6HP Motorların Teknik Özellikleri

Konu, 'Motorlar' kısmında kurbagaprens tarafından paylaşıldı.

1. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    6HP Motor Ama Hangisi?

Belki bilenler vardır, yıllardır Yamaha 4HP ve Önce SeaStar 320 sonrasında Kolibri 265 şişme bot kombinasyonu kullanıyordum. Memnun da sayılırdım. Bu kombinasyonu satıp 10HP Lombardin içten takma 5metrelik bir fiber tekne aldım. Samsun için çok doğru bir tercih yaptığımı da görmüş oldum. Fakat yaz tatilinde bot/motorsuz kalmanın da acısını çektim diyebilirim. 20 günlük tatilden hiç birşey anlamadım. Zira bazıları için tatil yüzmek, güneşlenmek olsa da benim için çupralar, mercanlar, levrekler, karagözler, mırmırlar demekti. Ben de sadece yazlıkta kullanmak üzere tekrar bir kombinasyon oluşturmaya karar verdim. Genel olarak tek kişi veya 2 kişi avlanıyorum. 3 metrelik bir bot almayı planlıyorum. Belki fiber omurgalı veya alüminyum tabanlı. Daha önce Yamaha kullandığım için değişiklik yapmak istiyorum aynı zamanda 6 HP motorlar arasında 1000 tl'ye yakın bir farkı var. Bu farkı botta kullanmayı daha uygun buluyorum. Yada bir römork almak daha iyi olacak. Çünkü doblonun tavanındaki taşıma barlarna bağlıyordum tek başına çıktığımda oraya kaldırmak oldukça güçü oluyordu. Aşağıdaki değerlere göre sizce hangisini almalıyım?

Mercury 6 HP
    Motor Hacmi / Çapı : 123 cc / 59mm x 45mm
    Max Devir : 5000-6000
    Kilowatt: 4,5 Kw
    Dişli Oranı : 2,15: 1

Suziki 6 HP
    Motor Hacmi / Çapı : 138 cc / 62mm x 46mm
    Max Devir : 4750-5750
    Kilowatt: 4,4 Kw
    Dişli Oranı : 1,91: 1

Tohatsu 6 HP
    Kilowatt: 4,4 Kw

Mariner 6 HP
    Kilowatt: 4,5 Kw

Yamaha 6 HP
    Motor Hacmi / Çapı : 139 cc / 62mm x 46mm
    Max Devir : 4500-5500
    Kilowatt: Kw hakkında bilgi bulunamadı
    Dişli Oranı : 2,08: 1

2. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    selam

tercihin sessiz çalışandan yana olmalı...iki şık var...birisi suzuki..diğeride honda...honda daima 4zamanlı motor üretmiştir.....bu açıdan bakınca kişisel tercihim hondadır.....tavsiyemde ikisindan birisidir...tabiikiserviskolaylığı gibinedenleride dikkate almanı tavsiye ederim.....hayırlı olsun....reeling reeling reeling

3. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Cevap için teşekkür ediyorum ama Honda şıklarım arasında bulunmamaktadır. Kalitesini kabul etmiş bulunmakla birlikte bunun 2 sebebi var. 1.cisi Honda'nın 6 hp motoru yok. Ya 5 hp alacağım ya da 8hp. 2.cisi 5 HPmotoru bile yukarıdaki motorlardan 1500-1800 lira gibi farkla satılmakta. Senede sadece 15-20 gün kullanacağım için bu farkı vermeye değer bulmuyorum.

Ayrıca eklemek isterim. Servisle de hiç işim yok, motor ve kuyruk yağ değişimi, impeller değişimi, Karbüratör temizliği gibi bakımlarını kendim de yapabiliyorum. Parça için derseniz sorun olacağını sanmıyorum. Çok çok yurtdışından kendim geçerim siparişini gelmesini beklerim. Türkiyede servisin beni bekleteceği gibi.

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    sevgili Önder,Mercury-tohatsu-mariner ve evinrude marka 6 hp lerin hepsi tohatsu;) en ucuz hangisiyse onu tercih et derim.6 HP yanlış tercih bence,ya 3.5 ya 9.9 tak daha uygun olur.6 hp 28 kilo,3.5 18,9.9 38 kilo.RÖMORK KULLANACAKSAN 9.9 ,ELDE TAŞIYACAKSAN 3.5 tavsiye ederim.
    6 hp hatasını, haziranda bir dostum ''tüm uyarılarıma rağmen'' yaptı,ağustosta 9.9 aldı:) 6 hp uzun şaft çil çil duruyor deposunda,4 aylık 10 saatte mercury. istersen Bi teklik aşşağıya alırız sana;)

5. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Fatih Abi çok teşekkür ederim. Fakat benim bildiğim aynı dediğin motorların sadece kasaları aynı fabrikada üretilmekte motorlar her markanın kendi mühendisliği. Mercury ve Mariner motorlar herşeyi ile aynı motorlar olup sadece kapak renkleri farklı motorlarmış.

Genel olarak tek olacağım için 6hp'nin fazlası ile yeteceğini düşünüyorum. Zira zaten koylarda en uzak gittiğim mesafe google haritalardan ölçtüğüme göre 6-7 km civarı. Yeteceği kanısına şuradan da varıyorum 3.20 ahşap taban bot ve 4 hp Yamaha ile plane kalkabiliyordum. bu demek oluyor ki şimdi alacağım 3.00 ya da 3.20 bot ile 2 kişi bile plane kalkabilirim. Arkadaşınızın motoru iyi teklif olurmuş fakat botta kullanacağım için de kısa şaft ihtiyacım var, uzatmayla falan da uğraşmak istemiyorum. Şimdi 6 hp Suzuki için 3150 nakip ücretsiz kargo fiyat aldım. Büyük ihtimalle Suzuki'yi kaçırmayacağım gibi geliyor. Hem adıma faturalı olur hem de fiyatı iyi oldu diye düşünüyorum. Dediğin gibi 3.5 da yetebilir kullanacağım sistem için ama 4hp'den sonra 1 tık ileri adım atmak istedim. Römork da düşünüyorum ama önce şu bot işini de bir halledeyim. Bu arada aşağıda vereceğim linkte 3.60 bir bot muadili ağırlıkta olduğunu sandığım tekne ile tek kişi 6 HP Mercury ile 14.4 knot yani 26km hıza ulaşıyor. Bence oldukça tatmin edici. İzledikten sonra düşünceni öğrenmek isterim.

[youtube]afl86_d7PQA[/youtube]

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili ERGİN:) Benim 3.3hp -9.9hp+4.00 m fiber,15 hp 2t +4.50 m,3.40 şişme taban 54 kg botum var.3.3 ve 9.9 kısa şaft ve bottada kullanıyorum.6 hp +3.50 fiber(65 kg) 10 yıl kullandım. İnşallah aradığını bulursun, videoyu değerlendirirsem,teknenin dizaynıda önemli,ağırlık merkezleri,şekli şemali önemli derim.
    Benim 9.9 la iki kişi fiberde 30, botta 25 anca yapıyoruz.3kişi botda plane mümkün olmuyor ama fiber gidiyor.Fiberin boyu 4 ağırlığı 125 kilo,botun boyu 3.40 ağırlığı 54 kilo.Tek kişi oldumu ise botda 40 km/h la jetski gibi gidiyorum.
    Bot plane kalkamadımı hiç yol almıyor bilirsin,iki kişi 6 hp ile sıhhatli ve devamlı bir plane sağlayamaz gibi geliyor bana,inşallah yanılırım.
    Mercury konusunda bildiklerim doğru,hem motorları inceledim hemde mercurynin ve tohatsunun orjinal sitelerinde bu konu açık ve net.Mercury 6 hp ye kadar tohatsu yalnız,8 ve 9.9 ve üstü,farklı motorlar.15 HP YE KADARDA EVİNRUDE aynı.Suzukinin fiyatı uygunmuş,illede 6 diyorsan al derim.

7. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Abi herşey nasip demekki. Sahibinden.com'da 275 Brig + Yamaha 6HP ikililisi için anlaştık. Arkadaş 7500 istiyordu ama sanırım doğru cümleler kullanarak iyi bir indirim alabildim kendisinden. Bu 2'liyi aldım. Yarın bir aksilik olmazsa bu işlerden anlayan bir arkadaşım bakıp teslim alacak. Sanırım iyi bir alışveriş oldu. Daha önce kullandığım için Yamaha istemiyordum ama yine Yamaha nasip oldu. :)

Ekleme: Az önce arkadaşım ürünleri teslim aldı. Bot ve motor sıfır kondüsyondaymış. Motorun zaten 1 yıl daha garantisi devam ediyor. Kendisi de ürünleri oldukça beğendiğini dile getirdi ve çok iyi bir tercih yaptığımı söyledi.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 4 Kasım 2016
  8. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Teslim alındıktan sonraki fotoğraflar. :thumb:

9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Güle güle kullan inşallah Ergin.Fiber taban olması iyi olmuş,iki kişi çok rahat yol yapacaktır. Güzel alışveriş olmuş.

10. onat

onat turhan onat

Hayırlı olsun. Konu genelde bot etrafında dönmüş ama benim 430 boy, 1,80 genişlik ve 280 kg ağırlıktaki Anıl marin teknemde 6 hp motor sırtı için uygun mudur arkadaşlar.

11. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sırtı için uygun olur tabi de,yeni alacaksanız dört zamanlı tercih edin.Vuruntusu,egzost dumanı iki zamanlıyı rolantide kabusa döndürüyor(rüzgarsız havalarda).

12. onat

onat turhan onat

Teşekkür ederim. Yeni alamam ama ikinci el temiz,hesaplı bir 4 zamanlı 6 hp peşindeyim.

13. kurbagaprens

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Fatih Abi'ye katılıyorum. Sırtı için uygundur, açık deniz için yetersiz.