Aynalı Sazan - Cyprinus carpio

Konu, 'İçsulardaki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

AYNALI SAZAN

Familyası: Cyprinidae
    Bilinen adı: Cyprinus carpio
    Yumurtlama dönemi: nisan, mayıs

Açıklama: Büyükçe pullar vücuda tek tük serpilmiş durumda olduğundan aynalı sazan denmektedir. Pullar genellikle sırtın her iki tarafında ve sırt yüzgeci boyunca, karın ve göğüs yüzgeçlerinin vücuda bağlantı yerlerinin etrafında toplanmışlardır. Vücudun diğer kısımlarına serpilmiş pul miktarı fertler arasında çok değişiklik arz eder. Aynalı sazan bir kültür sazanıdır. Genel olarak doğa sazanı dediğimiz pullu sazanda vücut nispeten ince ve uzun olmasına rağmen, aynalı sazanda sırt yüksek ve daha geniştir. Yetiştiricilikte ve su kaynaklarının balıklandırılmasında en çok kullanılan balıktır.

kaynak ve resimler: water crop university, kkgm.

Son düzenleme: 30 Temmuz 2010
  2. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    bu balığı yakalamayı çok seviyorum bekle beni aynalı

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Temmuz 2010
  3. mahirland22

mahirland22

Favori Kamış:
    küspeli sallama olta+makaralı
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 14Kg
    Gözünü seveyim aynalının hele o suyun içinden gelişi yok mu? Adamı deli eder. Vurdumu ne zil bırakıyor, ne de kazık!

4. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Sayın mahirland22,öncelikle hoşgeldiniz.Tanıtım resminizdeki balıkları görünce doğrusu kıskandım!Yalan yok.14 kg gelen o mu yoksa?Trakyadan bir arkadaşı daha bu forumda görmek güzel.Ayrıca çevre konusundaki duyarlılığınız için de teşekkür ederim.Diğer mesajlarda okudum.Nice büyük balılar yakalamak dileğiyle.

5. mahirland22

mahirland22

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 14Kg
    Değerli carpangler hoş bulduk sitemiz yenilenmeden önce üyeliğim vardı. Ancak ikinci üyeliğimden sonra tanışma faslını es geçtim.Tanıtım Resmindeki aynalı 14 kg.lık aynalı değil maalesef! o avı 2004 yılında yaptığım zaman bende pc olmadığı için fotoğraf olaylarına girmiyordum. Bundan sonra imkanım dahilinde av fotoğraflarımı bu sitede paylaşacağım. Merak eden arkadaşlar varsa aynalı göletlerinin isimlerini yasak sezonu bitince forumda yazarım. Rastgele!

6. mahirland22

mahirland22

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 14Kg
    Kendim Belediye çalışanı olduğum için çevremizde bulunan bir çok gölete İpsala DSİ balık üretim çiftliğinden balık alarak yavru balık attık. Yaklaşık olarak 3 yıl içerisinde 152000 tane balık atmışıktır. Ancak Bunların 1/3 dişli balıklara yem olmuştur.

7. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    aynalı sazan

arkadaşlar tutmasını en çok sevdiğim balıklardan biridir. arkadaşın dediği gibi ne zil bırakıyor ne olta. hele ce zilin çaldığını bile duymadığım zaman olmuştur. tek kamışın çıkardığı gıcırdamaya benzeyen bir ses. o sesi bütün gece beklerim. o yüzden sesizliği çok seviyorum

8. mahirland22

mahirland22

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 14Kg
    Sayın Hocam carpangler sizin orada bulunan Armağan Göletinde de güzel aynalılar olması lazım, önceki seneler de bir iki kere ziyaret ettik. Elimiz boş gelmedik.Yalnız biraz beklemek gerek.Birde Üsküp'ü denemek lazım tabiki yasaklar bitince

9. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Haklısınız.Üsküp balık için çok güzel bir yer.Arasıra gidiyoruz.Biz pek büyük çıkaramadık,ama yanımızdaki balıkçılar yaklaşık 4-5 kg luk bir pullu sazan çıkartmışlardı.Suyu da çok temiz bir yer. Armağanlıya bir kez gittim ama nereden olta atmak gerektiğini bilemediğimiz için elimiz boş döndük.O yüzden benim oturduğum yere yakın olan Evciler ya da sütlüce göletlerini tercih ediyorum.

10. anil20

anil20

Favori Kamış:
    gırgır dip takımı ve şamandıra
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 5 kg.
    gerçekten çok büyük bir heyecan yaratıyor.balık vurduğunda olta sanki ikiye katlanacakmış gibi oluyor.zildesen hiç susmaz.bizde Denizli den Burdur un gölhisar ilçesinda bulunan yapraklı barajı var.tüm denizli nerdeyse haftasonu orada oluyor ve çok güzel aynalı sazan çıkıyor.:) :)

11. çılgınispari

çılgınispari

Sevgili mahirland22
    Bir belediye çalışanı olarak İpsala DSİ balık üretim çiftliğinden almış olupta 3 sene içerisinde bir çok gölete atmış olduğunuz binlerce yavru balığın üçte ikisi size geri dönecek demektir:) umarım sizin oralarda insanlar daha bilinçlidir.
    Daha duyarlıdır siz oralarda artık bizlerin bir nevi gözümüz ve kulağımızsınız ne olur yasak olan her şeye karşı çıkın tavrınızı ve tutumlarınızı net bir şekilde ifade edin bizim buralarda durum çok vakim yasak zamanı avlananmamı göllere ağ gerenlermi çeşit çeşit tuzak kuranlarmı ne ararsan var işallah oralar böyle değildir

12. mahirland22

mahirland22

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 14Kg
    Sevgili çılgınispari
    sorumluluk alanımızda bulunan göletlerde sık sık kontrol yapıyoruz. Ama maalesef burada da ağ ve serpmeciler var. 2005 Mayıs ayında Bülbül dere göletinde 300 metre ağ yakaladık el koyduk ama sahibi hala çıkmadı.Zaten sahip çıkma gibi bir hata yapsa yasal işlemleri yapacağım. Böyle durumları hiç affetmem.
    Attığımız balıklara gelince ondan hiç şüphem yok ki tüm topluma faydası olacak.

13. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    hoş geldin Mahirland22 fotoğraflar ile aynalıların bulunduğu göletleri sabırsızlıkla bekliyoruz.Sezon açılınca KAYIN_CARP-carpanler ile birlikte oralara gelmeyi düşünüyoruz.

14. mahirland22

mahirland22

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 14Kg
    Değerli SEMthecarpist çevremizde bulunan göletlerin bir çoğunda balık var. Ama sazan avcılığı başladığı zaman gece yatarda kalınmadığı zaman büyük balığı yakalamak biraz zor. Hafta sonu nöbet çıkışında eve ancak üstümüzü değiştirmeye uğrayıp bir günlük tatilimizi balıkta değerlendiriyoruz. Fakat Uzunköprü'de o kadar çok balıkçı var ki her halde namı Kırklareli tarafına kadar gitmiştir. Yani sizin anlayacağınız burada bulunanlar amatörlükten biraz fazla!
    Onlarla uğraşmak başlı başına bir iş.

15. KAYIN_CARP

KAYIN_CARP

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 3,5 KG
    Mahirlan22 abi o zevki tatmayan bilmez en güzel yanı zil çalıp balığı çekmek o an hiç bir şeye değişilmez.

16. SEMthecarpist

SEMthecarpist

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN
    Evet İsmail bey anlıyorum ... rastgele

17. mahirland22

mahirland22

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 14Kg
    Sevgili KAYIN CARP zilin çalışını ve kazığı nasıl yatırdığını çok iyi bilirim.İşte o anda misina veya kasnağı yakalayamadığın zaman oltayı alıp gittiğini de yaşadım.Kişisel bilgilerimde söz ettiğim aynalı ile tam 1,5 saat uğraştım.Hatta misina elimi bile kesti.Hadi onuda söyleyeyim Hayrabolunun Karababa göletinden çıkarmıştım.Yalnız siz siz olun sazan avına kepçesiz gitmeyin ne çıkacağı hiç belli olmuyor.Daha önce bahsettiğim gibi küspe çok önemli !
    30 Haziranı sabırsızlıkla bekliyorum. Herkese bol şans.
    Rastgele !

18. fırat balıkçısı

fırat balıkçısı

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 18,5 kğ
    bir soru

Arkadaşlar Şanlıufada Atatürk Barajında avlanıyorum. her türlü tekniği denememe rağmen sazan bir türlü oltaya gelmiyor. Yayın ve yılan balığı yakalayabiliyorum ama sazandan yana hiç şansım yok. bu konuda bir fikri olan varsa lütfen acele yardım..........

19. KAYIN_CARP

KAYIN_CARP

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 3,5 KG
    Fırat Balıkçısı aramıza Hoş geldin ! Şansım yok diyorsun 18,5 kg Sazan çıkarmışsın bundan iyi sanş olurmu!
    Rast Gele

20. fırat balıkçısı

fırat balıkçısı

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 18,5 kğ
    yok abi ya yıllar önce bir tane geldi işte başka yok. ama yılan balığı çok