Balon Balıklarından Kurtulma Önerisi

Konu, 'Makaleler' kısmında kemmrt tarafından paylaşıldı.

1. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Balon balığı ile ilgili gerekli bilgiler aşağıdaki linklerde verilmiş ve tartışılmış.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=43607

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=59036

Silifke ile Kaş arası yoğun olarak balon istilası ve tehdidi altında. Önlem alınmadığı takdirde 10 yıl içinde Marmara’ya kadar çıkacağını düşünüyorum. Balon balığını tehdit eden başka bir tür olmaması sebebiyle besin zincirinin nerdeyse en üstünde yer alıyor ve rahat bir şekilde aşırı ürüyor. Balon balığının bizde ekonomik bir değeri yok. Ekonomik değeri olmadığı gibi her yıl balıkçıların takımlarına milyonlarca lira zarar veriyor. Sadece takımlara değil yakalanan balıklara da musallat oluyor Balon balığı nüfusunun kontrol altına alınması zorunluluk haline gelmiştir. Bu sorunun aslında bir çözümü var. Daha önce dile getirildi mi bilmiyorum ama kendi çözüm önerimi paylaşıyorum.
    Balon balığının Doğu Asya pazarında önemli bir yeri var. Özellikle Japon pazarında aranan bir tür. Nasıl Bering Boğazında yakalanan yengeçler Japonya’ya ithal ediliyorsa bizde de aynı yöntem uygulanmalı. Birinci adım, ilgili bakanlığın müdürlükler kanalıyla soğuk hava depoları oluşturması. İkinci adım, müdürlükler tarafından balıkçılara yakaladıkları balon balığının kilosu başına örneğin 2 lira ödemesi. Üçüncü adım ise ihracat.
    Çözüm önerisi zahmetli gibi görünse de ülkemiz için karlı olacak. İhracatı sonraki zamanlarda şirketler de yapabilecek. Forma girip çıkan yazılanları kontrol eden bakanlık görevlileri mutlaka vardır. Düşünmelerini ve konuya eğilmelerini öneririm. Ya da bakanlıkta tanıdıkları olan birileri vardır. Hiçbir şey yapamazsak kamuoyu oluşturmalıyız.
    Katılır mısınız bilmem ama benim önerim bu. Başka görüşü olan varsa okumaya hazırım. Herkese iyi avlar.

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Bir öneride bulunamayacağım ancak, bir tür köpek balığının balon balığının doğal avcısı durumunda olduğunu okumuştum. Köpek balığının tehdidine rağmen görünen o ki yeterli kontrol sağlanamıyor ve balon nüfusu artıyor gibi.

Paylaşım için teşekkür ederim Kemalcim.:)

kemmrt bunu beğendi.
  3. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    bencede öyle olmalı. eskiler anlatırlar avlanan domuz başına mühimmat verilirmiş. türkiyede de bahsettiğiniz gibi bir olay söz konusu olabilir. sadece Japonya değil japon mutfağı olan diğer ülkelere bile ihraç edilebilir. belki bu balığı tüketen başka ülkeler de olabilir.

kemmrt bunu beğendi.
  4. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Balon balığına önlem alınması konusuna ben de katılıyorum.
    Alanya'da o kadar çoğaldı ki, neredeyse balığa gitmekten korkar duruma geldim. Beni en tedirgin eden şey, yakalanılan balonların öldürülme geleneği!

Her ne kadar zararlı da olsa ben öldüremiyorum. Tekrar denize bıraksam çevredekiler tepki gösteriyor. Öldürüp atmak insancıl gelmiyor. Kendi adıma gerçekten sıkıntı.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Önlem alınması başka bir mesele.

Tavsiye edilen önlemler daha başka bir mesele.

Balon balığı, canlı taşınır. Eğer canlı olarak Japonya'ya ulaştırabilecekseniz, sorun yok demektir. Ama haliyle bu pek rantabıl görünmüyor.

O zaman geriye, bu balığı burada işleyip, yemek haline getirip, dondurulmuş yemek veya konserve gibi ihraç etmek yada iç tüketime sunmak imkanı olabilir. Yenmeyecek balık değildir bu aslında. Bu süreçte de, zehirli olmadığının garantisini sağlamak lazım ki, ciddi bir engel taşıyacaktır.

Bunlara bakınca, sonuç olarak, bu balığın tüketimini teşvik edelim noktası bir hayal.

Doğal olarak dengelenmesi konusu ise. Bizim denizlerimiz bu balığın doğal düşmanlarının doğal yaşam alanı zaten. Bunların birinci düşmanı orkinos. Ardından köpekbalığı gelir. Sorun bizim orkinosları da, köpekbalıklarını da yok etmiş olmamız.

Yapılacak şey belli. Orkinos ve köpekbalığı nüfusunun böyle azalması engellenecek. Yoksa, balon balıklı bir hayata alışmaktan başka bir yol yok gibi.

6. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Bazı yerlerde yazan bizim sularımızdaki balonlar zehirsiz diyorlar bazı yerlerdede zehirli diyorlar yokmu aramızda benden daha iyi bir balık pişirme ustası :) yapsında forumca yiyelim ama bir hastaneye yakın biryerde kuralım soframızı birde

Şu kızıldenizden hemen hemen her türlü balık sularımıza girdi ve adapte oldu bir mercan nufusu artmadı sularımızda

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Balon balığı seni zehirlerse, hiç bir hastane seni kurtaramaz.

Bizdeki türler, çok zehirli değil. Sadece dişilerinde, sadece üreme dönemlerinde, sadece yumurtalıklarında zehir oluyor. Ama bir denk gelirseniz, affı yok.

Mercan nüfusu da, bilindiği kadar gayet tatminkar seviyede. Tutamıyor olmamız, yok oldukları anlamına gelmiyor. Ama bu, bilhassa marmaradaki kirlilik (tek sebep bu değil) nedeniyle genel olarak bir çöküş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Sorunda buradan kaynaklanıyor. Bir türün yayılmasını, sadece onu yiyenler dengelemez. Onun yiyeceğini paylaşanlar ve onun yedikleri de etkiler. Denizde sinarit, kılıç vs. gibi türler azalınca, doğal olarak onların yiyeceği şeyler bollaşıyor. Balon balıkları da bu fırsatı değerlendiriyor.

8. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Serdar Abi, mercandaki kastım balık değildi polipler mantarlar süngerleri kastetmiştim gecen sene büyük resifte güzel görüntüler vardı aslında sünger popilasyonu fazlaydıda diyebilirim diğer mercan türlerinde artış yok gibi

9. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Bahsettiğiniz köpekbalığı camgöz olsa gerek ama sayısı yok denecek kadar azaldı. Teşekkürler Nuri Baba.

Doğrudur, Abd pazarı mesela.

İnsani tarafı da var işin ama daha başka şekillerde de değerlendirilebilir.

Bilgi ve önerileriniz için teşekkürler, balon balığı neden canlı taşınsın ki?

Yukarıda verdiğim linklerde mesele ele alınmış. Alanya'da tekne ile balığa çıkan turistler balonu yiyor. Bazı kaptanlar da yiyor. Öleni duymadım.

10. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Balık çiftliklerinde balık yemi olarak kullanabilir. Gübre yapılabilir. Üniversitelerin denize bıraktığı balıkları ilk etapta beslemek için kullanılabilir. Daha başka çözüm önerisi olan varsa konuya ciddiyetle eğilmek lazım. Çünkü bir yerden başlamak gerekiyor.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bunlar kolay. Sorun şu. Bunları yakalamak kolay iş değil. Sürü balığı değiller.

Aslında bunlar böyle saldırgan, ne bulursa atlayan balıklar değildir. Bu kadar saldırgan olmaları, yiyecek bulmakta sıkıntı yaşadıklarını gösteriyor gibi. Doğal düşmanları burada yok derken, doğal yemlerinin de buralarda yok olduğunu göremiyoruz gibi sanki.

Bu belki bir avantaj olabilir. Başka türlerin saldırma ihtimali düşük olan yemlerle donatılmış paraketelerle filan girişilebilir olaya. Yüksek sesli düşünüyorum gerçi.

kemmrt bunu beğendi.
  12. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Çok değil 5 yıl öncesine kadar özellikle Batı Akdeniz Sinarit, Lagos, Orfoz, Akya, mercan ve Yazılı Orkinos kaynardı. Resmiyette amatör gerçekte bohçacı balıkçılarımız kökünü kuruttu. Balık kalmadığı için para kazanamıyorlar. Serdar Aga bunara imkanı vereceksin bir tane bile balon bırakmazlar. Envai çeşit yakalama taktiği üretirler. Hem para kazanırlar hem de balonlardan kurtulmuş oluruz. Bu mücadelede 2 yıl saydığım balıkların avlanması da yasaklanırsa balık nüfusu az da olsa çoğalır. Bugünlerde kuzu diye akya yavrularını, palamut diye yazılı orkinos palazlarını katlediyorlar. Konu rağbet görmedi ama bence en önemli konulardan biri.

13. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    kemmrt bunu beğendi.
  14. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Tam anlamıyla yamyam.

15. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Konuyu açalı 3 yıl olmuş. Alanyadayım, durum içler acısı. Balon bütün kıyıyı zaptetmiş. Bu hızla çoğalmaya devam ederlerse, insanlara da saldırırlar.