balık bulucular

Konu, 'Takım Çantası' kısmında sanalbalıkcı tarafından paylaşıldı.

1. Aramis

Aramis

Garmin 160 C balık bulucu,

Arkadaşlar merhaba.Eşim geçen hafta Dubaiden bana Garmin 160 C marka balık bulucu almış getirmiş.İnceledim Türkiyeye oranla çok daha iyi bir fiyata almış.Bu alet hakkında bilgisi olan kullanan kullanıp atan kullanmaya devam eden varsa yardımlarını rica etmekteyim.Zira haftaya Assos da denemesini yapmak istiyoruz.Saygılarımla.

2. grdl

grdl Gürdal

Favori Kamış:
    Lineaeffe extreme kamış, okuma v system makine bide GS9
    En İyi Avı:
    18 kg camgöz
    Merhaba kardeşim. Ben iki senedir kullanıyorum. Çok memnunum. Verileri gayet doğru. Bendeki türkçe menü olduğu için rahatça kullanıyorum. Ben aynasını seyyar yaptım. Çünkü suda uzun süre kalınca ayna böcek topluyor. Öyle olunca da sinyaller zayıflıyor. Deniz dibinin yapısını göstermesi bence avantaj. Dibin taşlık mı, kumluk mu, kayalık mı olduğunu anlıyosun. Ona göre lakım hazırlayabiliyosun. Şimdilik bukadar söyleyebilirim. Bence amatör balıkçı için sonderece kullanışlı bir cihaz. Güle güle kullan. Bol balıklı avlar dilerim.

3. Aramis

Aramis

Eyvallah abi sağolasın.Bilgiler içinde temenni içinde.

4. 56562

56562 xxx xxxxx

Güle güle kullanın

Bende performansından genel olarak memnunum. Eğer 30-35 metrelerin üzerinde bir derinlikte avlanacaksanız GAIN ayarını elle arttırmanızı öneririm. Çünkü o derinlikten sonra orta boy dip balıklarını göstermekte zorlanıyor.

5. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Sonunda taşı bulacağızzzz:):):):) Dimi:)

6. oagun2001

oagun2001 Oğuz Agun

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer
    Favori Makine:
    Okuma Trio 30
    En İyi Avı:
    Camgöz -3-4 kg
    garmin 160 c

arkadaşlar merhaba , garmin 160 c , media markt beylikdüzü mağazasında 549 ytl , bir bakın bence. ben önce bir tekne alacağım , sonrada bunu.

Ürün ÖzellikleriTürkçe menü seçeneği ve renkli ekran özelliği ile balık avlamayı eğlenceli hale getiren Fishfinder 160 C, 128 x 128 pixel çözünürlüğe sahip, 16 renk,parlak güneş ışığnda da okunabilen, arkaplan rengi değişebilen ekranı sayesinde gözleriniz yorulmadan balık tutmanın keyfine varacaksınız.

Renkli ekranın sağladığı avantajlar ile balık ve dip ekolarını termal olarak ayırtedebilir ve See-Thru® teknolejisine bağlı olarak balıkları termoklinlerden ve zeminden ayırtedebilirsiniz.

Bu özellikleri ile Fishfinder 160 C balık ekolarını ve dip yüzeyini tanımanızı daha kolaylaştıracak, hızlı ekran güncellemeleri için kullanılan Ultrascroll özelliği sayesinde balık avlamada en büyük yardımcınız olacaktır.

Balık tutma meraklıları için harika bir özellik olan Fishfinder 160 C için geliştirilmiş çift açı teknolojisi ile tek transdüser iki farklı frekansta çalışır.Böylece daha yaygın dalga boyu, teknenin balıklı taraflarını hedeflemeyi kolaylaştırarak sığ suda (suda yürünecek kadar az) ileri düzeyde performans sağlar.

Transdüserin geniş görüntüleme açısı (450) sayesinde su altı görüşünüz artarak, otomatik kazanç ve otomatik mesefa özelliği ile işiniz kolaylaşır.

Yaklaştırma özelliği ile dip yüzeyinde gizlenen balıkları görmeniz kolaylaşacaktır.Geniş aksesuar çeşitleri ile teknenize yada amacınıza en uygun transdüserleri kullanarak avlanma tekniklerinizi geliştirebilir dilerseniz hız sensörü ilavesiyle Fishfinder 160 C in Odometre (Yolölçer) özelliğinden yararlanarak teknenizin performansını, sefer bilgilerinizi öğrenebilir ya da GPS bağlantısı sağlayarak daha sonrada tekrar ulaşmak istediğiniz mevkileri bulabilir, konum bilginiz ve diğer yer belirleme sistemlerini kullanabilirsiniz.

NMEA çıkışı sayesinde NMEA bağlantısı yapabileceğiniz başka cihazlarla uyumlandırarak veri alış verişi yapabilirsiniz.

Teknik Özellkleri:

Türkçe Menü var
    Maksimum derinlik 274 metre
    Çalışma Açısı 14o/ 45o
    Çıkış Gücü 150 W RMS - 1200 W (peak to peak)
    See-Thru teknolojisi var
    Çift Frekans var
    Ultrasroll™ var
    Ekran Boyutu 8.1 cm x 8.1 cm
    Ekran Çözünürlüğü 128 x 128 pixel
    Frekans 50 kHz / 200 kHz
    Hız Sensörü yok
    Sıcaklık Sensörü var
    Sığ su ve derinlik alarmı var
    Su geçirmezlik IPX7 ( 1 metre suda 30 dakika dayanıklılık )

7. oagun2001

oagun2001 Oğuz Agun

Favori Kamış:
    Okuma Dead Ringer
    Favori Makine:
    Okuma Trio 30
    En İyi Avı:
    Camgöz -3-4 kg
    merhaba , denemesini yaptınız mı , nedir durum?

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin hızır şeref gültekin

Favori Kamış:
    sawagear predatör 20 60 300
    Favori Makine:
    shimano biomaster sw4000xg
    En İyi Avı:
    kilosunu bilmiyorum ufo gibi bişeydi :)
    geçen süre içinde fikrim değişti arkadaşlar tabii ki yeni gittiğin bir yerde saatlerini boşa geçirmektense bu malzemeyi kullanabilirsiniz hatta bilenlere de sorayım Humminbird SmartCast RF25 Kamışa Montaj Balık Bulucu bu linkteki kullanımı nasıl bilen varsa bi zahmet yazsında ona göre ne olduğunu bilelim katılan arkadaşlara da teşekkürler

9. mturetken

mturetken Murat Türetken

Favori Kamış:
    Zıpkın, At Çek olta takımlarım
    En İyi Avı:
    4,5 kg Levrek (Zıpkın), 2,5 kilo Levrek (at-çek)
    bende bir soru sorup, değerli fikirlerinizi almak isterim...
    Bütçemi hazırladığımda ve yurtdışından gelecek biri olduğunda..:) almak istediğim balıkbulucu bu..

http://store.humminbird.com/humminbird-products/sonar-gps-combos/300-series/343c-portable/prod407000-1.html

Portatif olduğuna bakmayın, 2400/300 Watt ile 1000 feet derinlik görüntüsü verebiliyor. Derin su balıkçılığı için, taş bulmak için arıyorum anlayacağınız.
    Bu arada daha önce de fishfinder kullandım, bizim gibi amatörlerin katliamdı, abartı avlardı imkanı yok.....:) :)

Sizlerden ricam eğer kullandıysanız, bu tip güçlü bir portatif balık bulucu yorumlarınız veya cevrenizde kullanan biri varsa onların yorumları nelerdir acaba..

Portatif tercih etmemin sebebi, sandalımı kışın karaya çekecek olmam ve gerek çekerken, gerekse de çektikten sonra karada başına gelecebilecek diğer zararlardan korumak...

İlgi ve alakanıza peşinen teşekkürler..

Son düzenleme: 25 Mart 2009
  10. pritt68

pritt68 kemal

Arkadaşlar piyasada 150 TL ye balık bulucular satılıyor aceba bunlar bot olmadan kıyıdanda iş yaparmı?. Bizim kullanım alanımız göl ve ırmak.

11. MaD-MAX-

MaD-MAX- MUSTAFA

balık bulucu

iyi geceler MOONSTAR FISH FINDER BALIK BULUCU bu marka balık bulucu ile yeşilırmak ta yayın balığı bulabilirmiyim.Kumlu bir akarsuyumuz var ve bolca agaç diplerinde inlerde ve toprak altında yayın balığı bulunuyo mantarlı oltayla av yapmak istiyorum bu alet işime yararmı bilgisi olan varsa yardımcı olsun.

12. Hakkan

Hakkan Hakan

Favori Kamış:
    Super Natural
    Favori Makine:
    Fark etmiyor
    En İyi Avı:
    ± 60 cm, Alabalık
  13. dionyzos

dionyzos A. Yavuz

Favori Kamış:
    arıyorum
    Favori Makine:
    arıyorum
    En İyi Avı:
    malesef :-(
    Bende cuda 168 var ama henüz tekneye monte ettiremedim :)

ayrıca kullanma kılavuzu yok,onu arıyorum... ama cuda 300 ü var yeni, biraz

daha pahalı ama cuda serisinin en yenisi sanırım

14. 56562

56562 xxx xxxxx

Belirttiğiniz nitelikteki bir avlakta, balık bulucu = boşa harcanmış para demektir. Hiç tavsiye etmem.

15. 56562

56562 xxx xxxxx

Yavuz Bey,

Türkçe kullanma kılavuzu bulma ihtimalinizi pek yüksek bulduğumu söyleyemem. Balık bulucular çok karmaşık olmayan basit bir ayarlama ile kullanılabilmekte. Fiziksel montajı yaptıktan sonra, RANGE, GAIN gibi bazı ayarlamalar isteyecektir. Aletin menüsünden bu seçeneklere AUTO değerini verirseniz genellikle en verimli sonucu alırsınız. Birde alet eğer Avrupa imalatı değilse ölçü birimleri feet - fahrenhayt olarak çıkacaktır. Setup menüsünde bunuda kolaylıkla metre - santigrat şeklinde ayarlamak mümkündür. Eğer kılavuzun pdf şeklindeki linkini iletebilirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    O suda başka bir şeyler yapın, yayın balığı sizi bulsun. Balık bulucuyla onu bulmayı düşünmenizin pratik bir faydası olmaz.

17. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Ben yurtdışından garmin 340 veya 400c almayı düşünüyorum.Fakat bu aletler hakkında ne kadar sitelerine girip baksam da bazı detayları anlamıyorum.Bigi sahibi olanlar veya kullananlar tavsiye edermi?

Son düzenleme: 7 Aralık 2009
  18. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Ben de balik buluculara karsi olan bir amator balikci olarak yaziyorum.

Zaten yuzyillarin birikimiyle gelistirilmis av malzemelerini ve tekniklerini kullaniyoruz, daha ne istiyoruz?

Bence bu aletleri kullananlardan vergi levhasi da satis asamasinda istenmeli. Balikla ilgili ticaret yapmasi gerekmekte.

Amator balikcilik tecrube edinmeyi, uzun yillar sabirla ugrasmayi gerektirir diyoruz ama iki cihaz gordugumuz zaman hersey unutuluyor.

Balik isi kismet isidir derler, denize ne kadar comert davranirsan o da sana oyle davranir.

Ben ilk basladigim zamanlarda denize salinmasi gereken baliklari yakaladigimda acimadan tavada kizartiyordum. Daha sonra geri salmaya basladim ve inanin daha fazla ve tam kivaminda baliklar yakalamaya basladim.

Acemi amator balikcilara lafim yok, ancak yillardir olta sallayan ustadlar bile bu makineye bel baglamislar. Gorunen o. O zaman kendilerine oz elestiri yapsinlar...

Ha derseniz ki kardes denizde balik mi birakti bu usulsuz avlananlar, o zaman ben de sunu derim, kalan az sayida balik turunu de siz mi bu sekilde bitireceksiniz?

Ben her turlu canlinin belli amaclar icin ve belli populasyonda yaratilmis olduguna inaniyorum. Yani her canli yaradilis geregi diger bir canliyi kendisine av edinebilir. Dunyanin sistemi de bunun ustune kurulmustur.

Bugune kadar zaten insan beyninin ve tecrubelerin birikimiyle avlanmada son noktaya gelinmis durumda. (amatorler icin) Kaldi ki bu bile adil olmadigi halde bir de balik bulucuymus vs gibi aletlere paralar harcamak bence varolan barbarligimizin son halkasini olusturur.

Ben bu ise karsiyim, kiyidan oturup saatlerce beklemeyi, tecrube etmeyi tercih ederim. Kayikla cikinca da usenmeden surekli yer degistirip baligi bulmaya calisirim. Ha baligi buldugumda gps ile buldugum yeri isaretlerim ayri konu, ama kimseyle de paylasmam.

Her alana dinin karistigi gunumuzde ben de oyle algilanmak istemem ama, inanan uyeler icin islamiyetin avcilik olayina nasil yaklastigini internette arastirmasini tavsiye ederim.

Cunku biz kullandigimiz tekniklerle zaten haddimizi asmis bulunuyoruz bir de suyunu cikartmayalim istiyorum.

Saygilarimla...

Son düzenleme: 20 Temmuz 2010
  19. sances

sances Sener Atmaca

Favori Kamış:
    Albastar Krokodil 2785 - 390 - 150/200 gr.
    Favori Makine:
    Albastar Score 50
    En İyi Avı:
    Hedef : (Kısmetse) Lüfer / Kalkan /
    Hakkı bey selamlar,
    Ben balık bulucular konusunda sizin kadar katı düşünmüyorum,

1- Yaşım 39 ve bundan yaklaşık 25 sene önce yani çocukluğumda benim akranım olan arkadaşlar bilir eski galata köprüsünde mantarlı tel ile balık tutardık, 1 metre tel, üzerinde bir tane şarap mantarı oltayı denize atar boşluğunu aldıktan sonra mantara sarar beklerdik, o dönemlerde kamış ile avlanmak bir ayrıcalıktı, misina karışmaz, biz 3-5 iğne ile tutmaya çalışırdık saatlerce bekler 1tava balık alamazken adamlar 5-10 dakikada benim tuttuğum kadar balık tutarlar ve giderlerdi.
    *** o zamanın şartlarına göre balık bulucu benim gözümde kamıştı.

2- Şimdi bakıyorum çoğu arkadaş botla, kayıkla avlanıyorlar, bizler ise kıyıdan at-çek yapıyoruz, her ikimizde sözde amatörce avlanıyoruz, bot-kayık kullananlar alınmasın lütfen ama ben buna yarı profosyonel av diyorum. tamamem amatör sayılmaz. çünkü çoğu amatör balıkçıdan daha avantajlı oluyorlar.
    ****bu zamana göre benim gözümde balık bulucu, botlar - kayıklar,

yani anlatmak istediğim şey balığı nasıl bulduğunuz değil, nasıl tuttuğunuz ne kadar aldığınız önemli, "GÖRÜNEN BALIK TUTULMAZ" diye bir söz vardır, tarafımca da zaman içinde test edilmiş ve onaylanmıştır.

Hiçbir balık bulucu iğneyi balığın ağzına takmaz, o balığı yakalamak içinde bir tecrübeye, emeğe ihtiyacınız var.

Teknolojiyi, doğru ve ihtiyaçlar doğrultusunda kullandıktan sonra bence sorun teşkil etmeyeceği katindeyim. Düşünün ilk defa bir avlağa gittiniz, deniz veya gölün yapısını bilmiyorsunuz, taş mı, kum mu, ağaç varmı, derinlik ne kadar, istediğiz kadar tecrube sahibi olun avlak hakkında birtakım bilgilere sahip olmadıkca verim almaktan daha çok, bir çoğu ithal olan iğneydi rapalaydı, kaşıktı malzemeleri suda bırakırsınız, bence balık bulcunun en çok faydalanması gereken özelliği bu, denizin yapısını göstermesi, gerisi tabii ki avcının becerisine kalmış.

2 Nolu Tebliğ de gereken her şey yazılmış, yumurtlama döneminde avlanmayacaksın diyor, belli ebatlarda balığı almayacaksın diyor, balık bol bile olsa belli adet veya kg. üstü balık tutmayacaksın diyor. Hep beraber bunlara uyalım, uymayanları uyaralım.

Saygılarımla

20. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Sener bey merhaba,

Yaziniza cevaben bir cok sey yazdim ama her gece gerceklesen sitenin bakim anina denk geldi ve yazdiklarim gitti. Simdi tekrar yaziyorum.

Ben goremedim ama site yoneticileri rutin bakim zamanlarini kullanicilara duyururlarsa benzer durumlarla baskalari karsilasmaz.

Yazdiklarinizda ozellikle; Balik bulucularin zemin hakkinda bilgi vermesi ve gorulen baligin tutulacagi anlamina gelmedigi kisimlara kesinlikle katiliyorum.

Denizlerimizi baliklar icin yasanmaz hale kimlerin getirdigini de hepimiz biliyoruz. Buna musaade edenlerin de...

Amator balikcilarin kullanacagi balik bulucularin denizlerimize bir zarar vermeyecegini de biliyorum cunku uremelerine engel teskil etmiyor.

Ancak 25 sene onceki kamis olayi 25 sene sonra da benzer sekilde olacaktir. 25 sene once bir kamisli oltam vardi 5-10 dakikada ne balik tutardik diyen balikcinin bugunku versiyonu 25 sene sonra bir balik bulucum vardi 25 sene once 5-10 dakikada baligin yerini bulurduk diyecek.

Buna engel olmak bu ulkede basbakan olmaktan daha zor emin olun.

Cunku 10 yillardir devleti yonetenler dogamizi denizimizi koruyup kollamaktan daha cok kullanilmaz hale getirmek icin daha cok caba sarfettiler.Buna musaade ettiler.

Soyleyeceklerim bundan ibarettir.

Saygilarimla