Bağlama Kütüğü Kaydı Rezaleti Herkes Okusun

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında balikci1 tarafından paylaşıldı.

1. balikci1

balikci1 ALİ

Değerli gönül dostları hepinize selamlar.O kadar çok mağdur edildimki bu durumdan sizlerede bahsetmek istedim.Geçen sene sıfır almış olduğum teknem için İzmir Liman Başkanlığına başvurdum.Herşey güzel belgelerim tam ölçümden sonra ruhsatın teslim edileceğini söylediler.Ölçmek Urlaya geldiler.Tekne açıkta bağlı.Kıyiya getirmek için tekneye doğru gidiyordumki arabadan bile inmeyip ölçülerini söyle dediler kullanım klavuzunda dahi yazıyor.Söyledim.Buruşuk bi peçete kağıdı gibi bir kağıda yazdılar.Ve 50 tl işlem ücreti aldılar.Ayağıma geldikleri icin ben tekneyi goturmedigim icin.Buraya kadar tamam.3 gün sonra gelip ruhsatinizi alabilirsiniz dediler.İş yogunlugu sebebiyle 15 gun sonra gittim.Ayni kisiyi buldum 3 gun icinde gelmem gerektigi ve gelmedigim icin kim olcmus nasil olcmus bilemeyiz dediler.Dosyaniz takipsizlige gitti yeniden dilekce vermelisiniz dediler.Dilekce verip tekneyi buraya getirmelisiniz tekrar olcum olacak dediler.Tekne mutlaka olculmeli dediler.Bende artik seneye sezonda getirebilecegimi soyledim tamam dediler getirin olcelim ve ruhsatinizi cikaralim ayni gun dediler bunada tamam.Sesimi cikarmadim.Geçen gün gittim dilekcemi verdim.Bu sicakta tekneyi İzmirin o trafiginde manisadan arkamda romorkla goturdum orlara liman baskanliginin onune.Dilekcemi verdim.Evraklarim incelendi.Prosedur degisti.Motor kullanim klavuzunuz ingilizce ve turkcesi olmali ve ce belgesi kullanim kitapciginda yer almali dediler.Ce belgesi ayri bi kagitta motorun.Bana bu sekilde verilmisti.Hemen aradim motor ureticisini ilk defa sizden duydum boyle bisey dediler.Hem prosedur degistiyse eski zamandan verilmis belgelerim o zamana gore tutulmali diye dusundum.Ama yok nuh dedi peygamber demediler.Motorcu boyle bi durum asla yok dedi.Yeni motorlarda dahi bu sekilde bir uygulama yok denildi.Tekneyi motorsuz kaydedeceklerini soylediler ve motor belgelerini geri verdiler.Ne yapacagimi ne diyecegimi bilemedim.Tekne ölçülmedi ya dedim.Bende benzer ölçüleri var sürekli olcuyorum dediler ve teknenin yuzune dahi bakmadilar.Ne yapacagimi ne diyecegimi bilmiyorum.Elim kolum bagli.Hersey resmi olsun diye elimden geleni yaptim motor icin 400 tl otv odedim hepsi bosami gitti?.Bu ne rezillik.Bu ne terbiyesizlik.Burasi resmi bir kurum degilmi olculen rakamlar resmi degilmi?Bu nasil bir boslamadir.Kim kime dumduma.Esnaf dukkanindan daha berbat bir kurum.Herkesin okumasini basimdan gecenleri bilmesini istedim.

2. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Shimano Catana cx spinning 1.80m 3-11gr
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    1kg civarı kasna ve karagöz
    "Bende benzer ölçüleri var sürekli olcuyorum dediler" tam bu kısımdan sonra "sendeki ölçülerin amk, si...ğimin teknesini bana niye getirttin o zaman, ben getirdim tekneyi sen de eline metreyi alıp eşşek gibi ölçeceksin" deseydiniz keşke. Okurken ben sinir oldum siz de baya sabırlı biriymişsiniz.
    Benim tekne filan hiç öyle işlerim olmadı. Ama mevzuat.gov.tr adresini kontrol edin. Orada yasal bütün prosedürler içerir.

3. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    50 tl işlem ücreti aldılar dediniz: çok merak ettim hangi kamu görevlisine elden para teslimi yapıldığı nerede görülmüş? Makbuzunuzu neden istemediniz?

3 gun icinde gelmem gerektigi ve gelmedigim icin kim olcmus nasil olcmus bilemeyiz dediler: ölçüm için gelen ekip para alıyorsa görev belgesi olmadan nasıl oraya gelip ölçüm yapıyor? kimin yaptığını bilemeyiz dedikleri zaman rahmetli baban ölçmedi ya denebilirdi bence.

Dosyaniz takipsizlige gitti yeniden dilekce vermelisiniz dediler.
    Motor kullanim klavuzunuz ingilizce ve turkcesi olmali ve ce belgesi kullanim kitapciginda yer almali dediler.
    : hangi yönetmeliğin hangi maddesine dayanarak böyle bir uygulama yapıyorsunuz diye sorabilirsiniz.

4. balikci1

balikci1 ALİ

İşte denizciliğe ilk girişim.Acemiyim tecrübesizlik var.Çok ince hesap ediliyor demekki denizcilik işleri diye düşündüm.Ama sonradan işin aslını anladım özellikle geçenki gün gittiğimde.Dediğiniz şekilde tepki versem kufür ve hakaretle konussam devlet memuru resmi kurum inan hakliyken haksiz duruma dusururler insani hersey daha berbat olur.Kullanim klavuzunuda çok aradım ce belgesi icin kurallari ama inan hicbirsey bulamadim.Sözde 1 temmuzda uygulamaya girmiş

5. Standartt

Standartt Rıfat

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500RC
    En İyi Avı:
    Değerli hobidaşım; senin başladığın denizciliği ben hiç mi hiç bilmiyorum, siz hangi yönetmeliğe göre bu işler yürüyor ilk önce onu öğrenin ve o yönetmeliğin sizi bağlayan hükümlerini inceleyin. Hangi bakanlık, hangi kurum olursa olsun bütün resmi işlemler belirli yönetmeliklere göre yürür. Sonrasında sizden zaten olmayan birşey isteyemezler. Devlet memurluğunda (kendim de memurum) yönetmelik bilmeden hareket eden çok kişi var. CE belgesi ve diğer istenen şeyler yapılan işlemler için bütün hükümler onların yönetmeliğinde bulunur. Bu yönetmelik dışında(bağlayıcı başka yönetmelik v.b. şeyler belirtilmemişse) size birşey yap tı ra maz lar.

6. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Allah yardımcın olsun Ali. Aslında sorduğun sorunların sebebini kendin de vermişsin. "Burası bir devlet kurumu değil mi" diyorsun ya, işte bu sebeple sorunlar yaşamışsın. Orası bir devlet kurumu :(
    Yapabileceğin şeyler;
    1- Tarım İl Müdürlüğü'nde bir tanıdık bulup hatırla işini yaptıracaksın.
    2- Bimer'e isimlerle, tarihlerle yaşadığın olayı (abartmadan, yalan söylemeden) şikayet et, iki hafta içinde sana şikayetinle ilgili dönüş yaparlar. Sonrasında evraklarına uygun değil diyen kişi tarafından evrakların uygun bulunur ;)
    Not: Aramızda devlet memuru olup, işini layıkıyla yapan bir çok arkadaşımız var, biliyorum. Ama malesef herkes sizler gibi değil :( Lütfen şahsınız üzerine almayın yazdıklarımı.
    Saygılar...

7. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Bende bot motorumu kaydettirme enayiliğinde bulundum. 3 hafta uğraştım. Botu şişirttiler ama plakasına bakıp okeylediler. Arkadaşlarım kayıtsız ama faturalı 4-5 araç al sat yaptılar. Biz illa doğru olsun dedik. Bir daha çok zor kaydetmem.

8. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Onu bırakın izmir liman başkanlığı kanunsuz bir şekilde Dıştan takma motoru tekneye bağlı diye ÖTV Ödetti. Kanuna göre dıştan takma motorlarda ÖTV Alınmaz yazıyor fakat liman başkanlığı tekneye takınca bir bütün oluyor diye kanunsuzca vergi öderriler. Hatta vergi dairesi beyanıam bilanenn dilekçe yazdırıp vergi ödetti.

9. balikci1

balikci1 ALİ

Kesinlikle katılıyorum deniz bey.Ayni ötvyi bende ödedim motorlu tekne oluyor dediler 400 tlye yakin ötv ödedim dilekçe ile vergi beyan edip.

10. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    üzücü...geçmiş olsun...

11. balikci1

balikci1 ALİ

Teşekkür ederim herkese sonuç olarak makinesiz olarak kaydedildi ve ruhsati bu sekilde aldim.İşin komik yani arkadaşlar çok resmi ya harfi harfine kanunlara uyuyorlarya iste bu yuzden ruhsata kendilerinde olan olculeri islemisler.4.55 olan teknemin boyu ruhsatta 4.50 geciyor.

12. enginköp

enginköp engin köprülü

Arkadaşlar merhaba,

Geçen günde yazacaktım ama müsait olamadım.BU tarz işlemleri yaptırmadan önce mutlaka araştırma yapın... Araştırma yapmadan ön bilgi sahibi olmadan yapacağınız bu tarz işlemlerde her zaman karşınızdaki kişinin dediğini kabul etmek zorunda kalırsınız.Ben de daha önce izmir liman başkanlığına 3 defa bot ve motor kaydı yaptırdım inanın hiçbir sorun yaşamadım.

ÖTV ödediğini söyleyen arkadaşlarımız var.Olamaz arkadaşlar kanun gayet açık ve net.Elinizde aşağıda vereceğim linkteki 6. sayfadaki yazı ile gidin ve size ÖTV ödetmeye kalkan kişiye gösterin ; o kişi kabul etmez ise silsile yolu ile en üst amire kadar çıkabilirsiniz.

Deniz özellikle senin bu işin üstesinden gelmiş olman gerekliydi :) Senle motor seçimin konusunda baya konuşmuştuk.Sen ince eleyip sık dokuyan birisin.Bunu kaçırmaman gerekirdi :)

link aşağıdadır ;

http://www.ubak.gov.tr/BLSM_WIYS/DISGM/tr/doc/20130313_163216_66968_1_67502.pdf

ÖTV İŞLEMLERİ

Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığından alınan görüş çerçevesinde;
    • 89.03 G.T.İ.P numarada yer alan mallardan;
    -Şişirilebilir olanlar (tabanları ahşap veya polyester olsun olmasın)
    -Birim ağırlığı 100 kg geçmeyenler,
    -Kürekli kayıklar ve kanolar
    ÖTV kapsamı dışındadırlar.
    • Tek başına dıştan takma motorlar ÖTV Kanunu eki listede yer
    almadığından ÖTV’ye tabi olmadığı gibi, motor takılmakla birlikte birim
    ağırlığı 100 kg geçmeyen tekneler de ÖTV’ye tabi bulunmamaktadır.

Ayrıca motor takılsın veya takılmasın şişirilebilir botlar (motor takılması
    halinde 100 kg geçse dahi) ÖTV’ye tabi değildir.

• Satın alınan kürekli bir kayığın, sonradan motor monte edilerek 100 kg
    geçen bir deniz aracı haline getirilmek suretiyle kullanılmaya
    başlanması halinde, bu motorlu tekne için ÖTV beyan edilip ödenmesi
    gerekmektedir.
    Bu durumda ÖTV’nin matrahı, motor da dahil teknenin
    bedeli olacaktır.
    • Verginin mükellefi, söz konusu deniz araçlarına motor takarak ÖTV’ye
    tabi mal haline getirmek suretiyle kullanan olacaktır.

Gayet net arkadaşlar.Yoruma açık değil...

Aklına birşey takılan olursa yardımcı olabilirim bilgim dahilinde.