ADB (amatör denizci belgesi) BAŞVURU VE SINAVI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Konu, 'Genel Konular' kısmında cenkgul1976 tarafından paylaşıldı.

1. telvin

telvin serkan

arkadaslar öncelikle selamlar... bende sinava bu yaz girecegim,yurtdisindayim ve türkiye de bulunan ailemden bugün kitabi siparis ettim, vakit kaybetmemek icin ve biraz da sabirsiz oldugum icin :) iki günden beri, internet üzerinden denizcilik terimlerini ezberlemeye basladim, fakat oldukca fazla ezberlenmesi gereken terim var, kitap elimde olmadigi icinde karsilastirma sansim henüz yok... ögrenmek istedigim acaba kitapta da bu kadar fazla ezberlenmesi gereken terim var mi? benim calismaya basladigim internet sayfasi denizce.com... eger vakti olan arkadaslar varsa fikir verebilirler mi bana?

2. telvin

telvin serkan

3. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    öncelikle sınavı federasyon düzenlediği için kesinlikle federasyonun yayınladığı kitabı alın harfiyen aynısı çıkıyor !!!! terim konusuna gelince evet birhayli terim var ilk günlerde hiç duymadığınız terimler olduğu için oldukca zorlanıcaksınız fakat yılmayıp tekrar ederseniz ezberlersiniz . Sitelerde bulacağınız sorularda verilen cevapların bir kısmında oldukca yanlış cevaplar verildiğini sakın unutmayın bu yüzden sitelerden indirdiğiniz soruların cevaplarını federasyonun yayınladığı kitapcıktan bularak mutlaka karşılastırın ben aşşayukarı 500 soru indirip onların çıktısını alarak calısmıstım ve cevapları kitapcıktan okuyarak buldum oldukca faydalı oldu tek derdim haritalardı kaldı ki haritaları yapabilen tekbir adam goremedım sınavda o yuzden kendime b ve c şıklarını seçip o 7 soruya 3 tanesıne c 2 tanesıne b işaretledim :) ve 2 tanesı tuttu hihi 80 alıp gecdim zaten asla boş bırakmayın yanlıs dogruyu götürmüyor 30 dk da soruları bitirdim sınav gercekten biraz çalışan için oldukca kolay . ADF nin kendi sitesinde çalışma soruları var 100 tane enaz 15-20 tanesi zaten çıkıyor geri kalan sorular da diğer kaynaklardan elde ettiğim sorulardan geldi sizede bunu yapmanızı tavsiye ederim kolay gelsin ... bu arada ufak bir dip not düşeyim sınavda zorlananlara yardımcı oluyorlar ;) benim ihtiyacım olmadı ama olursa diye aklınızın bir köşesinde dursun istedim ..... ( biraz çalışırsanız kazanamama şansınız yok ) :thumb:

4. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    hatırladığım birkaç soruyu aşşağıya yazdım
    1- vira nın anlamı 2- liman giriş çıkışlarındaki kırmızı ve yeşil renkli şamandıraların anlamı 3-kalp masajı nasıl yapılır 4-kırıklara nasıl müdahale edilir 5- verilen şema üzerinde omurga yı bulma 6- kuzey yarım kürede sırtımızı rüzgara verdiğimizde sol kolumuzun nereyi gösterdiği 7- poyraz rüzgarının derecesi 8- agantanın anlamı 9-çizilen bir şema üzerinde sitine yi gösterme 9-teknelerin kaç volt ile çalıştığı 10- tekne tesisatının nasıl olması gerektiği 11-1 mil kaç metre 12- 1 kw kaç hp güce eşittir 13- verilen şamandıra resminde neresinden geçileceği sorulmuş ( kuzey güney doğu batı gibi ) 14- verilen baska bir samandıra resminde ise geçişe ellverişlilik durumu sorulmuş ( yakınından ve üzerinden geçilecek, üzerinden veya yakınından geçilmiyecek gibi ) 15- teknede akü nasıl şarj edilir 16- 12 v luk bir akü hangi aralıklarda çalışır 17 - günlük tüketim miktarı verilen bir akünün en fazla kaç ampere kadar kullanılabileceği 18 -5 metresi zincir olan bir çapa halatı için kaç kat kaloma verilmesi gerektiği 19- tamamı ip olarak kullanılan bir çapa halatına kaç kat kaloma verileceği 20- fenerlerle ilgili bir soru mutlaka geliyor örneğin Fl(3)W10s15m6M deyip bunun anlamını soruyorlar ( tamamen benim uydurduğum bir fenerdir örnek olması için ) 21-hipotermi nedir 22-hipotermiye maruz kalan bir kişiye nasıl bir tedavi uygulanır 23- rüzgar nasıl oluşur 24-toka nın ne olduğu 25-armanın ne olduğu 26 -yangına yangın sönürücüyle nasıl müdahale edilmesi gerektiği 27-yangın battaniyesinin kullanılmasındaki neden nedir 28- kuru kimyevi bir yangın tüpü ile hangi tip yangına müdahale edileceği 29- derinliğin nasıl öçüldüğü 30-hızın ve katedilen yolun nasıl ölçüldüğü 31- yüzeysel kanamalı bir hastaya nasıl bir tedavi uygulanacağı 32- iç kanama geçiren bir hastaya nasıl bir tedavi uygulanacağı 33-göze batan bir cisme nasıl müdahale edileceği 34-teknelerin motorlarının tornistandaki çark etkisiyle ilgili bir soru ( örneğin ileri seyirde sağa bir pervanenin tornistanda kıçının nereye kayacağı 35- denize düşen bir adamı kurtarmak için hangi dönüş yapılır 36- vardevella nedir 37-puntel nedir 38- bir teknede halatlar nereye volta edilir 39-draft nedir 40- pupa-pruva hattı ile kemere hattı kaç derecelik acı yapar 41- bir teknenin bordası neresidir 42- sancak bağı aşşağıdakilerden hangisidir 43- plastik ve cam şişeleri denizde kaç milde atabiliriz 44-arıtılmış pis suları kaç milde ve nekadar hızda suya atabiliriz 45-teknenizi karaya oturtacaksanız süratiniz nekadar olmalı 46- resimde verilen teknenin ileri geri hareketini engellemek için iskeleye nasıl bağlanması gerektiği 47 karaya oturmuş bir teknenin gündüz nasıl bir işaret kullanması gerektiği 48 dümen dinlemeyen bir teknenin nasıl gündüz nasıl bir işaret kullanması gerektiği ( gece nasıl bir fener göstermesi gerektiği ) 49- aşşağıdaki resimlerdeki teknelerin hangisi diğerine yol verir ( geçiş üstünlüğü ) 50-5 kuvvetindeki rüzgar kaç nat dır 51- 7 adet harita sorusu :)

benim hatırlayabildiğim bazı sorular bunlar (bana ve aynı sınava giren diğer arkadaşlara çıkan sorular ) sizlere umarım yardımı olur enazından sorular hakkında bir fikriniz olur kolay gelsin ve bol şans

5. xtrarichh

xtrarichh ALKAN

arkadaslar girmeden once buralari okumustum;) kimse cekinmesin simav cok basit bence kitabada gerek yok, imternetten ADB Ornek test yazarsaniz e-denizcilik te denem sinavlari var ucretsiz burdaki sorulara goz atin cok rahat gecersiniz. ben sinava girerken br abimizle tanistim ne kitap me internet calismadim sancak iskele okadar biliyorum dedi adam 62 ile gecti mantik ile cevaplamis:) abartilcak birsey yok rahat olun. gemi yonlerini, liman smaandiralarini, halatlari bilin yeter birse poyraz, karayel ruzgarlar yeter:)

6. cedric35

cedric35 İSMAİL BAL

Favori Kamış:
    zıpkın
    merhabalar

şu an geçerli olan (2015) sistem nasıl bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi? tam 10 HP lik motoru olan bir tekne almak istiyorum 2. el liman kayıtları falan mevcut. 10 HP için ADB gerekli mi?

7. denizcisin

denizcisin deniz

amatör denizci soru kitabı-adb soru

Amatör denizcilik soru bankası...Amatör denizcilik sınavına hazırlık için 400 soru ve denizcilik terimleri içermektedir.
    Bu kitap denizlere çıkmaya hazırlanan amatör denizcilerimizin sınavları başarı ile tamamlamalarına yardımcı olmak için rehber olarak hazırlanmıştır.7/24 sipariş verebilirsiniz.
    http://denizcisin.com/index.php/goss-soru-kitabi/

Ekli Dosyalar:

8. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    9.9'dur o. Eğer öyleyse gerek yok. 9.9'un üzerindeki her motor için ADB zorunludur. Ben şuan 9,9hp Lombardin kullanıyorum, Pazar günü Sahil Güvenlik ziyaret etti. Önce belge istedi. Sonra Komutanım 9.9 için belge zorunluluğumuz yok dedim. Tamam haklsınız dedi.

9. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık