Amatör Balıkçılık Belgesi

Konu, 'Tebliğler' kısmında Fisherman tarafından paylaşıldı.

1. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Evet geçerli.

2. OSMAN4

OSMAN4 Osman

Favori Kamış:
    shakespeare-Alpha(31 yasında)
    Favori Makine:
    shakespeare SİGMA (31 yaşında)
    Abb

Arkadaşlar
    bende bu yaştan (64) sonra belgemi aldım. Hukuken bizim gibi kurallar dahilinde amatör balıkçılık yapan kimselere gerekmesede aldım. Belgemi arkadaşlarıma gururla göstermek için, AB yasaları uyum çerçevesinde yeni çıkacak tebliğ, yönetmeliklere habersiz yakalanmamak için, gezinti sandalları ile çıkabileceğim açık deniz avcılığında kullanmak ve yanımda avlanan kişilere göstererek tebliğ konusunda biraz bilgi aktarabilmek için aldım. Bu konuda yazılan tüm mesajları okudum. Bilgi edinme açısından çok fazla yararlandım.
    Bilgilendirme açısından çok etkili olacağına inandığım iki eylemi burada yazmanın yararına inanıyorum. Bu tebliğ gereğince denetleme yetkisi olan polis, jandarma, sahil güvenlik gibi kuruluşların her balık tutana bu belgeyi sormalarını ve belgesi olmayana sadece iki A4 kağıdı kadar yer tutan bu tebliğin kopyasını vermesini veya il ve ilçe tarım müdürlüklerinin bu belgeyi verme sırasında aynı kopyayı(aldıkları para ile rahatça temin edilebilr) vermelerinin gerektiğine inanıyorum.
    Belgeyi Sarıyer İlçe Tarım müdürlüğünden aldım. Oradaki belgeyi hazırlayan ve bana veren yönetici sekreteri hanımefendiyi tanımanızı isterim. Benim ülkemin memuru ancak bu kadar işbitirici, insan dostu, mutevazi olabilir. Tüm işlemi (müdür imzası dahil) 8 dakika içinde bitirip belgemi elime verdi. Çalışma arkadaşları ile konuşmasına, onlara sevgi ve saygı ile yaklaşımlarına şahit oldum. Çok gurur duydum. Bravo.
    İlçe müdürlüğü simdiki yerine yakın bir zaman önce taşınmış. Hacı Osman Bayırını inmeden sağ tarafta, çıktıktan sonra sol tarafta. Oradaki taksi durağındaki yardımsever şoförler hemen gösteriyor.
    Hepinize rastgele

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Osman ağabey merhabalar, saygılar.

İnce, nazik, duyarlı bir abimiz olduğunuz her satırınıza sinmiş, zevkle okudum. Teşekkürler, belgeniz de hayırlı olsun. Tadında avlarınız olur inşallah.

Selamlar...:)

4. OSMAN4

OSMAN4 Osman

Favori Kamış:
    shakespeare-Alpha(31 yasında)
    Favori Makine:
    shakespeare SİGMA (31 yaşında)
    Abb

Teşekkürler sayın Akkaya,
    Aranıza katıldığım için çok memnunum. Çok seviyeli ,olgun ve duyarlı kişiler olduğunuzu görüyorum.
    Dadaşlar diyarına selamlar ,sevgiler ve saygılar.
    Herşey gönlünüzce olsun.

5. Müslüm

Müslüm Müslüm ÖZ

Arkadaşlar, az önce Ankara Tarım il Müdürlüğünü aradım, zorunluluğunu ve şartlarını sordum. aldığım yanıt aynen şöyle: Avlanmak için kanunen Belge almamızın zorunlu olduğunu söylediler. Av sırasında yanımızda bulundurmamız zorunlu değilmiş. yani amatör balıkçılık kaydımızın bulunması yeterli oluyor bu durumda. İl Tarım Müdürlüğüne kayıt yaptırma şartı yeterli oluyor. av sırasında belgenin yanımızda bulunması şartı yokmuş. ancak ilgili görevli bazen belgesi yanında bulunmayan avcılara jandarmanın sorun çıkarttığı yönünde kendilerine şikayetler geldiğini söyledi.

Sonuç olarak, avlanmak için İl Tarım Müdürlüğünde amatör balıkçılık kaydımızın bulunması kanunen zorunlu, avlanma esnasında belgemizin herhangi birine tebliği için yanımızda bulunması gerekmiyor, ancak; belgemiz yanımızda değil ise bazı jandarmalar sorun çıkartabiliyormuş.

Bilgilerinize...

6. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Ben bu konuda sorun çıkartmayan jandarma henüz görmedim, hatta belge olduğu halde sorun çıkaranını bile gördüm, bu arada yanlış anlaşılmasın bende ABB de var, sarı kağıtta.;)

7. night_watcher

night_watcher Cem

Bugün telefonla Beylikdüzü ilçe Tarım müdürlüğünü aradım. Gerekli evrakların 1 resim ve nüfus cüzdanı fotokopisi olduğunu söylediler. 20 dakikada verebileceklerini söylediler ayrıca. Belgeyi aldıktan sonra maceramı burada yazacağım :)

8. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    Bugün Sarı kartımı aldım. Gerçek kişiler için su ürünleri ruhsat tezkeresi. 5 yıl geçerli.

9. ramizaslisen

ramizaslisen ramizaslisen

Selam ben 2009da anadolu yakasında bağdat caddesi üzerinde cadde bostanda, tarım ve köy işleri bakanlığından bu belgeyi aldım.
    2 fotoğraf bi nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah bir de 30 TL paraylada aynı gün memurlar orda ise yarım saat içerisinde veriyorlar 4 yıl geçerli olmak üzere bu belgeyi aldım, bu belgeyle ile kırmızı benekli balık avlamak yasak olduğu jandarmalar tarafından beni uyarıldığımı sizlerle paylaşmak isterim. ama ne derece doğrudur onu bilemiyorum yolum düştüğünde hemen soracağım..
    Barajda belgen yoksa jandarmalar oltaları ve malzemelerini topluyorlar. Yasak malzeme ile (ağ, file vs.) avlanırken yakalanırsan ceza yazıyorlar. ben hiç yakalanmadım ama barajdan belgem olmadığı için kovuldum
    İlgilenen arkadaşlar buna kulak versin çünkü bunlar benim yaşadığım durum.
    Rasgele..

10. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Su ürünleri ruhsat tezkeresi ile amatör balıkçı belgesi arasındaki fark nedir.

ben bugün amatör balıkçı belgemi aldım hemde 5 yıl süreli verdiler :)

Gerekenler......:
    1 Resim
    1 Kimlik Fotokopisi
    15 TL Para
    Bolca Sabır.

11. cemsahıne

cemsahıne cem şahin

En İyi Avı:
    Müren 70 cm
    abi müracatı nereye yaptın detay verebilirmisin

12. Ertan Şentürk

Ertan Şentürk ertan şentürk

Favori Kamış:
    lineaeffe turnafresh 3904
    Favori Makine:
    okuma motion mt-65
    benim başıma geldi arkadaşlar jandarmayla papaz oluyordum.. allahtan amatör balıkçılık belgem vardı ki komutanda kıllık hakkını kullanmak istedi sanırım.. en azından bu bizler için bi savunma biri gelip sual sorduğunda ezik kalmak hiçbirimiz istemez sanırım..

13. konevii

konevii veysel

en yakın ilçe tarım müdürlüğünden alabilirsiniz. ilk kez alacaksanız 2 resim isterler, bir de dilekçe, çoğunlukla hazır var onu doldurturlar. ancak, murat abininde dediği alınması yada bulundurulması zorunlu değil.
    ben devamlı olarak yeniliyorum ama hiçde soran falan yok zaten.
    RASTGELE

14. esox lucios

esox lucios Nikolay

Hi dear friends.
    I need your help. Can sombody answer if it is compulsory for me to have a licence for amateur fishing in order to practice fishisng in Turkey. If yes tell me please from where I can make the licence?
    I live and work in Istanbul since 2003. I am a foreigner with residence permit for Turkey (ikamet teskeresi). My Company pays for me all taxes health fees and everything due to the Goverment as due for a turkish sitizen.
    I fish in inward waters (not sea) from shore and sometimes i will use boat - I practice spining techniques only and catch-and-release idea.
    Thank you for your help in advance.

15. ChatLahK

ChatLahK Abdurrahman

Favori Kamış:
    Lineaeffe - New Cobra
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro
    En İyi Avı:
    1700 gr Çipura, 3490 gr Levrek, 2200 gr Kefal
    Merhabalar. Belgeyi ilk olarak 2002 yılında almıştım. O zamandan bu zamana yenileye yenileye geldik. Ama 2010 mart ayında süresi bitince yenilemek için Marmaris Tarım İlçe Müdürlüğüne gittiğimde "Amatör Balıkçı Belgesi"nin kaldırıldığı söylendi. Haliyle alamadım. Sizin oralarda hala veriliyor mu? Ve de hala soran oluyor mu?

16. atax

atax Ahmet Karaman

Merhabalar
    Mesajı okuyunca İlçe Tarım müdürlüğünü aradım. Kalkmamış. 1 resim 1 kimlik fotokopisi ve 15 tl karşılığında hemen vereceklerini söylediler. Bu tür şeyler tebliğ veya genelge ile olacağından da tüm Türkiye' yi bağlar sanırım.

Bu arada ilk mesajım.
    Tüm forum üyelerine Saygı ve Selamlarımla

17. cakall

cakall Burhan Sait

Hi,
    Turkey is not obliged to fishing from the shore. yellow if the document you need if you are to keep the boat. In the most precise and easy way to discuss your residence permissions with the person or company. power of attorney must be given to them in advance. keeping the fish from the shore as I said, no strings attached.

18. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

acaba bu belgeyi ikamet ettiğimiz şehirdemi çıkartmalıyız yoksa başkabir ilde veya ilçede çıkarta bilirmiyiz benim ikametim farklı görünüyorda o yüzden

19. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Hatırlamak zor..:)
    İkametin farklı görünüyorsa ama Ankarada oturuyorsan oturduğun adreste misafir olarak kayıtlıysan, bağlı bulunan muhtarlıktan ikamet alabilirsin.
    Bunun yanında; Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına(Bakanlıklarda) fotoğraf,ikamet ve nüfüs cüzdanı fotokopisi ile şahsen müracat ederek belgeni alabilirsin.
    Bendeki belge 2010 Şubat ayına ait ve 4 yıl süre ile geçerli.Ancak son yayımlanan tebliğde bendeki gibi eskiden alanların belgeleri karton kağıda basılı olandı, son değişiklikle bu belge artık PVC`ye basılarak veriliyor. Eski belgeleri olanlar süresi dolana kadar kullanabilir. Süresi bitincede PVC olanı ile değiştirilmesi gerekmektedir.

20. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    İstediğin yerden çıkartabilirsin, mesela ben bir tarihte, izmitteyim, gerekli belgeleri verdim bacanağa, sakarya/ Pamukovada çıkartmıştı ben gitmeden, şimdiye kadar iki kere çıkarttım bardahada çıkartmadım, mecburiyet yok çünkü, benim belgem var, demek isteyenler çıkarabilir... Selamlar...:)