3.20 Alüminyum tabanlı şişme bot

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında oguzhanyildirimoglu tarafından paylaşıldı.

1. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Tabiki anlatırım.Hatta İNŞALLAH BU SON OLACAK konusunu şimdi açtım.Bir kısmını anlattım.Seastar botu aldığım anda et kalınlığının çok kalın olmadığını heleki reklamlarındaki gibi 1.200 denye olmadığını hemen anladım.Seastardan hemen önce rus malı kolibri marka botumu satmıştım.Ondan bile ince idi.Ama bot kötü değildi,alınmaz demiyorum.Zaten ilk başlarda da gerçekten memnun kalmıştım.Yanlız sürtmelere,midyelere vs.daha fazla dikkat etmem gerektiğini hissettiriyordu.Birde fuarda Glen Sun bota dokundum ve inceledim.Abartmıyorum %30' a yakın kalınlık farkı vardı.Elleyince anında farkı anlıyorsunuz.(5.botum olunca artık daha rahat anlayabiliyorum) Bu nedenle o anda bi soğukluk geldi.Değiştirme sebebim bundan ibarettir.

2. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 2.40 MH, Tolee Kawahagi 2.10 MH, Mitchell Elite 602L 2/8 (1.83 UL)
    Favori Makine:
    Shimano Symmetre 500FD, Solstace 1000FI, Solstace 2500FI, Solstace 4000FI
    En İyi Avı:
    Olta ile 2700g.lık bir levrek
    Açtığınız konuya da yazdım yeni botunuz hayırlı olsun, sitedeki öneriler üzerine ben de dün 3.20 ahşap tabanlı seastar bot aldım. Fiyat/performans oranlaması yapıldığında iyi bir bot aldığımı düşünüyorum, umarım memnun kalırım..

3. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.Kesinlikle kötü bir bot değil.Sadece biraz daha dikkatli kullanmak gerekiyor

4. onur1872

onur1872

selamlar. botu nekadara aldınız? almayı düşünenlere örnek teşgil edebilir hatta ufuk bey istanbula geldi alamadı o da öğrenmiş olacaktır. belki sizin aldığınız yere yönlendirebiliriz.

5. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Herkese selamlar, Onur bey aradigim yer tekneyapshop arkadaslarin bot aldigi vede memnun kaldigi yer. Hem okadar sizlerin bilgilendiresinden sonra oyle su kadar para verecegim gibi bir konusmaya kesin girmem nede olsa baka baka azda olsa fiatlari ogrendim. Telefonda sadece sunu dedim seastar 320 ahsap tabanli bot ve 15 hp 2 zamanli mercury motor almak istiyorum parasini pesin havale yolu ilen odeme yapacagim, konustugum kisi not aldi telefon nr,mi verdim 2 saat sonra geri donduler tohatsu 15 hp ve seastar bot icin bana verdikleri rakam 4850 TL. Hatta ilk yazimda yazdim sanki kiyaklik etmis gibi bir kisa konusmamiz oldu ama liste fiyati bakarsaniz 4770 TL gibi bir rakam. Inanin acayip moralim bozuldu. Bana tel actiklarinda hastanede idim ADB icin goz kulak muayenesine gitmistim o yuzden sadece tamam dedim telefonda. Sonuc olarak baktimki yerse yemezse gargara, belkide ilk not alan arkadas kredi karti odemelimi not aldi onuda bilemiyorum yani bir anlasilmama durumu oldu sanirim, zaten bende seastardan vazgectim acikcasi sisme taban ariyorum. West marin sisme V taban botlari videodan bayagi izlemistim gozumde o var ama fiyat 1770 dolar gibi pahali geldi. Artik sisme taban biraz uygun fiyat bulana kadar beklemede kalacagim, botu bulursam motor mesele degil hemen ismarlarim biter.Eger sisme taban asgari 3 metre azami 3.5 metre satan olursa bilgilendirirseniz sevinirim.

6. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Seastar 3,20 ahşap taban bot 950TL.Bu durumda 15 Hp Tohatsu 3.900 liraya geliyor.Bu çok iyi bir fiyat.9,8 Hp tohatsu için bana verdikleri fiyat 3.500 lira idi.15 Hp için bu fiyat size pahalı mı geldi?

7. onur1872

onur1872

ufuk abi selamlar. 3.20 metre civarı şişme tabanların sıfırları 1500 lira. lakin çin malı yani seastar ayarında botlar.

eminim size de gına gelmiştir. kolay iş değil. sizde bizler gibi oldukça heveslisiniz. inşallah en güzeli olur.

8. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Halil bey ben anlatamadim galiba yada okumadiniz tam :) Tekneyatshop internetten bakinca liste fiyatlari var ben onu baz aldim, fiyat pahali falan dedigim yok sadece tutarsizlik var demek istedim hatta fiyatlarin toplaminida yazdim 4770 tl. Onur bey bir kere giristim bu ise dr muayenesi oldum simdide kitap aldim ADB icin biraz ders calismam lazim ama hic niyetim yok biraz baktim daraldim acikcasi. Eger imtihanda cikan sorular varsa yazabilirmisiniz linkini bana daha kolay gelir.

9. f1r1nc1_72

f1r1nc1_72 Fatih

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter X 1.9 m
    Favori Makine:
    SHIMANO catana 2500 fb
    En İyi Avı:
    32 cm Alabalık
    Hayırlı olsun İNŞALLAH trofe avların olur :)

10. hakcet

hakcet Hakan ÇETİN

Favori Kamış:
    ALBASTAR 3233 LEADER
    Favori Makine:
    ALBASTAR PASSHA 50
    En İyi Avı:
    sazan
    cais bot

Oguzhan bey ve Halil abi merhaba, cais bot hakkındaki düşünceleriniz ve tavsiyeleriniz nedir, önerir misiniz? Bot dedikleri gibi 1100 denye den mi imal edilmiş.Ben ürünü balıkmarketim de web sayfasında gördüm , sizde balıkmarketimden mi aldınız.Buradan aldıysanız teslimatta ve üründe sorum yaşadınız mı?Şu anda cais botta indirim var , yinede pazarlık etsek olurmu sizce

bana tavsiyeniz ne olur.(genelde 2 veya 3 kişi ile avlanacağım, bazen tek çıkma ihtimalimde var)
    270 cm mi? 3 veya 330 cm mi hangisi tercih edilmeli?
    Tabanı ne olmalı; ahşap , aliminyum, fiber?(gölde kullanılacak)
    Büyük olursa alacağım elk. moturun uzun süre kullanımı etkiler mi?
    bota göre elk.motorun 45 55lbi ne olmalı sizce.
    flower marka iyi mi?

http://www.balikmarketim.com/pinfo.asp?pid=27380 (resimde botun burun bölümünde tahta görünmüyor vardır değilmi?Birde ani başınç değişikliklerine karşı aşırı basınç emniyet valfi var diyor, olmadık bir şeyde aşırı basınç algılayıp havayı tamamen atarmı acaba?)

İncelediğim botlar;

CAİS 270 cm Aluminyum Tabanlı D Burun Şişme Bot 979,79 tl 12 taksite aynı fiyat (Aliminyum tabanın ısınma gibi bir dez avantajı var ise neden daha pahalı ahşap tabanlıya göre.

CAİS 270 cm ahşap Tabanlı D Burun Şişme Bot 946,32 tl 12 taksite aynı fiyat

tesekkürler

Son düzenleme: 4 Temmuz 2010
  11. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Arkadaşlar , dünya çapında kalitesini ispatlamış bot markalarına baktığımızda ,
    bu botlara genel anlamda ismini vermiş bir ''Zodiac var , ''Quik silver var , ''Bombard var .!!

Bunların fiatlarına baktığımızda ,örneğin 3 m ,botların fiatı 3000 tl civarıdır ,garanti süreleri daha uzundur (5 yıl gibi ) , malzemeleri farklıdır.

Şu an ,, bu konuda geçen ve merak edip sorduğumuz botların fiatlarını ,garantilerini,malzemelerini de bir inceleyin.!!
    Umarım daha doğru kanaatlere bu şekilde sahip olabiliriz !.

Kısacası ,, bizde 1000 tl civarı (+-) satılan bu, çoğu ''Çin malı botların , bir çoğu kalite ve malzeme yönünden üç aşağı ,beş yukarı aynıdır , kendimizi kandırmayalım !!!...

12. onur1872

onur1872

aynen katılıyorum. quicksilver zodiac brig gibi çin malı olmayan botlarda 3 metre civarı bir bot almaya kalksanız 3000 lira gibi bir ücret öderiz. çin malı değildir ve genelde 1400 denye civarında kumaşları vardır. çin malı botları artık 1000 liraya rahatlıkla alabiliyoruz. hele ki navigatör tarzı botlar 200 liraya kadar inmişken..

13. onur1872

onur1872

çin malı bütün botlar üç aşağı beş yukarı aynıdır görüşündeyim. elektrikli motora gelince denizde kullanacaksanız ben yine sağlam bir ikinci el benzinli motor öneririm. gölde kullanacaksanız eliniz mahkumsa yapacak birşey yok :)

karaköyde teşhir ürünü de olsa 750 lira civarına 2.70 bot alabilirsiniz. 1000 lira 2.70 bota pahalı geldi. zaten dediğiniz sitelerde normalin üzerinde fiyatla satıyorlar. herkese önerdiğimiz www.tekneyatshop.com a bir bakın. pazarlık imkanınız da var. diğer sitelerde pazarlık yapacaklarını sanmamakla beraber yine de bir denemekte fayda var..ben daha önce bahsettiğiniz sitelerle alışveriş yapanların pazarlık yaptığına şahit olmadım.

14. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 2.40 MH, Tolee Kawahagi 2.10 MH, Mitchell Elite 602L 2/8 (1.83 UL)
    Favori Makine:
    Shimano Symmetre 500FD, Solstace 1000FI, Solstace 2500FI, Solstace 4000FI
    En İyi Avı:
    Olta ile 2700g.lık bir levrek
    Alp beye ben de katılıyorum çünkü belli fiyat aralıklarındaki Çin malı botlarda kalitenin çok farklı olmayacağını düşünüyorum. Ben de botumu alırken buradaki arkadaşların tavsiyesine kulak verip almıştım; 3.20 ahşap tabanlı seastar botu peşin paraya (havale ile) 950TL'ye aldım, İzmir'den elden alınırsa şirket kargo ücreti ödemek zorunda kalmayacağından belki 900TL'ye de alınabilir. Bu arada şirketin elindeki son 3.20 botu ben aldım; ayın 15'i gibi yeni parti malların ellerine geleceğini söylemişlerdi. Şirkette Cengiz Bey de Emre Bey de gayet ilgili ve yardımcı olan insanlar, almadan önce mutlaka telefon ile irtibata geçip tanışın ve pazarlık yapın derim..

15. yalkinh

yalkinh Haldun

Arkadaşlar yaşım itibari ,mesleğim olan mekatronik mühendisliği ve 11 yaşından beri su üstünde olmam sebebi ile sizlere biraz bilgi aktarmak isterim.
    1) 9.8 9.9 gibi bir makineyi meme falan değiştirerek 15 hp yapamazsınız.....
    15 Hp lerin avans ları aynı hacimdeki 9,9 lara göre daha yüksektir bu sebeplede rölantide 9,9 gibi düşük devir sayamazlar.15Hp lerin karbüratör venturileri ve boğaz çapları 9,9 lara göre daha büyüktür.Hızlı nefes alamayan makine yakıt hava karışımını ememez........
    15 Hplerin egzost manifold larıda hacim olarak 9,9 dan daha büyüktür
    Bütün bunları alırım diyorsanız inanın daha pahalıya çıkacaksınız...Ama avansı değiştiremeyeceksiniz.
    2) Bot piyasasındaki gelişmeleri keyifle izliyorum fiyatların bu rakamlara düşmesi ise inanın çok gecikmiş bir gelişme.Yıllar önce olmalı idi bu iş.
    Piyasada 380 390 klasmanında rakamlar uzakdoğulu üretici mallarında 1000-1100 tl ye kadar düştü şu anda bazıları ise halen benzer malı 3000usd ye satıyorlar.Dünyada en büyük hypalon ve neopren üreticisi ülke çin dir bu inanın 15 senedir böyle.İtalyan markalı dalış elbisenizin neopreni çinde üretiliyor veya alman malı süper botunuzun pvc si ve hypalon u da çinde üretiliyor..satın alırken bu gerçekleri biliniz bütçenize en uygun satın alma stratejisini oluşturarak mağazaya gidin işi bitirin.Sizlere tavsiyem bot satın alırken ayna kalınlığı ve iç net genişlik gibi kriterlere dkkat etmenizdir.kısacası botun net bir metrekaresine kaç para ödediğinize dikkat ediniz.Quicksilver 430 ile zodiac 390 aynı iç hacmi sunarlar.....!!!!Ama fazladan yararsız 40cm taşırsınız.
    3) sahip olduğunuz dıştan takmanın beygiri size sürat konusunda ancak ortalama bir fikir verebilir gerisini hydrodinamik yani fizik kanunları belirler.
    ben 60 beygir ile 41 mil süratte gördüm 80 beygir mercury ile 37 milde gördüm tekne boyları aynı idi fark dizaynda idi....
    4)Demonte tabanlı botlarınızda kısa şaft makine ve 2 zamanlı kullanmanız plain e kalkma ve çeviklik açısından size çok faydalı olacaktır.(Bu yaşıma kadar 4 adet bot kullandım fiber ve motorları artık hatırlamıyorum bile)Ve unutmayınız denizde elinizin altındaki güç sizi kurtarır.Bütçeniz doğrultusunda mümkün olan en iyi gücü satınalmaya çalışın.Paranız varsa 390 bota kısa şaft 15 takın 8 beygirlerle sürünmeyin.
    5) Eğer profesyonel avcılık yapmıyor günde 4 5 saat dıştan takma çalıştırmıyorsanız 4 zamanlı makine almak inanın zarar yazıyor.İyi kondüsyonda bir iki zamanlı 15hp tam gaz saatte 7.5lt yakar.4 zamanlı ise 6.2 ile 6.5 arası yakar saatte 1 lt ekonomi için ödediğiniz ilave ücreti bankacınıza danışın bence.
    6) Uzak doğulu dıştan takma motorlar konusunda ise Parsun ilgimi çekiyor yapısı itibariyle Yamaha ile ciddi benzerlikleri var ama teknik olarak incelenmeden görünüşe göre karar verilmemeli bence.Kanada da parsun dıştan takma motorlarda 15 hp kategorisinde satış lideridir,bilginiz olsun avusturalyada da çok moda olduğunu biliyorum..

Selamlar sevgiler...

16. onur1872

onur1872

harika olmuş. yazılarınızın devamını isteriz. teşekkürler.