Almayı düşündüğüm suni yemler

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında caleveras tarafından paylaşıldı.

1. caleveras

caleveras barbaros

Favori Kamış:
    Okuma V system 240 10-40 Shimano Alivio DX ML Serisi 240cm
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    merhaba arkadaslar

bir kaç ay önce okuma ceymar 40lık makine ve Shimano Alivio DX ML Serisi 240cm 7-21gr kamış aldım.
    Ancak işlerin yogunlugundan dolayı daha balığa gidemedim. bu arada internette arastırmalarıma devam ettim
    tek suni yemle bu işin olmıyacagını da anlamıs oldum
    şimdilik aşagıdaki suni yemlerı almayı düşünüyorum,

Strike Pro Jl-120 F Arc Minnow 90 (8gr) Renk :005
    KENDO HARYU 125F (14,8g) Renk no: :02-03-23-11-12 (nedense piyasada 13ve24 nolu renkler yok)
    KENDO KILLER S-MINNOW 100MM (13.5gr) Renk no: :13
    Kendo Tail Minnow 85s 8.5cm 15.5g Renk no: :24
    KENDO Lv Minnow 105 F (11gr) Renk no: :13
    KENDO Haryu 95F (8gr) Renk no: 11

bunlarıda düşük atarli bir kamıs aldıgımda kullanmak için düşündüklerim
    KENDO Zero Arise 90 F(5,5gr) Suni Yem Renk no:24
    KENDO Baby 5.6 cm Jig Yem
    KENDO Baby 4.5 cm Jig Yem

bunun dısında ilerdeki dönemlerde
    Shimano Alivio DX UL Serisi 240cm 2-10gr
    Shimano Catana DX UL Serisi 240cm 1-11gr
    Shimano Catana DX UL Serisi 210cm 1-11gr bunlardan biri

Shimano Alivio DX MH Serisi 270cm 14-40gr
    Shimano Catana DX MH Serisi 270cm 14-40gr bunlardan birini

aylardır arastırıyorum bir cok konuda herkes farklı seyler söylemekte(at-cek ) ve benım bi ara baya bi kafam karıstı

vardıgım sonuc ise;

balık nasip işi,
    spin le at-çek avcılıgı diğer avlanma türlerine göre pahalı , malzeme gerektiren(suni yemlerın sonu yok gibi) ve şimdiki düşüncem zor ileride kolay olacaktır umarım:)
    ama kendim için söyluyorum çok keyif verecek bir avlanma yöntemi olduğunu düşünüyorum reeling

zor dememin sebebide farklı sunı yemleri hava ve su kosullarına göre renklerini kullanmayı hangi balıkta hangi tür sunı yem kullanmayi bilmiyor olmambanghead ama ileride kısmet olursa güzel avlar hooked olacagınıda ümit ediyorum
    yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim:thumb:

okuyan ve yorum yapıcak arkadaslara şimdiden teşekkur ederim

2. Nixdorf

Nixdorf Ayhan

Favori Kamış:
    N.S. KN Saltwater 802M, Savage Gear MPP 2,51
    Favori Makine:
    Daiwa Legalis 3000 SH, D.A.M. Quick FZ 30
    Merhaba Barbaros.
    Umarım yazacaklarım kafanı karıştırmaz. Çünü bu hobiye ilk başladığında kim ne tarafa çekerse o tarafa gitmeye meyilli olur insan. O yüzden herkes hatalar yaparak kendi doğrularını bulur.
    Hedef balığın ve avlağın hakkında bilgim yok ama levrek olacağını tahmin ediyorum. Yapacağım yorumlar da az çok buna göre olacak.
    Yazdığın sahteler hakkında neler düşünüyorum;
    Strike Pro: Çok hafif. Sakin havada sorun yok ama rüzgar 30-35 km ile eserken kaç metre atabileceğini düşünüyorsun?
    Kendo Haryu 125: Bir kez almıştım. Yüzüşü hoşuma gitmişti ama atış mesafesini beğenmemiştim. Bir de, niye 5 tane alıyorsun ki? Genel olarak iş yapan 2-3 model alsan yeter bence.
    Killer S-Minnow: Hiç görmedim, hiç kullanmadım ama resimdeki gaga yapısına baktığında derin dalacak bir sahte gibi duruyor. Avlağının derinliğine göre lazım olup olmayacağına sen karar ver.
    Tail Minnow: Atış mesafesi güzel. Sığ sularda rahat kullanılır.
    LV Minnow: Yüzüşü güzeldi. Bununla bayaa zargana yakalamıştım. Levrek hiç denk gelmedi ama
    Haryu 95F: Bence Strike pro ile aynı segmentte. Alacak olsam buna kayardı gözüm.
    Anladığım kadarıyla kamışının atarından dolayı hafif sahtelere yönelmişsin. Ama senin yerinde olsam o kamışla 15-18 gr arası sahtelerle de çalışırım.
    Bir de unutma ki çok fazla sahten olması balık yakalatmayacak sana. Dediğin gibi nasibinin peşinde koşman yakalatacak. İşini görecek kadar sahte alman yeter. Bakma sen, hepimizin çantasında en az 20-25 sahte var ama avda kaç tanesini kullanıyoruz? En fazla 4-5 tane.
    Bir de çin malı Japanese marka (maxrap çakması) sahtelerden bulursan almanı tavsiye ederim. Hem ucuz hem de iş gören bir sahte. Aslında markası önemli değil, maxrap gibi slim yapıda sahteler çoğu zaman iş yapar. Veya bütçen uygunsa orjinalini al. Hatta bütçen sağlamsa shoreline shiner al.
    Umarım yazdıklarım yardımcı olur. Soracağın başka birşey olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.
    Rastgele...
    Not: 2,10 - 2,40 lık az atarlı bir kamış arıyordum. Sen aliviodan memnunmusun? İyi/kötü yorumlarsan sevinirim.

3. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    Barbaros kardeşim merhaba.
    Senin gibi bu işte çok yeni (kendi adıma acemi) biri olarak sana tavsiyen.

Sahte Araştırmanı Nette Değil
    Avlak Yerinde Yap.

Neden dersen. bende senin gibi araştırdım. Bir kaç sahte aldım.
    Daha sonra Balık Malzemesi satan dükkanlara gittim onların tavsiyelerine göre sahteler aldım.

Dükkanda ki konuşmam aynen şu;
    "Bana lütfen çalışan bir sahte ver. Vede avlak yeri tavsiye et."
    Ne verdikleri sahteler nede söylediği avlak yeri işe yaradı.

(Hakkını yemeyeyim) Bir tanesi hariç.

Naçizane tavsiyem,
    Avlak yerlerine gidip, ustaları bulup onların "o avlak yerinde" kullandıkları sahteleri takip etmen.

Bu sana o avlakta çalışan sahteyi/sahteleri öğrenmeni sağlayacaktır.

(Bir avlak yerinde iyi sonuç veren sahte başka bir avlakta hiç iyi sonuç veremeyebilir.)

Benim gittiğim avlakta
    "Kabura Sayu 140 F"
    Renk : Kemik Beyazı çalışıyor.

Savagear Panic Prey'in imitasyonu olan bir sahte.
    İstisnasız herkeste bu sahte var. Kimsede çıkartıp başka sahte takmıyor. Sadece farklı rengini taktılar.

Birde o sahte gözünün önünde balık alıyorsa, nette yapacağım 10 günlük araştırmayı, okuyacağın yüzlerce sayfayı bir anda elemine ediveriyor :)
    Kolay gelsin

4. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Ben de Uygar abiye katılıyorum.
    Mesela bizim istanbul boğazında da çeşit çeşit, renk renk, ve pahalı sahtelerle palamut ve çinekop avlamaya çalışanlar var.
    Evet avlayabliyorlar ona sözüm yok.
    Ama en çok iş yapan şey şu 1,50 TL'lik dandik teneke kaşık. :)
    İşte insan bunu ancak avlak yerine bizzat gidip kendi gözüyle görerek öğrenebiliyor.

5. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    Engin kardeşimizin dediği çok doğru.
    Farklı bir örnek 2 TL lik Ragot Raglou veya benzeri silikonları çok överler Levrek Avı için.

Youtube da linkini verdiğim videoyu izlemeni tavsiye ederim:
    https://www.youtube.com/watch?v=aFajvOBcCLw

6. talebe1974

talebe1974 uğur

Favori Kamış:
    Gold Fısh Ocean Surf 4.20
    Favori Makine:
    shımano catana 4000 fc
    En İyi Avı:
    sargoz 1,5 kg.
    Merhaba;
    Çok fazla çeşitte sahte balık ve silikon almanıza bence gerek yok..Youtube ta bir çok videoda görebileceğiniz gibi av yaptığınız merada balık varsa yemek kaşığı,telefon kabı,anahtarlıkla bile balık tutulabiliyor.Av yapacağınız meralarda avlanıp balık tutanların hangi sahteleri kullandığını öğrenin onlardan 2-3 tane alın bence yeter.

7. DicentrarchusLabrax

DicentrarchusLabrax Ulaş Çekiç

Favori Kamış:
    At-Çek
    Merhabalar;

Kullandığınız ya da düşündüğünüz kamışlar bana biraz fazla hassas ve düşük atarlı geldi. Alivio benim aldığım ikinci spin kamıştı. Uç tarafından kırılınca biraz kısaltıp tamir ettim. Halen yedek olarak durur, arada kullanırım. Ama çok yumuşak bir kamış. 20 gr lık sahteleri atmıyor. Eğer LRF tarzı avlanıyorsanız ya da silikon ağırlıklı kullanıyorsanız tamam. Ama 15-20 gr.lık sert sahte de atacak iseniz M/H aksiyonlu kamışlar daha iyi. Üstelik yumuşak kamışlarla su üstü WTD yaparken iyi aksiyon veremezsiniz. Cormoran Bullfighter ve Okuma V-system benim kullanıp da her anlamda oldukça memnun kaldığım modeller. Bazen 30 gr gezer kurşunla çipura avu bile yapıyorum. 4 kg.a kadar balık yakaladım. Kontrolü gayet iyiydi. Sahtelere gelecek olursak, pahalı ama Ima'ların aksiyonu çok iyi. Biraz hafifler genelde ama affı yok. Yine tercihlerimden örnek verecek olursam; dalarlı sahtelerde Rapala max-rap, Kendo haryu, Tackle house nod130. Su üstünde Tackle house vulture, panic prey, river 2 sea rover 98 ve raglou silikonlar. Renk biraz mera ve havaya göre değişiyor. Sahte işi malesef çok bilinmeyenli denklem. Zamanla oturuyor. Denildiği gibi merada deneme ile seçmek en iyisi. Masraflı oluyor. Pahalı sahte en iyi çalışır savına ben de katılmıyorum.

Bol şans..

8. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Silikon al kardeşim. Daha etkili ve daha başarılı. Raglou, Berkley, Savagear öneririm.

9. caleveras

caleveras barbaros

Favori Kamış:
    Okuma V system 240 10-40 Shimano Alivio DX ML Serisi 240cm
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar FD CY-40
    Merhaba arkadaşlar Yorumlarınız için en başta teşekkür ederim

Merhaba ayhan
    evet dediklerın konusunda haklısın hata yaparak birazda para harcayarak doğruları bulucaz
    Hedef balık ve avlak konusunda akçay assos kadırga koyu ve bandırma- erdek taraflarını düşünüyorum
    orlarda yaşayıp veya avlanan arkadaşlarda varsa yorumlarını bekliyorum
    ilk dediğim gibi bir kaç ay önce okuma ceymar 40lık makine ve Shimano Alivio DX ML Serisi 240cm 7-21gr kamış,
    makinaya sarmak içinde trabucco t-force supersoft 200m 0,25 misina aldım
    ancak işlerin yogunluğu ve eşimin rahatsızlığı sebebiyle belli bir sure askıya aldım(misinayı makineye bile sarmadım daha)
    evet kamısın atarından dolayı 10-15gr lık sahtelere yöneldim yanlış biliyorsam düzeltin forumun birinde yazana göre söylüyorum
    işte kamışın atarı 7-21 gr ise bunu toplayıp 7+21=28 bunu da 2 ye bölersin 28/2= 14gr gibi bir şeyler yazılmıstı ama nerde yazdıgını
    hatırlamıyorum Ulaş kardeşimin dediği gibi oda alivio kamışını kırmış benımde aklımda kamışı kırarım kaygısı var sectiğim sahtelerde
    ona göre seçmeye çalıstım
    elimde sadece bir tane sahte var oda kendo haryu 125f 21 numara var

merhaba uygar
    sahte almak konusunda çok haklısın gitmeyi düşündüğüm avlak yerlerinde bi ön araştırma yapmak en doğrusu
    sende heralde Shimano Catana DX 270 kamıs var atarı nedir ve memnun musun

bir çok konuda insanlar özellikle Okuma V System demekteler ve kendini kanıtlamış ki insanların ilk tercihleri o oluyor
    video yu da izledim hem silikon hemde kaşık kullanmıs herhalde oda farklı ve ilk kez böle ikili gördüm insanlar belli bir tecrubeye
    ulaştıkları zaman kendileride birseyler katmakta ve daha keyifli avlar olmaktadır diye düşünüyorum

merhaba engin
    pek kaşıklara baktıgımı söyleyemem ama bakmakta fayda var tabiki bakıcam video uygar abinin paylaştıgı videodan
    sonra silikon yemlerede yonelicem

merhaba uğur
    evet ilk önce yapmam gereken avlak yerlerini belirlemek olacak

merhaba ulaş
    işin doğrusu daha bu konularda acemiyim ve daha yeni yeni çözmeye başlıyorum alivio kamışı kırdım demişsin umarım bende kırmam
    söle diyim 1-11gr kamışı hafif olan sert yemlerde düşünmüştüm 14-40gr atarlı kamısı da daha agır olan yemlerde düşündüm
    ayhan'nında dediği gibi kim ne tafara çekerse o tarafa gitmeye meyilli oluyoruz

bu arada arkadaşımın elinde Okuma V System Spin Kamış 270Cm 10-40Gr var ve satmayı düşünüyordu 175tl diyordu 1-2 kez kullandı
    onu alayım mı diye düşünüyorum

10. Uygaroz

Uygaroz Uygar

Favori Kamış:
    Shimano Catana DX 270
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 4.000 FC
    En İyi Avı:
    Kopez - 0,6 Kg
    Barbaros selamlar
    Kamışın atarı 14-40
    Memnunmuyum ? Valla ilk kamışım ve benim gibi acemi birisi için çok çok iyi. Ama tecrübe kazandıkça görüşüm ne olur bilemem.

Tecrübeli ve diğer kamışlarıda kullanmış olan arkadaşlarımızın
    yorum yapması daha doğru olur diye düşünüyorum.