pikniğe gidersen yada kendi özel bahçen villan varsa içinde olur mangal işi ))

7. ecora

ecora Erhan

Tebrik ederim yine çok güzel balıklar. Cannibal shad'i sizin eski raporlarınızda görmem üzerine almıştım geçen yıl ve 80-90 cm civarı turna almıştım bunun için de ayrıca teşekkür ederim gecikmeli de olsa. Leader olarak bağladığınız fluorocarbon misinayı sizin yaptığınız şekilde bağlamak aksiyonu bozmuyorsa bu şekilde yapacağım yoksa ben ipi misinaya bağlıyorum direkt.

8. AhmetKurt29

AhmetKurt29 Ahmet Kurt

Favori Kamış:
    Okuma V System 210 cm spin kamış(atarı 5-20 gr)
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV-30 b
    En İyi Avı:
    42 cm Gökala, 33 cm K.Benekli Alabalık, 33 cm İsrail Sazanı, 18 cm Tatlısu Levreği, 15 cm Şiraz
    Şenol abi biraz enteresan bir soru olacak ama iki balık türünü de yakaladığın için bilirsin. Turna mı oltaya vurduğunda daha çok mücadele ediyor sudak mı? Ayrıca balıklar gerçektende mükemmel. Tebrik ederim...

9. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Rica ederim Cannibal Shad gerçekten çok etkileyici aksiyonu var bende daha önce Shad tipi bu kadar güzel yüzen bir slikon görmemiştim . Flucarbon işine gelirsek hazır satılan tipleri var Turna ipi görsede umursamaz karnı açsa ama Sudak fark ederse hemen döner . Birde Çelik tel gibi açılmaya başlayıp sonra dipten yosun ve otları toplamıyor fluocarbon o yönden biraz daha avantajlı . Ayrı bir not daha önceleri bende ipe güverenek leader olmadan kullandım kaç kere mepps turnanın agzında gitti :) ondan avlandıgınız yerde Turna varsa mutlaka Leader olarak Celik tel yada saglam bir Flucarbon baglayın tavsiyem .

Ahmet sağol . Sudak ilk vuruş anında var sonra fazla mücadele etmiyor sanki tahta gibi geliyor ama yerken turnada ki ot kokusu yok , Turna vuruşta ve sonrasında sürekli kaçmak için hareketler yapar takla atar Sudak gibi teslim olmaz ama yerken ot kokusunu hissedebilirsin . Av kısımında Turna daha fazla zevk veriyor işin özü

10. davazli90

davazli90 ahmet

Tebrik ederim çok güzel av olmuş.

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Önce tebrik edeyim,sonra şu kaldırıma yatırma olayına geleyim.Roy vardı,mutemadiyen kaldırıma yatırıp yatırıp,bazen hin gülümsemeye bürünmüş cemalinide kapsayan fotoğraflarla beni çatlatır,imrendirirdi,şimdi de sen şehrin göbeğinde in cin top oynarken yatırmışsın kaldırıma kuzuları.Denize sıfır konumda yaşayan bendeniz o ortamı bulma adına yüzlerce km yol yapıyorum,yada tekne ile açılıyorum.Kırk yılın başı kıyıdan olta atmaya kalksam,arkamda ya bi suriyeli,yada bi peşmerge bebesi peydahlanıp,ambiansın içine ediyor,Mudanyadan selamlar,yaşadığınız yerin kıymetini bilin...

volex21 bunu beğendi.
  12. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Tebrikler, Bu forumda rapor okumayalı epey olmuştu. Şehrin göbeğinde yapılan bu tarz avlar çok hoş gerçekten.

13. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Teşekkürler .

Teşekkür ederim Fatih Abi valla burada da bazen o dediğin oluyor ama genelde sakin ortalık bulunduğum yerde araç uzak kalıyor ondan insanlar bu tarafa pek gezmeye gelmiyor diğer bölgeler kadar .

Teşekkür ederim , tek sorun sivrisinekler gerisi güzel gerçekten de ))

befalcon bunu beğendi.
  14. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Vaaay gözüm, maşallah. Ne güzel balıklar avlamışsın böyle, tebrik ederim.:)

Takımda burç kullanmanın nedeni misinanın düğüm tutmadığı mıdır yoksa başka bir sebep mi?

15. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tebrikler Şenol, arkadaşlarımızın, abilerimizin dediği gibi ortama bende imrendim. Çevre düzenlemesi, ortamın temizliği, sakinlik, balık türleri valla dört dörtlük. Gözümde İzmir körfezi canlandı. :D
    Sen bu balığı İzmir körfezinde tutacaktın, ertesi gün olta atacak yer bulamazdın. Zaten sonrası facia... Çer, çöp, cam kırıkları, yem poşetleri vs.vs.
    Şehirde avlanmayı sevmem aslen. Beton zeminde olta atmak, o suyun sahilden kumları taşırken çıkardığı sesi işitmeden avlanmak keyfimi kaçırır ama senin avlak gene de çok özendirici.
    Hikayeyi okuyup, videoyu da izleyince burnumun direği sızlamadı desem yalan olur. Emeklerine sağlık, her daim rastgelsin.

16. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Teşekkür Ederim Nuri Abi . Abi o öndeki kısımdan bahsediyorsan 20 cm lik hazır satılan fluocarbon kısım çelik tel yerine kullandım önceden çelik tel vardı hep önde 20 cm lik ama avlakta sudakta var diye fluocarbona cevirdim balık fark ederse teli kaçıyor . Birde Turna bir kaç kes döner kaşığı aldı direk iple atayım birşey olmaz dedim ama jilet gibi kesti vurduğu gibi boşa düşürdü ipi ))) Ondan beri turna olan yerde korunmasız avlanmıyorum .

Teşekkür ederim şehrin tam merkezi olduğu için sürekli temizleniyor ondan kirli olmuyor hiç . Birde avlandığım yere araba ile gelip park etmek bir yere zor ondan pek gelen giden yok adamlar rahatı seviyor araba ile suyun kenarına kadar gelseler çok kişi gezmeye gelir )) . Ama doğada avlanmak tabi ki farklı bende bir kaç deneme yaptım ama avlakta su daha çok vuruş bile olmadı bu ay içerisinde artık müsait zamanlarda gidip kontrol edeceğim . Başka raporlar atarım inşallah :) . Rastgelsin Volkan Abi .

17. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Burç dediğim düğüm yerine sıkıştırılmış metal boru. FC misinanın sertliğinden dolayı düğüm tutmamasına yönelik bir uygulama gibi geldi bana.

18. Senol_Temur

Senol_Temur Senol

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Exage 3000SRC
    En İyi Avı:
    Vallaha hazır satılıyor abi o şekilde muhtemelen açılmasın diye çelik tel yaparken düğüm yerinde bu şekilde metal tüp pense ile basılıp sıkıştırılıyor Flucarbonda düğüm atınca pek sağlam olmuyor muhtemelen onun için bu şekilde yapılıyor .