Amatör balıkçı ve çevre

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında faik tarafından paylaşıldı.

1. faik

faik

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    450 gr Kızılkanat
    Merhabalar arkadaşlar...
    Boş kaldığım zaman balığa gidemesemde, deniz kenarına gezmeye giderim. Suya sevda işte. O esnada olta ile haşırneşir olmadığım için; çevremi daha ayrıntılı görürüm. Bizim ilk zamanlarımızın aynı görüntülerini sergileyen yeni oltacılar, gün boyu dikildikten sonra çığlık çığlığa bir tane kıraça çekenler, yanında patır patır izmarit çeken yaşlı adama hayranlıkla bakan el oltasının başındaki geleceğin amatör balıkçıları -belkide 10 yaşında bile değiller- bazen gülümserim, bazen hüzünlenirim... Denize bakmak anlatılmaz bir huzur verir bana...
    Ama o esnada gözüm yerde kalan misina artıklarına, karides kabuklarıyla dolu poşetlere takılır. hele şu yarımlık pet su şişelerini görmeye dahi tahammül edemiyorum.
    Yani denizleri kirleten petrol artıklarını, trolleri, lağımları tartışabiliriz. Ama eğer biz içtiğimiz suyun pet şişesine, kullandığımız yemin artığına, yediğimiz sandeviçin yarısına sahip çıkamıyorsak, ya bunları küçümsüyoruz, yada bizim içinde bulunmadığımız sorunları kunuşup eleştirmek daha kolay...
    Benim uyguladığım yöntem şu:
    Nasıl olsa bulunduğum yerden ayrılırken çöp kutusuna götüreceğim kendi artıklarım olacaktır. o artıkların yanına hemen yanımdaki unutulmuş poşeti, misina parçalarını, pet şişeleride eklerim. bunu yapmanın bana hiçbir ek yükü yok.
    Bu yapılan dünyayı kurtarmaz. çok önemli birşeyde değil. belki en kolayı olduğu için sığındığım bir yöntem.
    Ama amatör balıkçı önce çevrecidir. Her gittiğimiz ortamda doğru bildiklerimizi önce kendimiz uygulayıp, sonra başkalarının uygulamasına önayak olursak (örnek olarak - dayatmadan) inanın başarılı oluruz.
    Bunu uygulayan birsürü arkadaşımın olduğunu biliyorum ve çoğuna şahit oldum. Burada paylaşmamın amacı; aklına gelmeyenlere hatırlatmak. yoksa insanoğlu eşref-i mahlukattır. güzel olana, doğru olana özünde asla karşı çıkmaz. yani yapmayanları yadırgamak gibi bir düşüncem asla yok. nihayetinde bu düsturuda bize öğrettiler. bunu bilerek doğmadık.
    Bunları paylaşmama dün Yenikapı'dan başlayıp Sirkeci'de sonlanan akşam gezintim neden oldu. En güzel avlaklarımızdan olan Sarayburnu'nun yanındaki iskelenin görüntüsü beni dehşete düşürdü. resmen çöplük haline gelmiş.
    Niye eline bir poşet alıp girişmedin diyeceksiniz. Haklısınız...

2. ikus26

ikus26

Favori Kamış:
    makaralı dip.
    En İyi Avı:
    3 kg sazan
    faik abi gerçekten çok güzel bu konuya değinmişsin...
    ama maalesef insanlar bu konuda duyarlı değil.
    eğitim şart denilir ama eğitimlede çözülmüyor. insanların içinde doğa ve çevre sevgisi olması lazım. evinde nasıl davranıyorsa dışarıdada öyle davranması lazım. ben insanları uyarmak yerine onları utandırma yolunu seçiyorum. gözünün önünde yere attığı çöpü alarak yakındaki çöp kutusuna atıyorum. bu tepkimden anlamayan insanada yapacak ve söylenecek başka bişeyin olmadığını düşünüyorum.

3. faik

faik

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    450 gr Kızılkanat
    Budur İsmail kardeşim. anlatmak istediğimin özü budur. yaptığın şeyi bundan sonra bende yapmaya çalışacağım. teşekkür ederim.

4. ercanguven

ercanguven Ercan

Favori Kamış:
    Spin kamış & fly
    En İyi Avı:
    Balık
    slm.
    öncelikle tebrik ve teşekkür ediyorum
    bende balığa yada pikniğe gittiğimiz zaman önce bulunduğumuz alanı geniş bir şekilde temizleyip sonra malzemelerimi açıyorum bikeresinde yan tarafta oturanlardan bir bayan arkadaşlarına beni göstererek adama bakın utanmadan elin bıraktığı pis poşetleri topluyo dedi hiç birşey demedim eğer kocası yada bir erkek söyleseydi gel beraber yapalım bu ahlaksızılğı diyecektim sadece gülmekle geçiştirdim.buda anımdı saygı ve sevgilerle

5. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    sevgili faik,konu gerçekten mühim.
    özellikle biz amatör balıkçılar bu konuya daha çok dikkat etmeliyiz.bizim hobimiz doğa,doğa olmazsa ne yaparız.bu hobiyi yapıyorsak doğaya karşı duyarlı olmak ilk vazifemiz.

6. turna

turna

Faik kardeş çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık ama bizler her türlü eğitimi alıyoruz fakat doğayı koruma eğitimi,çevre koruma eğitimini malesef alamıyoruz.Bu eğitim bana göre insanın içinden gelen eğitim dir.bu için tahsille falan ilgisi yok.

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abi ben en çok gece balık tutarken içki içipte şişesini kutusunu yerlere atana uyuz oluyorum ya gündüz oraya coluk cocuk geliyor aile geliyor çevreni kirletiyorsun bumu bunların amatör avcılık anlayışı balık tut çevreni leş gibi bırak çek git yok öyle yavma arnavutköyde gece mezgitteyiz yakamaoz(mustafa abi)de yanımda amcamın biri hem balık tutuyor hem cay içiyor aldı bardagı denize attı amca deniziz neden kirlettin akıntıda gider bişey olmaz dedi bizde bu zihniyet oldugu sürece ne deniz nede avlandıgımız mekanlar temiz kalır

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Öncelikle Faik
    Sonra İsmail,
    sonra sıradaki dostlar.
    Siz insansınız, sadece insan, güzel insanlar, sizler var oldukça güzel bir gelecek için ümitlerim de hep var olacaktır.
    Allah sizden ve sizin gibilerden razı olsun.

9. Suatreis

Suatreis

Böyle adamlara bulaşınca " yaa boşver başına belamı alıcan" olayı çıkar dimi. Anladıkları bela ca ise o da var. Ondan sonra "Suat sana yakışıyormu" Yakışır efendiler yakışır. Pisliğin içinde yaşamaktansa yedibela olmak bile yakışır. Uzak mı duralım tatlı dil ve aklımızla mı çözümleyelim. Tamam, tamamda olmuyo kardeşim olmuyoooooo. Ben ne edeyim daha... o laftan anlayan adam olsa zaten yapmaz dimi. Demek istemiyorum ki gidipte dalın adama. Kanuni haklarınız var öğrenin dostlar kullanın. Ha olmadı iş başa mı düşer. Bi nebze.

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

Hişşşt!

Kışkırtma milleti.
    Her işin görevlisi var.
    Bana göre önce görevlilere görevlerini hatırlatmak daha mantıklı olur.
    Sonra bakarız duruma göre.;)

11. Suatreis

Suatreis

E baba, onu diyom bende ama kimin haklarından haberi var. Kaç kişi biliyor ki TCK yı ve suç üstü yakalama şartlarını. Bakın öğrenin diyom ben. Valla bi derdim yok.

12. valla insanlarımız artık bir tuhaf olmuş çevreyi temizlemeyi bırak temizleyenlere bile garip gözlerle bakıyorlar:( bir örnek vereyim ben ve deniz birgün denizde yüzüyorduk çıkarken denizdeki çöp ve naylon poşetleri felan toplayarak çıkıyoruz sahilde güneşlenen insanların tuhaf bakışlarını görmeliydiniz sanki uzaydan gelmişiz ne olurki atmasanız veya gördüğünüz bir çöpü alıp çöpe atsanız !!!!