60 yıllık İstanbul balıkçısı Ahırlıkapılı İsmail Usta'dan acı bir orkinos hatırası...

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında fuat33 tarafından paylaşıldı.

1. fuat33

fuat33 fuat

Bizde ricalar hiç bir zaman geri çevrilmez.Anlatırım tabi öncelikle ben bu zanaatla 3 çocuk okutmuş yetiştirmiş birisiyim.Ortanca oğlum uluslararası bir gemide kaptan ,küçük oğlum Kuleli Askeri Lisesinden yetişme yarbay,büyük oğlum ise yurtdışında Fransa da bir üniversitede öğretim üyeliği yapmaktalar.Hepsi İstanbul da yetişmiş birer deniz aşığıdırlar.Bizim mesleğe başladığımız zamanlarda bu zanaat üzerine Türk usta bulmak zordu.Sadece Samatya ve boğazın bazı kesimlerinde namlı Türk ustalar vardı.Adını hatırladıklarım Samatya dan İrfan Reis,Yunus Reis,Ali Reis Ahırkapıdan babam Sağır İsmail Reis .Boğazda ise Paşabahçeli Mustafa Reis,Şalvarlı Hüseyin Reis ler Türk ustalardı.Bu zanaatın gediklileri gayrimüslimlerdi.Agop Reis,Hampard Reis,Kevork Reis, Zaven Reis,Yerevon Reis,Hüsig Reis,Hrant Reis,Yani Reis daha çok var da her iki taraftan ama isimleri hatırımda kalmamış,rahmetli olanlarının ruhları şad olsun bir tek İrfan Reis sağ herhalde onu da çok uzun zamandır görmüyorum.O zamanlar da meslek konusunda böyle forumda olduğu gibi sorular sormak yadırganır ve ekseriyetle cevabı soru sorulan ustadan kallavi bir küfür olurdu.Ben okulu bıraktığımda rahmetli babam beni ilk ustam olan Kevork Reis in yanına çırak verdiğini ve verirken de 'Eti senin kemiği benim Kevork' dediğini daha dün gibi hatırlarım.Rahmetli ustam çok kalender bir ustaydı.Ne bir dayak ne bir kötü söz hiçbir kötülüğünü görmedim.Meslekte ilk façamı onun yanında aldım bir orkinos avında sağ el işaret parmağımı kaybettim.Hayırsız açıklarında orkinos avlarken orkinosun oltama vurması ,benim takımı çalmam ve kaloma verirken balığın birden diplemesiyle parmağımı ziftli troll ipiyle küpeşte arasına sıkıştırıp ipin sürte sürte parmağımı kopartması.Nasıl bir acı olduğunu tahayyül edebilirsiniz sanırım.Ustam yetişemedi kurtarmak için ,hemen dönüyoruz dedi kıyıya.Ben karşı çıktım balıksız olmaz usta dedim.çoktan kusmuştur iğneyi dedi.İpi yokladı boşluğu aldı.Ulan çırak nasıl çalmışsan takımı balığa hala oltada dedi.Tabi ipi çekince hayvan tekrar hareketlendi.Hemen baş mapaya bağladı ipi.En sonunda balık yoruldu.Ustam su üstüne çıkardı hayvanı.Baktım bir eliyle ipi tutmuş balığı zaptetmeye çalışıyor diğer eliyle zıpkına ulaşmaya bende sürekli kan kaybediyorum.İş başa düştü İsmail dedim kendi kendime sol elime aldım zıpkını ilk defa solla zıpkın atacağım. Ustamın 'dur ne yapıyorsun 'demesine kalmadan gözünün altından zıpkınladım balığı.Balığı yedekledik ve motoru beklemeye başladık o zamanlar bugün olduğu gibi her kayıkta motor yok.Büyük motorlar sabah erken saatlerde kumkapıdan alıyor tekne salkımını avlakta bırakıyor.Akşam 4 ler gibi geri topluyor. Ben iyice kan kaybetmişim ayağımdan çıkarıp tampon yaptığım yün çorap kıpkırmızı kesilmiş ve yarada bir yeşillenme var.Ustama gösteriyorum yarayı endişesi yüzünden okunuyor mikrop kapmış herhalde diyor.Hemen yanımızdaki teknede avlanan Yani Reis e sesleniyor bozuk bir rum aksanıyla(ustam Ermeniydi Yani Reis ise Rum)'Yani Yani yanında raki varmı vire' Yani Reis 'Ne yapacaksin rakiyi gündüz vakti akşamı bekle' Ustam 'K.çıma sokmayacağim herhalde çırak yaralandi ' Yani Reis yanaşıyor hemen 'Ne oldu vire yavrimu' Ustam 'çok konuşma rakiyi ver 'rakıyı aldık yarısına yakınını diğer çorabıma döküp yarama bastırdı.Diğer yarısınıda kafaya dikip içmemi söyledi.Ben çok acı duymama rağmen hala ustama saygı peşindeyim içemiyorum bir türlü karşısında.En sonunda kızıyor 'İç yoksa ben boşaltırım boğazından içeri'diyor.İçiyorum hemen rakının tesiriyle biraz acım hafifliyor.O esnada motor geliyor.Halatı atmak için davranıyorum hem aç karnına rakının çarpması hemde ustamın azarıyla tekrar oturuyorum. Kıyıya geliyoruz balığı bir arkadaşına emanet ediyor.Beni doğru hastaneye götürüyor.Kan kaybından dolayı iki gün hastanede yatıyorum.Çıkışta doğru tekneye geliyorum.Ustama ilk sorduğum soru 'Balık kaç kilo çekti usta' gülüyor ve 'ulan çırak parmağını koparttırdın hala balığı düşünüyorsun' 430 küsür kiloluk bir balıktı.Geldi ama gelirken benden bir parçayı almayıda bildi.

ali254 bunu beğendi.
  2. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    İsmail ağabeyimizin bu güzel balıkavı, orkinos avı hikayesini keyifle okudum,
    kendisine bu güzel paylaşımından dolayı çok teşekkür ederim, sevgiler, saygılar İsmail ağabeyciğim.:) :) :)

3. frenist

frenist Cihan Kalafat

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.28 - Okuma Trio-Rex 4.25 telesurf
    Favori Makine:
    Okuma Trio 65a - Okuma Bluehawk
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Hem güzel, hem acı bir hikaye.

430 kilo da iyiymiş bu arada ama bir işaret parmağı eder mi? Bunu İsmail ustaya sormak lazım tabi.Ustalara selam olsun :)

4. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Film izler gibi okudum.. adeta yaşadım, gözümün önünde canlandı.. filmini izlesem en fazla bu kadar etkilerdi, harika bir anlatım..
    Paylaşım için çok teşekkürler..

5. angler06

angler06 Ümit

Gerçekten bu hikayeden film bile yapılır.
    Keyifle okudum. Paylaşımınız için teşekkürler.

6. deePblue

deePblue na

vay be :) :)

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Parmak gitmiş artık, bari balığı alalım demiş, ne yapsın? O zamanlar şimdiki gibi dikip kurtarmak olası değil ki.

Parmağını vs. orkinosa, lüfere kaptırmış çok balıkçı var etrafımızda. Balıkçılık aslında saygı duyulması gereken bir şey kesinlikle.

8. Elvis

Elvis Suat

Nerden nereye geldi Boğaz,Marmara...Birçoğumuz için film sahnesi gibi bunlar...Umarım yasaklar ve arıtma tesisleri İsmail Usta ya anılarını tekrar canlatır,bize de film sahnesi gibi gelen bu anıları gerçekten yaşamamıza vesile eder...

9. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Elbette boğaz gibi dar geçitlerde ve Marma gibi küçük iç denizlerde sınırlamalar limitler olmazsa bu denizler ölü deniz olmaya mahkum olacaktır..

10. fuat33

fuat33 fuat

Daha ne anıları vardır kim bilir.. Kendisi forumumuza üyedir AHIRLIKAPILI1942 nickiyle. Ben bi ricada bulundum başka bi başlıkta bunu anlatmış. Aslında böyle bikaç avını başlık halinde açmasını talep etsek topluca hiç fena olmaz:). Sizde destek olun arkadaşlar...

11. rko

rko mustafa

60 Yıl once ustalarımız parmaklarında balıkları hıssedermıs mucadele edermıs gunumuzde ıse herseyın bı sahtekarlıgı nı buldular balık bulucuları , her telden kamıslar , makineler , sahte yemler , slikonlar vs vs hayırsız adasında su an degıl orkınos gormek palamut oynagı gormek bıle ımkansız halde foruma yenı uye oldum en fazla 2 , 3 mesajım var forumun tecrubelilerinden orhan amcama sormak ıstıyorum 10 yıl sonra neler olacak .

12. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Anıya bak zevkle okudum insanı alıp götürüyor.. .

13. budun 34

budun 34 NAİM

Favori Kamış:
    shimano alivio TE 390 -50/100
    Favori Makine:
    lineaeffe fd 60
    hey gidi hey , bize masal gelen geçmiş seneler; çocuklarıma masal gelecek olan şimdiki zaman . yeryüzünün en tehlikeli canlısı olduğumuzu bir kez daha doğruluyor.

14. kanlıkuyu

kanlıkuyu alper

Favori Kamış:
    okuma v system 2.70 10-40 gr. Dam Super Natural 3.30m 50-100gr.
    Favori Makine:
    okuma trio 40S, daiwa ballistic 3000sh
    acısıyla tatlısıyla güzel bir anı..bu yazı o kadar çok yitik şeyi içinde barındırıyor ki; resmen bir tarih yazısı. ekonomisiyle, sosyolojisiyle, diliyle,diniyle,boğazıyla efsane olan bir şehrin tarihini, gelişimini, gelişirken kaybettiği şeyleri anlatan süper bir yazı...

masamda duran ve national geographic dergisine ait 2012 yılına ait takvimin ekim yaprağında; "BALIKÇININ GURURU" adlı bir resim var. 1930'ların balık pazarından çekilmiş bir resim.yere serili bulunan bir adam boyunda 3 tane kılıç balığı.

nereden nereye dedirten resimler, anılar:(

15. RaggaMufin

RaggaMufin Tuna GÜL

Favori Kamış:
    Lineaeffe Olyster 4.20 Surf
    Favori Makine:
    -
    En İyi Avı:
    İstavrit
    çok güzel aklıma yaşlı adam ve deniz kitabı geldi

16. noauida

noauida murat işcan

Efharisto para poli İsmail Reis

.

17. GencoGnc

GencoGnc Genco

Bir delikanlının ilk onur façası hatırası aslında İstanbulun ve bu toprakların yerlileri,yitirdiğimiz küstürdüğümüz kaybettiğimiz kardeşlerimizi, açgözlülüğümüzden neslini bitirirdiğimiz canlıları içeriyor.

Hepsine üzülmemek elde mi idk

18. marmarasinariti

marmarasinariti Tuncay Kuşcu

Merhabalar

İsmail ustanın bahsettiği efsane isimlerden İrfan ve Ali amcayı tanıyorum :) İkiside yaşıyor, Ali amcanın oğlu apo abiyle şu aralar balığa çıkıyoruz hatta bu aralar havalar çok güzel olduğu için Ali amcada bize katılıyor :) Geçen haftasonu yemli avlanırken Ali amcanın oltasına çok büyük bir balık geldi, misinada çok ince, ucundada Ali amcanın tarihi zokalarından biri olunca film başladı :) Ali amca zokayı kaptırmamak için balığı yorarak yarım saat boyunca uğraştı, tabi bende olayı biraz telefondan videoya kaydettim, burada adı geçincede sizinle paylaşmak istedim, en azından kişileri hayal etmek yerine gerçeğini görmüş oluruz :) Belkide İsmail amca videoyu izler ve vaybe Ali hiç değişmemiş diyebilir. videonun linkini atıyorum. sevgiler..

https://vimeo.com/51641246

19. fuat33

fuat33 fuat

E abi insan balığın gelişinide çeker:D Bi hevesle açtım ama balığı göremedim:D. Balık neydi onu söyle bari:).

20. emreksk

emreksk Karsiyaka

Favori Kamış:
    remixon katana
    Favori Makine:
    penn 345 gti 2
    En İyi Avı:
    1.200 gr kalamar
    Şahane bir hikaye,teşekkürler...