Adams Fly Yapımı

Konu, 'Fly Fishing, Uçurma Balıkçılığı' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    ADAMS FLY Yapımı

Bölüm -1

Malzeme:

İğne: 12 - 16 arası standart dry fly iğnesi
    Montaj ipi: Siyah
    Kanat: Horoz göğüs tüyü
    Kuyruk: Geyik sırt kılları
    Gövde: Kaz, kartal, akbaba, doğan veya hindi kanat teleği dalcıkları (Kaz kanadını tercih ederim)
    Saçak: Grizzly Horoz yaka tüyü

1.Adım:
    Kuru sinek yapımında kullanılan, yani su yüzeyinde durabilmesini sağlamak için olabildiğince hafif bir yapıda olan standart dry fly iğnenizi fazla sıkıştırmadan, ona zarar vermeyecek bir şekilde iğne tutucusuna sıkıştırın.
    Kullanılacak malzemenin iğne üzerine sabitlenmesini sağlamak için ince floş ip (ipek ip) kullanmanız gerekecektir. İpek veya yerine edindiğiniz diğer maddelerden üretilmiş ipin özellikle suyu tutmayacak, en az ağırlık verecek bir dokuda ve sağlam olması önemlidir. İpinizi makara tutucusunun kol aralıklarına uygun büyüklükte bir makaraya saralım. İpi, ip çekme aparatı ile aparatın ucu içerisinden geçirerek kullanıma hazır hale getirelim.

Montaj ipinizi taktığınız makara tutucusu makaranızı kavramalı, az bir çekiş gücü ile ipin sağılmasına imkan vermeli, ama kendi ağırlığı ile de boşalmamalıdır. Bu sayede sarım işini ve makara tutucusunu elinizden bıraktığınızda hem ağrılığı ile ipi gerecek, hem de hep elinizin altında ve bıraktığınız yerde sarkar durumda hazır olacaktır.

2. Adım:
    İp ile iğne üzerine yemimizin temeli niteliğinde bir sarım yapalım. Bu temel sarım kullanılacak diğer malzemenin yer değiştirmesini, eksen üzerinde dönmesini, kaymasını engelleyecek bir zemin oluşturacaktır.

İğne sapı üzerine yapılacak olan bu ilk sarımda halka yönünden başlayıp, iğne tutucusuna doğru olacak, daha sonra ise her eklentiyi takiben iğne halkasına doğru devam edeceğiz.
    Yapay böceğimizin tüm bölümlerini bu temel sarımdan sonra ve kuyruktan baş kısma, yani iğnenin halkasına doğru ilerleyerek yapacağız. Ben mümkün olduğunca başladığım montaj ipi ile sonuna kadar devam etmeyi tercih ediyorum.

Temel sarımı yaparken dikkat edilmesi gereken husus, iğne halkası tarafında saçaklar, kanatlar ve gerektiğinde başın yer alacağı alanı boş bırakmalı ve sarımı iğne damağının hizasında bitirmelisiniz.

3. Adım:
    Bu yemde kuyruk için kullanılacak malzememiz olan mümkün olduğunca ince ancak sert kılları boylarını eşitleyerek iğneye 5-6 tur ip sararak sabitleyelim.
    İğne halkası tarafında kalan fazlalığı makasımız ile keselim.

Unutmayalım ki, kuyruk veya diğer uzuvlar oluşturulacak yemin doğalının yapısına, rengine uygun ve benzer oranda olmalıdır. Bizim için detay gibi görünen bazı vücut bölümleri alanın yemi tanımlaması ve kanması için önemli ayrıntılardır.

4. Adım:
    Bu örnekte gövde yapısını oluşturmak için kullanacağımız malzememizi kaz, kartal, akbaba veya doğan gibi yırtıcıların dalcıkları mümkün olduğunca uzun kanat tüylerinden elde edeceğiz. Olmadı hindi kanat tüyünü de kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kanat teleğinin ekseninden 5-6 dalcığı gövdesinden makas ile kesip ayırarak alalım.

İğne tutucusu yönünden iğneye 3-4 tur ip ile sararak tüy dalcıklarını sabitleyip, montaj ipimizle geniş aralıklı sarımlar yaparak, iğne halkasına kadar ilerleyelim.
    Makara tutucusunu elimizden bırakalım. Dip kısmından iğneye sabitlenmiş dalcıkları uç kısmından tüy tutucusuna kıstırarak veya elimiz ile tutarak iğne halkasına doğru saralım. Halka tarafına gelindiğinde saçak, kanat ve baş için ayırdığımız boşluğu unutmadan, burada bıraktığımız makara tutucusundaki montaj ipimiz ile dalcıkları iğneye sabitleyelim.

Artan dalcıkları makasımız ile keselim.

5. Adım:
    Sıra böceğimizin kanatlarının oluşturulması ve gövdeye montajına geldi.
    Kanatları şekillendirmek, arzu edilen forma getirmek için ben aşağıda resmini gördüğünüz yakma maşalarını tenekeden keserek, kendim yaptım.
    Bu maşaları çeşitli kanatlar yapabilmek için imal edilmiş olarak diğer aparatlar gibi dışarıdan da temin edebilirsiniz.

Küçük kuşların, örneğin sığırcık, bıldırcın gibi kuşların kanat ve kuyruk tüylerini, sülünün sırt tüylerini, horoz göğüs tüylerini veya ekseni fazla sert olmayan, yapacağımız yemin aslına uygun renkte olan herhangi bir tüyün ekseni tam ortada kalmak kaydıyla yakma maşasına sıkıştıralım.

Maşanın ucundan itibaren fazlasını makas ile keselim. Kanatçık formunda olan maşa ucunun dışında kalan kısımları düzenli bir şekilde yok etmek, traşlamak için çakmak ateşi ile yakalım.

Elimizle istediğiniz boyuta gelinceye kadar tüy köküne yakın olan dalcıkların alt kısımda olanlarını kopararak kanadı hazırlayıp kanatlara son şeklini verelim.

Hazırlayan: Tarık ERSAL
    Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=226

.

2. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Bölüm - 2

6. Adım:
    Kanat açılarını gözeterek her iki kanadı da gövdeye (aslına uygun bölgeye) makara tutucudaki montaj ipi aracılığı ile, her adımdaki gibi mümkün olduğunca az ip kullanarak sabitleyelim.
    Kanatlatın dibinde kalan fazlasını makasımız ile keselim.

Kanatları aslına uygun bir açı ile sabitleyelim.

7. Adım:
    Saçakların yani taşıyıcı ayakların oluşturulması aşamasına geldik. Dry Fly yapımında saçakları elde etmek çoğunlukla horoz yaka tüylerini kullanmakla mümkündür. Benim böcek bağlarken bulmakta en zorlandığım malzeme bu tüylerdir.

Şimdi diyeceksiniz ki, Türkiye'de horoz yok mu?
    Evet, horozu bol bir memlekette yaşıyoruz. :Br
    Ama her horoz yaka tüyünden uygun bir saçak olmuyor ne yazık ki.

Uygun saçaklar elde etmek için yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi dibinden ucuna kadar hemen hemen aynı kalınlıkta uzanan kamçıvari tüylerden elde edilmesi gerekiyor. Yani bu tüyün kökten uca kadar aynı formda devam etmesi, sarımda farklı boyda saçaklar ortaya çıkartmaması gerekiyor.

Bir diğer özellik ise, saçakları elde edeceğiniz tüyün dalcıkları (biotları) kullandığınız iğnenin boyunun yarısı uzunlukta olması gerekiyor.

Veya diğer bir ifade ile saçaklarımızı oluşturacak olan horoz yaka tüyünün dalcıklarını geri yöne çekerek, eksene dik bir hale getirdiğimizde, iki taraftaki dalcıkların açık haldeyken toplam boyu kullanacağımız iğnenin boyunu geçmemelidir.

Ve ideal saçak dalcıkları mümkün olduğunca sert olmalıdır.
    Aşağıdaki resimde verildiği gibi tüy eksenine dik hale getirdiğiniz açık dalcıkları iki parmağınız arasına sıkıştırıp, tüyü taşırken dalcıklar kapanmadıysa ve tüy parmaklarınız arasından düşmediyse anlayabilir, uygunluğunu test etmiş olursunuz.

Tüyün dip, yani kök kısmından floş ipimiz ile iki üç tur sararak gövde üzerine sabitleyelim ve makarayı iğne halkasına kadar getirip sarkar durumda bırakalım.
    Sabitlenmiş tüyün uç kısmından tüy tutucu veya eliniz ile tutarak, kanatların ve daha önce sarılmış saçakların üzerine basıp şeklinin bozulmasına neden olmamaya dikkat ederek iğne halkasına doğru saralım.Bu sarımın kaç kez olması gerektiğine kendiniz karar vereceksiniz. 12 -16 nr. arası iğnelerde bence 6-7 kezden fazla olmamalıdır.
    Uygun bir saçak oluştuğunda montaj ipimiz aracılığı ile iki tur sararak gövdeye sabitleyelim.

Bir çok böcek bağlayanın yaptığının tersine, ben 14 ile 18 numara arası iğnelerde ağırlık artırıcı bir unsur olarak gördüğüm için yüzen böceklerde baş kısmını yapmıyorum.
    8. adımda tarif etmeye çalışacağım, yemin yapımında kullanılan son düğüm zaten bu boyda bir iğne üzerinde bir baş görünümü veriyor.

8. Adım:
    Bu aşamada saçakların (taşıyıcı tüyün kollarının) düğümün önüne geçmesini engellemek için bir tükenmez kalem dış gövdesi ile iğnenin halka kısmından iterek saçakların sarımın önüne geçmesini ve ezilmesini önleyerek ipinizi 2-3 tur sarmanızı öneririm.
    Sonrasında saçakları oluşturduğumuz tüyün fazlasını keselim.

9. Adım:
    Geldik son adıma.
    Son adım düğümümüz olacak. Bunun için FLY YAPIMINDA DÜĞÜM başlığı altında iki ayrı video ile aktarmaya çalıştığım düğümü atmamız gerekecek.

Fly Yapımında Düğüm videolarını görüntülemek için http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39944 tıklayınız.

Bu düğümü ister resimde görünen düğüm atma aparatı ile, ister bir tükenmez kalem gövdesi yardımı ile veya bazı ustaların yaptığı gibi sadece parmaklarınızı kullanarak atabilirsiniz.
    Sonuçta üç ya da dört kez ipin iç içe geçirilmesi ile atılmış kementler dizisi şeklinde bir düğüm oluşturmanız gerekiyor.
    Ben bir çok sinek bağlayıcının yaptığı gibi Japon yapıştırıcı veya diğer yapıştırıcıları düğüm üzerine uygulamayı ağırlık artırıcı bir unsur olarak görüp, mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum.

Son düğümünüzü sağlamca attıysanız, montaj ipinizi kesin.

Adams Dry Fly ınız kullanıma hazır. Elinize sağlık.

Aşağıda değişik renk ve değişik karın malzemeleri ile yapılmış Adams Dry Flylar görünmektedir.

Yapay böceğinizi suya düştüğü an onu kapmak için kafa kafaya tokuşan alalar görmeniz, fly avından en az benim aldığım kadar zevk almanız, ele geçirdiklerinizin içinden size yetecek kadarını ve kanuni limitlere uygun olanları alıkoymanız dileğimle RASTGELSİN.

Hazırlayan: Tarık ERSAL
    Kaynak: http://www.rastgele.org/index.php?mod=menu&t=226

.

3. HTC UZMANI

HTC UZMANI K.emre aşkın

Favori Makine:
    Okuma Tranvantine 65 Tr
    En İyi Avı:
    Aynalı sazan 2.5 kg
    Müthiş tek kelimeyle

4. By_saglik66

By_saglik66 mehmet emin aslan

Abi bunu atçekle mi atıcaksın atçekle atıcaksan ağırlık kullanmak gerekmezmi...