Beklemeli avlara gidecek güçlü makine tavsiyesi ??

Konu, 'Makineler' kısmında yvuz98 tarafından paylaşıldı.

1. yvuz98

yvuz98 Yavuz

Favori Makine:
    Sheakspeare Firebird 070, Daiwa Megaforce 4000
    En İyi Avı:
    1,5 kilo levrek
    Merhabalar, ben gerek yemli beklemeli avlara, gerek canlı balık takıp avcı balık avlamaya uygun güçlü düşük devirli makine arıyorum, agır olabilir sorun degil. Fiyat olarak da uygun bir sey tavsiye ederseniz cok sevinirim.Tesekkurler :)

2. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkeze Selâmlar ....

Bütçe, kamış ve hangi sularda hangi balikları hedeflediginden bahsedebilirsen, bilgi ve tecrübe aktarımlarını kolaylaştırsın ! Lütfen,, konuyu biraz daha açıp, yukarda sayılan önemli unsurlardanda bahsetmeni rica ediyorum..

3. MELİH BOYACI

MELİH BOYACI MELİH

Favori Kamış:
    Lineaeffe surf mill 420
    Favori Makine:
    Okuma Trio 55s
    banax sx serisini kesinlikle tavsiye ederim

4. yvuz98

yvuz98 Yavuz

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 kilo levrek
    Antalyada kullanacagim abi, gece yemli dip oltası olsun, canlı kupez,kefal,gelincik takıp kayalık bolgelerde binevi birakma oltasi gibi avlar olsun.Yani cekeri kuvvetli bir makina ariyorum. Canlı baliga burada her sey atlayabilir abi akyasi da sinariti de gridasi da yani onun icin isimizi saglama alalim diyorum.Rastgelsin

5. Eksik

Eksik Metin

Favori Kamış:
    Okuma V-System 240 cm & Mebaru Salty Rugger 73L
    Favori Makine:
    Shimano Rarenium CI4+ 2500 FB
    Hala güncel olan, sattığım bir makine ve kamışa ait şöyle bir ilan var:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=62732

Makinenin kriterlerinize az-çok uyduğunu düşündüm. O yüzden belki ilginizi çeker. Görünenin dışında hiçbir işlevsel sorunu yok. Sadece çizikler...

6. RainboW

RainboW Sertan

7. belekbeach

belekbeach süleyman

Favori Kamış:
    shımano catana dx,shımano hyperloop 30-50ıbs,remixon hurricane
    Favori Makine:
    Banax sx4000c,Spro Hardliner lcs1050,DAİWA Exceler 4000A HA,OKUMA Ceymar c-40,Daiwa Procaster 4000 A
    En İyi Avı:
    7.25 kg levrek,5.300 akya,2.7 kg yayın
    hedef büyük olunca çok konforlu olmasada kendi fiyat aralığında banax sx serisi bu iş için en uygun makine metal gövde pirinç dişliler ve 3 adet güçlü bilya ile bu işin altından sorunsuzca kalkar.

8. medmarine2

medmarine2 Soner Coşar

Favori Kamış:
    Okuma Alumina 270 Mh
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4000 Fc
    Bütçeniz nasıldır bilmiyorum ama kullandığım ve memnun olduğum makine Ryobi Ap Power tavsiye ederim.

9. yvuz98

yvuz98 Yavuz

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 kilo levrek
    Tavsiyeleriniz icin tesekkurler hepsini inceleyecegim :)

10. Skunet

Skunet Metin

Benim epeydir yemli avlar için kullandığım bir makinem var çok memnunum bende tavsiye üzerine almıştım.

PENN SURFBLASTER 7000 SURF OLTA MAKİNESİ

11. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Selâmlar ,

Makina konusunda fiyat aralıgı (BÜTCE) veremedin !
    Makinayı,, hangi atar aralıgındaki hangi boy kamısla kullanacagında belli degil !
    ........

Bunlar bilinmezse,, yazılan tavsiyelerin dogruluk payı TARTISILIR ! Havanda su dövmek gibi bir sey olur ! Bu nedenle,, yukardaki soruları cevaplamadan,, makine isine girmemek gerekir !

Unutmayalımki beklemeli avlar, dipte TAZE YEMLE yapılan avlardır ! Makinada aranacaklarsa, iyi bir MISINA kapasitesi , iyi bir FREN ve tuzlu suya dayanıklı saglam malzemeden yapılma kriterleridir. Bazı arkadaslar bu sayılanlara „AGIRLIK“ konusunuda ilâve edebilirler . Ama surası muhakkakki,, sayet sadece bu kriterlere uyan bir makina arıyorsak,, pratikte standart sayılan cok genis bir yelpazede, 4000 – 5000 hatta 6000 sınıflarından secim yapabilmemiz gayet mümkündür ! Zira gercekte HIC BIR MAKINA ,, balıkcıyı balıkcı yapmaz ! Ama,, balıgın yakalanmasında AKTIF BIR ROL ÜSTLENIR ! Kamıs , misina, ön takım, yem konularıda ayrı ayrı öneme haizdirler ! Bu yüzden tüm tekniklerde birbirini iyi tamamlayan malzeme secimini düsünerek karar vermek zorundayızdır !

Fakat bazen makina seklinde , birden fazla teknikte kullanabilme avantajıda aranabilir. Mesela, konumuz olan YATAY beklemeli av yaninda, DIKINE av yaparkende kullanabilme avantajı aranabilir ! Kamısımız buna müsait olmayabilir , ama bir kamıs almakla ve ayni makineyi kullanmakla yeni bir takım yaratabiliriz ! Yahut ,, yatay beklemeli yanında yine ayni teknikte fakat daha farklı bir sınıf kamısıyla uygulanan SURFCASTING yapmayi düsünüp, makina secimini bastan bu yönde yapabiliriz ! Iste bütün bunlarda, malzemenin azamî faydayı saglayacak sekilde secilmesinin hem kullanım hemde bütce acısından ne kadar önemli oldugunu ortaya koyan hususlardır ! Yani,, yeni bir malzeme düsündügümüzde , eldekilere uyabilecek olmasina dikkat eder,, hem malzememizi zenginlestiririz hemde kullanim alanimizi genisletiriz !

12. yvuz98

yvuz98 Yavuz

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 kilo levrek
    Merhabalar, makinayi kullanacagim kamis 3,30 ve 3,50 mt binevi surf kamisi, 100 150 gr atarlidir.Tavsiye ettiginiz makinalara baktim penn ve ryobi markalar beni butcede asiyor. 100-150 arasi bir butcem var. Az bir butce biliyorum ogrenci oldugum icin. Okumanin fiyatlarina baktim uygun gibi. Okuma dan hangisini tavsiye edersiniz 5000-8000 arasi bir makine olarak, teşekkürler : )

13. memetb3

memetb3 Mehmet

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    penn pursuit, okuma distance pro
    Maalesef güçlü surf makinalar pahalı. Okuma distance surf pro 80 var bende. Çok kullanışlı bir makina atışı sarımı çok güzel. Fiyatlara internetten bakmak yerine direk malzemecilere gidip sorun. Dolar yükseldiği için çok uçtu fiyatlar.

14. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkeze selâmlar,,

Sahsen sana tavsiye edeceklerim

Shimano Alivio 6000 FA 600Gr.
    Shimano Alivio 10000 FA 580Gr.

……………

Misina Kapasitesi , saglamligi , fren calismasi ve cekis gücü acisindan gösterdigi performansiyla verilenle alinan arasindaki en iyi EKONOMIK dengelere sahip makinalardan biri ! TATLI SUDA, Sazan , Yayin , Turna, avinda bir sürü kullanicisi oldugu gibi,, TUZLU SUDADA 3,30 -3,60M hatta SURF kamislarla ,, Levrek, Sinarit , Cipura, Mirmir, avlarinda kullananida var !

6000 fa : 4.9:1 Rasyo ile, 590 gr. agirlikta, 240M 0,35 misina kapasitesinde ve 1KTS (bir Kol Turu Sarimda) 90 Cm toplayan bir makina.
    10000 fa : 4.9:1 Rasyo ile, 580 gr. agirlikta, 380M 0,35 misina kapasitesinde ve 1KTS (bir Kol Turu Sarimda) 94 Cm toplayan bir makina.

Her ikisininde bobini, cok az turla calisan ANI FREN sistemine ve misinayi / ipi cok iyi bosaltan AR-C yapiya sahip !
    Agir takimlarin gerek 3.30 -3.60M normal,, gerekse SURF kamislarla belli uzakliklara atilamasinda cok iyi performans sergileyen makinalar !!

6000 her kosulda isini rahat görebilecek bir makina olmakla birlikte,, hem senin bütcene hemde yapmak istedigin BEKLEMELI av sekline cok uygun !
    Sonra,, ilerde olurda 4.20 M surf kamislara yönelirsen, cok iyi mesafelerde problemsiz av yapabilecegin bir makinan oldugunu bilerekten kamis secimini yapma sansin olur !

10000 tipiyle aralarindaki tek fark ,,, 10000 tipinin bobini daha derin oldugu icin, malzeme eksikligi sayesinde biraz daha hafif ve bu avantajla cok daha fazla misina sarma kapasitesine sahip !

Dikkat etmen ve bastan bilmen gereken,, her ikisininde yedek makarayla satilmadiklari ! Yani 2ci bobini ayrica satin almak gerekiyor !

15. yvuz98

yvuz98 Yavuz

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 kilo levrek
    Boran ustam gec cevap verdigim icin kusura bakma, bu aralar yogundum da. 6000 ile 10000 arasinda ne gibi bir güç farkı vardır acaba?

16. DÜSSELDORFLU

DÜSSELDORFLU Boran RESNE

Herkeze selâmlar ,,

Estagfurullah evlât , o nasil söz ? Ne öyle birisiyim nede iltifat olsa bile kabul edebilecek bir yapıdayım ! Zira,tüfek ve balık bulucular icat oldugundan beri mertlik bozuldu ! hihi Simdi bu kadar tevazu ve espiriden sonra, gelelim sordugun soruya !

Ikiside ayni mekanizmayla ve ayni katsayılarda (4.9:1 ) dönen çarklarla ve 8kg gücünde frenle donanımlılar ! Yanliz 10000 tipi,, bobin kapasitesiyle oldugu kadar sarımda (94Cm ye 90Cm) 4 Cmlik bir fazlalıga ve genel agırlıktada 10 gr. lık bir hafiflige sahip ! Sahsen,, gerek misina sarım kapasitesi gerekse bobinde fazla derinligi olmaması açısından (Misina /örgü bosaltmada avantaj) tercihim 6000 den yana ! Fakat, gövde olarak ayni fizikî yapiya sahip olduklarının bilinciyle 2 ci makaranın illede farklı kapasitede misina / örgü ihtiva eden derinlikte olmasını istiyorsan, yedek makarani 10000 olanindan seçebilirsin !

17. yvuz98

yvuz98 Yavuz

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1,5 kilo levrek
    Verdiğin bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim ustam, 6000'i bir numaraya koydum almayı düşündüklerimde, rastgelsin... :)

18. 10Murat10

10Murat10 Murat

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Speed Jig Kamışı 90-200 - Okuma V System Spin Kamış 270Cm 10-40 - Okuma Sarasota 150cm
    Favori Makine:
    Okuma Raw II 65 -- Okuma Ceymar FD CY-40 -- Okuma Avenger FD AV-65
    En İyi Avı:
    Levrek 2400 gr Lüfer 550 gr Çipura 440 gr
    Okuma Raw2 65 lik tavsiye ederim.