Acemilerin hiç bilmediği terimler

Konu, 'Genel Konular' kısmında amateur01 tarafından paylaşıldı.

1. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    linkle degil, tanimla aciklayayim:
    rapala: nasil ki bir marka bir urunle ozdeslesir, yani nasil ki kagit mendilin ortak ismi selpak'tir, avci baliklari cezbetmek icin kullanilan, genelde balsa agaci, plastik, akrilik, polyester gibi malzemelerden uretilen, balik formunda, sudaki hareketiyle yarali, yavru bir baligi, yani predator baliklar icin guzel bir yemegi taklit eden sahte yemlerin ortak ismi, bu alandaki en eski ve en unlu markanin adi olan rapala'dir.
    rapala, aslen finlanda menseili bir sahte yem markasi ve 1939'da bu firmayi kuran kisinin ismidir(Lauri Rapala).

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Haziran 2007
  2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Surf kamışlarının özellikleri
    Kıyıdan avlanılan bazı durumlarda takımınızı mümkün oldukça uzağa atmanız gerekebilir gerek avlandığınız balığın bulunduğu bölgenin kıyıdan uzaklığı gerekse kıyıya yakın bölgenin elverişsiz zemini veya ülkemizde boğazdaki gibi akıntının fazla olduğu ve dibe inebilmek için ağır kurşun kullanmanızı gerektiren ortamlarda.. Surf kamışlar uzun atım için özel olarak üretilmiş, oldukça dayanıklı, sürtünmenin azalması için halka sayısı düşük tutulmuş, 350 cm ile 500 cm arasında, az parçalı, uzun sap ve yüksek atar karakteristiklerini taşımaktadır. Karbondan, karışık karbondan ve fiberden üretilmiş çeşitleri bulunuyor. Bir diğer ayırıcı özelliği de ilk halka ile makine yatağının arasındaki mesafenin fazla olması. Ayrıca bazı modellerde halkaların normal kamışlara oranla ekstra sargı desteği ile sağlamlaştırılmış olduğu görülmektedir.

Söz konusu uzun atım olunca kavramanın maksimum olması için sap kısmının uzun olması da atışı kolaylaştırmaktadır. Uzun sapın handikabı ise kapalı halinin de uzun olması ve taşıma zorluğudur.

Uzun atım için yalızca surf kamış yeterli olmayacaktır. Misinanın kafadan daha rahat ayrılmasını sağlayacak özel surf makinede vazgeçilmez bir eleman olacaktır.

Atış mesafesinin uzunluğunu, kamışın sahip olduğu özelliklerin yanı sıra kullanılan makinanın da bir takım özellikler taşımasını gerektirmektedir. Misinanızın makineden ayrılırken ve ayrıldıktan sonra, hızını kesecek olan sürtünmenin minimum olması atış performansınızı artırır.

alıntıdır

3. lostindreams

lostindreams

Favori Kamış:
    olta-zıpkın
    En İyi Avı:
    tayland(koh phangan adası) cam göz köpek balığı
    tatlı su da rapala kullanmışlıgım var ve gayet başarılı ama kamış ve makina seçimini de ona göre yapman gerekli,lakin 3.50 den yukarrı kamışlar ve 65 lik makina ile pek bi zor olur kanımca

4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Teleskopik kamış, sadece aynı teleskop gibi parçaları iç içe giren kamış demektir. Bunun dışında teknik bir özelliği yoktur.
    Spin kamış, sahte yem at çek yapmak için tasarlanmış genelde 2metre ile 3 metre arası uzunluklarda çok ince olan kamışlardır.

Surf kamış genelde uzun mesafeli atışlar yapmak için tasarlanmış 3.50 metre ile 5-6 metreye kadar olan kamışlarıdr ideal boyları 3.90 - 4.20 civarıdır. Ne kadar az halkaya sahip olurlarsa sürtünme o kadar az olacağından atış mesafesi o kadar fazla olur. Surf casting olarak geçerler. Amaç uzağa atabilmektir. Dünya rekoru 278 metredir.

5. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Junior Member , Cunyır Membır , yeni üye,

Member, Membır, 50. Mesajını da yazmış olup her gün siteye girme hastalığına yavaş yavaş yakalanan bu arada acaba ne zaman senyor olurum diye düşünen üye.

Senior Member, senyor membır, 100. mesajını da geri de bırakıp artık yeni gelenlere şöyle biraz havadan havadan bakan üyelerdir. bunların çoğu çok konuşur. konuşur da konuşur, konuşur da konuşur, konuşur da konuşur....

Moderator, Moderatör, kısaca Mod deriz. Bu arkadaşlar sürekli moda girmiş halde elinde sopayla beklerler (ya da merdane) . yanlış anlamayın sopa ile işaret etmek, göstermek daha kolay oluyor.

Admin(-istarator), admin ya da edmin, Reis-i forum, ağa, paşa, büyük insan. Canı sıkılınca sitenin şeklini şemalini, rengini değiştirebilecek, "sıkıldım ben" diyip siteyi kapatabilecek tek kişi.

Guest, (bu nası okunur ya ), en aklı başında site ziyaretçisidir. okudukça okur, okudukça okur.

6. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    bildiğim kadarıyla rapaladan daha eski markalar var bunlardan en tanınmış olanı heddon.

Son düzenleme: 11 Mayıs 2007
  7. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    haklisiniz, heddon 1920'lerden beri uretimdeymis.

8. simendifer

simendifer Sennur

Daha önce aynı soruyu ben de yöneltmiştim... Onur'un bahsettiği gibi bir açıklama yapmıştı Murat arkadaşımız... Aşağıda :)

9. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Zamanla site üyeleri mod veya admin olabilirmi:D birde kaç admin ve kaç mod var.:confused: Sayıları sınırlımı:rolleyes:

10. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    eywallah müthiş açıklama.saolasın.cevaplar çok açıklayıcı arkadaşlar.zamanla bu bölümün bilgi hazinesi olacağını düşünüyorum...

Son düzenleme: 11 Mayıs 2007
  11. alicoskun1976

alicoskun1976

Favori Kamış:
    olta takımı
    En İyi Avı:
    sazan 2,5
    Yardim Edin Kafayi Siyiracağiz

:confused: Biz Iş Yernde 4 Arkadaş Düştük Bir Balik Sevdasina Her Hafta Sonu Geceden Yola çikip Diyar Diyar Balik Avlamaya çalişiyoruz çeşme İSkele çeşme Kokar Koyu Ahmetbeyli Urla Gölcük V.b Bir çok Yerde Avlanmaya Gittik Her Seferinde Mağlup Olup Geldik Bize Yer Ve Ve tür iğne Ve Nasil Yem Kullanabilrz Imdat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

12. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    çipuraya odaklanın derim ben.bilgim yok ancak.

13. ercancoban

ercancoban

Favori Kamış:
    makaralı olta göl kamışı
    En İyi Avı:
    çupra 250 gr.
    (amatörötesi) Kerem kardeşim bu konudaki eksiğimi kapatmamda yardımlarına teşekkür ederim. insan yaptığı işi bilerek yaptığında daha fazla zevk alıyor. tekrar teşekkür ederim

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu konu gercek bir sistamatige dayanmadigi icin sanirim cok dagilacak.Aslinda
    bence uyeler bilmediklerini sadece soylesinler. Bilenlerde o kavram uzerine konu acsinlar.Bilenlerinde eksik ve yanildigi alanlar olabilecegi dusunulerek ,o kavramlaragelecek yorumlar bize en genis ve tam bilgiyi verecek, bence guzel bir belge olusacaktir.
    Saygilar.

15. lathander

lathander Levend Turgay

Favori Kamış:
    silikonlu çaparinin hastasıyım
    En İyi Avı:
    bi sürü istarvit
    kafam sakinken tüm mesajları okuyacağım buradaki. Gerçekten yararlı bilgiler var herkes için.

Size bir anımı anlatayım, b.cekmece deniz kenarında gece herhangi bir ışık kaynağını suya tuttunuzmu anında ufak karidesler yığılır ışığa. Ben yine bunları yem amaçlı kepçeyle toplarken bir başka balık tutan abi yaklaştı dediki fazla teken varmı bende ne oldunu bilmeden direk yok abi dedim ama bi yandan adm bakıo ufak kapta benim belki 20-30 tane seçilmiş tekem dolanıo. Sonra ufak karideslere teke dendini duydum geçte olsa utandım yardım etmediğim için abimize :)

16. themad2

themad2 Serdar

vallla abi süper anlatmışsın

Balık tutulacak yerin derinliğine göre 30-40 kulaç misina mantara sarılır,ucuna tutulacak balığın büyüklüğüne göre bir fırdöndü takılır, bundan sonra da bir, bir buçuk kulaç kadar beden konur
    sadece burayı anlayamadım bide burayı çözdümmü balıktan eve gelmem:D

17. orhan yerlikaya

orhan yerlikaya orhan yerlikaya

merhaba arkadaslar ben endüstriyet tasarim ögrencisiyim sisme bot ile ilgili bir projem var ama yeterli bilgim yok kendiliginden sisen botlarla ilgili yada normal botlarla bilgilisi olan arkadaslar benimle paylasabilirmi genel olarak yapimi kullanilan malzemler üretim yöntemleri teknik cizmleri vs..ressam_86@hotmail.com tessekürr ederimmm

18. balikcideniz

balikcideniz Deniz

Teşekkürler bilgiler için gene bir sürü şey öğrendim ayak üstü :D

19. canergkts

canergkts Caner

Eyvallah bilgiler için, elinize sağlık arkadaşlar :D

20. avcıdemir

avcıdemir Demir

Teşekkürler hocam bilgiler için.