Bayramda Sazan deneyeceği öneri verebilir misiniz?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında fztyasin tarafından paylaşıldı.

1. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Saygıdeğer forum üyeleri öncelikle selamlar.

En son çocukluğumda baraj gölünde sazan avı yapmıştım, o zamanlar takım taklavat falan bilmediğimiz için hazır 3 iğneli ve dip kurşunlu kasnak alıp ucuna ekmek içi takıp atıyorduk.

Bayram tatili için memleketim Osmaniye'ye gideceğim ve çok uzun zamandır avlanmadığım tatlı su avını deneyeceğim. Gideceğim yer bir baraj gölü ve bildiğim kadarı ile sadece sazan çıkıyor baraj gölünden.

Forumda araştırma yaptım ama sorularımın cevabına rastlamadım (belki de yanlış yerde aramışımdır)

Kendi takımlarımı İzmir'den Osmaniyeye götürmeyeceğim orada bir iki tane takım yapıp avlanacağım dönüşte de abime bırakacağım takımları.

Şimdi sorum şu; Sazan avı için nasıl bir takım kurmalıyım (gezer kurşun tek iğne, 3lü dip takımı, şamandıralı ya da mantarlı)? Ve yem olarak ne kullanayım?

Gideceğim baraj gölü iki dağın arasına kurulmuş bir baraj ve çabuk derinleşiyor, Dip yapısı hafif taşlık, az da olsa takılma oluyordu çocukluğumdaki avlarda.

Hiç bir şey bilmeyen birisi gibi sordum ama zaten bu foruma üye olduktan sonra hiç birşey bilmediğimi anladım :)

Zaman ayırıp cevaplayabilirseniz çok müteşekkir olurum. Şimdiden teşekkürler bol trofeli avlar dilerim.

2. goksel64

goksel64 ibrahim

Favori Kamış:
    fawori kamışımı değiştirdim artık shimano
    Favori Makine:
    shimano
    En İyi Avı:
    alabalık sevdası
    Yasin seni tatlı su avında da görmek varmış.Ümitle yaptığınız ve yapmayı planladığınız avlarınızı merakla takip ediyorum.Ben deniz avına gidemediğim için sizlerin av raporlarını ilgiyle takip ediyorum sanki balıkları kendim tutmuş gibi seviniyorum.Senin izin derdi bende de var onu bilesin
    Gelelim soruna tek iğneli sazan yayları var onlardan alıp yayın içine kendi hazırladığın hamur veya ekmeği suda ıslatıp yayın içine sıkabilirsin iğneye de mısır ,solucan takabilirsin
    Bol trofeli avlar dilerim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

3. fztyasin

fztyasin yasin özkan

İbrahim abi teşekkür ederim. Evet bayadır deniz avındaydık ama işte memlekete gidince (hınımı götürmediğim için izin sorunum olmayacak :D) tatlı suyu da deneyelim diyorum.

Bende uzun zamandır tatlı su avı yapmadığımdan sizlerden fikir edineyim dedim. İnşallah gidince oradan da yakaladıklarımı fotolayıp dönüşte raporlarım. Aynalı sazan çıkıyor bizim orda, boy limiti ne kadar bilmiyorum ama muhtemelen yakala bırak yapacağım zaten. Belki irice denk gelirse alıkoyarım.
    Çok faydalı oldu söylediğin abi çünkü hiç bir bilgim yok sazan avına dair.
    Tekrar teşekkürler.

4. goksel64

goksel64 ibrahim

Favori Kamış:
    fawori kamışımı değiştirdim artık shimano
    Favori Makine:
    shimano
    En İyi Avı:
    alabalık sevdası
    Yasin boy limiti yeni tebliğe göre 40 cm ve günlük 5 adet alıkoyabiliyorsunuz kişi başı
    tatlı su av raporlarını incelersen orada daha detaylı bilgilere ulaşabilirsin tatlı su avlarında da (Ümit'in denizde olduğu gibi )bir çok usta avcının bilgilerinden faydalanabilirsin

5. fztyasin

fztyasin yasin özkan

:( Abi 40 cm mi? şimdi çok üzüldüm ya. Ben küçükken gittiğimizde aldığımız balıkların en büyüğü 25 cm kadardıbanghead Ama bizim yakaladığımız sazanlar buradaki forumda paylaşılanlara benzemiyor abi, ağız kısımları falan farklı. Acaba bizim yakaladıklarımız sazan değil miydi? Daha fazla araştırma yapayım bari abi. Çok teşekkürler verdiğin bilgi için.

6. REEL28

REEL28 ÜMİT

Favori Kamış:
    1.71 Boyunda kanlı canlı bir japon:)
    Favori Makine:
    1.71 boyunda kanlı canlı bir japonun zekası :)
    En İyi Avı:
    1.71 boyunda kanlı canlı bir japonun dostluğu..
    Hazır kıstırmışken uyuzluğumu yapayım:D yem konusuna takılma yasin:laughing:

7. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Yav ustam yine mi "takılma" :D:D:D

8. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Levreği tuttun da, sazan mı kaldı. :D

Takıma takılma Yasin. :D

9. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Balıkçılığa takılma yasin:D

10. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi barajda levrek olsa inan gider sabaha kadar at-çek yaparım :D Şimdi düşünüyorum aslında spin takımımı götürsem mi diye :D:D:D

Takıma takılmamayı öğrendim :) İçimdeki kurtlar büyüdü abi gidip sazan da olsa avlanmalıyım :D

11. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Ahanda Aliço abim de "takılma" demeye başladı hapı yuttuk :D:D

Ümit forumdaki herkesi yoldan çıkaracak bu gidişle. İnsanlar raporları koyup hikayeye bile takılma diyecek :) Yandık:D :D

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Adam dumura uğradı be.....
    yeme takılma,takıma takılma
    kısaca balıkçılığa takılma der gibi ne bu ya....

adamın aklını aldınız aklını yazsanıza güzelce bişeyler bakalım yemler takımlar şunlar bunlar gel sen boşver yasin ben sana lüfer kofana tutturayım. güzelce ona takılma buna takılma adam neye takılacak mübarekler

13. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Tatlısu avlarından hiç okudun mu Yasin. :D:rolleyes: ;) :p

Tatlısu avcıları bazen birkaç gün önceden yemleme yapıyor, balığı alıştırıyor falan. Sonra gidip çadır kurup av yapıyorlar. Bayağı meşakatli ve uzun zaman aralığında yapılan avlar. Tabi ben okuduklarımdan bi parça gördüğümü yazdım, bişey bilmiyorum.
    Belki basit şekilde yakalama şekli de vardır.

Sazan da olsa dediğine göre küçümseme sezinledim Yasin. :D Öyle kolay bir avcılık olduğunu düşünmüyorum :laughing:
    Sonuçları yazarsın inşaallah. :D

Bende bayramda nasipse levrek peşinde koşacam bol bol. (boleranın bol'u değil, çok çok anlamında. :D) Yaşasın kötülük hihi hihi hihi

14. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Valla aklımı aldılar abi doğru söylüyorsun :) Zaten bazen ava gidiyorum hiç bişeye takılmaya gerek yok diyip oltaya sahte kanca falan takmadan kurşunu takıp atıp çekiyorum :D nasılsa önemli değil diye :)

Abi o lüferler kofanalar için fena iç geçiriyoruz da işte İzmirde pek yok, siz İstanbuldan biraz kovalarsanız Çanakkalede Vedat amcalardan kaçabilenler buraya gelir heralde :)

15. REEL28

REEL28 ÜMİT

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Böyle böyle pişecek ali abi :D takılacağı şeyi söyledim ben ona ,biliyor :D

16. fztyasin

fztyasin yasin özkan

:laughing: :laughing: :laughing: Abi küçümseme değil neden küçümseyeyim :D Hani sazanda oltaları atıp bekliyoruz ya o bakımdan şeettimdi :D & saat at-çek yapmak gerekmiyor andan yani.

Ben abime telefon açayım da o zaman o yemlemeye başlasın :D

İnşallah bolerosuz bol bol yakalarım dönüşte raporlarım abi :) Hiç olmadı kurbanlığa bi kanca takıp onu raporlarım :D:D

17. REEL28

REEL28 ÜMİT

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bayramını heder etme ,balık yok abi :laughing:

18. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Bu arkadaşlar
    Zat-i muhteremler ona takılma buna takılma diye diye
    " Yaz gününde kurt indirirler dağdan 35 derecede"

Sen en iyisi tatlı su yapan arkadaşların raporlara şöyle bi bak... en güzeli bence..
    Tuzlu ile yıkanmış bunlar bu saatten sonra tatlı sud dikiş tutmazlar zaten Aynen benim gibi.....

Boşa nefes harcama Tatlıcılara sor:D

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Ümit o konuda haklısın bencede mantıklı olabilir aslında
    Yasin fikir değiştirdim bende yeme takıma şuna buna takılma sen dediğine takıl......

20. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Balığa takılma Ümit :laughing: :laughing: :laughing: