3.20 Alüminyum tabanlı şişme bot

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında oguzhanyildirimoglu tarafından paylaşıldı.

1. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Arkadaslar bugun liman baskanligina gittim, 9.9 hp uzeri ehliyet icin, burada olmuyormus Trabzon akcaabat,ta varmis bakalim yarim erken kalkip oraya gitmeyi dusunuyorum. Eger imtihan gunleri belili gunlerde ise vede zaman cok uzun vede ders calismam gerekiyorsa pas gececem ehliyet isini :) Hayatta ders calismayi sevmedim calissam kesin pro olurdum zaten .:D Saka bir yana eger isime gelmezse pes edecegim 9.9 hp,de kalmak zorunda kalacagim. Onur bey fiber tabanlilar gercekten sahene videolarda izledim yag gibi kayiyorlar ama 12 ay koymaya buyuk yer olmadigindan almak istemiyorum hemde fiyatlar pahali. Sanirim 3.60 metre,dende vazgececegim gerek yok zaten ben kilolu degilim cocuklarda kilolu degiller, sanirim 320 m ve 9.9 HP Mercury yeter saniyorum. Zaten fazlasinda gozum yok hem pratik olur hemde kafi gelir saniyorum, bunuda niye dedim kendim sahsen hic bota binmedim sadece videolardan gordugum kada ilen yeterli gibime geldi. Ben tek basima bindigimde bu kilomlan zaten onu ucururum kesin :)) Degerli yorumlariniz icin hepinize tskr ederim.

2. onur1872

onur1872

ufuk bey ders çalışma diye birşey yok. aynı ehliyet sınavındaki gibi çıkmış soruları tekrar tekrar soruyorlar. çıkmış sorulara yada adb için satılan çalışma kitapçığındaki sorulara baksanız bile adb yi alırsınız. zor birşey değil. ben iki üniversite bitirdim 3. okuyorum su ürünlerinde son sınıftayım bize yardımcı kaptanlık bile veriyorlarmış diye biliyorum ben bile adb almayı düşünmedim buradan hesaplayın :) olmadı illaki almak istiyorsanız işlemleri başlatın o arada sahil güvenlik kontrolune denk gelirseniz işlemlere başladığınızı söylersiniz sorun çıkmaz. zaten ilk defa denk geldimi adamlar anlayış gösteriyorlar şu şu şunlar lazım tamamlayın diyerek bırakıyorlar diye biliyorum. aynı komutana iki defa denk gelirseniz ne olur bilemem ama aynı komutana iki defa denk gelmek de zor iş :) başarırsanız sizi forum erkanı olarak tebrik edebiliriz :p espri birkenara siz işlemleri başlatın 15 hp alın.

bakın 25 hp iki zamanlı tohatsu sıfır 4000 lira diye biliyorum. biryerde denk geldim. 25 hp sıfır tohatsu ve 3.80 botu 5000 liraya alırsınız. sahil güvenliğin istediği canyeleği yangın söndürme tüpü her ne istiyorlarsa hepsini 200 liraya toparlarsınız. 5000 liraya harika bir takımınız olur.

birşey daha eklemek istiyorum. 9.9 dediğimiz motor da oyuncak değil. 3 metre bot için gerçekten güçlü bir motor. şunu düşünün 3 metre bot ile 8 hp nasıl gidiyorsa 2 metre bot ile 5 hp aynı gider. yani bot büyüdükçe yüksek güçte motor ister. 3 metre bota 9.9 iyi olur fakat 3.80 bota 9.9 bence az gelir. ha diyeceksiniz ki 80 cm den ne çıkar :) öyle olmuyor işte :) ben 3 metre zodiacta 6 hp motorla plane e kalkamıyordum fakat 4 hp ile 2 metre botta çok daha hızlı gidiyorum :) siz de sitelerdeki videolardan pratikte tecrübe etmişsiniz fakat en iyisi pratikte tecrübeden çok teoride tecrübe..yani en güzel şekilde nasıl gider kullandığınız zaman anlayacaksınız.

9.9 motor alırsanız kesinlikle 15 hp yapmayı düşünmeyin yeni motora yazık edersiniz. üstelik en az 600 lira civarı da masraf edersiniz unutmayın sadece karbüratör değişikliğiyle olmuyor benzin emiş memeleri vs ve elektrik aksamı da işin içine girecek. yüksek güçte motorum olsun derseniz gidin adb alın emin olun daha kolay olacaktır. hem 20 25 metreye kadar tekneleri (balıkçı tekneleri hariç) kullanabileceksiniz ( sanırım adb ile 50 grostona kadar kullanılabiliyor olması lazım yanlış da hatırlıyor olabilirim)

9.8 motoru yani 10 hp motoru ise kesinlikle düşünmeyin. oldukça zayıf kalacaktır. zaten araştırmışsınız 9.8 ile 9.9 arasında CC farkı oldukça büyük. 9.8 - 10 hp iken 9.9 ile 15 hp aynı CC kategorisindeler ki zaten 9.9 ile 15 hp aynı motor olması nedeniyle böyledir. bence 15 in altında almayın videolardaki 9.9 ile uçan botları da unutun derim :) çünkü onlar muhtemelen fiber tabanlı ve tek kişi ile yaptıkları hızlar. 3 kişi ve en önemlisi ön tarafa oturan 50 kg ile 9.9 motorla 3 metre üzeri bot düşündüğünüzden - çok çok - yavaş gidecektir. neden? çünkü birkere o bot plane e kalkamaz.

yineliyorum 9.9 oyuncak değil. bot için güçlü bir motor. ama 9.9 oyuncak değilken birde 20 hp ve üzeri motor kullandığınızı düşünün.

Son düzenleme: 16 Haziran 2010
  3. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Dun gece netten Akcaabat yelkenli kulubunun tel numarasini bulmak icin bayagi ugrastim. Bu ise bakan kisinin ismi soyismide belli 2 numara bulmustum ikiside degisik ama maalesef birinde belediye cikti birindede ev, tel acip adres alip gideyim dedim nasip olmadi. Gozum kesinliklen 15 hp motorda botta 360 m . Onur bey videolarda izlediklerim aynen dedileriniz gibi cogu fibertabanli geneldede tek kisi. Zamanimda azaldi pazar gununden sonra her an istanbuldayim.

4. onur1872

onur1872

motorda 4 zamanlı mı 2 zamanlı mı düşünüyorsunuz? yakıt tüketimi olarak 4 zamanlı % 30 civarı avantajlı fakat bir okadar da ağır. taşıma açısından sorun çıkabilir

9.9 motora gelince.

6 hp ile 3 metre botta iki kişi durgun suda 6-7 mil sürat yaparsınız. benim eski takımım bu şekildeydi oradan biliyorum. 2 metre botla 6 hp ile tek kişi pervane üzerinde gidersiniz. fiber taban bot ile kürek çekseniz 5 mil yaparsınız. buradan fiber tabanın sürat avantajını hesaplayın. ayrıca 9.9 ile dalgaların üzerinden uçan botlar ya ters dalgaya gelmiş havalanmıştır yada akıntıyla aynı yönde gidiyordur :) 10 15 saniyelik videolardan kesinlikle tam olarak birşey öğrenemezsiniz bunu unutmayın ayrıca o videoların çoğu botun içinden çekilen videolar. botun kıç tarafını botun içinden çektiğinizde 2-4 hp ile bile uçuyormuş görüntüsü yakalayabilirsiniz. yaptığı köpükten vs hızlı gibi gelir. oysaki gerçekte durum hiç de öle değildir.

Son düzenleme: 16 Haziran 2010
  5. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    2 zamanli alacagim 4 zamanli cok pahali zaten fiyat aynida olsa almam arabada tasimasi sorun. Ben yine 15 hp alayim dediginiz gibi en azindan elimin altinda devamli yedek guc durur nasilsa fiyatta 9.9,luk ilen ayni gibi. ADB,yide bu sayede almis olurum.

6. lodos16

lodos16 fikret

Favori Kamış:
    2503 albastar qual surf... 2025 alba Platin
    Favori Makine:
    gold 60
    En İyi Avı:
    turna 3.6gr sazan 4.8 gr

Bende almayı düşünüyorum nerden aldınız acaba

7. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    9.9 HP üstü için alınması gereken belgeyi biraz açıklayabilirmisiniz veya bilgiyi nereden bulabilirim

2 zamanlı motorlar AB de yasaklanıyormuş diye duydum bilemiyorum hiç kulağınıza geldi mi?

Bu doğru ise ileriyi düşünmek adına 4 zamanlı motor daha iyi olabilir gibi..Otomobil olarak sorun yaşamadığım bir marka var onun motorunu düşünüyorum :)

8. onur1872

onur1872

10 hp üzeri motor kullanmak için ADB yani amatör denizci belgesi olması gerekiyor. bu belgeyle 20 25 metreye kadar balıkçı teknesi hariç özel tekneler kullanılabiliyor.

2 zamanlılar yasaklanacak muhabbeti en az 3 senedir var. şimdilik sadece şehir efsanesi olarak görünmekte.

9. onur1872

onur1872

sitede 1000 lira civarında alan arkadaşlar www.tekneyatshop.com dan alıyorlar.

1400 liralık botu pazarlıkla 1000 liraya alabiliyorsunuz. pazarlık yapmayı unutmayın. yoksa 1400 lira isterler.

10. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Aras ticaret / İzmir ,konak.

11. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

İki zamanlı motorların , yasaklanması ile alakalı şöyle bir bilgilendirmede fayda görüyorum.!!

Buradaki yasak ,EU çevre standartlarıyla alakalıdır !
    Motorun Carbom monoxide değerleri bu standartları karşıladıktan sonra problem ortadan kalkıyor.
    Örneğin ,iki zamanlı , evınrude e.tec motorlar da bu değerler rölantide ,diğer dört zamanlı motorlara göre 10/1 oranındadır ve bu iki zamanlılar çevre ödülü almışlardır.!!

12. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 2.40 MH, Tolee Kawahagi 2.10 MH, Mitchell Elite 602L 2/8 (1.83 UL)
    Favori Makine:
    Shimano Symmetre 500FD, Solstace 1000FI, Solstace 2500FI, Solstace 4000FI
    En İyi Avı:
    Olta ile 2700g.lık bir levrek
    Arkadaşlar bilenlere ve Onur Batum'a bir sorum olacak;
    Anladığım kadarıyla botların en iyileri fiber tabanlı olanlar oluyor, şimdi ben 9.9bg gücünde 2 ya da 4 zamanlı bir motor yanına fiber tabanlı 3.20 ya da 3.40'lık bir bot alsam herhangi bir sorun yaşamamak için hangi belgeleri çıkartmam gerekiyor?
    3.20 ya da 3.40 ahşap/alüminyum tabanlı bir bot alsam herhangi bir sorun yaşamamak için hangi belgeleri çıkartmam gerekiyor?

13. onur1872

onur1872

stratejist selamlar. bu konuda hemen her sene yönetmelik değişmekle beraber yarın ne olacağı tam bir muammadır. en son çıkan yönetmelik sanırım aşağıda yazdığım yönetmelikdir. buna göre boyu 2.5 metre ve yukarı bütün taşıtlara bağlama kütüğünde kayıt ettirilmesi gerekiyor. kanun sanırım 2009 da hazırlanmış. nisan ayında da resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi diye biliyorum. emin olun yönetmelikler okadar sık değişiyorki haziran 2010 itibariyle son durum nedir açıkcası emin değilim.

5 metre ve altına motor gücüne bakılmaksızın vergi alınmıyor. fakat 10 hp ve yukarısındaki motor güçlerini kullanmak için amatör denizci belgesi denilen ADB dediğimiz belge gerekiyor.9.9 motor için bu belge gerekmiyor. ha şöyle birşey var bu sefer de hız devereye giriyor. eğer elinizdeki bot ve 9.9 motor saatte 7 mil üzerinde gidiyorsa ADB yine gerekiyor. fakat sahil güvenlik süratinizle vs pek ilgilenmiyor motorun gücüne bakıp geçiyor. sonuçta yarım yolda gidersiniz süratiniz 7 mil civarı olur. aynı arabalar gibi. bir araç 200 km sürat yapabilir ama 90 la giderse ceza yazmazlar. ancak radara takılacak vs.. sahil güvenlik pek sürate bakmıyor. ADB ye gelince. eğer elinizde yoksa 250 lira gibi bir para verip sınava girmek şartıyla çıkarttırabilirsiniz. sorular çok basit aynı ehliyet sınavında olduğu gibi eski soruları ısıtıp ısıtıp soruyorlar. alacağınız bir kitap ile çıkmış sorulara 4-5 gün baksanız bu belgeyi rahatlıkla alabilirsiniz. bildiğim kadarıyla ticari olmayan 20 25 metreye kadar tekneleri bu belgeyle kullanabilirsiniz ( belli bir grostona kadar olan tekneler)

bildiğim kadarıyla son yönetmelik aşağıdaki gibidir. aynen kopyaladım. devamına bakmak isterseniz http://www.denizcilik.gov.tr/dm/BK/Yönetmelik_Değişikliği.htm adresinden bakabilirsiniz.

24 Nisan 2010 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 27561

YÖNETMELİK

Ulaştırma Bakanlığı (Denizcilik Müsteşarlığı)’ndan:

BAĞLAMA KÜTÜĞÜ UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 14/9/2009 tarihli ve 27349 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bağlama Kütüğü Uygulama Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri ile ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) 18 Gros tonilatodan küçük ticari gemileri,

b) Boy ve tonajına bakılmaksızın;

1) Ticari deniz araçlarını,

2) Özel kullanıma mahsus gemi ve deniz araçlarını,”

“(2) 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş Milli Gemi Siciline ve 16/2/1999 tarihli ve 4490 sayılı Kanuna göre kurulmuş Türk Uluslararası Gemi Siciline tescilli ticari gemi ve deniz araçları, silahlı kuvvetlere ait gemi, deniz ve iç su araçları hakkında bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan “Bağlama kütüğü kayıt numarası” ibaresi “Bağlama kütüğü numarası” olarak ve (ğ) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“ğ) İç su aracı: İç sularda kullanılan ve gemi dışındaki her türlü tekne ve yapıyı,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bağlama kütüğünün iç sularda hangi belediye başkanlıkları bünyesinde tutulacağı İdare tarafından belirlenir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan “sorumluluk” ibaresinden sonra gelmek üzere “ilgili” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 9 – (1) Bağlama kütüğüne, boyu 2,5 metre ve yukarı olan;

a) 18 Gros tonilatonun altında olup da Milli Gemi Siciline tescil edilmemiş ticari gemiler,

b) 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun bayrak çekme hükümlerine bağlı olmaksızın;

1) Ticari amaçla işletilmekte olup, gemi sicillerine kaydedilmemiş deniz araçları,

2) Ticari amaçla işletilen iç su araçları,

3) Özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçları,

zorunlu olarak kaydedilir.

umarım yardımcı olmuşumdur. ayrıca fiber tabanlı bir bot almayı düşündüğünüz için tebrik ediyorum. ahşap tabanla vs uğraşacağınıza koyacak ve taşıyacak alet edavatınız varsa fiber taban büyük kolaylık. ilk kez bot alacak kişiler ahşap yada alüminyum tabanlı botların kolaylıkla monte ve demonte edilebileceğini düşünüyorlar. sanırım çocukken kullandığımız oyuncak botlar gibi bir sistemleri olduğunu düşünmelerinden kaynaklanıyor ki bu oldukça yanlış bir düşünce. fiber taban taşıma ve koyacak yer probleminiz yoksa emin olun en güzel seçim. o olmadı şişme tabanlara bakın derim. kolay gelsin.

Son düzenleme: 27 Haziran 2010
  14. mersinli

mersinli Nuri

Favori Kamış:
    speedmaster surf ve spin
    Favori Makine:
    shimano exsence ve ultegra
    En İyi Avı:
    2,8KG BARAKÜDA
    Alacaklarının hepsi çin malı zaten.Birde 1000 tl başlangıç fiyatı.Bence cais'te olabilir.

15. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Shimano Nexave CX 2.40 MH, Tolee Kawahagi 2.10 MH, Mitchell Elite 602L 2/8 (1.83 UL)
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Onur cevabın için çok teşekkür ederim. "Amatör Denizci Belgesi"ni ve "Kısa Mesafe Telsiz Operatörü Yeterlilik Belgesi"ni 2008 senesinin yazında almıştım. Ara sıra tekne kullandığım da olur zaten:))
    Bakalım kısmetse çoğunlukla 2 ara sıra da 3 kişinin rahat avlanabileceği bir bot almayı artık ciddi ciddi düşünüyorum, muhtemelen alacağım bot 3.20 ya da 3.40 boyunda olacak, motor olarak ise kısa şaft 9.9 iyi bir motor düşünüyorum. Motoru boyutlarından ötürü 2 zamanlı olarak almak istiyorum ama birkaç tanıdık arkadaş 4 zamanlı almamın daha yerinde olacağını söylüyor, bakalım sonuçta ne olacak.
    Cevapların için tekrar teşekkür ederim dostum..

16. onur1872

onur1872

ben teşekkür ederim.

bot konusunda da 3.20 fiber taban alabilirsiniz fakat 4 kişi zorlanabilirsiniz. rahat hareket etme imkanı olmayabilir. fakat daha büyük bir bota daha büyük bir motor gerekecektir.

tamirini kendim yaparım taşıması da rahat olsun ve yakın zamanda elimden çıkarmayı düşünmüyorum derseniz 2 zamanlı alın fakat tamiri kendim yapmayacağım taşıması da pek sorun değil belli olmaz satabilirim de derseniz (4 kişiyle balığa çıkarsanız 2 kişi motoru taşısa yetecektir) 4 zamanlı alın. hem benzinden tasarruf edersiniz hemde satacağınız zaman değerinde satabilirsiniz. ikinci el 2 zamanlı motorun pek de piyasası kalmadığını hatırlatırım.

17. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Arkadas 2 hafta oldu bot ve motor alacagim demistim. Bot 320 civari motor 2 zamanli 15 HP,de karar kildim. Ama bendemi terslik var anlamadim, Istanbula gittim biraz sag sola baktim (aslinda pek bakamadim) sordugum yerlerdeki kisiler biraz paraya doymusmu ne oyle pek ilgilenme goremedim. Kendimce netten alayim dedim, dun netten bir yere tel actim ozelliklende odememi nasil yapacagim konusunda bilgi verdim, gel gelelim bana verdikleri fiyat nette yazilandan 100 tl daha pahali :). Bot motor toplam 4750 TL bana telefon acan kisi 4850 tl size olur beyefendi dedi (yani indirim yapmis kendince). Simdi ben ne edeyim ? Sisme taban almak istiyorum (kullanilmista olabilir motoru yeni alacagim) yokmu tanidik birince sisme tabanli saglam bir bot (yenisi pahali okadar vermek istemiyorum). Eger bulamazsam ahsap tabanda (yeni)kalacagim :-(....

18. onur1872

onur1872

ufuk bey selamlar. siteden daha önce indirim yaptırıp alım yapanlar olduğu için tekneyatshop.com dan bakın demiştik. nereden baktınız bilmiyorum fakat siz elinizde paranız olduğunu bikere belli ederseniz insanlar size nasılsa parası var diyerek 200 liralık malı 500 lira derler 300 liraya satmaya çalışırlar.. herhangi bir piyasası oluşmamış bir ürün için türkiyede heryerde bu durum böyledir.

elinizde bot için 2000 lira ayırmışsanız satıcıya benim 2000 liram hemde peşin param var diye yaklaşırsanız satıcı sizin kredikartı vs ile 500-1000 lira daha bulabileceğinizi bilir. 2000 liralık mal alacaksanız 900 liram var ne alabilirim diye yaklaşmazsanız size fahiş fiyatlardan bot satmaya kalkacaklardır. ikinci kural da satıcıya, bu işi bildiğinizi sadece sözle değil yorumlarınızla da adamakıllı belirtebilmektir.

daha önce sizleri sitede uyardık :) herkese farklı yaklaştıklarını vs belirttik.

peşin paranızın olduğunu , peşin paranız yoksa bile fazla paranız olduğunu belirttiğiniz takdirde indirim yaptırma şansınız deveye hendek atlatmakla aynı derecede olduğunu bilmelisiniz.

sizin şimdi yapacağınız şudur. bota 1000 lira ayırmak bunu yaparken de 5000 lira gibi çok paranızın olduğunu belli etmemek tam tabirle tabiri caizse çaktırmamak olmalıdır.

ayrıca her site indirim yapmaz. tekneyatshop tan belirttiğimiz 1000 lira gibi fiyatlardan alanlar olduğunu bildiğimiz için sizde orayı başka biriymişsiniz gibi arayın daha önce eşin dostun bu siteden belirttiğimiz şekilde alım yaptığını belirtin. daha önce aramıştım demeyin başka biriymiş gibi arayın benim şu kadar param var şöyle ödeme yapacağım şeklinde herhangi bir beyanda bulunmadan almayı denemenizi tavsiye ediyorum.

valla sadece bot olayında değil her konuda türkiyede işlerin nasıl döndüğünü benden çok daha büyük bir abime buradan uzun uzadıya detaylarıyla anlatmamın bana çok komik geldiğini de belirtmeden edemeyeceğim :)

benim tavsiyem, birşey alacaksanız (bot,motor,oyuncak,dondurma vs) ne alacak olursanız olun iyice araştırın. benim anlatmak istediğim şayet o ürünün piyasası adamakıllı oluşmamışsa belirtilen fiyatın altında alabileceğinizi bilinmesidir. denizcilik ve su ile alakalı işler ülkemizde lüks olarak görüldüğü için henüz belli bir piyasası oluşmamıştır. tekne almaya gidiyorsunuz 1500 liralık sıfır fiber tekneyi 1300 liraya alıyorsunuz..motor alacaksınız iyi bir indirim yaptırabiliyorsunuz..tekneyi limana bağlayacaksınız aynı limana 300 liraya da bağlayan var 50 liraya da..

umarım anlatabilmişimdir ki anlayan anlamıştır..

bu işler ülkemizde ne yazıkki böyle.

Son düzenleme: 1 Temmuz 2010
  19. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Onura katılıyorum.Seastar botumu almadan önce avmarketi.com da fiyatı 2.400,00 civarı idi.Başka sitelerde 1.400,00 lira idi.Daha sonra derince bir araştırma yaptım, iki tane sitede 1.300,00 liraya buldum.Peşin pazarlıkla 1.000,00 liraya aldım.Daha sonra avmarketi.com' a okkalı bir mesaj yazdım.İnsanla dalga mı geçiyorsunuz vs.Adamlar hemen fiyatı 1.400 liraya çekti.
    Yine m diyeceksiniz fakat 9,9 Yamaha motorumu ve 3,60 seastarımı yine sattım.Şimdiki takımımdan nazar değmesin çok ama çok memnunum.Resimlerini paylaşacağım inşallah.

20. stratejist

stratejist A.ÖZDEMİR

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Halil bey bildiğim kadarıyla fiyat/performans olayı göz önünde tutulduğunda seastar diğerlerine nazaran bir öne çıkan bir marka. Hatırladığım kadarıyla siz de bot arayan arkadaşlara bu markayı tavsiye ediyordunuz. Canınızı sıkan birşey mi oldu da botunuzu sattınız? Bu bot sizde herhangi bir memnuniyetsizlik mi yarattı? Eminim memnun olduğunuz bir botu neden sattığınızı merak eden birçok arkadaşım olacaktır; özel nedenlerden ötürü değilse sizi bu botu satmaya iten sebepleri anlatmanız mümkün müdür acaba?