Banax helicon 500g yardım

Konu, 'Makineler' kısmında carp tarafından paylaşıldı.

1. carp

carp Mehmet

Resimde daire içinde görülen parçayı çözemedim bir türlü. Nedir nasıl kullanılır yardımcı olursanız sevinirim...

2. afet

afet

3. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    O mandal aşağı konumda iken herhangi bir işlevi yok ancak resimde görüldüğü gibi kaldırılırsa makara serbest dönüş moduna geçiyor(sadece ileri pozisyonda) ve bu esnada da bir cırıltı sesi çıkarıyor..
    Daha anlaşılır olması için örnekle açıklayayım;Şimdi levrek için canlı balık bırakma yapmışız,oltamızı sabitleyip o mandalı yukarı kaldırıyoruz..Levrek canlı balığımıza gelip yemi götürmeye başladığında makara o tıırr sesi yada vırırı sesi:) çıkararak serbest halde dönmeye başlıyor..Bizde bu ses sayesinde balığğın yemi kaptığından haberdar oluyoruz kamışı elimize alıp kolu en ufak çevirmemizde o mandal otomatik olarak geri atıyor ve makara aniden serbest dönmesini boşluyor..Bu şekilde tasmalamış oluyoruz balığı...
    Başka bir olayı varmıdır bilemiyorum ben o şekilde kullanıyorum o aparatı...

4. carp

carp Mehmet

Yok o ayrı bi zımbırtı. Resimde görülmüyor ama o da var makinenin altında.
    Benim eklediğim resimdeki parça geri çekilmiş halde iken misine sarmak için kol çevrildiğinde hemen kapanıyor.

5. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Bende ki makina banax değil demekki çalışma yönleri farklı..

6. carp

carp Mehmet

İlginiz & jet hızında cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Makineyi kullanan, bilen çıkar mutlaka. Bi de onlardan duyalım..

7. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Ben bu açıklamanın doğru olduğunu sanıyorum. Benzer bir mandal Alba Delta'da da var..

8. Bu makinanın aynısı bende var ve açıklamalar doğrudur....

9. ergen

ergen

Merhaba Mehmet

Resimdeki Makina Bait Runner Türü calisan bir Makina.

Sitede bu Konuda daha önce bir kac kez nasil calistigi anlatilmisti
    galiba. Bir arastir. Bulamazsan haber ver tekrar anlatalim:)

Rasgele

10. omer

omer

Favori Kamış:
    dip oltası
    En İyi Avı:
    sazan 5 kğ
    mrb

O mandal aşağı konumda iken herhangi bir işlevi yok ancak resimde görüldüğü gibi kaldırılırsa makara serbest dönüş moduna geçiyor(sadece ileri pozisyonda) ve bu esnada da bir cırıltı sesi çıkarıyor..
    Daha anlaşılır olması için örnekle açıklayayım;Şimdi levrek için canlı balık bırakma yapmışız,oltamızı sabitleyip o mandalı yukarı kaldırıyoruz..Levrek canlı balığımıza gelip yemi götürmeye başladığında makara o tıırr sesi yada vırırı sesi çıkararak serbest halde dönmeye başlıyor..Bizde bu ses sayesinde balığğın yemi kaptığından haberdar oluyoruz kamışı elimize alıp kolu en ufak çevirmemizde o mandal otomatik olarak geri atıyor ve makara aniden serbest dönmesini boşluyor..Bu şekilde tasmalamış oluyoruz balığı...
    Başka bir olayı varmıdır bilemiyorum ben o şekilde kullanıyorum o aparatı...

bu açıklama doğrudur..

11. carp

carp Mehmet

Aklıma yattı açıklamalar. İyice bi kurcalayayım makineyi tekrar. teşekkürler herkese.

12. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    hani biz tiriviri ya karsiydik? :D :D :D :D

guzel aciklama, tesekkurler.

13. sadi

sadi

Favori Kamış:
    makaralı olta tek kanca mantarlı takım 2 ile 3 adet arası
    En İyi Avı:
    sazan 5.5 ile 16 kg arası en büyük balığı daha tutamadım
    arkadasım o sisteme serbest debriyaj sistemi denir yani mandalı kaldırıyorsunuz debriyajı ayarlıyorsunuz tabi debriyaj ayarı gevşek oluyor siz oltanın başında değilken balık takıldığı zaman makarayı yavaş yavaş açıyor ve bu esnada yoruluyor siz ne zaman kolu çevirdiğiniz vakit mandal aksi yöne dönerek sistemi kilitliyor ve makinenin boşalma işlemi duruyor yani makine çift debriyaj sistemli oluyor bu tip makineler genelde iri balıkta kullanılır

14. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Aferin , aferinnnn olucak bu is... :)