12/EKİM/2014 LÜFER AVI 121 LÜFER

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ALİCO tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Nuri abi bence forum kuralları T.C. yasalarının üzerinde olamaz. Kıyı balıkçısı için zaten 5 kg'ın üzerinde av yapmak gibi bir izin yok. Ama tekne avcılarında uygun evrakları sağlayanlara var. Dolayısı ile bu şekilde avlarını raporlayanlara tepki gösterilmesi bana doğru gelmiyor. Yani bir av T.C. yasalarına uygun ama forum kurallarına uygun değil. Böyle bir şey olabilir mi?

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Sabır ben bu konuya son noktayı koyacağım bekliyorum dahası varmı bekliyorum

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Konunun sarı kağıtla şunla bunla ne alakası var herkes amatör profesyonel kg derdinde biz kanunun bize tanımadığı işleri yapacak kadar düştükmü beyler böylemi görüyorsunuz, kendi marka değerimizi düşürecek kadar aciz insanlarımıyız biz

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aret, bir düzeltme yapayım. Kıyı avcısı, tekne avcısı gibi bir ayrım yok.

Profesyonel balıkçı olan, uygun ruhsata sahip biri, kıyıdan da aynı şekilde kendi tebliğine uygun ölçülerde olmak kaydıyla av yapabilir.

Buradaki tek mesele, buranın bir amatör balıkçı forumu olması, hepsi o kadar. Yani, aslolarak zevk için avlananlarla, para kazanmak için avlananların pek fazla ortak noktası olmaz aslen.

Ama şu da var. Bizim küçük balıkçı denen, amatör gibi avlanan ama profesyonel olan arkadaşlarımız da var. Yani adam ağ sarmıyor, parakete sermiyor. O da elinde uzun olta vs. neyse balık tutuyor. Belki biraz çok tutuyor, ama ruhsatı var ona da. Ve gidip satıp geçimini sağlıyor yada katkı sağlıyor. Bu arkadaşları ayrı düşünmek lazım.

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    “Tepki” olayı başka bir mevzu ancak önce işin adını koymak gerekiyor sanırım.:)

Balıkçılık aktivitesini Amatör Amaçlı ve Ticari Amaçlı olarak tasnif edebiliriz. Kabaca 2 yönlü şekillenen bir olgu.

Amatörlük; 3/2 NUMARALI AMATÖR AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ ile çerçevelenmiş, Ticarilik ise 3/1 NUMARALI TİCARİ AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ çerçevesinde yapılan balıkavı etkinliğini kapsamaktadır.

Amatörlük içerisinde içsularda avcılık, zıpkınla avcılık, denizlerde avcılık gibi alanlar mevcut. Bu kabaca yapılmış ayrımda botla veya tekne ile içsularda avlanan dostlarımızı da kıyı avcısı olarak nitelemek yanlış olmaz. Denizlerde de kıyı haricinde bot veya tekne ile amatör avcılık icra ediliyor malum.

Ayrıca amatörlükte kendine özel istisna durumlar da var elbette. Örneğin amatör için deniz balıkçılığında zaman yasağı yok, oysa, içsularda balık türüne göre zaman yasakları sözkonusu. Ancak ister denizlerde ister içsularda yapılacak avcılık 3/2 nolu tebliğin hükümlerine tabi.

Sarı kağıt sahipleri 3/2 nolu tebliğin kapsamında değiller dolayısıyla balıkavı etkinlikleri de bu kapsamın dışında değerlendirilmelidir. Zira 3/2 nolu tebliğ ile 3/1 nolu tebliğin “yasallık” kapsamları birbirinden farklı ve ayrıdır.

“T.C. Yasası” kavramına gelecek olursak; Yasa, balıkçılık aktivitesi açısından kurallarını/hükümlerini koymuş, bunun Amatör ve Ticari olmak üzere ayrımını yapmış ve adına da Tebliğ demiş. Tebliğ ve bu tebliğe kendini dayandıran forum kurallarının T.C. yasası üzerinde ya da onu da aşan/lağveden bir yapısı elbette olamaz. Zira “yasallığını” yasadan almıştır ve kendisini ona dayandırmıştır. Aksine bir durum kendi meşruiyetine halel getirir.

İmdi;

Konumuz ne?
    Konumuz; forum ve forumun kuralları ile “Tebliğler”in ayrılan ve birleşen yönleri. Bu açıdan bakılınca forumumuz 3/2 nolu tebliğe göre balıkçılık aktivitelerini esas alan bir yayın çizgisi gözetiyor. Bu nedenle Ticari amaçlı olmayan balıkçılık etkinliklerini burada raporlayabiliyoruz. 3/1 nolu tebliği esas alan çeşitli platformlar da var ve kendi yasallığına tabi üyeleriyle paylaşımlara açık.

6. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    N'oldu Ustam, pirelenecek ne var ortada? Birkaç cümle teati, hepsi bu. Ne kıymeti varsa?:eek:

Biraz sükunet azizim.;)

7. Gargadar

Gargadar Burak

Benzer saçmalıklar nedeni ile av paylaşmama kararı almıştım ve uyguluyorum. Vicdani sirkülerin düzgünse ne forum kuralları, ne amatör balıkçılığı düzenleyen bilmemkaç nolu tebliğ hikaye. Insanların 3 kurusluk zevkinin icine etmeyin. Balık neslini kurtarmak isteyorsanız eğer, asıl hedef kaçak avlanan troller, 10-15 metreye ağ çeviren gırgırlar. El kadar yaprakları uzun oltacılar katletmiyor, el insaf.

Tebrikler ali abi, bugün 3-5 lüfer tutuyorsam yüz yüze tanışmamış olsak da emeğin büyük. Daha iyileri rastgelsin.

8. kalamarcı

kalamarcı Murat

Favori Kamış:
    Shimano Nexave
    Favori Makine:
    Daiwa Morethan
    En İyi Avı:
    1.5 kg Kalamar
    Süper bir yorum. Tam ortasından konuşmuşsunuz tebrikler.
    Aynen katılıyorum.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Burak, vicdani sirküler ne demek ya?

Dinamit atanda vicdani sirkülerini uyguluyor.

Bohçacıda vicdani sirkülerine tabi.

Jeneratörü sırtlanıp göle giden de vicdani sirkülere gayet uygun hareket ediyor.

Nedir bu vicdani sirküler? Yapılan kıyımı, katlimaı vs. aklamak için uyduruverdiğiniz bir şey mi?

10. Gargadar

Gargadar Burak

Evet, uyduruverdik serdar bey. (direk isim ile hitap etmeyeyim yasiniza saygisizlik olur, abi diyecek samimiyeti de gormuyorum sizde o yuzden bey diyecegim) Zira lanet sirkülerde ne yazarsa yazsin, ülkede sistem işlemediğinden dolayı iş avcının vicdanına kalıyor. Sirküleri yazan ve hazırlayan amatör avcının neredeyse hiç bir talebini dikkate almıyor. Ayrica bürokratların ve işin profesyonellerinin (balikcilar) eliyle hazırlanmış sirküler de zaten umurumda değil. Bu kadar greenpeace vs kampanyaları patlayana kadar bu hayvanın 14 cm'inin avlanmasinin serbest oldugu bir sirkülerdi bu. O yüzden kusura bakmayın da, başlatmayın sirkülerinize. Benim vicdanımdan öte sirküler yok benim için. 10 cm 1 tane yapragi tutan serefsizdir, 30 cm 30 tane lufer tutan avcidir. Benim sirkulerim boyle, kimsenin de onayina ihtiyacim yok.

Hiç birimiz de iddia ettigimiz kadar masum degiliz onu da unutmayalım.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    10 cm 1 tane yaprağı tutsa, 30 tane 30 cm lüferi tutmasa bin kere daha iyi aslında. İşte vicdani sirkülerinin pufff dediği nokta da bu zaten. O yaprağın büyüyüp üreme şansı milyonda bir filan iken, o lüferlerin nesillerini devam ettirme şansı yüzde 30 filan en azından. Denizde trilyonlarca 10 cm yaprak var, birini eksiltsen ne olur ki, ama toplasan kaç lüfer var?

Ama bu, aslen her ikisinin de abes olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 10 cm yaprak tutmakta kötü, 30 cm 30 tane lüfer tutmakta kötü. Ben yaprak tutmam ama, lüferi bohçalarım demenin nesi iyi?

Sirkülerin, gerçi artık tebliğ oldu adı, beğenmediğin yeri olabilir. Eksiği hatası da olabilir. Ama bu hiçbirimizin, "Yahu bu sirküler tu kaka, o yüzden ben bildiğimi okurum" deme hakkına yetmez.

Sen, "Denk getirdim valla, bohçalarım" derken, sirkülerin yanlış olması, hatalı olması vs. seni asla haklı kılmaz.

Sen (veya her kimse), sirküleri beğenmiyorsun, bohçalıyorsun. Öteki sirküleri beğenmiyor yaprağı kırıyor. Beriki sirküleri beğenmiyor dinamit atıyor. Daha öbürü gene sirküleri beğenmiyor, tonlarca çinekopu kırıp geçiyor. Fark ne aralarındaki? Emin ol hiçbirinin farkı yok.

Sen, ben, biz; önce kurallara uyacağız. Sonra varsa o kurallarda eksik, hata onu düzeltmenin yoluna bakacağız. Sen, ben kurala uymam, kötü kurallar deme hakkını kendinde buluyorsan, başkası bunu yapınca sorun ne?

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    İhtiyar !

Sorun ne ise net olarak anlatırsan bizde bilelim, alıntı yaptığın satırlarda biz boşamı konuşuyoruz hiçmi kelamlarımızın hatrı yok, okumadanmı cevap yazıyorsun, bir daha okursan zannederim daha net fikirlerin oluşur kafanda, biz kanunları ezecek kadar çiğ adamlarmıyız, acizmiyiz, düşkünmüyüz demişiz. daha ne diyelim. o zaman hiçbirşey düşünmeden bu adamlar bunları boşamı yazıyor diye düşünmüyormusun hiç. Kimse için biz kendimize bu kelamları etmeyiz ettirtmeyiz. o yüzden ne kıymeti varsa dediğin cümleler bizim adımaza kıymetli, ancak herhalde bizim yazdıklarımızın fazla kıymeti yok gözünüzde.

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Sana soru sordum geçen gün pas geçip gitmişsin. bırak bu işleri Serdar. net olarak cevap istiyorum Kova kova çinekopları tutarken, aklın nerdeydi?

Yada o gün Teknede Sen olsaydın adına ne diyecektin?
    Nerde dur noktan olacaktı?
    Devammı diyecektin tebliğmi diyecektin?

Şimdi burda millete ahkam kesiyorsun, bunların bir tanesine uygun hareket edeceksen veya ediyorsan bende birşey bilmiyorum.
    Profesyonel Amatör ayrımı şu bu diyorsun yeterli kağıt ile tutulur tutulmaz katkı sağlar sağlamaz neyin katkısı kardeşim.
    Ben Ser. Meslekten vergi levhamda 400 bin tl matrah var, 100 bine yakın ödenmiş vergi yanında zirai kazanç yok bizim adımıza ne diyeceksin.
    eee bunlar profesyonel geçimleri bu işten öylemi o zaman bizim 9 ay aç gezmemiz lazım değilmi? Ne anlatıyorsun sen abi neyin derdindesin. Ne bohçası ve dinamiti hala neye hizmet ediyorsun, anlamıyorum. ben seni hangi araçlarla gezdiriyorum. balıkçı esnafı durumuna soktun bizi. biz seni jeeplerle gezdiriyor, bal kaymaklarla kahvaltılar ettiriyoruz. nerde isen oradan almaya geliyoruz, arkadaş deyip bağrımıza basıyoruz şu konuşmalarına bak Hiç yakışıyormu acaba Serdar bir gram söyle bana, Arette burda ölmedi yalansa yalan desin. ancak Millete yaranmak derdindemisin, yılların aykırı adamı bunları nasıl konuşur olmuş bende anlamıyorum. Boş boş konjuşma serdar, biz bu işi zevk için yapıyoruz yarım saat sonra yeme çıkacağız hangi esnaflık şu bu ;
    Biz balık satarak geçinmiyoruz, Elimizde TC mührü ile hareket ediyoruz. Bu saate kadar anlamadıysan bu saatten sonra sana ne anlatayım ben. Şurda M illete muhalif olacağına her raporda olduğu gibi Susmayı deneseydin ya. yapmadın tebrikten ziyade yakalamışken yazdın,
    Ancak açılmamış daha ne konular var bizde, o yüzden Yazıklar Olsun......
    Hala adını koyamadıysan, bu adamlar bu işi zevk için yapar demediysen, tanımadıysan, ne diyimki sana daha

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Benim teknem Profesyonel, 8,50 Yeşil Ruhsat %20 uzatmasıduruyor,+denizci yeterlilik belgeleri+Tonilato+Deniz elverişlilik Belgesi+sarı + Sonar+gps+gömme livarlar+40 Hp makina 4 Silindir.+1 kw jenaratör+ 2 ad boylama+3 ad Palamut çaparisi+1 adet torik çaparisi+2 ad lüfer çaparisi+175 gr.dan 5 kg kadar kuşun+uzun olta takımları+ zokalı takımlar+el imalatı takım taklavat bir sürü. yanında bir kaç takım yem için istavrit çaparisi.

Budur varmı daha ötesi, imzamın altınamı yapıştırayım. Hala sizler için yeterli değilmi?

bi öğrenmişsiniz sarı kağıt sarı kağıt ne sarı kağıdı kardeşim ne sarı kağıdı. ona gelene kadar dünya yeterlilik lazım.... sarı kağıt olsa ne olacak Herhangi bir koop üyesi olmadan sarı kağıtla balıkmı tutup satacaksın. o belgeye gelene kadar dünya dernek evrak var olması gereken.

Var var var hepsi var. varda. Biz geçimimizi bu işten sağlamıyoruz arkadaşlar. İhtiyacım olursa birgün Allahıma Şükürler Olsun ancak ihtiyacım olurda o günü görürsem ; Bu işten para kazanmaktanda gocunmam sonuna kadar en iyisini yaparım. Allah Bu işten geçinenin yar ve yardımcısı olsun...

Boş boş konuşmaktan ziyade bu işler sarı kağıtla olsaydı bizler denizlerde boşa geziyoruz o zaman.

Nerde yazıp yazamayacağımada kimse karar veremez, hükümde koyamaz, ona kararı ben veririm...
    yasal olmayan hiçbir işin altınada imzamız olmaz, Hangi platform, hangi paylaşım hangi site derseniz tek sitede yazıyorum oda burası.

Tamammıdır Üstüne kelamı olan varsada buyursun.

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Senle biz, aynı şeyi diyoruz, farkında mısın?

Balığı tutmak, tutabilmek başka mesele.

Ama kendince bir vicdani sirküler uydurup, kanunsuz, limitleri aşan, yıkan bir şeyler yapıp, bunları kendince aklamaya çıkmak başka mesele.

16. mertparlak

mertparlak Mert PARLAK

En İyi Avı:
    300Gr İstavrit
    Serdar Abi , nasıl aynı şeyi diyorsunuz Ali Abi ile

Çok balık yemem lazım benim ama çok balık tutuncada sen kızıyorsun

17. emreseven

emreseven Emre

Ya hakkaten şaka gibi.Nasıl aynı şeyi söylüyosunuz.

Nasıl bir ruh halidir,ne düşünerek yazıyosun Serdar abi,merak ediyoRUM.

Tanışmak isterim gerçekten.

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ne diyor Aliço:

yasal olmayan hiçbir işin altınada imzamız olmaz,

Eee, biz ne diyoruz? Kafana gör vicdani sirküler uyduramazsın, bunun kanunu, nizamı belli demiyor muyuz?

19. sunshine

sunshine tamer

Ya su ali abinin dedigi kova kova cinakoplari bi aciklada gorelim millete bohcaci derken ne guzel.

20. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Arkadaşlar neyin derdindesiniz anlamıyorum gerçekten, Aliço veya bir başkasının paylaşımları ilginizi çekmiyorsa raporlarına girmezsiniz olur biter. Yok ille de bu raporların yeri burası değil diyorsunuz. Bırakın moderatör düşünsün orasını da. Buraya üye olan bazı kimselerin ticari av yapma ve limit üzerinde avlanma izni bulunabilir. Bu kişi söz konusu izni ticaret için değil de kendi zevki için kullanıyorsa ve amatörlerle paylaşımda bulunmak istiyorsa bundan kime ne? Sonuçta Aliço ve diğer bazı arkadaşlar benim de çok sevdiğim uzunolta yöntemiyle avlanıyorlarsa biz neden birbirimizle iletişimde bulunmayalım? Avları raporluyoruz, balık durumu hakkında haberleşiyoruz, hale birlikte gidip zargana paylaşıyoruz, birbirimizin avlarına misafir oluyoruz, kullanılan teknikleri paylaşıyoruz.

Ama siz başka şehirlerden, genelde bu avları hiç yapmayan kişiler olarak diyorsunuz ki yeri burası değil, paylaşacak bir şeyiniz yok. Bizim adımıza neden siz karar veriyorsunuz ki? Hariçten gazel, başka bir şey değil doğrusu..

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.