Alabalık avları hakkındaki bazı önerilerim.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. takunya

takunya M.Uğur YILMAZ

Favori Makine:
    clipper 022
    En İyi Avı:
    35 cm dağalası
    Vedat Üstadım,

Paylaştığınız av resimleri için teşekkür ederim. Bu güzel balıkları çekmek oldukça keyif verici olmalı.

Aramızdaki anlaşmazlık mevzuna gelince. Yok böyle bir şey. Belki 10-20 sene sonra, siz yerinizde sayar, bende kendimi geliştirmeye devam edersem olabilir. Uzun uzun tartışır ve anlaşamayız :)

Şimdilik, Avcılık-Sportif Balıkçılık terimleri arasında aşamadığım noktalar olduğunu söylemem, neden bir anlaşmazlık hissettiğiniz konusunda açıklayıcı olur. Saygılarımla.

2. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Uğur
    10-20 sene sonra artık ben göcer giderim.Yok ayaktaysam yerimde saymam söz konusu olamaz.Bastonla bile balığıma giderim:) :) :)
    Sevgiyle kal

3. kırmızıbenek

kırmızıbenek Burak

En İyi Avı:
    sazan 5 kilo, 37 cm k.benekli alabalık
    selam

Vedat abi öncelikle selam. ben foruma yeni üye oldum. üye olmadan önce google amcaya ne zaman kırmızı benekli alabalık yazsam hep senin yazılarınla karşılaşıyor ve okuyordum ve şunu gördüm. gerçekten bu balığı benim kadar ve belkide daha çok seven başkalarıda varmış. yazılarında bu balığın saygı duyulacak balık olduğunu insanlara nakşedişine hayran kaldım. gerçekten ve samimiyetle söylüyorum bu balıkla ilgili fikirlerimiz bir. inşallah zaman içinde forumda bu balıkla ilgili paylaşımlarımada yorum yazarsın ve birbirimizi daha ii tanıma fırsatı buluruz... gelecek günlerde geçmiş dönemde yaptığım avlarla ilgili paylaşımlara başlicam. iyi avlar dileğimle... saygılar

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Burak

Mesajını atlamışım kusuruma bakma
    Hemen her sezon yaklaşırken çeşitli alabalık av planları yapsamda,çoğu kere yerine tam manasıyla getirebilecek fırsat ve gücü kendimde bulamıyorum.

Bu senede hem Gökala ve hemde Doğal Alabalık avlarıyla ilgili planlarım var.

Paylaşımlarını dört gözle bekliyorum.

Sevgimle kal

5. Ferruh

Ferruh Ferruh Alışır

Favori Kamış:
    Italcanna Futura 150-190 gr atarlı surf kamış
    Favori Makine:
    Saragosa 8000 F Shimano Daiwa Saltiga 5500 Daiwa Emblemz 5500 A
    En İyi Avı:
    Palamut 450 gr
    Vedat Baba, Mepps ile neler yapabiliriz.Bu konu hakkında bilgi verirmisin bize?Ayrıca sevgi saygı en samimi duygularımla.:)

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Layıkıyla kullanılan meppsle en randımanlı alabalık avları yapılr sevgili Ferruh.

İstersen bu konuda bir konum var arayıp bulur okursan önemli bilgiler bulursun..
    sEVGİMLE KAL

7. köstereç

köstereç Cengiz Yalçın

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    Shakspire
    En İyi Avı:
    5,5 kg aynalı sazan

Vay beeeeee. Abi yav sen hakkaten FELAKETSİN abi ya. Ayaklardada Çinkes'ler var ha. Üf be abicim. Daha bizim doğmamıza 6 sene var Vedat abi. Az bekle bitirme balıkları.
    Rastgelsin.

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Cengiz

56 senedir balık tuttuğumu iddia ederken elbette bunların resimlerini ortaya kayabilmem mümkündür.Hatta filimlerim bile vardır.

Orada tight bir blujin giymemin haricinde ayaklarımdada hakiki Converse kesler vardı,iyi hatırlıyorum.

Bana nostalji yaşattın,sağolasın

Sevgiler

9. köstereç

köstereç Cengiz Yalçın

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    Shakspire
    En İyi Avı:
    5,5 kg aynalı sazan
    Kıymetli abicim. Biz zor şartlarda büyüdük. Öyle makaralı oltayı falan tanıyalı fazla olmadı. Alabalığı nerde bulalım. Bu öyle bi hastalıkki. Belkide hastalıklar içinde faydalı olanı diyebilirim. Şu sıralar baya bi alabalık yeri tespiti yaptım ama malesef ağcılar talan etmişler. Özelden size yerlerinide söylerdim ama mesajlarınız dolu. Alabalık şimdilik bize çok uzak. ama sevda işte be abi. çıkmıyo akıldan. Şu sudak işini bi halledeyim edirnede. sonra alabalığa bakıcaz.

Büyük ustaya sevgi ve selamlarımla.

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Cengiz

Trakyanın hemen her deresini bilirim.Bunların nerdeyse hepsindede avlanmışlığım vardır.Hatta bugün gitsem,artık balığı kalmadsığı sanılan bu yerlerde muhakkak balık bulurum.

Özel mesaj kontenjanımı boşaltmış olsamda maalesef bu aralar yasaklıyım.

Sevgiler

11. ahmeticus

ahmeticus ahmet

Gökalayı ilk görenlerden ilk alabalık ciftliği kurma teşebbüsünde olanlardanda biriyim.İstenirse belgelerini ortaya koyabilirim.Gökala konsu yetiştiriciliğini yerinde öğrenebilmek icin,otostopla Avrupayıda dolaştım.Şİmdilerde bıraktığım o yerlerde 3 adet alabalık ciftliği vardır.İsteyen giderse sorar ve öğrenirde.Bahsettiğim bölge Trakyanın Saray Kazasının Aksicim Köyüdür.Eski muhtarı Mustafa Aydın beraberce bu işe kalktığım kişidir.

demişsin..Canım Ağabeyciğim.

Hey gidi günler. Mustafa bizlere çocukluğumuzda show yapar ve uzağa koyduğu çay bardağına mepps atışı yapardı. Benim bildiğim bu bölgelerin en iyi mepps atıcısı idi...Bizler de ondan çok şey aldık tabii..

VE ÇOK ALABALIK TUTTU....AMA ÇOK..ÇOK FAZLA..

(Senin konunu bu mevzuya hiç karıştırmıyorum)

Kimse bilmez ve düşünmez. Mustafa şu anda ne durumdadır diye..???

Mustafa İstanbul'da, son derece aciz ve bakıma muhtaç bir halde emanetin alınmasını bekliyor. Kızı lütfederse bir bardak su veriyor ve bakıyor. Bildiğim kadarı ile seninle akrandır. Sen ayaktasın. O yatıyor.

Ben hep düşünürüm. Yetkimiz ve hakkımız nereye kadardır. 2/2 sirkülere mi, yoksa vicdani sirkülere mi daha çok uymak gerekir diye..
    Balık azalan bir derede, yasa izin verdi diye 3 tane tutulmalımıdır.??

Mustafa kalbini hiç dinlemedi..
    Denetim falan yoktu o zamanlar. Ormanda sadece kendisi vardı..

Aynı bizler gibi..Tek başına..Kalbi ve kendisi..

Herkes yaptığının bedelini ödeyecek..Bunu çok iyi bilmek gerek..

Allah sana hayırlı ömür versin. Sevgiler benden sana..

12. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Ahmet

Dünyanın ne kadar küçük olduğunu,işte bu içimi burkan yazının sonucunda tekrar anladım.

Nostaljikanılarıma daldırdın beni.

O halde oku bakalım olay nasıl gelişmiş.

Sene 1971.İlk balık kitabı yazarlarından rahmetli büyüğüm İbrahim Bilge önderliğinde Yene suyuna alabalık avına gittik.

Rahmetli 65 ben ise 23 yaşlarındayım.Zıpkın gibiyim,Doğu Anadolunun çoğu deresini arşınlamışım,yüzlerce trofe ala dağarcığımda yer almış.

Tam 3 kere Tunceli Erzincan arası dağlara gitmiş,şimdilerde teroristlerin yuvalandığı bu yerlerde her seferinde 10-15 güğn arası kalmışımdoyasıya avlanmışım.

Günde 100'ün üstünde alabalık yakaladığım günler olmuş.
    Büyük oranda salmışım kimini oralarda tek önemli besin kaynağımız olarak tüketmişiz.

Salarken dişilerini çoğu kere bilebilmiş,büyüklükleri ne olursa olsun salmışım.

O zamanlarda Yene suyuna, helede oradan Aksicim köyüne yol falan yoktu.

Bir öküz arabasına(Kağnı)nevale yüklenir,o bağıraraktan ilerlerken,rahmetli diğer arkadaşlarını pas geçerek özellikle beni yanına alır,hemen herkesten önce Yeneye varılır başlardık atçeğe.

Bayağı çok balık tutardıkta ,bu durum beni atçek tekniği haricinde beni pek teselli edemezdi.

Öyle ya Doğu Anadoluda 35 cm'nin altında balık yoktuki o zamanlar,Vardılarda korkudan oltayamı sararlardı,kovukların içinde geceyi beklerlerdi.

Tuttuklarımızın çoğu 50 cm'nin üstünde olurdu.Oysa Yenede ortalama 25Cm falandı.

İşte günlerden birgün dere aşağılarından genç irisi birisi göründü.Elinde bir dizi alabalık,diğerinde uzunca bir fındık dalı,az misina ve bir kanca.

Uzun bacakları ve kolları derede istediği gibi yürümesine yararken bir taraftanda vaad eden bir gölcüğün her cm.karesine,hemen dere kenarından otların üzerinden,bir hamlede yakalıyıverdiği yeşil,kanatsız tombul kıçlı çekirgelerini indirebilmesini sağlardı.

İndirdiği her yerden illaki bir alayı çıkarır,dizisine katardı.

Mustafa Aydınla böylece tanıştık.

Gelişlerimde artık onun evinde kalır oldum.Yer döşeğinde yanyana serilir yatardık.

Kışın doyasıya çullukta avlardık.Zaten kar basınca İstanbula dönememezdim bile.

Otostopla Avrupayı alabalık uğruna dolaşırken aldığım alabalık yan çantamı ve kamış makaramı çok beğenir ve illaki artık meppsle atçek avına geçmek isterdi.

Birgün sıyırdım çantamı,içindekilerle birlikte,kamışımıda makaramıda veriverdim kendisine.

Biriki atış tekniği gösterdim.Sonuç;elbette bu alabalık sihirbazı beni yakın zamanda solladı ve bu işin bir numaralı avcısı olup çıktı.

Allah acil şifalar versin.

O zamanlar Kazan dere kıyısındaki 19 dönüm arazisini bana satmıştı.
    Olaylar istediğim gibi gelişmedi.
    Köylünün eline para teslim edilmemesi gereğini o zaman öğrendim.

Ne yazıkki sermayeyi kediye yüklemiş oldum,küstüm bir halta yaramayacağını sandığım tapum elimde oraları terk ettim.

Tam 27 sene sonra buldu beni Mustafa.Çoktan unuttuğum arazimi ve oraları hatırlattı,arazisini geri almak istediğini söyledi.Nedenini sormadım bile.

Hemen orada Notere gittik saydı elime 13.000 DM geri verdim arazisini.

Şimdilerde orada koca bir baraj var.Hem içinde Gökalalar,Perch,yayında var.hatta Turnada var.
    Ama ne ben nede Mustafa yokuz artık.

İŞte böyle Ahmet.

Mustafa benden sanırım 3 yaş küçüktü.

Dediğin gibi birgün elbet yaradan canlarına kıydığımız onca balığın hesabını bendende soracak.

Sanırım O günler pekde uzakta değil.

Sevgimle kal

13. ahmeticus

ahmeticus ahmet

Canım Ağabeyim.

Ben bu konuyu zaten biliyordum ve yazımda açmadığımı belirtmiştim. O günleri ben de yaşadım. O dediğin derelerin her karışını, her taşını, her kökünün altındaki boşluğu bilirim.

Ama o günler çok geride kaldı. Söz konusu köy, tüm topraklarını istimlak sonucu kaybetti. Şimdi en iyi durumda olan orman işçiliği yapıyor. Ya da göç etti.

Mustafa benim de çok yakın tanıdığımdır. Çok avlandık birlikte. Hatta aramızda örtülü bir rekabet dahi vardı.
    Lakin onda anlaşılmaz bir hırs vardı. Bizler de başta çok tutmak isterdik. Hep tuttuk. Devamlı tuttuk. İnsanın yapısı gereği, doyuma veya tatmin noktasına ulaştık. O hiç ulaşmadı o noktaya. Son anına kadar hep aşırıya yöneldi. Uzun bir zaman önce yollarımız ayrıldı bu sebeple.

Bahsettiğim bedel bu konu ile ilgili olan bedellerdir. Bizler başkaları gibi jandarma polis bölgelerinde dolaşmayız. Bizim av yerlerimizde insan bulunmaz. Oralara insanlar gelemez.

Ve hesap saati geldiğinde... sadece kendin ile başbaşasındır. Ne zordur o anlar.. Yalan söylemek istersin. Kandıramazsın ki kendini..Yoktur kaçacak delik..Kafana vura vura gerçek önüne gelir.

Bilirsin ödeyeceğin o çok ağır bedeli..Sirküler...Cezalar..Ne kadar hafif kalır bu gibi konularda. İçine kara bir leke gibi oturur o anlar. Temizleyemezsin bir türlü lanet olası hatalarının kalıntılarını..

Pişmanlık, tüm şiddeti, tüm acısı ile sarar bedenini..Dünyada hiç bir menfaatin bu ağır yükün altına girmeye değmeyeceğini düşünürsün. Gerçek pişmanlıktır içindeki..
    Kimse anlayamaz duygularını ama senin yolun artık bellidir. Kimseye hesap vermen de gerekmez. Bilirsin ve görürsün kendindeki farklı gelişmeyi.

İnsan olanı doğru olana yöneltmek için sirküler ve kanunlar yazılmasına dahi hayret edersin. Oradaki cezaları anlayamazsın.

Sonra....
    Forumdan biri sorar sana...
    Kaç balık tuttunuz.? Kaç kişi gittiniz.?

Şöyle bir duraklar, acı acı gülümser ve ekranı kapatıp çıkarsın.

Ellerinden öpüyor ve çıkıyorum..

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Ne güzel yazmışsın sevgili Ahmet,beni duygulandırdın

Gözlerinden öpüyorum,buralara beklerim

Sevgimle kal

15. ahmeticus

ahmeticus ahmet

Benim yazdığım her şey hakikidir. Yaşanarak elde edilen deneyimlerdir. Tabii ki en iyi olarak da, yaşayarak deneyim kazananlar anlar. Senine aynı dili konuşuruz hep..

İçten ve samimi davetine çok teşekkür ederim Ağabeyciğim. Alabalık sezonunu kapatır kapatmaz oradayım kısmetse.

Yengeme ve sana sevgiler, selamlar..

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Bekleyeceğim sevgili Ahmet.Hem buradada alabalık dereleri var.Kimbilir onlarıda yoklamak imkanı olur.

Sevgimle kal

17. Riz3Li

Riz3Li Engin

Favori Kamış:
    effe 4204
    Favori Makine:
    Okuma cp 65
    En İyi Avı:
    Kırmızı puLLu Alabalık 800 gr
    Vedat abi yazılarını büyük bi merakla okudum eline diline sağlık abi hayran kalmamak elde değil. Bende rizede sürekli amatör olarak alabalık avına çıkardım o günlere geri döndüm. İçimdeki bu alabalık sevdası iyice ateşlendi. malum hayat şartları nedeniyle 7 8 yıldır istanbuldayım ve istarvitle sarıkanatla anca teselli buluyoruz. Yazılarını okuduktan sonra civar illerden birine günü birlik alabalık avına gitmeyi kafama koydum. Önemli olan balık tutmak flan değil o oltayı suya atmak belime kadar ıslanmak derede avlanmak ayrı bi aşk abi seninde çok iyi bildiğin gibi anlatılmaz yaşanır. Senden tek ricam abi istanbul anadolu yakasından en yakın olarak hangi bolgeye yada hangi dereye yakala resmini çek bırak yapmak süretiyle ava gidebilirim ? Bursada bi kaç yer buldum ama yinede bir bilene danışmadan yola çıkmak istemiyorum. Bana bu konuda bi kaç tavsiye verirsen sana söz çok güzel video ve resimlerle geri döneceğimden emin olabilirsin. saygılar.

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Engin

İstanbulun Anadolu yakasında en yakın alabalık dereleri Sapanca gölünün güneyinde kalan yüksek dağlardan göle ulaşan ve üzerlerinde birkaç alabalık ciftliği bulunan Maşukiye ve yaınlarııdır.Oraları yice öğrenirsen birçok katedebilecek dere bulabilirsin.

Ancak bunların hiçbirisi senin Rize derelerini tutmaz bunu bilesin.

Trakya taraflarındada birçok ala deresi vardır.

Bunların çoğunda sadece çok usta avcının 5,6 alabalık yakalayabileceği,sıradan bir avcının pek birşey tutamayacağı derelerdir.

Sevgiler

19. Riz3Li

Riz3Li Engin

Favori Kamış:
    effe 4204
    Favori Makine:
    Okuma cp 65
    En İyi Avı:
    Kırmızı puLLu Alabalık 800 gr
    Abi tavsiyelerin için çok teşekkür ediyorum. Söylediğin yerleri iyice araştırıp temmuz ayında gitmeyi planlıyorum. Alabalık avcılığım hiç fena değil eminim bi kaçtane yakalayabilirim sizlerlede resinmelirini paylaşırım. Tekrar teşekkürler .

20. PoLiSeLCuK

PoLiSeLCuK Selçuk

Vedat Abicim merhabalar. Ben forumda yeni üyeyim ve şu günlerde balıkçılığa haddinden fazla merak saldım :) Bulunduğum şehirde deniz olmadığı için akarsu ve gölette avlanmayı düşünüyorum (Alabalık & Sazan) Siz değerli üstattan birkaç bilgi ve öneri almak istiyorum. Tatlı suda (Özellikle Alabalık) avlanmak için nasıl bir sisteme ihtiyacım var? Ben kendimce bir sistem oluşturdum ve sizin de değerli bilgilerinizi almak istiyorum. Sistem dediğim de öyle çok teferruatlı sistem değil sadece kamış ve makine hakkında bilgi istiyorum. Kamış seçiminde parçalı kamışların taşıma sıkıntısından dolayı Teleskopik kamış tercih ettim. Eğer bu tercihlerim olumlu ise bunlar için gerekli diğer malzemeleri (Misina, Kaşık, Yem vs.) toplamam için yardımlarınızı bekliyorum.

Tercih 1: DAIWA MİNİ SWİNG KAMIŞ 210CM 1-10GR (Bu kamış teleskopik, 210 Cm boyunda ve 1-15 gr atarı var.)
    Tercih 2: Relix İnnova 100 Baitcasting Makina

Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Tüm balıkçı arkadaşlara RASTGELSİN...