30 Hp motor seçimi.

Konu, 'Motorlar' kısmında onat tarafından paylaşıldı.

1. onat

onat turhan onat

30Hp 4 zamanlı-uzun şaft-(Marşlı+ Trimli+direksiyonlu) motor alma arifesindeyim.

Fuardan aldığım fiyatlar;( %18 kdv dahil-%8 ötv hariç )
    1-Suzuki 14,500 tl
    2-Mercury 14,500 tl
    3-Tohatsu 13000 tl
    4-Honda: 17500 tl ( ötv+montaj dahil)

Daha önceden suzuki 60 hp kullandım. sessizlik ve az tükettiğini bilirim. Özellikle Tohatsu için fikirlerinizi beklerim. ( Etiketinde japon üretimi olduğu tanımlıydı)
    Bir diğer konu sıfır alınan motor, liman kayıtlı ikinci el bir tekneye takılırsa yine %8 ötv ödenmek durumunda mıdır?

2. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Honda ve tahatsu enjektör ateşlemeli değil diye öğrendim.Karbüratörlü motorlar dikkat edin.derim:)

aileron bunu beğendi.
  3. Querorz

Querorz Fatih

Geçen gün Gulet Denizcilik'ten bir üstadla görüştüm. Hondalar 2008 teknolojisinde kaldılar dedi bana. Bir yenilik getirmemişler. Gerçi Honda bu, boru değil :) .

O paraları gözden çıkardıysanız Yamaha'ya bakmalısınız bence. Yamaha Dünya'nın her yerinde 1 numara bu işte. Satarken de Yamaha işinizi kolaylaştırır.

4. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Evet doğru çünkü hondanın 30 beygiri hala karbüratörlü yamahanın 30 beygiri enjektörlü:)

5. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Evet sıfır alınan motor limana kayıtlı bir tekneye bile takılsa ÖTV alıyorlar. Benim liman kayıtlı kayıttan düşürdüğüm motorum ve sıfır teknemi kayıt ederken kanunsuz bir şekilde motoruma Fatura fiyatıüstünden ÖTV ödettiler

6. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    SELAM...

DAHA ÖNCE SUZUKİ 60 KULLANDIM DİYORSUN.....BENDE 30 AL DERİM.....MARŞLI TRİMLİ....ARKADAŞIMA ALDIK....NEFİS ..KOMPLE GELİYOR...DİREKSİYONU KABLOLARI PANELİ DAHİL..ARTI ENJEKSİYONLU....YAMAHA TAMAMAMA ARTIK MARKA OLARAKKALDI VE SERVİSİDE PAHALI...ARTISINI BİLİYORSUN EKONOMİK SINIFTA....SEVGİLER....

7. onat

onat turhan onat

Esasında burada hedefim Tohatsu nedir ne değildir idi ? En yakın rakibine göre 1500 tl daha ucuz (Bu fiyata rağmen halen pazarlığa açık oldukları izlenimini de verdiler) Japon üretimi. Tek sorun karbüratörlü mü olması?

8. Querorz

Querorz Fatih

Bunu izah eder misiniz?

9. Querorz

Querorz Fatih

Tohatsu 2. Dünya savaşı teknelerinde bile motorları bulunan çok köklü bir firmadır. 40 Beygir altındaki Mercury'ler Tohatsu tarafından üretilir. İç aksam tıpatıp aynıdır. İsim ve marka takıntınız yoksa , ucuz fiyata mis gibi bir motorunuz olur.

Öyle şehir efsanelerinden bahsediyorum sanmayın. Bilinen şeyler bunlar.

Mercury & Nissan below 40 hp. are made by Tohatsu. 40 hp and above are made by Suzuki. You can save yourself a bundle of money by buying a Tohatsu or Suzuki, they are the exact same engines as Merc and Nissan with different brand stickers on the covers.

10. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Selamlar..

Benim bir önceki motorumda Tohatsu idi 20 hp uzun şaft manuel.

Kasım ayında 30 hp uzun şaft remote kontrol Trimli motor aldım.

Piyasadaki motorlar içinde 2015 yılında en son geliştirilen motor bu.

Çok sessiz ve çok az yakıyor.

Son derece memnunum, kullanılan malzeme ve işçilik üst düzey.

Amacım Honda veya Yamahayı kötülemek değil ama sınıfında en iyi motor bana göre (Fiyat/Performans).

Hiç arkana bakmadan al derim.

Hayırlı olsun. :thumb:

11. onat

onat turhan onat

Yorumları ile destek veren herkese teşekkür ederim.Tohatsu konusu kafamda netleşmiştir.

Emrah bey, sizi bulmuşken balık bulucu için halen humminbird 778 hd xd modelini mi kullanıyorsunuz yoksa başka bir modele geçtiniz mi? Özellikle Jig için soruyorum.

12. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Selamlar..
    Furuno 627 aldım.. Ama inanın, O cihazdaki kullanım rahatlığını bulamadım..
    Daha iyi bir cihaz ama 778 kadar rahat değil..
    Hatta helix 5 Aldim Ama kullanma firsatım olmadı..

13. onat

onat turhan onat

Teşekkür ediyorum.

Son bir sorum daha olacak. Yanıtlarsanız sevinirim.
    30 hp tohatsu motoru hangi marka ve model tekne ile kullanıyorsunuz. 3/4 devirde aldığınız hız nedir.Teknenin stabilitesinden memnun musunuz?

14. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Rota Karayel 4.33 ile kullanıyorum.

3/4 devirde 35 km tam gaz 43 km hız yapıyor 3 kişi ile

Tekne 240-250 kg civarı.

Açıkçası pervane büyük geldi sanırım. Tekne geç plane oluyor (6-7 sn). Ama onun dışında memnunum.

:thumb:

15. ercan48

ercan48 Ahmet ERCAN

Öncelikle herkese selam. 20Hp-30Hp arası motor almayı düşünüyorum.25Hp Parsun da karar kıldım fakat okuduğum mesajlardan sonra Tohatsu ya meyillendim .Bildiğim kadarıyla Parsun karbüratörlü Tohatsu enjektörlümü ? 4,5metre 210kg teknede kullanacağım.daha önce 2 zamanlı 25 hp evinrut motor vardı yakıtı hariç memnundum.aydınlatırsanız sevinirim.

16. onat

onat turhan onat

Uzun bir süre sonra yeniden başa döndük. Muhtelif sebeplerden dolayı Yamaha 25 hp motorumu elden çıkardım. Hem gönül hemde tekne 40 hp istiyor ama bütçe sorunu malesef. O yüzden 30 hp alacağım.
    25 yamaha ile 430 anıl marin teknemde 2 kişi WOT durumunda 33 km süarti görüyordum. Şimdi 35 olsur, değişen pek bir şey olmaz sonuçta ama motor yenilenmiş olacak. Neyse 30 hp ( 4 zamanlı-marşlı-trimli-direksiyonlu-uzun şaft ) güncel önerilerinizi beklerim.
    Şu an için en ekonomik mercury gözüküyor aldığım rakamlar doğrultusunda.

17. aileron

aileron murat DAĞCI

Favori Kamış:
    şıpşıp
    En İyi Avı:
    mercan
    Bir honda 20 hp kullanicisi olarak yorumum;honda 20 hp hayat onda ama 30 hp kullanicilari memnun degiller.
    Benim tavsiyem servis yedek parca enjektorlu olmasindan dolayi mercury derim.suzikilerin 20 hp lerinde enjektor sorunu var ama 30 hp lerde varmi bilmiyorum?tohatsu kullanan sikayeti olan gormedim(cevremde)servis sorunu yasamicaksaniz mercury derim nacizane tavsiyem budur.

onat bunu beğendi.
  18. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Mercury 30 HP Süper bir motor 8 aydır Mercury 30 HP kullanan birisi olarak tavsiye ederim. Yakıt olarak ta çok cimri. Tohasuda güzel bir marka Bundan önceki motorumda 9.8 Tohatsu idi bana 3 sene hiç bir problem çıkarmadı. Taki çalınana kadar. 15 HP ye kadar Mercury motorlarında üreticisi Tohatsudur.

19. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Denizlerin Mercedes'i Honda , BMW'si Yamaha'dır , Benim bildiğim õğrendiğim budur !!..

kartal62 bunu beğendi.