balon balığı - Lagocephalus sceleratus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

:D :p

2. KaRa_MaVi

KaRa_MaVi Gürcan

Sadece Mersindemi karayel dayı... akdenizin anasını ağlattılar ketezeye takım yetiştiremedik daha 2 gün önce maf etti bizi :D Antalya sahillerinin her yerinde var bu mendebur balıktan!! balıkçı kardeşlere Allah sabır versin...

3. goksungokhan

goksungokhan Goksun Gokhan Kaynak

En İyi Avı:
    dorado 4.3 kg., barracuda 3.4 kg., kedi baligi 3.3 kg.
    Balon baligi zehirlidir ama!

Japon ascilar icin ozel bir anlami olan bu baligin govde kisminda bulunan bir keseyi yanlislikla kesmeleri sonucu musterileri zehirledikleri dogrudur. Sonucta ise bunu buyuk bir saygisizlik kabul edip harakiri yaptiklaridir. Bilgiyi veren Filipinli ahci John Jimenez Prado'dur. Cenesi cok guclu olan bu baligin bir catal bilezigi tak sesiyle kitledigine sahit oldum. Ileride fotograf koyma yontemini cozersem bu fotografi sozum olsun yayinlarim. sevgiler saygilar

4. GorkemDavazlı

GorkemDavazlı görkem davazlı

Mersin'de bende bir ara çok yakalıyordum iskeleden attığımda. Açıktada çok var bu balıktan. Köstekleri çok rahat koparabiliyor. Yem ayırt etmiyor her türlü yeme atlıyor. Orada gece gündüz kıyıdan balıkçılık yapan bir abime sormuştum bu ne balığı diye balon balığı olduğunu söylemişti. Ayrıca balığın düzgün ayıklandıktan sonra yenilebileceğini söyledi. Balığın ödünde bir sıvı varmış o etine akarsa zehirliyormuş.

5. spinnci

spinnci murat

Favori Kamış:
    DAİVA
    Favori Makine:
    D:A:M
    En İyi Avı:
    21 kilo akya,vallahi nasıl yakaladım bende anlamadım.
    Arada tekneyle denize açılırız,kayalık yerleri sevmiyolar anlaşılan..çünki her yerde bulunmuyolar..bazen 4-5 kilo ağırlığında balonlar yakalıyoz..dibi kum olan yerlerde..neyse gelelim asıl konuya..bu balıktan balık avı için yem yaptık bir tane balık tutamadık..bu balığı kedilere verdik yemediler,karıncalar bile yanaşmadı..artı cıvarından bir tek haşere geçmedi.. hal böyle olunca kime teklif ettiysek almadı yemedi ,bunlar ancak kendini tüketiyolar..bide çinler japonlar..denizlerimizdeki yerli türler için büyük tehlike...yakalandıklarında canlı olarak suya geri salınması doğru değildir..patlatın balonunu atın suya geri..2 dakka sonra diğer balonlar tarafından DELETE edileceklerdir.. şimdilik sağlıklı kalın... demek istediğim sakın yemeyin bu balığı..:D
    spinnci

6. karslioglu

karslioglu Kursad Karslioglu

Aşağıdaki bağlantıda, FUGU hazırlanması ve tehlikeleri hakkında bir video var. Video ingilizce fakat özetle şunları anlatıyor.

- Balık ancak eğitim almış uzman ahçılar tarafından hazırlanmalıdır.
    - Bir çok türü, bilinçsiz tüketildiğinde zehirler.
    - Kurbanlar balığın türüne bağlı olarak birkaç saniye veya birkaç saat içinde ölebilir.

http://youtu.be/YGv2QxmaRI0

Son düzenleme: 20 Mayıs 2011
  7. karslioglu

karslioglu Kursad Karslioglu

aynı zamanda blow fish(uyuşturan balık),swell fish (kabaran balık), puffers (kirpi balığı), fugu (en yaygın olarak bilinen adı)globe fish (küre balığı) olarak da bilinmektedir.bu zehirli deniz balıkları tetraodantidae familyasının üyeleri olup dört dişli balık olarak adlandırılırlar.
    120 civarında puffer fish türü mevcut olup yaşam alanları farklılık gösterse de genellikle sıcak,derin olmayan tropikal bölgelerden astropikal bölgelere kadar yaşama alanı bulurlar.bu bölgeler batı hindistan,japonya,çin,filipinler,meksika ve tayvandır.güney asya ve filipinlerde akarsu ağızlarında ve su altı ormanlarında ( mangrove ) yaşamaktadır.

japonya'da bu balığın yanilmesine büyük bir zarafet ve incelik gözüyle bakılmakta ve lokantalarda 200 dolara alıcı bulabilmektedir. ancak balığın derisinde,karaciğerinde,doku ve kaslarında tetradodoksin(ttx) adı verilen toksin madde bulunmaktadır.bu madde ısıya karşı stabil olduğundan balıkları pişirmek ya da dondurmak toksinin kuvvetini azaltmaz.
    özel olarak yetiştirilen ve sertifika sahibi şef aşçılar tarafından bu balıklar hazırlanmaktadır.yine de yılda iki yüzden fazla zehirlenme vakası görülür ve bunların yarısından fazlası ölümle sonuçlanır.

toksin devinimi
    tetradodoksin ve alkoloid besin yönünden çok zengin olan med-cezir bölgelerinde yayılan bir deniz yosunu türü olan dinoflagellatelerde bulunmaktadır.ttx'in gerçek merkezinin vibrionaceae ve pseudomonas adı verilen bakteri türlerinden türediği düşünülmektedir.kabuklular,yumuşakcalar,süngerler ve deniz kestaneleri ise dinoflagellateler ile beslenmektedirler.balon balıkları (puffer fish) bu deniz canlıları ile beslendiklerinden toksinler deri ve organlarında birikmeye başlar.balık toksik etkilerden sodyum kanal alıcıları sayesinde korunur ve mutasyona uğramaz.

japonya'da insanlar bu balıkları yer çünkü geleneksel olarak bu balıkları yemek sert ve güçlü olarak görünmek olarak algılanır.

semptomlar

toksinler sodyum kanallarını bloke ederek yani bütün nörotransmisyona zarar vererek (sodyum kanalları çok önemli olan merkezi ve periferal sinir sistemi,kalp,dalak,ciğer ve böbrekde bulunur ve yaşamsal önemdedir) ölümlere neden olur.bu engelleme sinir sisteminde sorunlara yol açmasıyla genel olarak fugu adı verilen bu tür balıkların tüketilmesiyle ortaya çıkar.fiziksel semptomlar değişebilmesine karşın genellikle ağızda ve dilde yanma ve ürperme(tüketimden itibaren 20 dakika ile 3 saate kadar),baş ağrısı,bulanık görme,mide bulantısı,denge kaybı,anlaşılmayan konuşma,kalp ritminde bozukluk,kasılma,nöbet ve 4 ile 6 saat içinde ölüm gerşekleşmektedir.bunun için 1mg yani toplu iğne başı kadar tetradodoksin yetmektedir.

şu ana kadar gerçekleştirilenler

*antidotu yoktur.
    *sertifikalı şef aşçılar tarafından özellikle japonyada pişirilir.
    *çiftlikte yetiştirilen fugular toksik değildir.
    *toksini modern tıpta kullanılır.
    *eroin müptelalarını kurtarmak için kullanılır.
    *kanser,sinir,romatizma ve kireçlenme hastalarında ağrı kesici olarka kullanılır. *

8. torik_

torik_ mersin

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    dam
    sa üstadlar mersin /limonluda avlanmaktayim bugun 2 kedim birden öldü sebebini bilemiyorum ama balon baligindan supheleniyorum, bi onceki gun bolca yemislerdi yavrular ve sabah acı tablo ile karsilastim ,tekrar soyluyorum bu bi ihtimal ama boyle bu durumla karsilasan varmi acaba.

9. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Kedilerinize balon balığı mı verdiniz? :confused:
    Bir kedi sahibi olarak çok üzüldüm yavrulara ama zehirli bir canlıyı niye yemelerine izin verdiniz?
    Zehirli olduğunu bilmiyorduysanız çok acı şekilde öğrenmişsiniz ama gazetelerde televizyonda bile bu balığın zehirli olduğu belirtildi. Üstelik Mersin gibi bu balığın çok yoğun görüldüğü bir yerde avlanıyorsunuz. :(
    Yine de kaybınızdan dolayı geçmiş olsun diyelim.
    Sorunuza gelince evet, daha önce de bu balığı tutup sokak kedilerine ya da köpeklere vererek daha sonra öldüklerini belirten arkadaşlarımız olmuştu.

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Çoook şirin canım..​

11. nicholai hel

nicholai hel Aykut

:D
    Bu akvaryum puffer'ları gerçekten çok şirin Muvaffak Hocam. Hayvan gülüyor resmen.
    E.T. diye bir uzaylı filmi vardı, ona benziyor burda. :p

12. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    toksin devinimi
    tetradodoksin ve alkoloid besin yönünden çok zengin olan med-cezir bölgelerinde yayılan bir deniz yosunu türü olan dinoflagellatelerde bulunmaktadır.ttx'in gerçek merkezinin vibrionaceae ve pseudomonas adı verilen bakteri türlerinden türediği düşünülmektedir.kabuklular,yumuşakcalar,süngerler ve deniz kestaneleri ise dinoflagellateler ile beslenmektedirler.balon balıkları (puffer fish) bu deniz canlıları ile beslendiklerinden toksinler deri ve organlarında birikmeye başlar..

*çiftlikte yetiştirilen fugular toksik değildir.

Sevgili abiler sevgili arkadaşlar ,
    Burda herkes balon balığı hakkında bilgilerini paylaştı , ne güzel . Ancak ortadaki ikilem konusuna bakıyorum da kimse değinmemiş .
    Gazetelerde , ansiklopedilerde , internette , bilim adamlarının açıklamalarında ne varsa yazılmış paylaşılmış . Bir eksik var ama ...
    *Bu balık yendiği halde neden memlekette kimse zehirlenmedi sorusunu bakıyorumda kimse sormuyor ..

13. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    kedileriniz için çok üzüldüm . Balon balığından kaynaklı olduğuna emin olabilirsiniz. bu balık tam bir istilacı ve zararlı . bunun hakkından gelebilecek bir tür olsada denizlerimize salsak . Geldikleri kızıl denize geri gitseler

14. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
  15. yantir

yantir Hasan

En İyi Avı:
    Akya-17 kg
    ben yaklaşık 20 yıldır yerim hç birsey olmadı. birde bubahsadilen balık kurbaga balıgıdır.zehirli olan balon balığı top gibi yus yuvarlak ve dikenlidir.

16. Calvados

Calvados Aytaç

Favori Kamış:
    Henüz Yok :)
    En İyi Avı:
    ?
  17. merkury33

merkury33 HASAN

Favori Kamış:
    tahta, el oltası
    Favori Makine:
    mercury90
    birde bunun biraz değişiği kurbağa balığı var. bir kere görmüştüm fotosunu çekemedim. onu bilen var mı?

18. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sen istedigin kadar yaz dostum. Istersen buda yetmesin Turkce'den vazgec Ingilizce bilimsel metinleri paylas. Bu Meleketin bilim adami bile daha bu baliktan aslinda bir haber.Uzman ahcinin hazirladigini bile yerken sana "olursen sorumluluk senin ha" diye kagit imzalatiyorlar ve imzalayip yiyenlerden bile bir kismi olebiliyor. Ama butun bunlari tekrar tekrar yazmaya ne gerek var. Cikar bir zeka abidesi senin 40 yillik birikimine, arastirip getirdiginle paylastigina "kopyala yapistir" der, eksi sozlukten kopyalayip yapistirdigi savsak bilgileri "ya yiyen neden olmuyor bu memelekette gibi" ne udugu belirsiz bir tartismaya dokuman yapar. Sanki Memlekette her olene neden oldu diye otopsi yapiyorlar.Sanki "Yiyen biri olse de artik rahatlasak" demeye getiriyorlar.
    Onlarda hakli aslinda."Denizde baska bir sey kalmamis, balon baligini ucunda olum olsada goturelim abi" hesabindalar.Baksana 20 senedir yiyen var.Aslinda yedigi balon baligi mi (Lagocephalus), yoksa Kurbaga baligi (Northern stargazer, Astroscopus guttatus) ve gene Kurbaga Baligi (Atlantic stargazer,Uranoscopus scaber) mi cok belli degil.Daha neler neler.Yiyen yesin kalan saglar bizimdir gelenegine devam.

19. kazimbaba

kazimbaba atalay aygeç

Geçen hafta sonu Dalyan boğazında, iztuzu civarında en az 15 civarında balon balığı da bize rastladı.Sonu nolacak, nereye gidecek bilemiyorum.

20. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Sonu malum :D :D :D :D :D

İSTİLA :eek: