200-250 TL Bütçe ile Olta Makinesi ve Kamış Tavsiyeleri

Konu, 'Makineler' kısmında volkaniras tarafından paylaşıldı.

1. volkaniras

volkaniras Volkan

Merhaba arkadaşlarlar, sanırım bu sevdaya yeni yakalananların ortak sorunu ne alacaklarını bilememeleri. Bende aynı dertten muzdarip bir arkadaşınız olarak tavsiyelerinizi bekliyorum. Bütçem toplamda maksimum 250 TL. Kullanım alanım deniz. Açıkçası genel olarak tekneden yada kıyıdan her yerde kullanmak istiyorum. O yüzden zaman zaman kıyıdan uzağa da atabilmeliyim yada tekneden fazla zorlanmamaliyim. Yaptığım araştırmalara göre makinelerde daiwa okuma ve shimano bir adım öne çıkıyor. Model olarakta ilk gözüme takilanlar okuma avenger ve okuma ceymar oldu diğer markalardan henüz bir şey cikaramadim malesef. Kamışlara henüz hic bakamadım. Açıkcası bütçemi kamış ve makineye nasıl bölmeliyim bu konudada fikrinizi.alabilirim. yani 150-100 yada 200-50 vb gibi. Makine seçiminde aklımı kurcalayan diğer detay biraz teknik bir konu sanırım. Kaç bilyeli, olmali, rulmani vb konulara da değinenilirseniz sevinirim.

Fikirlerinizi.merakla bekliyorum.
    Rast Gele.

2. KARAHANLI07

KARAHANLI07 Metin Özgür Doğan

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    Volkan kardeşim güzel bir hobiye başlamaktasın.Lakin bir durum var....Teknede kısa kamış makbuldür ama kıyoda uzak atış için en az 3.80cm i gözden çıkarmalısın.E 3.80cm ile teknede rahat edemezsin.O halde ya kesenin ağzını açacak ya da tercih yapacaksın.Sevgiler,

3. volkaniras

volkaniras Volkan

Kamış için sanırım öyle görünüyor ancak makine için hem kiyida hem teknede kullanabilecegim bir makine vardir diye düşünüyorum. Bütçeme göre oneriniz varsa alirim bir dal :)

4. aytan01

aytan01 abdurrahman

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    balık
    okuma makineler ömür boyu parça garantisi mevcut ama nedense çok güçlü gelmiyor benim önerim hem tekne hem kıyı diyorsan ryobi ecusima 8000
    DAM QUİCK SYLYT 360 FD bu makinede yedek kafada var mesela kıyıda ip misina teknede mono kullanırsın
    okuma almak istersende ceymar 65 olabilr

5. okaliptus92

okaliptus92 mustafa çekirdekci

Favori Kamış:
    albastar
    Favori Makine:
    albastar long cast
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    makine okuma ceymar alabilirsin kamış olarakta albastar apollo 3 mt al isini görür 2.70 mt kamislarda isini görür

6. volkaniras

volkaniras Volkan

Önerileriniz için teşekkür ediyorum. Ryobi ve DAM markalı makineleri inceledim, ve güzel yorumlar aldıklarını gördüm. Ancak bütçemin üzerinde fiyatlara sahipler. Birde kamış almam gerektiğini düşündüğüm zaman makine için bütçem maks. 150-175 TL olacak gibi görünüyor. Birde Ceymar 65 demişsiniz baktımda 40 55 65 gibi modelleri var bu hangi açıdan fark yaratıyor?

7. volkaniras

volkaniras Volkan

Kamış seçiminde daha çok zorlanacağım sanırım, çünkü hem kıyıdan uzağa atış yapabileceğim, hemde teknede rahat edeceğim bir kamış pek mümkün görünmüyor. Yani dediğiniz gibi orta uzunlukta bir kamış alsam ikisinide tam olarak gerçekleştiremeyebilirim. Bir yandan da en mantıklısı 3 m gibi görünüyor.

8. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
  9. volkaniras

volkaniras Volkan

Öneriniz için teşekkür ederim. Peki 30 - 40 - 55 - 65 gibi modelleri var. Bunlar tam olarak ne anlama geliyor hangisini almalıyım.

10. volkaniras

volkaniras Volkan

Arkadaşlar bir de makineye odaklandık, kamışı da es geçmeyelim. Kamış tavsiyelerinizi de rica ediyorum. Her zaman teknede tutma olanağım olmayacak sanıyorum o yüzden kıyıdan uzak atışlarda yapabileceğim surf yada genel kullanım için fiyat performans açısından uygun olduğunu düşündüğünüz, maks. 100 TL fiyatlı kamış önerilerinizi bekliyorum.

11. KARAHANLI07

Favori Kamış:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA-SHİMANO-D.A.M
    En İyi Avı:
    dostlarım
    kardeşim o 30-40-55 diye ifade edilen makinanın kafa ölçüsüdür.misina kapasitesi de bu ölçü ile doğru orantıda olur.uzak atışlarda 55 ve üstü tercih edilir:thumb: 100tl civarlarında makinelere baktım pek gözüm tutmadı.belki yanılıyor da ola bilirim ama markasına güvendiğim bir tavsiye buldum 100 tl den azcık yukarda.bi incele istersen

http://www.avdeposu.com.tr/?urun-103226-ryobi-guangewi-6000-gw-mb-olta-makinasi

12. volkaniras

volkaniras Volkan

Arkadaşlar Okuma Ceymar 40 siparişi verdim. Marketten aldığım 25 TL lik çin malı kamış + makine setini saymassak araştırarak aldığım ilk makine. İnş bereketli ve mutlu avlarda kullanırım. Ancak işim daha uzun şimdi sırada kamış seçimi var. Kıyıdan ve tekneden spin yapabileceğim bir kamışa karar verdim. Zaman zaman oltayı değiştirerek kıyıdan yemli atışlarda yapmak istiyorum tabi. Ancak asıl amacım spin tekniği ile avlanmak. Okuma Ceymar 40 ile kombin yapabileceğim bir kamış arayışına an itibari ile başladım. Bu yazıyı yazarken kamışlara henüz hiç bakmadım tabii, ancak çok uzun bir kamış olmasını istemiyorum sanıyorum 2,50-3,00 metre arası ideal olacaktır. Bu konudaki değerli fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

13. aytan01

aytan01 abdurrahman

Favori Kamış:
    okuma helios
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    balık
    Daiwa crosfire 270 14-56 gr atarli kamisi bir incele derim uyumlu olur hayirli olsun bu arada makine

14. volkaniras

volkaniras Volkan

Herkese teşekkür ediyorum. Ceymar + Shimano Alivo 2.7 10-40 ile alışverişimi tamamladım.

Herkese Rastgele.

15. iSmile

iSmile İsmail

Merhabalar,

Ben de aynı sürümcemede kalan amatör balık sevdalısıyım. Bu konuyu geçen sene arkadaş alışverişini tamamlayarak kapatmış sanırsam.

Ben volkaniras'ın hem yorumlarını hem edindiği tecrübelerini paylaşmasını rica edeceğim.

Zira ben de Okuma Ceymar 65 almayı planlıyorum. Bu makinayı hangi kamışla birleştirerek surf casting yapabilirim ve hangi kamış ile birleştirerek tekneye çıkarsam başarılı ve daha sağlıklı bir av yapabilirim?

Tecrübelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.