3.20 Alüminyum tabanlı şişme bot

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında oguzhanyildirimoglu tarafından paylaşıldı.

1. onur1872

onur1872

ufuk bey 9.8 motor 10 hp 9.9 motor ise 15 hp ile aynı parçalardan üretilmiş fakat karbüratör ve benzin memesi gibi bazı parçalar küçültülmüş. yani takriben 12 hp güç üretiyor. bu motorların bazı modellerinin karbüratör ve benzin memesi gibi parçalarını 15 hp ile değiştirince motorun gücü 9.9 dan - 15 oluyor. o nedenle 9.8 9.9 10 gibi rakamlar yazıyorlar. neden böyle birşey yaptıklarına gelince. bazı ülkelerde 10 hp ve üzeri motorlar vergiye tabiydi. tıpkı geçen seneye kadar bizim ülkemizde de olduğu gibi. bu nedenle firmalar küçük bir - ayar - yaparak bu motorları 10 hp nin altında gibi gösterme yoluna gidip satışlarını arttırdılar. bu sene kanun değişti ve 5 metre altında kaç beygir olursa olsun artık vergi verilmeyecek.

benim tavsiyem en iyisi 15 hp. sıfır alın tabiki ama ben herzaman bakımlı bir ikinci el tercih ediyorum. nedenine gelince öğrenciyim ve para ayıramıyorum. 1000 liranın altında bakımlı bir 25 hp bulmak mümkün. fakat sahibinden. gibi sitelerde bu mümkün değil :) orada botlara ve motorlara neredeyse sıfır fiyatını istiyorlar. ikinci el motor alacaksanız servisleri gezmenizi tavsiye ederim ki giresundan geliyorsunuz bu biraz zor olabilir.

bende 3 metre zodiac vardı. sattım 2 metre aldım motoru da 4 beygire düşürdüm şimdi rahatım taşıma derdi yok vs denize gidip gelebilirim artık :) ağırlığı taşıması vs dediğiniz gibi denize giderken değilde dönerken tam bir dert. 9.9 ve 15 hp motor nereden baksanız 2 zamanlısı 40 kg 4 zamanlısı da 60 kg civarı. o nedenle tek başınıza bu ağırlıkları kaldırmak imkansız olduğunu bilerek seçim yapın. alırken kolay oluyor fakat taşırken ben ne yaptım diyebiliyor insan :)

2. onur1872

onur1872

birde şunu söyleyebilirim. bende rize ardeşenliyim. yani karadenizliyim. çocukluğum lombardin motorlu pancar motorlu tekneler üzerinde geçti. ayrıca bilirsiniz rus botları da bizim oralarda meşhurdur. size şunu söyleyebilirim eğer 15 hp ve üzeri bir motor ile 3.80 bir bot alırsanız giresunda herkesin gözü sizin üzerinizde olacaktır. çünkü eminim ki giresunda böyle bir takımı olan kimse yoktur. 25 hp bir motorlu bot nereden baksanız tek kişi 25 deniz milinin üzerine çıkar ki karada 300 km ile gitseniz emin olun bu zevki tadamazsınız. ayrıca fiber tekne ile 25 mil üzerine çıkmanız için en az 40 50 hp motor gerekecektir. botla aynı hızları 25 hp ile yakalayabilirsiniz. giresunda bilirsiniz ki 5 metrelik ahşap teknelere 10 hp pancar dizel ve neredeyse 1 tonun üzerindeki 7-8 metrelik ahşap teknelere 20 hp dizel motorlar takarar. 15- 25 hp benzinli deviri yüksek bir motorun 3.80 lik hafif bir botu nasıl götüreceğini buradan hesaplayın.

3. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Evet ,bu konudaki kanunlarda değişikliğe gidildi. !! Şu an itibariyle boyuna ve tabanına bakılmaksızın ,, ''Motorlu '' tüm deniz taşıtlarına , ''Bağlama kütüğü ruhsatı alınması gerekiyor.
    Bu konudaki bilgilere , http://www.denizcilik.gov.tr/dm/ ' adresinde , karşınıza çıkacak olan ''bağlama kütüğü bilgi sistemi'' bölümünden ulaşabilirsiniz.
    5m altı vergiden muaaftır., yani sizinkisi.
    Öneri olarakta ,yeni bota yeni motor yakışır , 9.9 ,yamaha veya honda veya tohatsu da olabilir.

4. onur1872

onur1872

hay allah yine mi değişti :) yakında haftada bir tüzük değiştirirlerse hiç şaşırmam :) 22.03.1971 tarihli su ürünleri yasasını hala kullanıyoruz. su ürünlerinde okuduğum için kanunu inceleme fırsatım da oldu zira sınavlarda sürekli soruyorlar. o kanunda buharlı gemilerden sefinelerden bile bahsediliyor. fakat tüzükler vs 6 ayda bir değişiyor hele son 3 senedir sürekli değişti. yeter artık :) bu gidişle ikinci el piyasasını iyice bitirecekler öyle görünüyor.

5. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Onur bey aynen fikirlerize katiliyorum. Botu almaya karar veridigimden beri netten oldukca video baktim gidislerini gordum, kac metrelik bota kaclik motor daha uygun olur diye.Saniririm buyuk olasilikla 3m 10 hp yada 3.6 m 15 hp gibi bir durum soz konusu zaten fazlasini asmak istemiyorum. Ben Giresun trabzonun tam ortasinda kaliyorum genelliklen islerimi Trabzonda goruyorum. Biraz sordum saga sola oyle bot gibi malzeme satan biryer var ama tekel diye fiyatlari yuksek tutuyorlarmis moralim bozulmasin diye acikcasi oraya gidip bakmal bile istemiyorum.Kulanilmis buralarda yok gibi birsey. Netten 1 aydir sahibinden.com,dan bakiyorum ama maalesef kullanilmisi yenisinden pahali bu yuzden yenisi daha uygun gibime geldi, 5 000 tl gibi bir rakam vermeyi dusuyorum aslinda toplamda bot ve motor icin. Motor 2 zamanli istiyorum tasima ve bakim icin daha uygun fiyattada oldukca fark ediyor. Bir sorumda soyle olacak Istanbulda bu isleri yapan karakoyde cok yer var sanirim, hem guven hem fiyat acisindan bildiginiz yer varmi. Sadece bot motorlan kurtulamiyacagim sahil guvenligin istedigi malzemeleride hepsini ayni anda almak istiyorum.

6. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    orca deniz vede yeni açilan spot denizi tavsiye edebilirim. sea master botlari satan galata marin diye biryerde var bende ordan aldim; oradan alacaksan dükkanda bulunan mali alacaksin, sakin ha kaparo verme... zira bazi insanlarda is ahlaki- sözünü tutma gibi erdemler ne yazikki yok. forum kurallarini ihlalmi ettim bilemiyorum ama elimde kaparoyu verdigim tarihli kagit var, burada teslim tarihide yaziyordu ancak tam 6 ay, evet alti ay sonra alabildim....dahasi motorun tek kulagini kirik verdiler vede degistireceklerine söz verdikleri halde degistirmediler.....sezon sonu bakima biraktigimda motorunuzu alabilirsiniz kulak dahil hersey tamam dediler almaya gittigimde kulak hala kirikti vede piskin piskin kabadayi edasi ile siritiyorlardi adeta meydan okurcasina...yanimda annemde vardi napabilirdimki zaten bisürü adam; motoru aldim çiktim içinden parça çalmadilarsa bunada sükür....

kusura bakmayin bi tavsiyede bulunayim derken içimi döktüm ama ayni sorunlari sizde yasamayin diye, bu isler birazda heves isi hevesiniz kirilmasin benim gibi.

7. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Arkadasim inan cok iyi oldu bunlari belirtmen. Inan bir an sogur gibi oldum ama degerli bilgilerin cok faydasi olacak tskr ederim.

8. onur1872

onur1872

ufuk bey selamlar. karaköyde uygun fiyata bulabilirsiniz fakat karaköydeki satıcılar gerçekten çok terbiyesizler. benim de başıma birkaç kez böyle durumlar geldi.

fakat uygun fiyata da motorlar vs düşebiliyor. ayrıca karaköyde çin malı adı sanı duyulmamış motorlar var. bu bahsettiğim motorlar 1300 liradan başlıyor ve 4 zamanlı motorlar.

sahil güvenliğin istediği ekipmana gelince çok fazla birşey değil. yangın söndürücülerin fiyatlarını biliyorsunuzdur. sahil güvenliğin istediği CE belgeli canyeleklerinin tanesi de 15 lira civarı. bir çapa 10 15 liradan başlar vs..bunları tamamlamak kolay. fakat bot ve motor konusu gerçekten insanı uğraştıran konular.

benim tavsiyem bu yönde olacaktır :

ikinci el motor almayın alacaksanız da herşey şansınıza kalmış. ikinci el konusunda bundan başka söylenecek pek bir söz bulamıyorum.

bot konusunda dediğim gibi karaköyden yada internet sitelerinden 1000 liraya 3.60 3.80 botları almak mümkün. motor konusunda da hem parça bakımından hemde uygun fiyat bakımından 15 hp parsun öneririm. çin malı olmasına karşın parçalarının çoğu yamaha ile birebir aynı ve forumu takip ettiyseniz parsunu öneren çok kişi var.

5000 lira ayırdım demişsiniz. bu paraya sıfır bir 15 hp ve sıfır 3.80 bot alabilirsiniz. bu derece yüksek bir bütceniz olması nedeniyle oldukça şanslısınız. 5000 lirayla karaköye gittiğinizde istediğiniz ekipmanı çok uygun fiatlara alabilirsiniz. o paragöz kurnazlar size çok güzel bir indirim yaparlar. zaten çin malı ekipmanı olduğunun 10 da biri parasına malediyorlar. çinden bir bot getirtseniz 300 liraya getirirsiniz adamlar getirip getirip 5 bot fiyatına tek bot satıyorlar.

9. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Selamlar, aslinda inanin 1 aydan beri netten eski yorum yapilmis yazilari okudum biraz fikir sahibi olmustum ama buradan 1 gunde daha cok sey ogrendim. Aslinda 5000 tl beni asiyor, ama sahibinden.com adresini 1 aydir takip ediyorum yuzune bakilir bot ve motorlar fiyatlari 5000 civari ustelikte kullanilmis ve faturasi kayitlari yok cogunun, dediginiz gibi 2. el motorun ne oldugu belli olmaz sansa kalmis bende o yuzden verebilecegim fiyati yukselttim. Bu saticilarin tebiyesizligine gelince maalesef memleketimizin heryeri bunlarlan dolu hem aglarlar hemde musteriyi tabir yerinde ise enayi yerine koyan tipler. Ben zaten saticinin hareketlerini begnemsem ucuzda olsa ugramam kesinliklen birdaha. Soyle bir sorum olacak madem saticilar pek guvenilir degil guvenilir olan yer yokmu ? sate degil karakoyden olmasi 10 olacagina fiyat 11 olsun ama saglam olsun.Eger istanbuldan kafama gore bulamaz isem netten bir arkadasimiz buradan ismarlamis vede memnundu oradanmi ismarlasam, netten ismarlamak gormeden almak iyi degil ama guvenilir yerlerde oldugu muhakkak vardir. BU konuda ne dersiniz acaba. Paramizlan rezil olmayalim :)) bu ise bayagi kafa yordum almak niyetindeyim donme sansim yok gibi..

10. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    parsunu bende kullaniyorum yamahanin birebir klonlamasi ama ikinci eli tabiki yamaha gibi diil. eger ilerde satmayi düsünmüyorum kullaniciyim diyorsaniz parsun u alin. hem bilindik bir marka olsun hemde hesapli olsun diyorsanizda tohatsuyu öneririm bilhassa 2 zamanli 9.8 ligi hem hesapli, hem hafif hemde hizli bir makina.

11. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bot konusunda tavsiyem,her zaman büyük bot daha denizcidir tercih bu yönde olmalidir. heleki karadenizde kullanilacaksa. 360 boy 9.9-9.8 ve 15 ile uyum saglar. Halil Beyin aldigi sitede baya iyi fiyatlar var ona danismanizi öneririm

12. onur1872

onur1872

sıfır aldıktan sonra en az bir yada birkaç sezon sorun olacağını zannetmiyorum. rutin bakımları yapılsın yetecektir. bot kaldırılırken tatlı suyla yıkansın motor ara ara çalıştırılsın gibi.

1000 liraya sıfır 3.80 bot alabilirsiniz. ama karaköydeki satıcılar tabiri caizse taşra kurnazı. kime neyi sattıklarını değilde kime ne kadar geçiririm (tabirin başka şeklini bulamadım tam tabir budur yanlış anlaşılmasın) onun hesabındalar. bugün ben gidsem 1000 lira dedikleri bota siz gitseniz 800 lira diyebilirler , ertesi gün çocuğunuzu gönderin ona da 1200 lira derler. hiç şaşırmam. kime pahalıya satarım onun hesabındalar.

ben birkeresinde kız arkadaşımla gittim az kalsın adamı dövüyordum..eve gidip avukat arkadaşımı aradım dava açabilirim diye..sonra sakinleştim ve oralardan birşey almamak yada alırsam da çok ucuz olmazsa almamak şartıyla birdaha gitmemeye karar verdim.

ucuza alırım diyorum nasıl ucuza ? şöyle ki 3.80 botu 800 liraya versinler alırım :) daha fazla vermem sanırım. ki bunların ne yapacağı da belli olmaz

13. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    klasik bir girizgahlari var: (ne kadar para var arkadasim) diye sorarlar vede o paranin tamamini cebinizden almadan rahat etmezler. bence motorda bauhaus un fiyatlari fena diil, botuda 1000 liraya 360 düsürdünüzmü sahane fiyat-ki taze almis arkadaslarimiz var bu fiyata

evet pratik vede hesapli önerim size, 9.8 tohatsu (2700 yada 2800 tl gibi biseydi)
    bot olarakta 360 sea star (1000 tl)

iste canavar gibi takim:) ha, 360 a çok daha büyük motor taklabilir ama bu paketinde sürati doyurucu olacaktir

14. onur1872

onur1872

umut abi ben 9.8 tohatsuyu önermiyorum. forumda sermetler aynı takımı(3.80-9.8 tohatsu)geçen sene aldılar onlara da önermemiştim şimdi en son bu yıl motoru satıp 25 hp almayı düşünüyorlardı ki motoru sıfır almışlardı. trabzonda kullanacaklarsa en az 15 hp alsınlar ki 15 bile az gelebilir. muhtemelen sürat teknesi tadında dalgaların üzerinden sekerek gitmek isteyeceklerdir :) malum çocuklar da var ve daha küçükler kanları kaynıyordur :)

benim tavsiyem en az 20 hp öneriyorum ki alabiliyorlarsa 25 hp alsınlar harika olacaktır. tahminen 9.8 hp ile 25 hp arasında 5 kat sürat farkı olacaktır. 9.8 botun ağırlığını+ kendi ağırlığını + 3-4 kişinin ağırlığını ancak çekecektir ve çok yavaş gidecektir. aynı durum geçen sene sermetlerin başına geldi. onların bir video vardı 3 kişi çok yavaş gidiyorlardı ben 6 hp ile onları geçerdim emin olabilirsin :)

benim önerim 25 hp alamıyorsanız 20 hp yada en az 15 hp parsun olacaktır. karaköyde telefonla aradığımda 15 hp parsun için 2100 dolar, gittiğimde birebir konuşmada 2500 dolar demişlerdi :) sizde telefonla arayıp sorun derim. eğer neşeli anlarını yakalarsanız 2300 falan isteyebilirler, canları sıkılmışsa 2500 isterler paraya ihtiyaçları varsa da 2100 isterler diye düşünüyorum :p espri birkenara telefonla arayıp durumu izah edin. 2000-2500 dolar arası motora ayırın. 15-20 hp bir motor bakın ki bu parsun olabilir , 1000 lirayı da bota ayırın. bota daha fazla vermeyin derim. benim tavsiyelerim bu yönde.

umut abi son olarak şunu eklemek istiyorum. senin 15 hp nin yaptığı sürati belkide 20 hp makinalar ahşap tabanlı botlarda yakalayamayabilirler. nedeni de senin bot fiber taban :) yani omurgası denizi tam olarak yarıyor ve süratli gidiyor.

Son düzenleme: 14 Haziran 2010
  15. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Arkadaslar tam bu konuda ben birsey yazacaktim sizler benden once davranmissiniz :) Tohatsu 9.8 hp,den vazgectim. Sebebi kisaca anlatayim 169 cc 9.9 hp olani 247 cc yani motor hacmi cok ufak fazla tork uretmez sanirim.Aslinda 10 hp ilen 15 hp arasinda 100 tl gibi az bir rakam oynuyor oda sanirim buyuk karburator oldugundan. 10 hp yuksegine cikmak istemiyorum ehliyet falan almam lazim birde benden baskasi suremez (gerci sahil guvenlik senede bir ugrar yakalamasi lottodan 6 gibi). Soyle yapsam nasil olur 9.9 alip hemen parcalari degistirip 15 yapsam hem ehliyet falanda istemez. Ama sorun su olacak ne kadara patlat bilimiyorum ama 300 tl,den asagiya yaptirmam gibime geliyor birde parcalari hemen nereden bulacagim saglam usta varmi vs.Haftaya nasipse istanbula gidiyorum gitmisken almadan gelmek niyetim yok.Ben 1 kere alayim sonra yok ufakti yok motor kafi degildi demek istemiyorum bir kere parasini verip kurtulmak niyetindeyim zaten yaz kac ay oluyorki burada belki sezonda toplam 10 kereden fazla gidecegimi sanmiyorum.Bauhaus,dada satiliyormus ama sanirim fiyatlar pazarliksiz birde onlar liste fiyatindan satiyorlar sanirim ama orayada bakmak istiyorum.Hangi Bauhaussa gitsem gerci nerelerde var bilmiyorum ama bulurum sorun degil gitmisken oradan motorun denize dusmemesi icin kilit falanda almayi dusunuyorum. Basta yazdim 9.9 hp motoru hemen 15 yapabilecek saglam usta varsa yazabilirmisin uzakligi onemli degil giderim yeterki saglam olsun. Seastar 3.60 metre ahsap tabanda karar kildim ama motor konusunda tam secim yapamadim delilik yapip 20 hp gibi birsey almaktan korkuyorum acikcasi tabi fiyati uygun olursa..

16. onur1872

onur1872

ufuk bey 9.9- 15 olayı benim bildiğim johnsonlarda var. dediğiniz gibi 9.8 ile 9.9 arasında dağlar kadar fark var çünkü 9.8 10 hp 9.9 ise aslında 15 hp bahsettiğimiz gibi karbüratör vs değişik.

düşündüğünüz değişiklikler en az 300 liradır ki 500 lira bile olabilir. karbüratör olayı şöyle sıfır motora sıfır takılır ikinci el karbüratör de takılır ama yazık olur.

bence 20 hp ve üzeri almalısınız :)9.9 alıp karbüratörle vs uğraşacağınıza da 15 hp alın kurtulun. merak etmeyin bunca yıldır kullanıyorum daha ehliyet soran olmadı. zaten 2-3 mil açılma gibi bir durumunuz olmaz sanıyorum. kıyıda zevk için gezinti yapanlara da , kullananlara da - en azından karadenizde-ehliyet sormazlar. zaten karadenizde biliyorum ki belirli noktalarda sahil güvenlik var. ve bildiğim kadarıyla yüz beygirin üzerinde iki tane motor takılı zodiacları var kafaya koydularmı onlardan kaçmanız imkansız :) güney sahillerinde olsaydınız o zaman farklıydı. oralarda ehliyet kontrolu sık ama yinede bu şekilde keyif için kullananlara pek yanaşmıyorlar diye biliyorum.

ehliyeti dert etmeyin olmadı sınava girip alırsınız ehliyet almak çok basit. ehliyet dediğiniz zaten amatör denizci belgesi dediğimiz belge. ben su ürünleri öğrencisiyim bize normalde yardımcı kaptanlık bile veriyorlar diye biliyorum ben bile almadım. ha bunları neden anlatıyorum? çünkü 9.9 alıp 15 yapmak sıfır 15 hp almaktan daha pahalıya gelir ve garantisi olmaz :) bence bırakın 9.9 u 15 i siz 20 hp ve üzerine bakın. olmadı 15 hp alın gitsin.

benim hesabıma göre 9.9 alıp 15 yaptırmak motora yazık etmektir :)

17. onur1872

onur1872

birde çocuklarlarınızla kullanacaksanız ve çocuklarınız 18 yaşın altındaysa botu sizden izinsiz tabiri caizse kaçırma durumları yaşanabilir. 25 hp bu gibi durumlarda çok büyük gelir. 20 hp de büyük gelir. sürat yapmak isterler ne olacağı belli olmaz allah korusun..

çocuklar küçükse 15 hp alın derim son kararım bu yönde. ben olsam o kadar bütçe ayırabilsem kesinlikle 25 hp altına bakmam bile :) 3.60 bot olayı da şöyle..3.10 fiber taban bot 15 hp ile 20 25 mil yapar ama 3.60 bot 15 hp ile 15 mil görebilir. fiber taban omurgası fiber olduğundan tekne gibi denizi rahat yaracaktır bu nedenle de oldukça hızlı gider. fiber taban bir botla güçlü bir şekilde kürek dahi çekseniz 3-5 mil sürati bulursunuz :) buradan hesaplayın.

alabiliyorsanız fiber taban botlara bakın ahşap taban 3.60 20-25 hp kombinasyonu yerine 3.10 fiber taban 15 hp kombinasyonunu alabilirsiniz diyorum. süratiniz aynı olacaktır hatta fiber taban 20 hp ahşap tabanlıdan daha hızlı gidebilir ki bu duruma göre değişir. karadenizde dalga çıktığında da fiber taban sizi güvenle kıyıya taşıyacaktır. imkanım olsa da fiber taban alabilsem.

emin olun size tavsiyelerde bulunurken kendi aklımdan geçen takımları yazıyorum. yani o kadar bütçem olsa kendime ne alabileceksem size de bunu öneriyorum..

benim son tavsiyem 3.10 fiber taban(aslında 3.50 fiber taban önerebilirim) ve 15 hp bot. olmadı 20 hp ve 3.60 ahşap taban.

bauhaus dediğimiz yerler de küçük yerler değil. istanbulda birkaç şubesi var isterseniz google dan aratıp şubelerine bakabilirsiniz yada bulamazsanız biz size söyleriz benim de tam adresleri aklımda değil beylikdüzünde ve anadolu yakasında birkaç yerde var :) gerçekten uygun fiyatlara satıyorlar.

birde son tavsiyem şu. şimdi aklıma geldi istanbulda fiber taban bot yapan yerler var. geçen sene sorduğumda 3.50 fiber taban bot için (sıfır) 1300 lira istediler. şimdi de olsa olsa 1500 liradır. ona birde 15 hp motor aldınızmı konu kapanabilir :)

Son düzenleme: 14 Haziran 2010
  18. uFuK-28

uFuK-28 Ufuk

En İyi Avı:
    72 cm levrek
    Onur bey aynen dedikleriniz dogru. Zaten inanin 1 aydir youtube,de butun bot boylarina motor guclerine baktim aynen dedikleriniz gibi. Yanliz sorun suku fiber tabanli sanirim komple birsey onu nasil tasiyacagim katlanmiyor gibime geliyor o benim icin buyuk dert olur sanirim.Evim denize cok yakin ama yeni sahil yolu yapildindan kumsal yer yok yakinimda onu mecbur arabamlan kumsala tasimam lazim bu yuzden arabama sigacak birsey olsun istiyorum. Yoksa yaniliyormuyum? Fiber tabanda katlanma olayi varmi? Ismi aklima tam gelmedi bu deniz islerine bakan yani ruhsat veren yer evime 70 metre yarin gidip soracagim ehliyet almak nasil belki yardimci olabilirler eger basit ise kesin 15 veta ustu alirim belki yardimci olurlar. Inanin iyiki uye olmusum buraya yoksa bayagi bilgiden yoksun olacaktim. fikirlerim sabit kalmamaya basladi tecrubem bayagi artti. Benim cocuklar benden izinsiz birsey yapmazlar oyle botu kacirmak olayi olmaz zaten isimiz bitince alip eve kyacagim katlamam lazim mecbur ama 3 metre olursa katlamama gerekde kalmaz son kattayim mervivene dayarim hem sisir sonra havasini bosalt derdim olmaz. Ben simdi biraz fiber tabanlilara netten goz atayim onlara hic bakmamistim :))

19. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    anladigim kadari ile sakin havalarin yanisira karadenizin karadenizligini yaptigi sartlardada kullanilacak ekipmanlar. sertçe karadenizin dalgalarina dalmak demek kisa sürede botun ek yerlerinden açma yapmasina neden olur.
    Onurun bahsettigi fiber tabanli, arkasinada 2 zamanli 18 tohatsu ki bu minimum, dahada iyisi 35bg vede bota jokey konsol takmanizi öneririm. karadenizde dalgalardan sekmenin yegane yolu bu:(

20. onur1872

onur1872

fiber taban katlanmaz ama arabanın üzerine ters koyup taşıyabilirsiniz. 3.10 fiber taban size yetecektir. şunu unutmayın ahşap taban alırım indirir katlar götürürüm vs şeklinde düşünüyorsunuz fakat bu o kadar kolay bir iş değil emin olabilirsiniz. çok çok zahmet verici bir iş. emin olun bir iki kez indirip şişirdikten sonra neden fiber taban almadım diyebilirsiniz.

fiber taban botu arabanın üzerine şişik vaziyette ters koyarsanız hiçbir sorun olmaz. hatta büyük kolaylık olur denize gittiğiniz anda denizdesiniz :) ahşap taban 3.60 bir botu monte etmek şişirmek indirmek en az 20 dakika bunu bilin. ve oldukça yorucu. keşke ahşap taban yada aliminyum taban yani katlanabilir taban bot kullanan bir arkadaşınız olsaydı da onunla tecrübe etseydiniz :) fiber taban 3.10 bot ve 15 hp size fazlasıyla yetecektir. ben alabilsem 3.50 ve 20- 25 hp alırdım :)